Šta je novo?

Cene nekretnina

Previše je 3-4 €. To je samo za komplekse gdje ima bazen i mnogi drugi sadržaji. I za to je previše sve preko 2 €. Za ove obične stare zgrade raspon treba da je od 0,2 do 1 €.
Previse bi bilo da su skupljali ispocetka i da imaju 4 miliona eura ustedjeno do sada. Posto nisu sad moraju ubrzano da skupljaju. Pa samo rata za 4M eura kredit ima da kosta plus moraju i dalje, liftovi, nova rezerva i slicno. Iskreno i 3-4 eura je nedovoljno po meni da nadoknade svoju neozbiljnu proslost.
 
Ako je cifra od 4m tačna, to bi bilo po 20k evra po stanu (192 stana) u proseku ili možda bolje da kažemo oko 300-400 evra po kvadratu, ne piše koja je prosečna kvadratura. Malo mi deluje naduvana ta brojka, sa obzirom da gradnja ovakve zgrade verovatno ne prelazi 700-800 evra po kvadratu. Je l' može neko ko se više razume da prokomentariše ovu procenjenu cenu radova? Sa druge strane, nije nerealno da se uzme kredit na 20-30 godina i da stanari to otplaćuju. Šta je alternativa, da čekaju da zgrada krene da se ruši?
 
U Americi kada kupujes stan prvo sto trazis je full disclosure package. Tu izmedju ostalog bude i stanje na budzetu zgrade. Pregledas lepo koliko su ustedeli do sada, da li postoje neke tuzbe, da li postoje neki drugi problemi i slicno i na osnovu toga koliko para je u budzetu se odlucujes da kupis. Ako je 0 bezi od te zgrade glavom bez obzira.

Nece grad sada da krene i svakome da sredjuje fasadu. To je nebuloza. Nepravedna socijalna raspodela. Svaka zgrada mora da resava svoju fasadu i duge stvari. Nisu stanovnici Beograda samo u zgradama sta ako su u kucama. Onda bi po toj raspodeli svakome trebali da daju i onome u Zaklopaci. A ne ti uzimas pare iz budzeta i resavas zgradu na Novom Beogradu. Ma vazi.
Neka zgrada uzme kredit lepo i neka nastave dalje. Dve godine svi da uplacuju po 5 eura po m2 naprave dva zavrsna racuna kako treba, prikazu banci i uzmu kredit. Prosto kao pasulj. Ko ne moze da placa on prodaje stan bud zasto i to je to.
 
Kad tad zgrada ce dovoljno oronuti da ce morati da se uzme zestok kredit da se sve sredi.
Nema tu pomoci. Stanari mora da prihvate da placaju visoku cenu mesecnog odrzavanja da bi vratili kredit i da skupljaju za buducnost. Bitno je samo da vecina stanara izglasa bord direktora zgrade koji ce da izabere profesionalnog upravnika i na skupatini da proglase 5 eura m2 odrzavanje. Posle toga imaju pravo na prinudnu naplatu ako neko ne moze ili nece da placa. Da bi jednostavno naterali sve da prodaju koji ne mogu to da placaju. Tako se to radi.
Mnogo manji ulazi i zgrade ne mogu da se dogovore oko organizacije i plaćanja, a kamoli ove soliterčine. Čak i ako bi ih uslovili zakonima. Bilo kakvim uslovljavanjem izazvali bi revoluciju, ako me razumeš. Raspale zgrade su u Srbiji simbol socijalnog mira.
 
Nema nikakvog uslovljavanja. Samo ce njima zgrada da stane i njihova imovina ce vredeti sve manje i manje. Njihovu stambenu zajednicu grad moze da kazni za zapustenost.

Mnogo je bitno da u toj zgradi se izabere bord direktora od 5 clanova koji ce biti za hitno skupljanje i placanje znacajne nadoknade za odrzavanje. Sve sto treba je dve godine da nateraju sve da placaju i onda da uzmu kredit.
 
Vecini stanara u takvim zgradama bi 4-5e po m za za odrzavanje bila naucna fantastika (realno i 1e za m), te se ne moze formirati ta vecina koja ce da nametne takvo resenje. Bez resavanja takvih stanja ne moze doci ni do nekakve 'dzentrifikacije' zgrade kao po manjim zgradama po NBG na primer, i na kraju zgrada bude osudjena na tiho umiranje.

Eventualno da dodje veliki kupac koji ce otkupi vecinu stanova, pa onda pritisne preostale ali to mi deluje dosta distopijski.
 
To ce se najverovatnije i desiti ako se ne dozovu pod hitno. Kada dodje do potpunog kolapsa u zgradi ljudi ce masovno da prodaju i da izlaze (na primer lift da ne radi mesecima). Pojavice se kupac koji ce da otkupi vecinu stanova. Formira bord preuzme stambenu zajednicu. Uradi pozajmicu stambenoj zajednici da bi se sve sredilo. Utera da se placa ne 5e nego 10e po m2. Stanari krenu da izlaze i preuzme zgradu. Zgrada bude luks sredjena i to budu stanovi za rentiranje.

To ce biti taj shift ka velikim investicionim igracima koji to kupuju za rentiranje.
 
To ce se najverovatnije i desiti ako se ne dozovu pod hitno. Kada dodje do potpunog kolapsa u zgradi ljudi ce masovno da prodaju i da izlaze (na primer lift da ne radi mesecima). Pojavice se kupac koji ce da otkupi vecinu stanova. Formira bord preuzme stambenu zajednicu. Uradi pozajmicu stambenoj zajednici da bi se sve sredilo. Utera da se placa ne 5e nego 10e po m2. Stanari krenu da izlaze i preuzme zgradu. Zgrada bude luks sredjena i to budu stanovi za rentiranje.

To ce biti taj shift ka velikim investicionim igracima koji to kupuju za rentiranje.
Druže ovo je zgrada na Konjarniku, ne General Motors
 
Ako stambena zajednica ne može da se dogovori tj izglasa projekat obnavljanja fasade koju npr komunalna policija ili neko drugo telo odredi za obavezan zadatak, uvešće se prinudna uprava i onda će se doneti odluke. Može se naći finansijer i onda stanari uz mesečne obaveze održavanja uplaćuju ratu za renoviranje fasade, a finansijer odnosno ugovarač (može biti i gradsko stambeno) skida sa računa zgrade mesečnu ratu i tako npr 5-10 godina.
 
To ce se najverovatnije i desiti ako se ne dozovu pod hitno. Kada dodje do potpunog kolapsa u zgradi ljudi ce masovno da prodaju i da izlaze (na primer lift da ne radi mesecima). Pojavice se kupac koji ce da otkupi vecinu stanova. Formira bord preuzme stambenu zajednicu. Uradi pozajmicu stambenoj zajednici da bi se sve sredilo. Utera da se placa ne 5e nego 10e po m2. Stanari krenu da izlaze i preuzme zgradu. Zgrada bude luks sredjena i to budu stanovi za rentiranje.

To ce biti taj shift ka velikim investicionim igracima koji to kupuju za rentiranje.
Nije loša ideja ali kako rešiti parking? Tamo je to baš problem. Ne znam da li ima podzemna garaža?
 
Mislim da nema ali su korisnik onog okolnog zemljista pa bi tu moglo da ss izgradi.

Bitno je razumeti da je sadasnje stanje neodrzivo na dug rok.
 
Okolo su zelene povrsine i parkovi sa drvecem. Slazem se, dobra ideja da se to izbetonira i pretvori u parking. Ipak su automobili prioritet. Grad po meri vozaca pre svega.

Takodje mislim da je trenutna cena za stanove iz Ruda preniska, kao i za sve ostale stanove u gradu. Mora to jos gore da ide...
 
Mislim da je SNS nepotrebno zapoceo i napumpao pricu nekretnina od 2015. i da im to nije trebalo.
Samo su stvorili sebi problem koji ce ih sacekati i lupiti dobro po glavi.

Verovatno se razigrali u zelji da:
1. stvore "luku" za novac koji izvuku kroz korupciju;
2. investiraju novac ranije sklonjen u offshore (period Milosevica)
3. zarade iz tacke 2;
4. stvore percepciju rasta BDP, zarad politickog opstanka.

To se sve moglo uraditi po cenama (prilagodjeno za inflaciju) koje su vazile pre ove papazjanije.

Sta je falilo 2015-te Marbovcima kada su prodavali A Blok ispod 2k ili kada se Savada 1 prodavala za 1,7k eur (profitabilne cene)?
Marbovci su ozbiljni biznismeni, a ne amateri.

Ali ne, SNS je povlacio poteze (i jos uvek to radi) koji su dolivali ulje na vatru.
Pohlepa i neumerenost na delu.

Time su stvorili veliki socijalni problem iz kojeg narastaju drustvene tenzije, koje se protokom vremena gomilaju kao grudva snega.
Iz toga ce se tesko izvuci bez poprilicnih lomova.

Vrlo opipljiv, egzistencijalni i skup problem koji pogadja znacajan deo populacije se ne moze resiti hokus-pokus metodama, tako sto veliki vodja izadje na Pink i odrzi jos jednu "vanrednu" konferenciju ili puste buvu o pobeglom panteru...
 
Za porodicu sa detetom koje ima više od 2 godine sve ispod 60 kvadrata je malo. Sa dvoje dece to već postaje šou. Ko govori kako si stanovi od 70m2 "veliki" neka pogleda kvadrature iz 70tih i 80tih. Mnogo dvosobni stanova od 60tak kvadrata. Ako to su zla komunistička vremena gde se kujna hodnik i ostava nisu brojali kao sobe. Slažem se da sa današnjim "lux" kvadraturama treba uzimati petosoban od 80-90m2 i prekrajati u trosiban
 
Upravo. BG je BG, sve ostalo je dovijanje i masivan cope od strane onih koji nisu kupili stan kad su mogli, pa se jedu zbog toga.

Mozemo mi da pricamo do sutra koliko je BG los, nezahvalan za porodicni zivot, truo, smrdljiv i nenormalan po kriterijumima zapadnog zivota, ali je jedina iole normalna tvorevina u ovom delu Evrope, i cene to oslikavaju.
Ahahahaha, jel ovo neki vic.
 
U poređenju sa Ljubljanom, Zagrebom, Sarajevom, Podgoricom, Tiranom, Skopljem, Sofijom, Bukureštom..., Beograd je megalopolis. Na Balkanu jedino Atina mu može parirati, a od okruženja Budimpešta. Pa na dvije najveće je rjeke, morao je biti velegrad. Plus ima dosta dobru perspektivu širenja i razvoja. Plus predstavlja centar ne samo Srbima iz Srbije, nego i iz R.Srpske, CG i dijaspore. I to su razlozi zašto nekretnine moraju biti skupe.
Za izuzetkom Ljubljane ne zna se ko je jadniji i siromasniji. I zato su visoke cene. Ahahha. Cene su visoke jer je vlast u poslu s nekretninama,
 
Mislim da je SNS nepotrebno zapoceo i napumpao pricu nekretnina od 2015. i da im to nije trebalo.
Samo su stvorili sebi problem koji ce ih sacekati i lupiti dobro po glavi.

Verovatno se razigrali u zelji da:
1. stvore "luku" za novac koji izvuku kroz korupciju;
2. investiraju novac ranije sklonjen u offshore (period Milosevica)
3. zarade iz tacke 2;
4. stvore percepciju rasta BDP, zarad politickog opstanka.

To se sve moglo uraditi po cenama (prilagodjeno za inflaciju) koje su vazile pre ove papazjanije.

Sta je falilo 2015-te Marbovcima kada su prodavali A Blok ispod 2k ili kada se Savada 1 prodavala za 1,7k eur (profitabilne cene)?
Marbovci su ozbiljni biznismeni, a ne amateri.

Ali ne, SNS je povlacio poteze (i jos uvek to radi) koji su dolivali ulje na vatru.
Pohlepa i neumerenost na delu.

Time su stvorili veliki socijalni problem iz kojeg narastaju drustvene tenzije, koje se protokom vremena gomilaju kao grudva snega.
Iz toga ce se tesko izvuci bez poprilicnih lomova.

Vrlo opipljiv, egzistencijalni i skup problem koji pogadja znacajan deo populacije se ne moze resiti hokus-pokus metodama, tako sto veliki vodja izadje na Pink i odrzi jos jednu "vanrednu" konferenciju ili puste buvu o pobeglom panteru...
A tek sto su alavi oko rudnika i sto se trenutno cela Srbija busi radi ispitivanja. I sto opet forsiraju iskopavanje Litijuma ali i svacega jos i u svim regionima. Cak su izmedju Avale i Kosmaja radili ispitivanja...
 
Vecini stanara u takvim zgradama bi 4-5e po m za za odrzavanje bila naucna fantastika (realno i 1e za m), te se ne moze formirati ta vecina koja ce da nametne takvo resenje. Bez resavanja takvih stanja ne moze doci ni do nekakve 'dzentrifikacije' zgrade kao po manjim zgradama po NBG na primer, i na kraju zgrada bude osudjena na tiho umiranje.

Eventualno da dodje veliki kupac koji ce otkupi vecinu stanova, pa onda pritisne preostale ali to mi deluje dosta distopijski.
U jednoj starijoj zgradi gde imam stan, gde je ukupno 19 jedinica, stanari nece da placaju 400 din za ciscenje, jer oni "ne prljaju", tek kad je upravnik krenuo da preti tuzbama, pocei su da placaju. Uspeli su da oteraju 3 upravnika i 6 agencija za ciscenje. Jedva smo krov promenili jer ga je odnela oluja pre neku godinu......... "Ne prokisnjava meni"
Nije dzabe ona kad se srbi sloze..
 
Poslednja izmena:
I onda neko kaže kako je bolja starogradnja. U većini starogradnji dobićeš ljude koji su ili dobili stan ili nasledili ili otkupili za badava. I tako se i ponašaju prema zgradi, u fazonu nije moje. Možeš ti renoviraš stan ali vila u sred deponije je još uvek deponija. Ne kažem da nema i izuzetaka ali su tu većinom male zgrade sa već promenjenom strukturom stanovnika.
 
U jednoj starijoj zgradi gde imam stan, gde je ukupno 19 jedinica, stanari nece da placaju 400 din za ciscenje, jer oni "ne prljaju", tek kad je upravnik krenuo da preti tuzbama, pocei su da placaju. Uspeli su da oteraju 3 upravnika i 6 agencija za ciscenje. Jedva smo krov promenili jer ga je odnela oluja pre neku godinu......... "Ne prokisnjava meni"
Nije dzabe ona kad se srbi sloze..

Slična priča i kod nas. 500 din (što mislim da je malo), pola plaća, pola ne! Kad smo hteli to da uozbiljimo da se uplaćuje u formi računa (kao infostan, struja i sl), skočili kao opareni! Ovako moraš da ih juriš, gledaš izvode, glumiš policajca, a to niko neće da radi i onda ostaje status quo. Da se plaća u formi računa, lepo bi izvršitelj došli na vrata, pa ti ne plati. st*** smo kao narod, istina je, čast pojedincima.
 
Jedno je sigurno. Kupili il ne kupili stan, rezultat će biti isti. Kreću porezi, treba kredite vraćati. Svi ti što sad prodaju stanove u zgradama što se ruše, treba da su srećni koliko god da dobiju.
 
I onda neko kaže kako je bolja starogradnja. U većini starogradnji dobićeš ljude koji su ili dobili stan ili nasledili ili otkupili za badava. I tako se i ponašaju prema zgradi, u fazonu nije moje. Možeš ti renoviraš stan ali vila u sred deponije je još uvek deponija. Ne kažem da nema i izuzetaka ali su tu većinom male zgrade sa već promenjenom strukturom stanovnika.
Ovde si samo delimično u pravu, prošle godine sam iz prve ruke gledao ljude u zgradi od 5-6 stanova na Dedinju iz 2008. godine (hajmo reći "lux" po našim standardima) kako neće da daju doprinos za popravku krova jer su npr. u prizemlju pa im ne prokišnjava. Pritom su sve redom domaćinstva sa debelo natprosečnim primanjima. Stvar održavanja zgrade je čista kocka i sve zavisi od toga kakav ti je komšiluk i kakvog je kvaliteta zgrada na duže staze.
 
2008ma, starogradnja :D

Šalu na stranu zato Ja dok sam tražio stan odem pogledam stan pa onda celu zgradu, ako fale pločice na stepenicama, prljavi hodnici sa miomirisima, garazna vrata ne rade, fasada otpada... Odmah znaš da nešto nije u redu i izbegavaš. Ne kažem da u novogradnjama neće biti tako ali je manja verovatnoća. Jednostavno nije isto kad nešto platiš i kada nešto dobiješ.
 
Nadam se da se nadje neko resenje za sve ovo kako stanarima utuviti u glavu da je HOA ili kod nas FM i da to mora da se placa.
Jedan od razloga zasto ljudi po Amerikama zele da zive po kucama je i taj sto nece da se smaraju sa stambenim zajednicama.
 
Vrh