Šta je novo?

ZOO vrt - ' Vrt dobre nade'?

Znači nije zona malog Vranca, ali jeste zaštićena zona vodoizvorišta, i to sa bunarima upravo tu (crni krugovi)? Pa je onda očigledno mali Vranac zaštićen, ali ne i svi oni koji u Beogradu piju vodu, pošto njima očigledno neće smetati ni stajsko đubrivo ni mokrenje hiljada životinja pravo "u česmu"?

Reni bunar kod Ade Safari.jpg
 
Poslednja izmena:
Pa ako treba će nakrkamo hemikalije u vodu, jer smo ionako navikli da nam iz česme teče bela voda, koja se kroz minut pretvori u prozirnu. A i malog vranca i sve druge živuljke koje trenutno žive na Adi, ima da potamanimo, jer je to za dobrobit životinja iz Zoo vrta.

P.S.
Važno je naučiti i nešto o neposrednom uticaju na životnu sredinu.
 
Prvo užurbano rade na trovanju izvorišta u Makišu (orgomni novi urbani blokovi, železnička ranžirna stanica, metro garaža i održavanje), pa hajde sada da uništimo i ovo izvorište na Adi!?

Ada Huja je nizvodno od grada.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: MC_
Na gornjoj slici se vidi jedan od 3-4 reni bunara u toj zoni, a u neposrednoj blizi su splavovi i favela sa par stotina septičkih jama. Svi oni sada ispuštaju razne fekalije i hemikalije, pa ipak ti reni-bunari rade jer su vrlo blizu reke i imaju dubinu oko 20m, pa nema nekih zagadjenja.

Pre nešto više od 3god sam predložio lokaciju pored MUPa sa druge strane jezera, a u šumi gde je takodje divlje naselje. Ovu nisam imao hrabrosti da predložim baš zbog ove velike favele i troškova izmeštanja. Tada sam predložio da se izgradi odgovarajuće postrojenje za proizvodnju bio-gasa.

Posle rušenja i sanacije terena moraće da se gradi i interna kanalizacija i postrojenje za prečišćavanje vode. Ali, sav organski otpad ( stajnjak, ostaci iz kuhinje, lišće, pokošena trava, . .) može da se koristi za dobijanje metana, pa potom za zagrevanje vode i dobijanje struje.

Pitao sam tada upravu zoo-vrta koliko dnevno napune kontejnera i na osnovu toga video da bi postrojenje za bio-gas trebao da bude kapaciteta oko tone na dan. Tada bi snaga generatora bila 10kW , a pored toga bi trebalo izgraditi i solarne panele koji bi slali struju u mrežu.
 
Poslednja izmena:
Sve je to lepo, ali je ovde pitanje zašto čitava ta ogromna životinjska farma mora da se pravi baš na vodoizvorištu ako već možemo da biramo?
 
. . mora da se pravi baš na vodoizvorištu . .
Neće se praviti na vidoizvorištu! . . bunari su sa druge strane nasipa i neće biti baš nikakvog uticaja na njih. Čudno kako nisi da sada primetio njihovo zagadjenje od preko 200 sepitičkih jama i fekalija od splavova pored reni-bunara.

Ovaj deo je vredna urbanistička lokacija i tu ne može da bude favela pored bare i šikare, već moderan zoo-vrt koji će da posećuju stotine hiljada gradjana kao i gosti grada, jer je na najpovoljnijoj lokaciji.
 
Poslednja izmena:
,, .... Neće se praviti na vidoizvorištu! . . bunari su sa druge strane nasipa i neće biti baš.... ,,

Znaci kad pada kiša , i zemlja tu vodu sa ispranim fekalijama je upije , to nece stici do podzemnih usisnih cevi reni bunara, zato što na površini ima ,,brdašce,, u vidu nasipa.

Ta lokacija na vodozahvatu, ne trpi nikakve zagađivace ni privremene ni one koje bi tu bili narednih 100 god.

Dragane, poslednjih 10 god. sve projekte u i oko Bgda koj su predlagani na vodozahvatima pijace vode imali su i imaju tvoju podršku ..... zašto želiš toliko zlo Bgdu ?
 
Neće se praviti na vidoizvorištu! . . bunari su sa druge strane nasipa i neće biti baš nikakvog uticaja na njih. Čudno kako nisi da sada primetio njihovo zagadjenje od preko 200 sepitičkih jama i fekalija od splavova pored reni-bunara.

Ovaj deo je vredna urbanistička lokacija i tu ne može da bude favela pored bare i šikare, već moderan zoo-vrt koji će da posećuju stotine hiljada gradjana kao i gosti grada, jer je na najpovoljnijoj lokaciji.

Zagađenja putuju kroz zemlju, pa je potpuno svejedno šta je iznad zemlje, nešto što mi nazivamo nasip, ili bilo šta drugo. Ispod zemlje je sve isto i tamo ne postoje nikakvi "nasipi".

Životinje obično smrde i zagađuju malo više od ljudi. I još su one tamo stalno, a ljudi povremeno.

A čak i da zagađuju isto, valjda želimo da iselimo i ljude, a ne jednog zagađivača vodizvorišta da zamenimo drugim, i to trajno.

Zatim bi tu po tvome bila zagađenja ne samo životinja nego i "stotine hiljada građana i gostiju" kao što kažeš. I kafane, restorani, kisoci ... Šta će svi oni na izvoru?

Zatim, izbor koji spominješ nije jedini koji je moguć, ili-ili, tj ili ljudi u naselju, ili životinje. Tu ne treba da bude ni naselje ni životinjska farma. I tada se prostor može urediti, i to još bolje nego sa bilo kojim od tvoja jedina dva izbora.
 
Poslednja izmena:
Ада Циганлија је сама по себи већ претрпана садржајима и има довољно посетиоца. Са друге стране Ада Хуја је ругло које треба да се среди, ослања се директно на урбану матрицу и опкољена је са свих страна насељеним деловима града.
 
To naselje nije favela. Da li ste vi ikada bili tamo?
Nasleje je veoma uredno.
 
Cesto sam odlazio na Adu samo da bih posetio i video to naselje, poznato kao "Skriveni grad" u krugovima ljubitelja.
To + jezero Ade safari uvek su bili najlepsi kutak, udlajen od kafica, snobova i guzve.
Mesto nas kome stanuje mir.
Sta vam smeta to divno uredjeno naselje bezazlenih vikendasa i ljubitelja Ade, a ne smeta vam onoliki MML?
Sto ste se ostrvili na te ljude?

Zato st ih sada vlast gazi pa odjednom imate hrabrosti?
 
@MC_
Za sva ta pitanja se moraš obratiti dežurnom fruškogorskom PR službeniku, kome izgleda najviše smetaju, kao i mnogi drugi "kočioci razvoja Beograda". Ja nijednom nisam rekao da mi smetaju, a nisam se ni izjasnio po pitanju toga da li treba da tu ostanu, već sam se bavio drugim aspektima projekta.

P.S.
Meni lično nije jasno zašto je jednom delu ljudi koji ne žive u Beogradu, bitnije kako će da izgleda Beograd, šta će da se u njemu izgradi, nego li šta se dešava u njihovom okruženju, i u kolikoj je fazi raspada nešto u njihovom okruženju.​
 
dobro, izvinjavam se @solecar

Ja sam samo iznenadjen. Jer nedaleko odatle je citava obala prepuna ilegalnih splavova. Pa sojenice na obalama, ovo naselje mi je jos i najmanje.
Ograniceno je nasipima i jezeroma Ade safari.
Mene jso fascinira da je postojala nekakva miroljubiova koegzistencija sa tim Jezerom, mislim, nisu ga unistili iz naselja "Partizan".

Naselje Partizan se i ne vidi dok ne odes tamo, a K-Distrikt ili Bgd na Vodi nam stoje na glavi i kvare grad.
 
То је истина, ово дивље насеље мање упада у очи и ушушкано је тако да не смета ни посетиоцима Аде, док је К дистрикт заувек нарушио амбијент тврђаве са црквом Ружицом и Јакшића кулом, а кула из БнВ штрчи из сваког угла града.
 
Ovaj deo je vredna urbanistička lokacija i tu ne može da bude favela pored bare i šikare, već moderan zoo-vrt . . . Posle rušenja i sanacije terena moraće da se gradi i interna kanalizacija i postrojenje za prečišćavanje vode. Ali, sav organski otpad ( stajnjak, ostaci iz kuhinje, lišće, pokošena trava, . .) može da se koristi za dobijanje metana, pa potom za zagrevanje vode i dobijanje struje. . .
Video sam komentare na moje postove, ali neću da odgovaram na gluposti o nasipu, zagadjenju, spinovanju, . . itd., jer to je ispod mog nivoa pa ću da se vratim na postrojenje za dobijanje metana i generatora na gas. Na tržištu ima veliki izbor i samo bi trebalo odrediti kapacitet postrojenja i snagu generatora, nap. od 10kW/40A :

Ovo je jedno nadzemno postrojenje za dobijanje metana, ali može da bude i podzemno. Kapacitet mu je oko tone na dan raznog organskog otpada, a pored njega je i generator na gas.

IMG_20200220_160545.jpg
 
Poslednja izmena:
Još nešto - svi (ili neki, barem) se sećamo viskih vodostaja i ugroženosti tog naselja na Adi. Ako bi se bilo šta novo gradilo na tom mestu, morao bi da se reši taj problem, a to onda podrazumeva i uređenje obale ostrva prema novom Beogradu, a to za sobom povlači i uklanjanje vikend-kućica na splavovima, za koje i ovako ne mogu da zamislim kako bi mogli da opstanu pored ZOO vrta. Jednom kada se oni uklone sa tog prostora, on ostaje slobodan za "druge sadržaje".
I to je ono što se zapravo krije iza dr. Šapićevih ideja o "proširenom pešačko biciklističkom" mostu i izmeštanju ZOO vrta - interesi investitora.
 
Vrh