Šta je novo?

Cene nekretnina

Slazem se, ali U6 ima 24 stanice koje prodje za tih 36 minuta ( na sajtu 34 ali je nebitno) neka neko pogleda na mapi koliki put predje za to vreme. Naravno da ima guzvi ali kao neko ko je ziveo u oba grada te guzve oko 17h su nemerljive sa Bg-om gde bukvalno klasican spic ni ne postoji vise vec je zagusenje konstantno. U Becu su vece guzve na prilazima gradu nego u njemu samom. Prevozom se stize zaista vrlo brzo i tacno a naravno nekom treba 15 minuta nekom 45 ukoliko je udaljen od metro stanice i zavisi koliko daleko radi od svoga stana.
 
Ja od Kanarevog Brda, dok dođem do Belvila, ujutru - ako bude manje od pravih 60minuta - skačem od sreće :D
 
Meni se cini da se stvari ipak malo menjaju tu.

Dobar porodicni prijatelj iz Velike Plane je do pre 4 godine kao strukovni inzenjer elektrotehnike vozio kamione. Konacno nasao posao u struci kad je krenula da se siri proizvodnja u onoj fabrici borbenih vozila u VP.

Pre par meseci dao otkaz tamo (napustio prakticno drzavni posao, nezamislivo) da bi presao kod nekih Nemaca koji su otvorili R&D kancelariju u Svilajncu (?). Meni prosto neverovatno kad mi je ispricao, a nije jedini sa slicnom pricom.

Daleko od toga da je po unutrasnhosti super, ali ima naznaka da vise nije totalna tragedija kao do skoro. Pre je bio dominantni problem sto uopste nema posla, sada je dominantan problem kvalitet i uslovi posla.

A centralizacija je nesto sa cime se svaka zemlja Evrope, sem Nemacke i Svajcarske, muci.
Pozdravi prijatelja :) I moj kum je radio tu, isto je dao otkaz. Za ono šta rade malo ih plaćaju. Sada radi u onoj fabrici nečega kod Saranova, a pre toga je u onoj na Kragujevačkom putu. Menja se situacija ali i dalje je veliki odliv. Poljoprivreda nam je posebno uništena.
 
Jel zna Bundesbanka da ne postoji tako nešto kao precenjene nekretnine? Cena je realna pošto postoje ljudi koji pristaju da ih plate po toj ceni.
Screenshot_2023-02-20-21-38-45-959_com.android.chrome~2.jpg
 
Pa po ovoj tabeli, do skoro su samo Hrvatska i Kosovo od komsija imali nizu inflaciju od nas, sad su se BiH i Rumunija spustile ispod, a ostali su i dalje visi.

Nije dobro sto raste al videcemo pri sledecem merenju dal je to trend.
 
Jel zna Bundesbanka da ne postoji tako nešto kao precenjene nekretnine? Cena je realna pošto postoje ljudi koji pristaju da ih plate po toj ceni.
Pogledajte prilog 154834

Sad ce dezurna ekipa da objasni da nisu javili Bundesbanci kolika je inflacija i da ce cene svega samo da rastu. Ne zna Bundesbanka sta je i otkud inflacija. Njima su i 2018. na forumu pricali da ce cene da padaju ali oni nisu verovali i sva sreca kupili su, sto je dokaz da cene zauvek mogu samo da rastu. A i svakako se ovo ne odnosi na Srbiju jer nije Srbija propala kao Nemacka i nema toliko programera.
 
Cene mogu samo da padaju, jer ima dosta ljudi koji to žele. Njima su i 2016te pričali da je balon i sva sreća nisu kupili što je znak da cene mogu samo da padaju. Ponuda i potražnja nepostoji. Vidimo da je i u Beču bio ogroman skok cena od 2015te što se poklapa sa dolaskom Vučića na vlast i da je sve dirigovano.
 

On kaže da će izmene Zakona o planiranju i izgradnji omogućiti da se aktivira 5.000 lokacija na kojima može da se izgradi 15 miliona kvadrata, a na njima je moguće angažovati veliki broj radnika, obezbediti veliki novac za lokalne samouprave kroz naknade za doprinose za građevinko zemljište i porez, a kroz promet nekretnina za državu. "Na taj način možemo čak i smanjiti cenu stambenog prostora, jer će se pojaviti više stanova na tržištu", smatra ministar.

Čemu nervoza, vidim da su dežurni zbunjeni, menja se narativ…još da ubrzaju legalizaciju i dozvole promet ode cena na pola…
 
Pa Vesić treba da izadje do aprila sa predlogom novog zakona za legalizacuju. A do jeseni postojeći ističe i novi se mora usvojiti.
Najverovatnije će ceo proces da se izmesti sa gradova i opština i predje pod ministarstvo građevine.
 

On kaže da će izmene Zakona o planiranju i izgradnji omogućiti da se aktivira 5.000 lokacija na kojima može da se izgradi 15 miliona kvadrata, a na njima je moguće angažovati veliki broj radnika, obezbediti veliki novac za lokalne samouprave kroz naknade za doprinose za građevinko zemljište i porez, a kroz promet nekretnina za državu. "Na taj način možemo čak i smanjiti cenu stambenog prostora, jer će se pojaviti više stanova na tržištu", smatra ministar.

Čemu nervoza, vidim da su dežurni zbunjeni, menja se narativ…još da ubrzaju legalizaciju i dozvole promet ode cena na pola…
Izgleda logično, ali je u osnovi netacno... trenutak skoka cena nije bio zbog povecanja traznje jer je traznja maltene fixna do u blagom opadanju zbog negativne stope nataliteta... Pojavio se BNV i cene od 5000EUR po m2... dakle nine prestalo da se gradi vec se pojavljuje mega projekat dakle Raste ponuda... a traznja konstantna tj fixna....i u prvim mesecu su stidljivo krenuli da dizu cene u prstenovima oko BNV... dakle npr 6 kaplara sa cene 1300-1500 na 1700-1800... pa kad digne 6 kaplara to uradi mesec dana kasnije i Blok pored ... sve go nismo dosli dotle da u usranoj Altini gde je kvadrat bio 600Eur po m2 da sada bude 1.600 !!! Ili npr sa druge strane grada da u rupi od Brace Jerkovic cena kvadrata stana ode sa 900-1000 na 2000-2500 !!!

A pritom oglasavaju se samo SUT, PR i POT!!! Niko vise ne prodaje normalan stan da bi se prosirio ... npr niko ne prodaje stan na 3 spratu koji je korektan npr 2.0 da bi se prosirio na 3.0 zato sto sada to prosirenje kosta bar 40ak hiljada EUR a nekad je to bilo 10ak hiljada ...

Dakle sadasnje trziste cine narko gradjevinci, narko kupci i pijani milioneri!!!! ... i po neki nesrexnik koji se sebi usere u zivot ratom od 1200EUR na 30 godina uz galopirajuci Euribor....
 
Gluposti, bar na cenenekretnina.rs imate filter sve do 2014. i moze direktno da se proveri.

Tad je u januaru prodato duplo manje stanova nego u ovom januaru, i to po skoro duplo nizim cenama. I sad ce neko da tvrdi kako su se suprotno svakoj logici i cena i promet duplirali a traznja ostala fiksna. How yes no.

Inace, i ja smatram da su izmene Zakona dobre vesti, najzdraviji nacin da se obori cena povecanjem ponude, mada cemo efekte videti tek za par godina, kad krenu ti projekti. Ako se kriza produzi mozda ce se cekati jos duze.
 
Poslednja izmena:
Tad je u januaru prodato duplo manje stanova nego u ovom januaru, i to po skoro duplo nizim cenama. I sad ce neko da tvrdi kako su se suprotno svakoj logici i cena i promet duplirali a traznja ostala fiksna. How yes no.
Nas je zadesilo sve - jednostavno nekretnine su u Evropi isle uzlaznom putanjom u zadnjih 10ak godina, plus velika nestabilnost zadnjih 3god je pogurala dosta promet istih, Kod nas je narod krenuo sa kupovinom masovno.
Drzava je isto ovo, kod nas, iskoristila jednostavnom zabranom trgovinom starogradnje (ne lazimo se ogroman procenat starogradnje nema full urednu dokumentaciju) i uplitanjem u projekte (ljudi koji vode drzavu su upleteni u skoro svaki veci projekat u bg-u). Takodje masina i histerija je radila masovno...

Ja se plasim onog drugog scenarija, koji je tipican za nase ljude sa balkana. Cene se lagano podizu kada se vidi prilika, ali posle nasi ljudi mnogo tesko spustaju cene (nemaju tu kulturu poslovanja) jer su vec naviknuti na velike profite. To nije karakteristricno samo za nekretnine, pogledajte nacine na koji rade nase auto kuce - dok sada na zapadu pokusavaju raznim benefitima da ti prodaju auto (nekoliko besplatnih servisa i za polovne automobile, raznorazni popusti, dogovori sa osiguravajucim kucama), kod nas kada izvezes novo vozilo iz salona ti nemas da odes do prve pumpe.
Vlasnici auto-placeva kukaju kako im je stala prodaja, a niko od njih da se oslobodi automobila kojima ne ide prodaja, pa makar i po cenu gubitka. U USA, pa i Evropi je normalno da imas faze kada posao "ne ide" i onda pribegavaju raznoraznim trikovima, beneficijama, pa cak i spustanjem cene i prodaji sa gubitkom ako procene da mogu negde drugde (u buducnosti) pokriti taj gubitak.
Ja imam taj problem, jer sam dobar deo zivota proveo u tom trulom zapadnom sistemu i skroz je normalno razmisljati o krizi i rizicima poslovanja i kada ti je posao na vrhuncu. Pa su firme uvek investirale resurse za krizna/rizicna vremena i uvek je sastavni deo svakog plana/akcije bilo i upravljanje rizicima.
Ovde kada smo otvarali kompaniju/branch, knjigovodja mi prvo prica o nacinima kako pravdati i izvlaciti novac iz firme - pa jbt kao da je cilj sto lakse i brze izvuci novac iz firme umesto unapredjenje iste i borbe da ona opstane.
 
Nas je zadesilo sve - jednostavno nekretnine su u Evropi isle uzlaznom putanjom u zadnjih 10ak godina, plus velika nestabilnost zadnjih 3god je pogurala dosta promet istih, Kod nas je narod krenuo sa kupovinom masovno.
Drzava je isto ovo, kod nas, iskoristila jednostavnom zabranom trgovinom starogradnje (ne lazimo se ogroman procenat starogradnje nema full urednu dokumentaciju) i uplitanjem u projekte (ljudi koji vode drzavu su upleteni u skoro svaki veci projekat u bg-u). Takodje masina i histerija je radila masovno...

Ja se plasim onog drugog scenarija, koji je tipican za nase ljude sa balkana. Cene se lagano podizu kada se vidi prilika, ali posle nasi ljudi mnogo tesko spustaju cene (nemaju tu kulturu poslovanja) jer su vec naviknuti na velike profite. To nije karakteristricno samo za nekretnine, pogledajte nacine na koji rade nase auto kuce - dok sada na zapadu pokusavaju raznim benefitima da ti prodaju auto (nekoliko besplatnih servisa i za polovne automobile, raznorazni popusti, dogovori sa osiguravajucim kucama), kod nas kada izvezes novo vozilo iz salona ti nemas da odes do prve pumpe.
Vlasnici auto-placeva kukaju kako im je stala prodaja, a niko od njih da se oslobodi automobila kojima ne ide prodaja, pa makar i po cenu gubitka. U USA, pa i Evropi je normalno da imas faze kada posao "ne ide" i onda pribegavaju raznoraznim trikovima, beneficijama, pa cak i spustanjem cene i prodaji sa gubitkom ako procene da mogu negde drugde (u buducnosti) pokriti taj gubitak.
Ja imam taj problem, jer sam dobar deo zivota proveo u tom trulom zapadnom sistemu i skroz je normalno razmisljati o krizi i rizicima poslovanja i kada ti je posao na vrhuncu. Pa su firme uvek investirale resurse za krizna/rizicna vremena i uvek je sastavni deo svakog plana/akcije bilo i upravljanje rizicima.
Ovde kada smo otvarali kompaniju/branch, knjigovodja mi prvo prica o nacinima kako pravdati i izvlaciti novac iz firme - pa jbt kao da je cilj sto lakse i brze izvuci novac iz firme umesto unapredjenje iste i borbe da ona opstane.
Kao što mnogi pričaju na ovom forumu da smo mi "plitko tržište" za nekretnine. Izgleda da smo isto tako plitko tržište za automobile, tehniku, odeću, hranu.... Skoro za sve proizvode mi smo malo tržište i onda ga nazovu drugim imenom - stabilno. Naša ekonomija je stabilna samo iz razloga što je nemamo. Nerazvijena je jer nema dovoljno novčane mase koja bi podržala to veće tržište. I zato se plasira manje proizvoda, potražnja se povećava jer niko neće da rizikuje gubitak.
 
Da dodam da Srbija nikada nije završila tranziciju i apsolutno otvorila svoje tržište, jer da jeste ne bi imali ovo što sada imamo, a to je polu-dirigovano tržište, na svim nivoima, kojim se delimično upravlja od strane nekoliko kartela(tehnika, sportska odeća, nekretnine...) i države. Da znam da će sada svi da pišu da je tako i u drugim državama i da tako treba da bude ali....
 
Vrh