Šta je novo?

Razni projekti

AI generator urbanističkih krmača:

 
Ta vestacka inteligencija moze samo da generise gabarite, a to nije ni 5% posla arhitekte.
Procenjeno je da ce AI tesko moci da zameni arhitekte jer je previse slozen posao detaljno projektovanje zgrada.
 
Nisam ja to izmislio pročitao sam to na više sajtova samo sto sad ne mogu to da pronadjem gde sam video.
Mene upravo kao arhitektu zanimalo sta AI moze da uradi na tom polju ali zaista je previse kompleksno jer jedna jedina zgrada ima na stotine problematika i to je spoj funkcije i estetike a tu AI fali kreativni deo da spoji te 2 stavke. AI moze da generiše slike tj sigurno moze da generiše razne izglede zgrada ali nije sposobna da generise zgradu u celosti sa sve presecima osnovama detaljima kojih u zavisnosti od zgrade su svi drugačiji. Jednostavno je previše opširno sa previše mogućih kombinacija.

Upravo to dokazuje ovaj primer sto je vučko okačio, AI je generisao obicne kubuse u raznim varijantama (otvoreni blokovi, zatvoreni blokovi spratnost itd) i tesko da moze da ide dalje od toga jer za dalju razradu objekta bi ta AI morala da bude 1000 puta "inteligentnija" a trenutno smo jako daleko od toga da moze kompjuter da osmisli samostalno jednu zgradu do detaljne faze PZI koja bi omogucila firmama da izvedu taj objekat prema planovima koje bi generisao AI.
Sto se tice inputa koje pominjes bilo bi potrebno milione a verovatno i milijarde takvih inputa jer mogucnosti su prosto neograničene kad je projektovanje objekata u pitanju.
 
Nisam ja to izmislio pročitao sam to na više sajtova samo sto sad ne mogu to da pronadjem gde sam video.
Mene upravo kao arhitektu zanimalo sta AI moze da uradi na tom polju ali zaista je previse kompleksno jer jedna jedina zgrada ima na stotine problematika i to je spoj funkcije i estetike a tu AI fali kreativni deo da spoji te 2 stavke. AI moze da generiše slike tj sigurno moze da generiše razne izglede zgrada ali nije sposobna da generise zgradu u celosti sa sve presecima osnovama detaljima kojih u zavisnosti od zgrade su svi drugačiji. Jednostavno je previše opširno sa previše mogućih kombinacija.

Upravo to dokazuje ovaj primer sto je vučko okačio, AI je generisao obicne kubuse u raznim varijantama (otvoreni blokovi, zatvoreni blokovi spratnost itd) i tesko da moze da ide dalje od toga jer za dalju razradu objekta bi ta AI morala da bude 1000 puta "inteligentnija" a trenutno smo jako daleko od toga da moze kompjuter da osmisli samostalno jednu zgradu do detaljne faze PZI koja bi omogucila firmama da izvedu taj objekat prema planovima koje bi generisao AI.
Sto se tice inputa koje pominjes bilo bi potrebno milione a verovatno i milijarde takvih inputa jer mogucnosti su prosto neograničene kad je projektovanje objekata u pitanju.
Iz struke sam ako si raspolozen mozemo da se nadjemo i na 1-1 pa te malo bolje uputim u tematiku :)

Ne pricam ovo da bih te plasio da treba da se plasis za svoj posao, vec da skapiras da mozes da ga iskoristis u svom poslu,

Argument kako AI / Kompujuter ne moze da uradi ovo ili ono nikad nece moci da uradi ovo sto moze covek, su pricali jos u 80, pa je na kraju brdo stvari digitalizovano

Modeli se sad treniraju brze i vise jer su sve moguce investicije ove godine otisle u AI projekte, samo hocu ti kazem ne razmisljaj pasivno. Sa dobrim inputima AI ce ti izbaciti brdo varijacija dok coveku za jednu treba znatno vise vremena.

To sto si spominjao za generisanje slika verovatno mislis na https://www.midjourney.com/, ali on nije ni treniran za arhitekturu.

Hocu da kazem daleko od toga da ce arhitekte kao zanimanje nestati, samo je poenta da ce vam se posao dosta promeniti, sto treba da gledao kao pozitivnu stvar
 
@nnkomsija

Nisam zabrinut za svoj posao i pratim razvoj arhitekture u tom kompjuterskom smislu preko 25 godina.

Svakako u poslednjim decenijama imamo u arhitekturi tj opširnije u gradjevinarstvu programe koji su mnogo napredovali i koji nam pomažu u različitim zadacima kao sto recimo inženjeri koriste programe koji im rade proračun strukture nakon toga sto oni "ručno" ubacuju podatke o objektu.
Isto tako postoje programi koji će na osnovu tih inputa izračunati energetsku efikasnost zgrade.

Sto se te kompjuterske inteligencije tiče ono najnaprednije sto imamo sada je mozda program REVIT koji na osnovu podataka koje definišu projektanti moze da izbaci sve količine materijala cene itd za bilo koji lot i to jeste fantasticna stvar i velika pomoc jer dosta vremena uštedi.

ALI

Ono sto AI ne moze u ovom trenutku da nadomesti je kompletan kreativni proces koji zahteva da fizicki oblik nekog objekta bude uskladjen sa odredjenom funkcijom koju ta zgrada mora da ispuni prema odredjenom datom zadatku koji neki naručilac projekta traži i da proizvod svega toga bude razradjen do toliko detaljne mere u vidu 3d vizualizacije, 2d planova, presecima, osnovama fasadama, izvodjackim detaljuma da ta AI izbaci nesto sto je u gradjevinskom smislu upotrebljivo.

Dakle tako nesto ne postoji u ovom trenutku jer bi prosto zamenilo sve programe koje koriste projektanti (arhitekte i inzenjere tu stavljam u isto koš) jednostavno bi autocad, photoshop 3dstudio max revit i tako slični programi postali nepotrebni i nestali bi jer bi ih jedna takva AI zamenila a to svakako nije slučaj u ovom trenutku.

Kao sto je Boston Dynamics napravio robota koji ima fantastične veštine kad je motorika u pitanju, nisu uspeli da mu daju ljudsku inteligenciju da on pored toga sto zna da se krece skoro kao pa covek da zna da se i ponaša kao mi. Tu ih deli galaksija i to su oni sami priznali.

Isto tako je sa arhitekturom i gradjevinarstvom AI nema te veštine da samostalno kreira nesto sto je u strucnom smislu i u gradjevinskoj operativi moguće iskoristiti bez ljudske asistencije.

Jer robot koji bi znao da samostalno napravi zgradu znao bi da napravi i autobus i voz i avion i raketu zapravo zamenio bi potpuno čoveka u svakom segmentu koji zahteva inženjering i kreativnost a to jednostavno nije moguće.

Dakle AI kao neki vid pomoći projektantima i inženjerima, svakako da

AI kao samostalni arhitekta ili inzenjer bez asistencije čoveka, za sada nemoguće.

Mozda za 50 godina.
 
Poslednja izmena:
Разни пројекти
Зграда "Парк Калемеган", фасада у приземљу:






Обновљена фасада (у Краља Петра Првог), још се ради на приземљу, на крову и куполи се није радило:

Косанчићев венац:












Церачки вртови у Кнеза Вишеслава:





Довршава се зграда у истој улици, с исте стране, стотинак метара даље; има неколико усељених станова:







Фасада са стране боље изгледа него фронтална:



Цело приземље са задње стране је један стан, намештен и усељен, с надстрешницом целом дужином:






 
Poslednja izmena:
Da li neko zna da li postoji firma koja se bavi pregledom kvaliteta izgradnje? Nesto kao sto u US ima onaj "Home inspecion"?
 
Da li su u onih 3km staza za šetanje,uračunali dužinu stepeništa po hodnicima,pitam za drugara,zdrav život, nema cenu:ROFLMAO:
 
Krenuli sa "prodajom" Banovo Brdo Residence https://banovobrdoresidences.rs/. Cene u ovoj sivoj/prvoj fazi se kreću od 3200 do 3500 bez PDVa :)

Presmešno ali volala bih da upoznam ljude koji će na toj lokaciji i po toj ceni da kupe stan i da ih izanaliziram, tu neprepoznatu neuračunljivost.

Cena nekretnina pada, stanovi u Beograd na vodi se slabo prodaju i tu je spuštena cena kvadrata, izvor informacije su ljudi koji rade na ovom projektu..
 
Ja bih voleo da vidim ljude koji kao kupuju stan na Banovom brdu a na listu iz katastra im pise potez Repiste (citaj Zarkovo). Ja bi odustao ili bi tuzio firmu za dovodjenje u zabludu jer mi prodaju mu*a za bubrege. Treba posle taj stan prodati, ako sam ja mislio u zabludi da sam na Banovom brdu, nece sledeci kupac misliti vec ce mi se nasmejati i reci covece ovo je Zarkovo. Kada se reorganizuju i opstine sto je neminovnost, ove zgrade ce opet biti u Opstini Zarkovo, kako su ove parcele i bile do 1955.
 
Poslednja izmena:
Niko ne moze da zabrani banovobrdoresidences-u kako ce da se zove ili misljenje o tome sta oni misle gde je srce Srbi... ovaj, Banovog brda.
 
Znam slucaj coveka koji je zeleo stan na Vracaru (crnogorac). Nadje on tako stan i dodje kod Notara. Citaju ugovor i kazu u toj i toj ulici opstina Zvezdara. On kaze stanite ja sam na oglasu video da pise stan na Vracaru. Oni kazu pa Vracar je druga strana ulice. On im kaze ok dajte mi onda stan sa druge strane ulice. Oni kazu pa kako da vam damo. On kaze ja kada budem prodavao stan necu lagati vec automatski moram prodavati stan na Zvezdari a kupio sam ga kao na Vracaru. Tuzio ih je za dovodjenje u zabludu i lazno oglasavanje i dobio lep novac jer su ga zavlacili dva meseca. Prema tome mogu vrtovi Ceraka i Banovo brdo residence da nazivaju svoje naselje kako hoce, ali to je jer postoji katastar kao jedini zvanicni dokument dovodjenje u zabludu kupaca i prevara.
 
"Проблем: у катастарском смислу не постоји никаква разлика између Жаркова и Бановог Брда."
Kako ne postoji, imas potez i pise Repiste (to je kraj Zarkova). Sa druge strane u Trebevickoj je potez Banovo brdo. Drugo do skoro je postojala KO Zarkovo kojoj su te parcele pripadale. Onda su objedinili sve u KO Cukarica, da bi mesetarili na ovaj nacin
 
Naselje Crveni krst je npr. delom i na opštini Zvezdara. Meni je ovde smesniji Crnogorac kome je bitnije da ima napismeno da je na Vračaru.
Ja sam razumeo da je njemu bitnije da je situacija na terenu identična onoj kako je u oglasu. Zamisli sad ja da napišem kako izdajem / prodajem stan u mirnom kraju gradu, okružen šumom, na 5 minuta od centra, a živim pored Prokopa koji će u nekoj tamo ko zna kojoj budućnosti da dobije liniju metroa sa kojom će se zaista moći doći do centra za tih 5 minuta, a trenutno zna i po 45 minuta da se putuje do centra.​
 
Vrh