Šta je novo?

Cene nekretnina

Ja bi baš volio da vidim čovjeka koji oroči štednju u dinarima u protivvrjednosti 200.000 €. Svakom bi prve asocijacije i strah bile Jezda i Dafina.
Nije to baš retka situacija, samo što se ulozi podele po bankama na iznose ispod 50k, zbog osiguranja depozita.
 
Nekako sam sklon da ne brinem previse za te sto imaju 200k u keshu, pa cak i ako je u dinarima... Snacice se on vec nekako. Mislim da pricamo o jako malom procentu populacije. Sta da radi neko sa 20-30k ustedjevine, oko 1000 eur platom, ko ceo zivot rmba i steka, a zasao je dobrano u 40e?
 
Zar vi stvarno mislite da će država nešto da nadoknadi ako dođe do kaskadnog loma banaka? :ROFLMAO:

Ovako ja to zamišljam, donosi se zakon koji obavezuje državu da vrati 20%, na 10 godina u obveznicama, pri godišnjoj inflaciji od 7%. :)
 
Nekako sam sklon da ne brinem previse za te sto imaju 200k u keshu, pa cak i ako je u dinarima... Snacice se on vec nekako. Mislim da pricamo o jako malom procentu populacije. Sta da radi neko sa 20-30k ustedjevine, oko 1000 eur platom, ko ceo zivot rmba i steka, a zasao je dobrano u 40e?
Po meni su najveći gubitnici neki penzioneri koji su celoga života odvajali za crne dane, skupili nekih 20-30K "eto da imaju da krckaju da ne budu nikome na teretu"
i to tako stajalo jedno 3god na deviznom računu bez kamate.
Nesvesni događanja nisu nista preduzimali.
I sad to vredi realno jedno 60% te sume.
Hrana, lekari, lekovi, pregledi, sve poskupelo ludački, ne može ni sahranu više da uplati sebi .
Njih mi najžalije, ovi ostali... ima vremena za njih
 
Zar vi stvarno mislite da će država nešto da nadoknadi ako dođe do kaskadnog loma banaka? :ROFLMAO:

Ovako ja to zamišljam, donosi se zakon koji obavezuje državu da vrati 20%, na 10 godina u obveznicama, pri godišnjoj inflaciji od 7%. :)
Propala Agrobanka i PBB koliko se sećam, dobili svi 50K na račun bez problema.

E sad ako pukne veći broj veći broj banaka, realno biće neke obveznice.
 
Ali... to je bilo dovoljno da se probusi balon, koliko se ja secam. A secam se. Jasno je da euribor ne moze da bude previsok godinama, banke bi prve propale.

Uostalom, grafik euribora je bukvalno istorija pucanja balona, sve se vidi 1/1.
Nisu kamate tada prosubile balon. Uzrok krize su bili nenaplativi krediti (koji su prepakivani i prodavani kao AAA), sada to nije slucaj. Krizu nije pratila ovakva inflacija. Sa ovakvom inflacijom ne znamo ni kako bi to pucanje balona moglo da izgleda.
 
Propala Agrobanka i PBB koliko se sećam, dobili svi 50K na račun bez problema.

E sad ako pukne veći broj veći broj banaka, realno biće neke obveznice.
Upravo tako, taj zakon je i smisljen da zastiti ljude od propasti jedne banke. U slucaju loma finansijskog trzista i propasti vise banaka odjednom, taj zakon nece biti primenjiv.
 
Od starta verujem da vrlo lako može da se desi da to pucanje balona pri ovakvoj inflaciji bude u stvari stagniranje, pa čak i blag rast nominalnih cena nekretnina i sustizanje tog balona (ako je balon) još većom inflacijom druge robe. Deleveraging, manji standarad, pojeo vuk magarca.
 
Ja bi baš volio da vidim čovjeka koji oroči štednju u dinarima u protivvrjednosti 200.000 €. Svakom bi prve asocijacije i strah bile Jezda i Dafina.
U eurima je 2-3% vec danas u zavisnosti od perioda orocenja od 1-3 godine. Po godini. Dakle na 200.000 evra od 5101.39 do 5456.67 po godini. To je EKS dakle nakon odbitka poreza.
Ako neko plati stan sa opremanjem 200.000 i da trazi podstanare, da izda da za 5-10 godina ponovo renovira stan i menja namestaj zarad cega kad ovako moze da dobije mesecno od 425 - 454 eura, a sledece godine to ce jos da poraste. Investiranje u nekretnine prestaje da se isplati. Cista matematika.
 
Stan od 200.000 iznajmljujes za bar 1000e danas. Cak i pre Rusa je bilo takvo stanje, sad je jos vise, al aj, verovatno nece trajati vecno. Za godinu dana samo od razlike u zaradi moze da promeni sav namestaj. Cista matematika.
 
Drzava garantuje za 50k evra po stednom nalogu, pa tako jedna osoba moze imati po 50k evra u vise razlicitih banaka.
E sad, koliko je jaka garancija drzave je druga prica. Problem nepoverenja u drzavu zbog njenog konstantog menjanja pravila i kaznjavanja ljudi koji igraju po istim dugorocno mnogo vise kosta i ljude i samu drzavu.
Eto i ovde na forumu kada se iznese neki zvanicni podatak niko mu ne veruje, ili ga prihvata sa rezervom. Kada se prica o pranju novca, mozemo samo da nagadjamo, jer samo intuitivno mozemo da pretpostavimo da toga ima, a opet ne mozemo da verujemo ni drzavi jer agencija za borbu protiv korupcije nije pokrenula nijedan postupak protiv visokopozicioniranih ljudi gde je bilo osnovane sumnje.
Sve se preliva i na nizi nivo, pa je recimo isplativije graditi bez dozvole i naknadno legalizovati, nego postovati red i dobiti sve dozvole.
 
Po banci, ne po jmbg, jer za to osiguranje plaća banka premijju
Drzava garantuje za 50k evra po stednom nalogu, pa tako jedna osoba moze imati po 50k evra u vise razlicitih banaka.
E sad, koliko je jaka garancija drzave je druga prica. Problem nepoverenja u drzavu zbog njenog konstantog menjanja pravila i kaznjavanja ljudi koji igraju po istim dugorocno mnogo vise kosta i ljude i samu drzavu.
Eto i ovde na forumu kada se iznese neki zvanicni podatak niko mu ne veruje, ili ga prihvata sa rezervom. Kada se prica o pranju novca, mozemo samo da nagadjamo, jer samo intuitivno mozemo da pretpostavimo da toga ima, a opet ne mozemo da verujemo ni drzavi jer agencija za borbu protiv korupcije nije pokrenula nijedan postupak protiv visokopozicioniranih ljudi gde je bilo osnovane sumnje.
Sve se preliva i na nizi nivo, pa je recimo isplativije graditi bez dozvole i naknadno legalizovati, nego postovati red i dobiti sve dozvole.
Država garantuje 50K po banci, moja greška.
Dakle ako u Banci A imate dve
partije (od 30 i 40k total 70k) i propadne, dobijete 50k od države a 20k ide u stečajnu masu.
 
Stan od 200.000 iznajmljujes za bar 1000e danas. Cak i pre Rusa je bilo takvo stanje, sad je jos vise, al aj, verovatno nece trajati vecno. Za godinu dana samo od razlike u zaradi moze da promeni sav namestaj. Cista matematika.
Nece biti vecno, uskoro ce se takav stan iznajmljivati za 2000e.
 
Stan od 200.000 iznajmljujes za bar 1000e danas. Cak i pre Rusa je bilo takvo stanje, sad je jos vise, al aj, verovatno nece trajati vecno. Za godinu dana samo od razlike u zaradi moze da promeni sav namestaj. Cista matematika.
To su smesne price. Nisam hteo da se bakcem preterano s oglasima, evo prvi primer:
Kupis, i izdas. Na Banovom brdu bez garaze, trenutno 600-700 evra, Ne racunam ako neko planira Rusima da izda za 2000 jer to nije realno za godinu dana. Ovaj kupio jeftino, renovirao i prodaje. Bas ne zna matematiku kad moze da izda za 1000.
 
Poslednja izmena:
To su smesne price. Nisam hteo da se bakcem preterano s oglasima, evo prvi primer:
Kupis, i izdas. Na Banovom brdu bez garaze, trenutno 600-700 evra, Ne racunam ako neko planira Rusima da izda za 2000 jer to nije realno za godinu dana. Ovaj kupio jeftino, renovirao i prodaje. Bas ne zna matematiku kad moze da izda za 1000.

Sve sto je 600-700e na Banovm brdu je ili manje ili u gorem stanju od ovog, ili oba. Pri tom pitanje je koliko ih je uopste slobodno a sta su samo stari oglasi vec izdatih stanova. A ovaj stan cak nije ni 200.000.
 
Ja pricam iz licnog iskustva. Ti pricas preko nekih parametara i zakona, isto kao za 1.1 broj parking mesta po stanu sto nema veze sa realnoscu. Evo moji roditelji zive na Ceraku, u poslednjih 5 godina u okolini znam napamet bar 4 zgrade izgradjene koje imaju od 4-7 spratova i nemaju ni jedno bukvalno ni jedno parking mesto. Niti garazu.

Sto se tice cene rentiranja, ovde sam u Filmskom Gradu vec 3.5 godina. Kako sam i pre nego sto sam nasao stan sacuvao pretrage u halo oglasima to mi izlazi jednom u 7 dana. Meni za 2.5 stan od 74m2 je renta porasla sa 330 na 380 letos. A u oglasima su stanovi 600-800. Ovde zivi dosta bracnih parova s malom decom i pricam s njima, oko cena i svega. Jedno je za koliko se izdaje a drugo je neka cifra iz oglasa totalno nema veze s vezom. Ne znam sto je to tako...
 
Stan od 200.000 iznajmljujes za bar 1000e danas. Cak i pre Rusa je bilo takvo stanje, sad je jos vise, al aj, verovatno nece trajati vecno. Za godinu dana samo od razlike u zaradi moze da promeni sav namestaj. Cista matematika.

Stanovi u novogradnjama u centru grada (K district, Beograd na vodi, Kneza Milosa Residence) koji se u oglasima cene 200-300k evra su se prosle godine izdavali za 600-700 sa garazom. Rusi su potpuno poremetili trziste i cene najma su u kratkom roku duplirane, ali do nove objave mobilizacije izgleda da je priliv novih Rusa stao i da ce se trziste polako vratiti u neku normalu.
 
Ja pricam iz licnog iskustva. Ti pricas preko nekih parametara i zakona, isto kao za 1.1 broj parking mesta po stanu sto nema veze sa realnoscu. Evo moji roditelji zive na Ceraku, u poslednjih 5 godina u okolini znam napamet bar 4 zgrade izgradjene koje imaju od 4-7 spratova i nemaju ni jedno bukvalno ni jedno parking mesto. Niti garazu.

Sto se tice cene rentiranja, ovde sam u Filmskom Gradu vec 3.5 godina. Kako sam i pre nego sto sam nasao stan sacuvao pretrage u halo oglasima to mi izlazi jednom u 7 dana. Meni za 2.5 stan od 74m2 je renta porasla sa 330 na 380 letos. A u oglasima su stanovi 600-800. Ovde zivi dosta bracnih parova s malom decom i pricam s njima, oko cena i svega. Jedno je za koliko se izdaje a drugo je neka cifra iz oglasa totalno nema veze s vezom. Ne znam sto je to tako...
Kakvih parametara i zakona, pa i ja sam ovde detaljno opisivao pakao menjanja stana ovog avgusta. Imas srece pa ocigledno imas ok stanodavce. Ni mom burazeru gazdarica nije dizala ni za 10e i pored svog ovog haosa. To ne menja cinjenicu da sam ja jedva nasao za 700e 2.5 stan na nbg, i kakvo je sad stanje jos sam i dobro prosao. Pitaj nekoga ko je trazio stan u poslednjih pola godine kako ga je nasao i koliko ga je platio.

Drugarica je iznajmljivala jednosoban stan u Zarkovu, bukvalno 24 sata nakon kacenja oglasa je morala da ga skine jer joj se javilo milion ljudi, zvali su je i u 2 nocu. Planirala da iznajmi za 250e na kraju dala za 350 a bilo je ljudi koji su hteli da nude jos ali joj se nisu svideli.

Isto i za parking mesta. Mozda je Cerak bas totalna kaubojstina ali ja za dve godine overavanja maltene svakog projekta na NBg i Zemunu nisam do sad naisao na neki bez parkinga. Ima nekih manjih gde smuljaju pa bude manje od 1.1 ali ima i onih gde je i 1.5. Tih bez parkinga nema.
 
Stanovi u novogradnjama u centru grada (K district, Beograd na vodi, Kneza Milosa Residence) koji se u oglasima cene 200-300k evra su se prosle godine izdavali za 600-700 sa garazom. Rusi su potpuno poremetili trziste i cene najma su u kratkom roku duplirane, ali do nove objave mobilizacije izgleda da je priliv novih Rusa stao i da ce se trziste polako vratiti u neku normalu.
Ja se bas i ne secam da je bilo tako, ali ne znam kako to da proverimo.

Secam se bas da su se recimo ovde na forumu zalili na nekim projektima gde je kvadrat bio manje od 2000 kako 5e/m2 penali mesecno za kasnjenje nisu adekvatni jer se stan moze iznajmiti za vise od toga. Evo, nasao sam, 2019. je u pitanju i Tri Nove:

 
Poslednja izmena:
Izašli su podaci na RGZ za ceo novembar, povećanje na Savskom vencu u odnosu na oktobar ove godine je gotovo 20% u prosečnoj ceni kvadrata a u odnosu na novembar 2021 skoro 50%. "Krivci" - Perla i Riviera. @vradovic, otvaraj šampanjac.
Jel imas link neki?
Morace hejteri da pojacaju sada kampanju kako je to sve pranje novca.
 
Vrh