Šta je novo?

Cene nekretnina

Kad smo kod doktora, oni koji su zaposleni se retko odlučuju na odlazak, pogotovo oni na izvoru likvidnosti, poput porodilišta ili u ortopediji, hirurgiji ili oni u privatnoj praksi koji koriste javne resurse kako za usluge, tako i za kontakt sa klijentima. Što bi išao, na zapadu bi morao ozbiljno da se osigura za sve brljotine koje napravi, a ovde nema nikakvu odgovornost, zna da je apriori oslobođen na suđenju kao onaj dr koji je dečku stavio gips na otvoren prelom, pa nesrećnik preminuo od sepse. Tako će biti i sa ovim stručnjakom kolonoskopije. Tamo preko bi mogao da napraviš takvu grešku, ali bi krivično odgovarao, a posle ne bi mogao da platiš premiju osiguranja, ako bi uopšte hteo neko da te osigura! Naš lekar sad ne mora da ide par godina u nemačku selendru, može odmah da bira grad.

Ordinacije dr opšte prakse podsećaju na marketinške terenske promocije pojedinih kompanija. Kad neko da više, malo se rebrendira i nastavi dalje.
Nisam bio siguran o čemu se radi, ne čitam takve vesti da se ne bih nervirao, pa sam malo guglao i video dve smrti deteta u razmaku od samo godinu dana sa istim slučajem. Naravno niko od doktora nije odgovarao, niti će.
 
"The rate on the average 30-year fixed mortgage fell to 6.61% from 7.08% the week prior, according to Freddie Mac, which this week changed its methodology calculating rates."

Nece im trebati aparati, mogu da odahnu.
Promenili metodologiju racunanja pa izracunali "rekordni pad" 😂😂😂
Realnost u USA je da je fiksna skocila sa 3% na 7% i tesko da je tu kraj rastu. Trziste je u teskoj buli...
Naravno, poneki pad prosecne kamate koje se nude u bankama usput je normalan. I euribor malo odmori, skupi snage, pa nastavi jos jace.
Kapiram i ja da su promenili metodu racunanja, samo ne znam sta je tacno podrazumevala promena, i da li je pad sa 7.08 na 6.61 potpuna posledica menjanja metodologije, ili delimicna. Ajde da kazemo i da steluju, jer sto ne bi, svi to rade, cinjenica je da su equitisi skocili dosta u zadnjih par nedelja, a svi znamo za inverznu korelaciju trzista equitisa i bondova.

1669036748263.png

Poenta price je da se trziste jos trazi, definitivno zna da nije bull market i euforija, ali takodje zna i da nije ultra-recesija i da lozenje parketa da bi se pregrejali nije na vidiku.

FED pivot je itekako moguc, ili direktan (prestanak dizanja stopa) ili nastavljenim dizanjem ali i stampanjem tj QE. Evropa to vec radi, izmedju ostalog i razlog zasto je EUR propo skroz na skroz.

U svakom slucaju, kao sto kazes, moguce je da hvata zalet za jos jace (po meni nekih 8.5-9 realno, jer strukturni krah ne treba dostici ali treba mu primirisati), dizanje, a anegdotalno, po poznanstvima sto imam sto u Srbiji sto vani (mada je Srbija prica za sebe uvek), ne vidim nesto da narod steze kajs, a generalno je poenta rasta stopa uvek bilo to stezanje kajsa, kako bi se obuzdala inflacija na strani traznje (u fazonu cekaj, imam vec ajfon 12, ne treba mi ajfon 14, iako mogu da ga priustim, jer rastu takodje XYZ troskovi a takodje imam i lepu kamatu u banci na taj novac).
 
Malo releventnih informacija iz srpskog Daily Mail-a:

EKONOMISTA SAVIĆ O INFLACIJI: Ne treba da vam pada na pamet da pristajete na skuplje rate! Kredit da uzima SAMO KO MORA​

https://www.kurir.rs/vesti/biznis/4055328/ekonomista-ljubodrag-savic-o-kreditu-i-inflaciji
Sada na zalost nastupa period od jedno par godina, mozda i preko pet, kada je kupovina stana najneizvodljivija vecinskom delu ljudi.
Krediti sve nedostupniji, a cene ne padaju zbog inflacije. Cini mi se da ko do sada nije nista preduzeo da se skuci i cekao, morace da ceka da se ciklus obrne, ako do toga i dodje.
 
Sada na zalost nastupa period od jedno par godina, mozda i preko pet, kada je kupovina stana najneizvodljivija vecinskom delu ljudi.
Krediti sve nedostupniji, a cene ne padaju zbog inflacije. Cini mi se da ko do sada nije nista preduzeo da se skuci i cekao, morace da ceka da se ciklus obrne, ako do toga i dodje.
tako je, osim ako se ne desi neki "crni labud"
 
Али да ли мислите да ће нпр. нека медицинска сестра да живи у таквим условима или возач у јавном превозу? Или ће да запале за Њемачку пошто им плата овде буде недовољна за кирију која је са нпр. 300 скочила на 600 евра.
Медицинска сестра неће, оне су кадар који се најлакше одлучи за одлазак у Немачку, не само због плата већ и услова рада јер тамо раде као сестре а овде и сестре и неговатељице. Мањак сестара нисмо осетили јер их се школује више него што је потребно. Кад зафале увозиће се неговатељице а сестере ће бити биље плаћене и радиће свој посао.

Са возачима ГСП-а ће да се деси вероватно исто оно што и са достављачима, дођи ће из Азије спремни да буду у групи где ће им тропак становања бити 50 евра.

Дакле, пре него што се уопште осети недостатак кадра десиће се низ других много озбиљнијих проблема нпр још већи пад наталитета.

Мислим да би требало урадити следеће:
1. Као у УСА разликовати инвестициону куповину од куповине за становање
2. Ослободити пореза станодавце који станове издају породицама

Али да би ово све могло да се спроведе треба јасно регулисати пријаве боравка, регистровати станодавце..
 
Prvo treba uvesti red u podelu odgovornosti.
Ne mogu komunalije da se vode na vlasnika stana ako je izdat nekom. Pa ako taj neko ne placa, vlasniku ostane racun koji mora da plati.

Ovo sam cuo da je mogucnost, ali nisam siguran, da se prijavom podstanara na adresu pokretne stvari racunaju kao stvari onoga koji je prijavljen na adresi. Pa ako taj postanar ima dugovanja prema nekome, izvrsitelj moze da dodje i naplati iz pokretne imovine stana.
Pa onda da sa ugovorom ne mozes izbaciti podstanara, nego moras godinama da studiras pravosudje.
Mnogo je tu problema oko prava i obaveza.
 
Kapiram i ja da su promenili metodu racunanja, samo ne znam sta je tacno podrazumevala promena, i da li je pad sa 7.08 na 6.61 potpuna posledica menjanja metodologije, ili delimicna. Ajde da kazemo i da steluju, jer sto ne bi, svi to rade, cinjenica je da su equitisi skocili dosta u zadnjih par nedelja, a svi znamo za inverznu korelaciju trzista equitisa i bondova.

Pogledajte prilog 149377
Poenta price je da se trziste jos trazi, definitivno zna da nije bull market i euforija, ali takodje zna i da nije ultra-recesija i da lozenje parketa da bi se pregrejali nije na vidiku.

FED pivot je itekako moguc, ili direktan (prestanak dizanja stopa) ili nastavljenim dizanjem ali i stampanjem tj QE. Evropa to vec radi, izmedju ostalog i razlog zasto je EUR propo skroz na skroz.

U svakom slucaju, kao sto kazes, moguce je da hvata zalet za jos jace (po meni nekih 8.5-9 realno, jer strukturni krah ne treba dostici ali treba mu primirisati), dizanje, a anegdotalno, po poznanstvima sto imam sto u Srbiji sto vani (mada je Srbija prica za sebe uvek), ne vidim nesto da narod steze kajs, a generalno je poenta rasta stopa uvek bilo to stezanje kajsa, kako bi se obuzdala inflacija na strani traznje (u fazonu cekaj, imam vec ajfon 12, ne treba mi ajfon 14, iako mogu da ga priustim, jer rastu takodje XYZ troskovi a takodje imam i lepu kamatu u banci na taj novac).

Dzabe sad ;)
 
Prvo treba uvesti red u podelu odgovornosti.
Ne mogu komunalije da se vode na vlasnika stana ako je izdat nekom. Pa ako taj neko ne placa, vlasniku ostane racun koji mora da plati.

Ovo sam cuo da je mogucnost, ali nisam siguran, da se prijavom podstanara na adresu pokretne stvari racunaju kao stvari onoga koji je prijavljen na adresi. Pa ako taj postanar ima dugovanja prema nekome, izvrsitelj moze da dodje i naplati iz pokretne imovine stana.
Pa onda da sa ugovorom ne mozes izbaciti podstanara, nego moras godinama da studiras pravosudje.
Mnogo je tu problema oko prava i obaveza.
Upravo je tako, ako je podstanar regularno prijavljen (ima boravak na adresi izdatog stana) i zbog nekog duga dodje do izvrsitelja onda sva pokretna imovina u stanu moze biti zaplenjena na racun tog duga. A na vama je da dokazujete sta je vase a sta od podstanara, sto naravno nije bas zabavno ni lako.
Ovo navodim iz licnog iskustva ....

Sto se komunalija tice i tu si u pravu, gde ja zivim (Italija) kada iznajmis stan (regularno) sa tim ugovorom onda ides u komunalne sluzbe i sa njima pravis ugovor na tvoje ime (struja, voda, itd) pa ako ne placas tvoj problem. Naravno nije ni ovde sve jednostavno i ima dosta problema sa izdavanjem stanova, ali minimum pravila i podele odgovornosti mora da bude.
 
Медицинска сестра неће, оне су кадар који се најлакше одлучи за одлазак у Немачку, не само због плата већ и услова рада јер тамо раде као сестре а овде и сестре и неговатељице. Мањак сестара нисмо осетили јер их се школује више него што је потребно. Кад зафале увозиће се неговатељице а сестере ће бити биље плаћене и радиће свој посао.

Са возачима ГСП-а ће да се деси вероватно исто оно што и са достављачима, дођи ће из Азије спремни да буду у групи где ће им тропак становања бити 50 евра.

Дакле, пре него што се уопште осети недостатак кадра десиће се низ других много озбиљнијих проблема нпр још већи пад наталитета.

Мислим да би требало урадити следеће:
1. Као у УСА разликовати инвестициону куповину од куповине за становање
2. Ослободити пореза станодавце који станове издају породицама

Али да би ово све могло да се спроведе треба јасно регулисати пријаве боравка, регистровати станодавце..
Prijave boravka stanara su već sada jasno definisane, međutim to nema veze sa plaćanjem poreza. Stanodavci koji su fizička lica i izdaju stanarima koji su fizička lica, u 99,9% ne plaćaju nikakav porez. Kada su u pitanju pravna lica, tu je situacija već mnogo jasnija i porez se fakturiše zajedno sa mesečnim zakupom.
 
Медицинска сестра неће, оне су кадар који се најлакше одлучи за одлазак у Немачку, не само због плата већ и услова рада јер тамо раде као сестре а овде и сестре и неговатељице. Мањак сестара нисмо осетили јер их се школује више него што је потребно. Кад зафале увозиће се неговатељице а сестере ће бити биље плаћене и радиће свој посао.
Nismo "fizicki" primetili jer su hiljade prekvalifikovanih cistacica, kasirki i kafe kuvarica nasli uhlebljenje u drzavnim bolnicama i privatnim domovima zdravlja postavsi medicinski tehnicari. Kakvu uslugu ti ljudi pruzaju i horor price koje kruze u vezi sa istima bolje ne iznositi na forumu...
 
...
2. Ослободити пореза станодавце који станове издају породицама

Али да би ово све могло да се спроведе треба јасно регулисати пријаве боравка, регистровати станодавце..
Ne vidim kako bi to rešilo problem. Moraju plaćati isti porez, pogotovo što taj umanjeni porez ne bi sigurno porodice osetile već bi kirija bila ista kao i za sve. Onda osloboditi i za studente i za radnike... Ko se odluči na investiciono ulaganje u nekretnine mora plaćati porez kao i u svakom poslu.
 
Oko prijave mislim да је stanodavcima najveći problem apsolutna pravna nesigurnost! Ako prijave stanare, a oni recimo ne plaćaju i ne žele da izađu, mogu gomilati troškove i mogu proći godine dok se to sudski ne reši. Bez prijave se to rešava jednim pozivom policije, a može se rešiti i u ličnoj režiji lagano...

Naravno sve to onda dovodi i do pravne nesigurnosti savesnih podstanara. U svakoj priči savesni nadrljaju...

Da postoji volja lako bi to moglo da se uredi! Računi na ime podstanara, prijavljivanje kojim rešava gomilu stvari (prebivalište, parking itd), porez, ekspresno iseljenje u slučaju zloupotreba i sl...
 
Ako neko zna nek napise razlog zašto je teško izbaciti stanara koji ne plaća kiriju i račune ako se ugovor lepo definiše. Kod pravnih lica je sve takodje lako, ne plaćaš, dovidjenja.
 
Pa kako misliš? Ti mu kažeš da izađe i on neće i šta onda? :ROFLMAO:
Zoveš policiju, oni te upute na sud. Ako u tom slučaju pokušaš da uđeš u svoj stan, a postoji ugovor, to se smatra obijanjem i krivično ćeš odgovarati (po meni sa pravom). Posle par godina sudskih troškova, troškova iseljenja i neplaćenih računa, ti ga izbaciš. Ne možeš da naplatiš ništa.

Veću pravnu sigurnost imaš ako ne prijaviš stanare i nemaš ugovor, možeš lepo da obiješ svoj stan, uđeš u njega, pa nek onda oni dokazuju šta imaju...
Naravno, to sve savesne podstanare dovodi u nezavidan položaj, od banalnih problema npr da ne možeš da parkiraš auto u lokalnoj zoni, pa dalje...
 
Pa kako misliš? Ti mu kažeš da izađe i on neće i šta onda? :ROFLMAO:
Zoveš policiju, oni te upute na sud. Ako u tom slučaju pokušaš da uđeš u svoj stan, a postoji ugovor, to se smatra obijanjem i krivično ćeš odgovarati (po meni sa pravom). Posle par godina sudskih troškova, troškova iseljenja i neplaćenih računa, ti ga izbaciš. Ne možeš da naplatiš ništa.

Veću pravnu sigurnost imaš ako ne prijaviš stanare i nemaš ugovor, možeš lepo da obiješ svoj stan, uđeš u njega, pa nek onda oni dokazuju šta imaju...
Naravno, to sve savesne podstanare dovodi u nezavidan položaj, od banalnih problema npr da ne možeš da parkiraš auto u lokalnoj zoni, pa dalje...
Inace ovo je realan razlog zasto rente moraju da idu duplo na gore. Upravo zato sto se preuzima veci rizik.
Nasi gradjani su uglavnom savesni ali u drugim drzava masovno se zloupotrebljavaju ove stvari i cesto im doplatis na primer 5.000 eura samo da izadju i da ne ides na sud.

Lepo si objasnio Ljubo i hvala ti. Bila je prica dodatno da za izbegla lica cak i Zakon stiti dodatno. Ne znam jel tacno.
 
Pa kako misliš? Ti mu kažeš da izađe i on neće i šta onda? :ROFLMAO:
Zoveš policiju, oni te upute na sud. Ako u tom slučaju pokušaš da uđeš u svoj stan, a postoji ugovor, to se smatra obijanjem i krivično ćeš odgovarati (po meni sa pravom). Posle par godina sudskih troškova, troškova iseljenja i neplaćenih računa, ti ga izbaciš. Ne možeš da naplatiš ništa.

Veću pravnu sigurnost imaš ako ne prijaviš stanare i nemaš ugovor, možeš lepo da obiješ svoj stan, uđeš u njega, pa nek onda oni dokazuju šta imaju...
Naravno, to sve savesne podstanare dovodi u nezavidan položaj, od banalnih problema npr da ne možeš da parkiraš auto u lokalnoj zoni, pa dalje...
Pa i kad imas ugovpr nista te ne sprecava da udjes, pa neka oni dokazuju i sude se. U svom si stanu. Najbolje da ti moras da postujes ugovor pa ne ulazis, a oni ga krse.
 
Ugovor se pravi na odredjeno vreme pa se produžuje. Troskove suda kada izgube snose oni, pa i da izadju posle par godina treba da isplate kirije sa kamatom. U svakom slučaju si u svom stanu i teret dokazivanja nečega je na njima. Ne znam, onda nijedno pravno lice ne mora da plaća kiriju dok ga neko ne dobije na sudu. To mi je baš nelogično. A uvek možeš i da ih izbaciš naglavačke.
 
Neki pravnik bi to bolje objasnio, ali kad imaš ugovor, a obiješ npr svoj stan (zato što stanar ne želi da izađe), sutra te stanar tuži, može da kaže opušteno da mu je nestalo 20K eur npr, znači moraš sve sudski da rešavaš i taj deo mi je jasan i moram da priznam i da podržavam to. Čak i ako istekne ugovor, onog trenutka kad podstanar pokaže taj ugovor službenom licu npr, oni se ne mešaju, mora sud. Ima primera gde ljudi plate depozit i onda mesecima ništa, kako da naplatiš kad nema za šta pas da ih ujede?

Ako nemaš ugovor, ti si praktično ušao u svoje, kao da ništa nisi ni izdavao, na tom stanaru je teret dokazivanja, može da se tretira kao obijanje tvog stana od strane nepoznatih lica npr.

Sve u svemu jedan sistem koji prilično stimuliše kriminalno ponašanje i nije ekspeditivan u zaštiti prava kako stanodavaca, tako i stanara.

Opet kažem, čini mi se da ne postoji volja da se to uredi. Rešio bi i prijave, povećao državne fiskalne prihode, a i zaštitio stanodavce i ceo proces bi bio ekspeditivniji. Bukvalno da zatvoriš 2 pravnika mesec dana da samo prepišu zakone neke zapadne zemlje.
 
Ne znam odakle te informacije. Minimalni zakonski rok za raskid ugovora je 90 dana i to je jedino sto stanodavac mora da ispostuje, osim ako ugovorom taj rok nije duzi. Dostavi se pisanim putem zahtev za raskid ugovora i ako nece da izadje posle propisanog vremena dovedes bravara, zamenis bravu i to je to. Ovo pisem kao podstanar i po meni su stanodavci mnogo bolje zasticeni od stanara.
 
Au koji trust sociologa, pravnika, ekonomista, liberala, kapitalista... ljudi dzaba palamudimo, ovo je vreme divljeg kapitalizma i stvaranja klasnog drustva... dakle mutno je da bi samo šeme mogle da rade i kad se navataju oni koji kolo vode onda ce uvesti pravila kao na zapadu i postacemo zemlja sa dobro isprofilisanom buržoaskom klasom i klasom radnika i sirotinjom...
Da se vratim na temu: prodaja starogradnje je opala za cca 80% u odnosu na 2018 ili 2019. jer je nekad sgan prodavan da se malo doda i kupi veci, a sada kad prodas stan moras da dodas bar 70.000k za dodatnik 30ak kvadrata, a to je nekad bila svota za ceo 2.5 soban stan... Dakle PRC nema vise prodaj da bi kupio malo veci, nego sedi di si... da kupis nov od 180.000EUR po sturkturi 1.5 je besmisao jer je to stan za jedno ili dvoje i kad dobijes dete vec je mali.... i dal se treba zaduziti na 30g ratom od 900Eur za 1.5 stan?????

Dakle sada burzoazija trguje ovim novogradnjama od 5000eur/m2, ali i po neki clan srednje klase koji je ubedjen da ce 30 godina imati platu koju sada ima u trenutku kad spletom cudnih okolbosti sad i nikad prima 1.500EUR, a inace cela srednja klasa i sirotinja su "zamrznuti" u vremenu i prostoru zbog trenutnih cena...

izlaz iz ovoga je da PONOVO drzava kao 2010. pocne da gradi naselja tipa Stepa stepanovic za 1.190EUR/m2.... Do tada, narode seli se u Nemacki, Norvesku, Svedsku i tamo placajte stanove po ceni Kumodraza, a zato bar radite za platu jednog Nemca, Norvezanina, Svedjanina....
 
Poslednja izmena:
Neki pravnik bi to bolje objasnio, ali kad imaš ugovor, a obiješ npr svoj stan (zato što stanar ne želi da izađe), sutra te stanar tuži, može da kaže opušteno da mu je nestalo 20K eur npr, znači moraš sve sudski da rešavaš i taj deo mi je jasan i moram da priznam i da podržavam to. Čak i ako istekne ugovor, onog trenutka kad podstanar pokaže taj ugovor službenom licu npr, oni se ne mešaju, mora sud. Ima primera gde ljudi plate depozit i onda mesecima ništa, kako da naplatiš kad nema za šta pas da ih ujede?

Ako nemaš ugovor, ti si praktično ušao u svoje, kao da ništa nisi ni izdavao, na tom stanaru je teret dokazivanja, može da se tretira kao obijanje tvog stana od strane nepoznatih lica npr.

Sve u svemu jedan sistem koji prilično stimuliše kriminalno ponašanje i nije ekspeditivan u zaštiti prava kako stanodavaca, tako i stanara.

Opet kažem, čini mi se da ne postoji volja da se to uredi. Rešio bi i prijave, povećao državne fiskalne prihode, a i zaštitio stanodavce i ceo proces bi bio ekspeditivniji. Bukvalno da zatvoriš 2 pravnika mesec dana da samo prepišu zakone neke zapadne zemlje.
Ne može da pokaže ugovor koji je nevažeći. Sundjer_bob je lepo objasnio. Može da kaže i da si mu uzeo 100k evra, ti možeš onda da kažeš da je on tebi uzeo 500k. Ugovor je lepo difinisao šta može šta ne može. To što ti objašnjavaš znači da i pravna lica mogu da ne plaćaju kiriju i nikom ništa. Dakle ugovor istekne, potrebno ga je produžiti ili se ugovor poništava tj nema više stanara koji tu žive i imaš sva prava nad svojom imovinom kao da niko nije tu. Čak i da nije definisan rok trajanja ugovora, može se staviti 90 dana ne plaćaš kiriju ugovor se poništava. Takodje postoji i otkazni rok ugovora. Bukvalno nikad nisam čuo da ne možeš ući u svoj stan ako je ugovor poništen ili nevažeći. Ako neko ima detaljnije informacije neka kaže ali radim sa pravnicima i do sad nisam čuo takav primer. Meni sve to deluje kao plašenje, neko Vas je nabedio kako bi prikazao onako kako nije jer imanje ugovora bi značilo da ti je potreban dokaz o uplati kako bi se i stanar zaštitio, a stanodavac će biti dužan da plati porez na to ukoliko se zatraži ili že pak morati da plati i porez na extra profit.
 
Upravo je tako, ako je podstanar regularno prijavljen (ima boravak na adresi izdatog stana) i zbog nekog duga dodje do izvrsitelja onda sva pokretna imovina u stanu moze biti zaplenjena na racun tog duga. A na vama je da dokazujete sta je vase a sta od podstanara, sto naravno nije bas zabavno ni lako.
Ovo navodim iz licnog iskustva ....
Zar ne moze u ugovor da se ubace i stavke sta je sve bilo u stanu npr od uredjaja i namestaja. Ovi novi uredjaji imaju serijske brojeve te to sve moze lepo da se popise.
 
Vrh