Šta je novo?

Cene nekretnina

Niko nije tvrdio da nam je zemlja pristojna već da ima boljih, a ima i gorih. Cena je svakako nažalost tržišna, meni je nerealna ali eto ako neko plaća ove cene znači da je ok. Nije zemlja odredila koja će biti cena starogradnje/novogradnje već prodavci, a i kupci. Kupci svakako nisu nepresušan izvor, smanjiće se i njihov broj. A prodavci će kada presuše kupci krenuti da spuštaju cene. O moralu ne vredi trošiti reči ako već nismo u takvoj situaciji tj ne prodajemo nekretninu. Samo sam naveo činjenicu da ovi što kukaju kako smo najgori, najzagadjeniji, najbedniji, kako m2 vredi 500e... da sutra kada prodaju svoju nekretninu nadam se da neće staviti tržišnu cenu, već imajući u vidu sve nedostatke cena će biti debelo ispod tj onoliko koliko sada zagovaraju.
 
Pricati o moralu kao sto to radi eremijanbg i lazno moralisanje su dve potpuno suprotne stvari.
Biti moralan ne podrazumeva da treba biti bu**** i prodvati u bescenje svoje stvari, vec npr. jasno ukazivati na stanje u kojem je ovo drustvo, zalagati se pravedniji sistem od koga ce svi imati koristi, a oni najsposobniji najvise.
Po meni je recimo nemoralno pricati da su nasi politicari suvo zlato, bolji od onih u uredjenim drzavama, relativizovati stanje u drustvu recima da ima i gorih, gledati iskljucivo i po svaku cenu svoju zadnjicu bez svesti o opstem dobru…da ne nabrajam dalje.
 
Pricati o moralu kao sto to radi eremijanbg i lazno moralisanje su dve potpuno suprotne stvari.
Biti moralan ne podrazumeva da treba biti bu**** i prodvati u bescenje svoje stvari, vec npr. jasno ukazivati na stanje u kojem je ovo drustvo, zalagati se pravedniji sistem od koga ce svi imati koristi, a oni najsposobniji najvise.
Po meni je recimo nemoralno pricati da su nasi politicari suvo zlato, bolji od onih u uredjenim drzavama, relativizovati stanje u drustvu recima da ima i gorih, gledati iskljucivo i po svaku cenu svoju zadnjicu bez svesti o opstem dobru…da ne nabrajam dalje.
Znaci mogu da izdajem 45kv u Krnjaci za 650 plus racuni rusima, dok god svima pricam da znam da to nije realno i nije lepo ali trziste jbg, vise srece zelim onima koji tek treba da se skuce, i da odu ovi s vlasti a da se oni stari ne vrate?
 
Lamentiranje o moralu je naravno besmislica. Svako zeli da kupi sto jeftinije i proda sto skuplje. To sto neki "prodavci" oglasavaju stanove, koje ni nemaju nameru da prodaju, po nekim besmislenim cenama 30% ili 300% iznad trzisne, iako iritira nekog ko zeli da kupi stan i mora da gleda i takve oglase, zapravo je vise komicno/pateticno nego samo po sebi problem. O odsustvu neke elementarne pristojnosti ima smisla govoriti jedino kod navodnih skorasnjih situacija gde se izbacuju domaci zakupci da bi se stanovi izdali Rusima na par meseci za par stotina evra vise, ali ne znam koliko stvarno ima takvih primera i to je jos uvek neka privremena situacija vise nego neki dugorocni fenomen.

Problem nije u moralu nego u sistemu, a sistemskih problema ima vise, i o svima je manje-vise diskutovano, samo sto se diskusija vrti u krug svakih par strana:

- Problem inflacije, nastao ogromnim stampanjem para - ovo je dovelo do ogromnog rasta vrednosti svih vrsta aktive, ukljucujuci nekretnine.
- Neravnomerna i nepravicna raspodela viska profita i bogatstva kreiranih ovim stampanjem - ovo je dovelo do toga da vlasnici kapitala koji su u startu imali vece bogatstvo steknu jos vece, dok su oni koji zive od svog rada u velikom broju dobili samo inflaciju i mnogo skuplje nekretnine.
- Nedostatak drugih opcija za investiranje u Srbiji - ovo je razlog da veliki deo viska novca i profita odlazi u nekretnine, sto dovodi do toga da visoko platezni investicioni kupci cine nelojalnu konkurenciju i istiskuju sa trzista one koji stan kupuju za zivot.
- Mala, losa i kontrolisana ponuda - ovo pri svim gore navedenim okolnostima dovodi do ogromnog rasta cena.
- "There's no way but up" sentiment - rezultat zajednickog delovanja prethodno navedenih faktora tokom jednog produzenog perioda, i koji dovodi do cak i veceg rasta nego onog koji bi se mogao objasniti fundamentalima (monetarnim ili realnim).

Svi ovi faktori deluju zajedno i svi su na ovaj ili onaj nacin odgovornost drzave.

Medjutim, oko svih ovih pitanja postoji, cini se, neresivo neslaganje - iako je upitno koliko je ono motivisano cinjenicama a koliko pukim uverenjima (kako je Beograd naj naj naj, kako je "sve sivo", kako "nismo mi najgori", ili kako nas ceka apokalipsa):

- Da li uopste postoji dizbalans izmedju cena nekretnina i fundamentala (npr. dohodak) - po meni i svim vidljivim i ovde prezentovanim podacima dizbalans nastao u poslednje dve godine je ocigledan. Suprotni stavovi su da je dohodak rastao jednako brzo, da se eventualni dizbalans mozda odnosi samo na centar grada jer bi svi hteli da zive u centru, ali to nije istina. U centru grada je skorasnji rast cak manji nego na periferiji ili u drugim gradovima. Stav da ko ne moze da plati moze da se preseli u seoska naselja bez posla, kanalizacije i druge infrastrukture je arogantan i uvredljiv.
- Da li postoji dizbalans izmedju cena i vrednosti robe (stan u Beogradu) - po meni takodje da, ali vrednost robe je delom subjektivna kategorija, a delom je problem da se stan kupuje tamo gde covek zivi i radi, iako njegova cena nije nuzno u proporciji sa realnom vrednoscu kada se apstrahuje faktor licne vezanosti za odredjenu lokaciju. Suprotni stavovi da je Beograd svetska metropola, centar nekog velikog regiona ("srpskog sveta"), pun uspesnih belosvetskih preduzetnika, turista i stranaca koji dolaze da uzivaju u duhu velegrada po meni nisu u skladu sa stvarnoscu i prosto proverljivim cinjenicama. Beograd van najuzeg gradskog jezgra vecinom izgleda kao obicna kasaba, veliki region je zapravo Srbija + maksimalno jos milion ljudi slicnog nivoa dohotka, uspesnih preduzetnika naravno ima ali taman onoliko koliki je i dohodak Srbije spram drugih evropskih zemalja, a to znaci na samom dnu, broj turista je takodje na samom dnu, stranaca isto tako. Visak traznje dolazi iskljucivo od investicionih kupaca koji nemaju druge investicione opcije. Ne daj boze da jos stvarno krenu da dolaze turisti i kupuju stranci.
- Da li uopste cene nekretnina i dohodak moraju biti u nekoj srazmeri - po meni u srednjem i dugom roku da, sto potvrdjuju i istorijski podaci, iako dizbalans moze potrajati i godinama. Na poredjenja Beograda sa Njujorkom, Londonom, Parizom i sl. ne bih ni trosio reci.
- Da li eventualna nesrazmera moze i nadalje biti samo veca i veca - po meni ne, sto je kombinacija istorijskog iskustva i verovanja. U suprotnom bi ovakav ekonomski i politicki sistem trebalo srusiti. Najodvratniji ucesnici diskusije su oni koji slezu ramenima ili se odusevljavaju rastucom nejednakoscu.
- Odakle uopste dolazi visak novca - dolazi naravno i iz legalnih i iz nelegalnih izvora. Ovom temom bi se zapravo trebalo najozbiljnije pozabaviti, ali diskusija ostaje na nivou "sve je to pranje para" ili "vidi mene, ja sam zaradio, ko ti je kriv sto ti nisi".
 
Poslednja izmena:
Znaci mogu da izdajem 45kv u Krnjaci za 650 plus racuni rusima, dok god svima pricam da znam da to nije realno i nije lepo ali trziste jbg, vise srece zelim onima koji tek treba da se skuce, i da odu ovi s vlasti a da se oni stari ne vrate?

Ne znam kako je to moglo da bude izvuceno iz mog posta, al’ ‘ajde.
Ono sto sam ja rekao je da ako svi tezimo pravednom i uredjenom drustvu, mnogo ce vece sanse imati da se skuce i porodice koje bi to ocajnicki htele. Pritisak treba da ide ka donosiocima odluka i odgovornima u ovoj drzavi, a ne prema coveku koji suludo ceni svoju nekretninu. Takvih je bilo i bice uvek. Sistem treba urediti da se nagradjuje vredan i koristan rad a kaznjava muljaza, kriminal, varanje naroda.
Slazem se sa marketwatcherom da pricati o moralu i nema nekog smisla, precesto se taj termin (zlo)upotrebljava.
 
Misliš ko remote zarađuje recimo 3-5k eur bolje mu je da živi u Beogradu nego u Valensiji recimo?

Defke prosto troluje. Ne znam kako drugacije da objasnim njegove izjave.
"Ko ima para da kupi meso moze da jede i makarone. Usluga u prodavnicama mesa nije nista bolja od usluge u prodavnici makarona."
Onaj ko zaradjuje 3-5k remota a bas ne crkava za time da zivi na moru i ovde ima neko drustvo nema bas previse razloga da ide u Valensiju. Ja kontam da je vama sve sto nije Srbija automatski raj na zemlji, ali taj mediteranski mentalitet i opustenost recimo kojoj se divimo kod Spanaca, Italijana i Grka ima i svoje negativne strane.

Covek bi se zapitao, kako to da su suncani jug Spanije, Italije i Grcka tako jeftini u odnosu na ostatak Evrope kad sve tamo super funkcionise? Evo, zanemarimo Beograd, to je naravno najgore mesto na planeti, zasto Valensija, jug Italije i Grcka nisu preplavljeni Severnjacima?
 
Lamentiranje o moralu je naravno besmislica. Svako zeli da kupi sto jeftinije i proda sto skuplje. To sto neki "prodavci" oglasavaju stanove, koje ni nemaju nameru da prodaju, po nekim besmislenim cenama 30% ili 300% iznad trzisne, iako iritira nekog ko zeli da kupi stan i mora da gleda i takve oglase, zapravo je vise komicno/pateticno nego samo po sebi problem. O odsustvu neke elementarne pristojnosti ima smisla govoriti jedino kod navodnih skorasnjih situacija gde se izbacuju domaci zakupci da bi se stanovi izdali Rusima na par meseci za par stotina evra vise, ali ne znam koliko stvarno ima takvih primera i to je jos uvek neka privremena situacija vise nego neki dugorocni fenomen.

Problem nije u moralu nego u sistemu, a sistemskih problema ima vise, i o svima je manje-vise diskutovano, samo sto se diskusija vrti u krug svakih par strana:

- Problem inflacije, nastao ogromnim stampanjem para - ovo je dovelo do ogromnog rasta vrednosti svih vrsta aktive, ukljucujuci nekretnine.
- Neravnomerna i nepravicna raspodela viska profita i bogatstva kreiranih ovim stampanjem - ovo je dovelo do toga da vlasnici kapitala koji su u startu imali vece bogatstvo steknu jos vece, dok su oni koji zive od svog rada u velikom broju dobili samo inflaciju i mnogo skuplje nekretnine.
- Nedostatak drugih opcija za investiranje u Srbiji - ovo je razlog da veliki deo viska novca i profita odlazi u nekretnine, sto dovodi do toga da visoko platezni investicioni kupci cine nelojalnu konkurenciju i istiskuju sa trzista one koji stan kupuju za zivot.
- Mala, losa i kontrolisana ponuda - ovo pri svim gore navedenim okolnostima dovodi do ogromnog rasta cena.
- "There's no way but up" sentiment - rezultat zajednickog delovanja prethodno navedenih faktora tokom jednog produzenog perioda, i koji dovodi do cak i veceg rasta nego onog koji bi se mogao objasniti fundamentalima (monetarnim ili realnim).

Svi ovi faktori deluju zajedno i svi su na ovaj ili onaj nacin odgovornost drzave.

Medjutim, oko svih ovih pitanja postoji, cini se, neresivo neslaganje - iako je upitno koliko je ono motivisano cinjenicama a koliko pukim uverenjima (kako je Beograd naj naj naj, kako je "sve sivo", kako "nismo mi najgori", ili kako nas ceka apokalipsa):

- Da li uopste postoji dizbalans izmedju cena nekretnina i fundamentala (npr. dohodak) - po meni i svim vidljivim i ovde prezentovanim podacima dizbalans nastao u poslednje dve godine je ocigledan. Suprotni stavovi su da je dohodak rastao jednako brzo, da se eventualni dizbalans mozda odnosi samo na centar grada jer bi svi hteli da zive u centru, ali to nije istina. U centru grada je skorasnji rast cak manji nego na periferiji ili u drugim gradovima. Stav da ko ne moze da plati moze da se preseli u seoska naselja bez posla, kanalizacije i druge infrastrukture je arogantan i uvredljiv.
- Da li postoji dizbalans izmedju cena i vrednosti robe (stan u Beogradu) - po meni takodje da, ali vrednost robe je delom subjektivna kategorija, a delom je problem da se stan kupuje tamo gde covek zivi i radi, iako njegova cena nije nuzno u proporciji sa realnom vrednoscu kada se apstrahuje faktor licne vezanosti za odredjenu lokaciju. Suprotni stavovi da je Beograd svetska metropola, centar nekog velikog regiona ("srpskog sveta"), pun uspesnih belosvetskih preduzetnika, turista i stranaca koji dolaze da uzivaju u duhu velegrada po meni nisu u skladu sa stvarnoscu i prosto proverljivim cinjenicama. Beograd van najuzeg gradskog jezgra vecinom izgleda kao obicna kasaba, veliki region je zapravo Srbija + maksimalno jos milion ljudi slicnog nivoa dohotka, uspesnih preduzetnika naravno ima ali taman onoliko koliki je i dohodak Srbije spram drugih evropskih zemalja, a to znaci na samom dnu, broj turista je takodje na samom dnu, stranaca isto tako. Visak traznje dolazi iskljucivo od investicionih kupaca koji nemaju druge investicione opcije. Ne daj boze da jos stvarno krenu da dolaze turisti i kupuju stranci.
- Da li uopste cene nekretnina i dohodak moraju biti u nekoj srazmeri - po meni u srednjem i dugom roku da, sto potvrdjuju i istorijski podaci, iako dizbalans moze potrajati i godinama. Na poredjenja Beograda sa Njujorkom, Londonom, Parizom i sl. ne bih ni trosio reci.
- Da li eventualna nesrazmera moze i nadalje biti samo veca i veca - po meni ne, sto je kombinacija istorijskog iskustva i verovanja. U suprotnom bi ovakav ekonomski i politicki sistem trebalo srusiti. Najodvratniji ucesnici diskusije su oni koji slezu ramenima ili se odusevljavaju rastucom nejednakoscu.
- Odakle uopste dolazi visak novca - dolazi naravno i iz legalnih i iz nelegalnih izvora. Ovom temom bi se zapravo trebalo najozbiljnije pozabaviti, ali diskusija ostaje na nivou "sve je to pranje para" ili "vidi mene, ja sam zaradio, ko ti je kriv sto ti nisi".
Nejednakost postoji svuda na svetu i fundamentalna je odlika kapitalizma. Hiljade ljudi koji rade u servisnoj industriji za minimalac u Londonu ili New York-u dok su drugi ljudi na istom mestu poput raznih brokera, hedge fund managera, investicionih bankara, itd. zarađuju doslovno milione i takva koegzistencija postoji bez obzira na sav paradoks takvog sistema.
Beograd naravno nije London ili NYC i nije moguće (legalno) zaraditi tu vrstu novca jer kod nas ne postoje ni hedge fondovi ni investicione banke, međutim postoji značajna potreba za kvalifikovanim kadrovima u tehnološkoj industriji. Svi ti silni Rusi dolaze upravo iz razloga što nema dovoljno lokalnih ljudi da rade ove poslove. Delom zbog povećanje tražnje, a delom zbog nedostatka progresovnog sistema oporezivanja, neto plate u tech industriji u Beogradu su veoma blizu neto plata u tim istim kompanijama u Dublinu, Amsterdamu ili Minhenu. Cena kvadrata i uopste zivota u BG je još uvek ultra povoljna u odnosu na gore navedene gradove, tako da je sve pitanje konteksta i ugla posmatranja.
 
Ponavljam, znam i ja iz IT-ja. Koriste situaciju sto mogu u Srbiji da imaju inostrane plate. Nisam jos sreo inzinjera, lekara, ekonomistu koji se vratio ili planira
A koja je predosti ziveti u Srbiji? Cene namirnica su vise nego u EU. A zivot i zdravlje ugrozeni svakog dana. Kvalitet zivota nula.
A sto se Rusa tice, kao sto su dosli, tako ce i da odu. U zavisnosti od raspleta rata, ili nazad u Rusiju ili u Nemacku.
 
Onaj ko zaradjuje 3-5k remota a bas ne crkava za time da zivi na moru i ovde ima neko drustvo nema bas previse razloga da ide u Valensiju. Ja kontam da je vama sve sto nije Srbija automatski raj na zemlji, ali taj mediteranski mentalitet i opustenost recimo kojoj se divimo kod Spanaca, Italijana i Grka ima i svoje negativne strane.

Covek bi se zapitao, kako to da su suncani jug Spanije, Italije i Grcka tako jeftini u odnosu na ostatak Evrope kad sve tamo super funkcionise? Evo, zanemarimo Beograd, to je naravno najgore mesto na planeti, zasto Valensija, jug Italije i Grcka nisu preplavljeni Severnjacima?
Prevod: Hajmo sada da napunimo bar pet strana zasto je ipak Beograd bolje mesto za zivot od Spanije i ubijemo ideju o spanskim vizama.

Te manipulativne tehnike postavljanja otvorenih pitanja (sto cesto radis) kako bi usmerio diskusiju u smeru u kojem ti zelis ostavi za negde drugde.
A trenerima koji su vas ucili reci da se malo vise potrude.

Nisu ovde tupavi i neobrazovani.
 
Ако смем пар кратких сугестија из угла архитекте, вонаби урбанисте и човека:

Немој сметнути са ума да купујеш стан у једном од најзагађенијих градова у свету, са једним од најгорих јавних превоза и других јавних услуга са изузетком паркинг сервиса - то ради савршено. И да, у граду у ком грејање кошта као на Гренланду а ради као на Бахамима.

Немој сметнути са ума да купујеш стан у држави са најкорумпиранијим здравством, судством и од скора школством. Да је држава највећи шпекулант на тржишту некретнина и да је то иста она држава са козметичким изменама која 77 година функционише по принципу намамљиавања својих грађана у градове како би онда паразитирала на њима. Ово је народ који је сервис држави а не обратно. А онда тако финансијски и морално осиромашени грађани приморани су да газе своје комшије, пријатеље, да се боре међусобно у овој земљи у којој влада закон јачег и корумпиранијег.

Ако мислите да ће вас та кутија макар мало изоловати од овог тирјанског система и државе рекао бих да грешите. Напротив! Тиме сте баш тамо где им требате.

Такође, баталити штедњу преко граница пристојности живота. два посла и остале ужасе постмодерне у циљу достазања ових снова о бетонској кутијици у Београду који су одавно кошмар 1/1.

Живети живот а остало како буде.
Ovo je tako dobro napisano, svaka cast!
 
Na primer, Obrenovac je vrlo blizu Beograda, kada se bude završio krak Miloša Velikog, na NBG će se stizati za 20minuta i manje, a ni sada nije velika razdaljina, ima lepe prirode, i svega što je potrebno za život, i u poslednje vreme se dosta gradi i ima izbora za kupovinu...naravno pitanje je šta ko voli...:)
Termoelektrana koja radi 365 dana u godini, grad prepun narkomana...
 
Kuće i zemlja na oko 50 km od Beograda, skoro sve prodato, naši, gastarbajteri i stranci, sve pokupovali, pišite o tome šta se dešava, potražnja još ne jenjava sela oko Mladenovca, Sopota, Topole...
Moj drugar vec godinu dana prodaje vikendicu ispod Kosmaja za 30.000 eura i 15ak zainteresovanih sto su dolazili, traze popust na 20.000. Mislim da se prodaju samo "lux" naselja i zemlja radi izgradnje istih.
 
Onaj ko zaradjuje 3-5k remota a bas ne crkava za time da zivi na moru i ovde ima neko drustvo nema bas previse razloga da ide u Valensiju. Ja kontam da je vama sve sto nije Srbija automatski raj na zemlji, ali taj mediteranski mentalitet i opustenost recimo kojoj se divimo kod Spanaca, Italijana i Grka ima i svoje negativne strane.

Covek bi se zapitao, kako to da su suncani jug Spanije, Italije i Grcka tako jeftini u odnosu na ostatak Evrope kad sve tamo super funkcionise? Evo, zanemarimo Beograd, to je naravno najgore mesto na planeti, zasto Valensija, jug Italije i Grcka nisu preplavljeni Severnjacima?

- Beograd nije najgore mesto na planeti, ali objektivno jeste, jednostavno kao i zemlja u kojoj se nalazi, jedan od najsiromasnijih, infrastrukturno, urbanisticki, arhitektonski najgorih gradova u Evropi. Nema potrebe bas da se poredimo sa Sanom, Damaskom ili Pjongjangom.
- Spanija je i te kako preplavljena turistima i strancima, ali jednostavno ne rade svi remote, a ni oni koji rade remote nemaju svi luksuz da iskljucivo optimizuju kvalitet zivota za placeni novac, vec imaju i porodicu, prijatelje, nisu imali vizu, a program viza o kojem je rec se otvara tek od sledece godine.
- Koliko severnjaka koji imaju potrebu, zelju i mogucnost da se odsele u inostranstvo i nemaju veze ni sa Beogradom ni sa Valensijom bi pre odabralo Beograd nego Valensiju?

Nejednakost postoji svuda na svetu i fundamentalna je odlika kapitalizma. Hiljade ljudi koji rade u servisnoj industriji za minimalac u Londonu ili New York-u dok su drugi ljudi na istom mestu poput raznih brokera, hedge fund managera, investicionih bankara, itd. zarađuju doslovno milione i takva koegzistencija postoji bez obzira na sav paradoks takvog sistema.
Beograd naravno nije London ili NYC i nije moguće (legalno) zaraditi tu vrstu novca jer kod nas ne postoje ni hedge fondovi ni investicione banke, međutim postoji značajna potreba za kvalifikovanim kadrovima u tehnološkoj industriji. Svi ti silni Rusi dolaze upravo iz razloga što nema dovoljno lokalnih ljudi da rade ove poslove. Delom zbog povećanje tražnje, a delom zbog nedostatka progresovnog sistema oporezivanja, neto plate u tech industriji u Beogradu su veoma blizu neto plata u tim istim kompanijama u Dublinu, Amsterdamu ili Minhenu. Cena kvadrata i uopste zivota u BG je još uvek ultra povoljna u odnosu na gore navedene gradove, tako da je sve pitanje konteksta i ugla posmatranja.

- Pitanje nije bilo o nejednakosti nego sve vecoj i vecoj, beskonacno rastucoj nejednakosti. Da je beskonacno rastuca nejednakost zaista inherentna odlika kapitalizma, onda bi Marks bio u pravu, kapitalizam bi se do sada vec urusio i ziveli bismo u nekom drugacijem sistemu.
- Beograd je selendra neuporediva sa Njujorkom i Londonom, koji pak nisu nikakvi pozitivni primeri nicega u ovom kontekstu. Medjutim cak su i u njima nekretnine dostupnije prosecnom coveku nego u Beogradu, a kvalitet infrastrukture i zivota su neuporedivo bolji.
- Rusi dolaze zato sto beze od mobilizacije i zato sto ih je Zapad iskljucio iz globalnog finansijskog sistema.
- Cinjenica da postoje grupica ljudi koji su disproporcionalno visoko placeni u odnosu na svoje sugradjane i mogu da uzivaju u relativno jeftinim kvadratima i plodovima njihovog jeftinog rada je super za tu grupicu, ali ne govori bas nista dobro o gradu ni drzavi i zapravo je toksicna za njihove sugradjane ako oni zaista dovode do rasta cena. Bas kao i pomenuti Rusi.
- Sa poslednjim rastom renti i uopste cena Beograd uopste nije znacajno povoljniji u odnosu na gradove koji nude bolji kvalitet zivota.
 
Prevod: Hajmo sada da napunimo bar pet strana zasto je ipak Beograd bolje mesto za zivot od Spanije i ubijemo ideju o spanskim vizama.

Te manipulativne tehnike postavljanja otvorenih pitanja (sto cesto radis) kako bi usmerio diskusiju u smeru u kojem ti zelis ostavi za negde drugde.
A trenerima koji su vas ucili reci da se malo vise potrude.

Nisu ovde tupavi i neobrazovani.
Ja kontam da je trava sada tamo legalizovana ali od previse THC-a hoce paranoja da cepa ovako.
 
- Beograd nije najgore mesto na planeti, ali objektivno jeste, jednostavno kao i zemlja u kojoj se nalazi, jedan od najsiromasnijih, infrastrukturno, urbanisticki, arhitektonski najgorih gradova u Evropi. Nema potrebe bas da se poredimo sa Sanom, Damaskom ili Pjongjangom.
- Spanija je i te kako preplavljena turistima i strancima, ali jednostavno ne rade svi remote, a ni oni koji rade remote nemaju svi luksuz da iskljucivo optimizuju kvalitet zivota za placeni novac, vec imaju i porodicu, prijatelje, nisu imali vizu, a program viza o kojem je rec se otvara tek od sledece godine.
- Koliko severnjaka koji imaju potrebu, zelju i mogucnost da se odsele u inostranstvo i nemaju veze ni sa Beogradom ni sa Valensijom bi pre odabralo Beograd nego Valensiju?
Ae nemoj sad da skreces temu, provaljeni smo.
 
Onaj ko zaradjuje 3-5k remota a bas ne crkava za time da zivi na moru i ovde ima neko drustvo nema bas previse razloga da ide u Valensiju. Ja kontam da je vama sve sto nije Srbija automatski raj na zemlji, ali taj mediteranski mentalitet i opustenost recimo kojoj se divimo kod Spanaca, Italijana i Grka ima i svoje negativne strane.

Covek bi se zapitao, kako to da su suncani jug Spanije, Italije i Grcka tako jeftini u odnosu na ostatak Evrope kad sve tamo super funkcionise? Evo, zanemarimo Beograd, to je naravno najgore mesto na planeti, zasto Valensija, jug Italije i Grcka nisu preplavljeni Severnjacima?
Razlozi su vise nego jednostavni. Relativno visoke cene, ogromni porezi i doprinosi, losa drzavna uprava i komunalne sluzbe, a i penzije se oporezuju (23% u Italiji, ne znam za ostatak PIGS-a).
Imaginarni IT remote radnik koji zaradi 100 000 EUR godisnje a dosao je npr. da zivi u Italiju, morace da da drzavi minimum 70 000 EUR na poreze, doprinose, penziono i zdravsteno. Cene su visoke, usluge nikakve, 80% ljudi ne govori nijedan strani jezik osim lokalnog. Klima na moru ehm, severni Mediteran nije nimalo prijatan, vlaga i vetar tokom 6 zimskih meseci, a jul i avgust pretopli bez vetra (jug Spanije i Grcke su topliji zimi). Njihova dugovecnost je zbog ishrane a ne klime, dosta ih dobija reumu i artritis.
A za one koje ne rade remote, pa, posla nema ni za lokalno stanovnistvo. Nezaposlenost u PIGS-u je ogromna i oni beze u severnu Evropu i sirom sveta trbuhom za kruhom.
Jedino pozitivno - zdravsteni sistem je jos uvek dobar, bolji nego u ostatku Evrope. Ali ako ste zdravi i mladi, ovaj podatak nije relevantan.
Eto zato je jeftino - nema traznje.

Verovali ili ne, Bugarski primorski gradovi su puni Engleza penzionera, ja sam to video u Burgasu, u centru na svakom cosku cujes engleski. U poredjenju sa PIGS, raj za Britanske penzionere. Jedino kad dodju u godine kad im treba stalna medicinska nega onda se vracaju u UK.

Uostalom, nebulozno je porediti Beograd i Valensiju - ko radi remote i bas hoce more - pa ima npr. Kotor i Herceg Novi na raspolaganju, daleko bolje od neke Valensije, jos si sa svojim narodom i pricas srpski.
 
Legalizovana ili ne, isto se konzumira i kod nas i njih. Postoji razlika da se tamo za to placa porez a kod nas korist imaju privilegovani pojedinci (jovanji** npr). O Holandiji kao zemlji moze da prica lose neko ko je bio samo u Amsterdamu. Svaka im cast, od mocvare su napravili svaki m2 zemlje. Za postovanje i ugledanje.
 
Istripovao si se. (jer verovatno nisi imao licne primere). Na primer u Honolulu je tolika korupcija da je to uzasno. Korupcija u Srbiji postoji ali je ni 1% od korupcije na Havajima. Na sve to njihovi politicari su blago receno retardirani. Ovi nasi su da ih mazes na hleb al bukvalno. Prosto da ne poverujes koja nebo i zemlja razlika. Jednostavno u Srb ti drzavne sluzbe uvek koliko toliko pomognu ali ne na Havajima gledaju kako da te izmuzu za sto vise mogu. Ti misli sta hoces ali to je istina. Tako da to pljuvanje po svemu i svacemu je iz mog ugla apsolutno neutemeljeno kada se poredi sa drugim sistemima.

Jedina realna razlika je ta sto je narod malo normalniji (u skupljim krajevima) ali politicari u Srb su daleko kvalitetniji, bolji i na znacajno visem nivou.
Realno, kakav Honolulu. Vuciclulu je buducnost. Osecam pomoc drzave i drzavnih sluzbi na svakom koraku. Ustvari mit je da postoji tamo neki svet i civilizacija. Mi nismo svesni koliko smo srecni u poredjenju s ostalima. Dosta mi je prica o zagadjenju i nekim PM 2.5 cesticama, da je voce i povrce priskano i kancerogeno i da su ovde niske plate.
Осећам се прозваним јер живим у иностранству, па да одговорим - ја свакако, а ни други, колико пратим, не тврде да је Србија рај. Ово је тема о цени некретнина, и у контексту теме дискутујемо да ли је цена станова у односу на примања разлог за селидбу из Србије.

На ту тему, мој одговор је - не. Напуштање земље је сувише комплексан подухват, у емотивном, идентитетном и егзистенцијалном смислу (а ни логистички није баш једноставан), да би се базирао на цени станова. Одлука о одласку је вишедимензионална и врло лична одлука, као и о повратку.

Ако неко одлучи да се одсели само зато што са платом од 1500 евра не може да купи стан, можда се изненади шта ће га “тамо” затећи. Ако има и друге мотиве, онда су ти мотиви изван опсега ове теме, а ја о њима свакако и не бих дискутовао.
Niko se ne seli zato sto ovde ne moze da kupi stan.
Ko zna zasto se to tako tumaci.!
Moja logika je da je ovde kvalitet zivota takav da treba da se poklanjaju besplatno samo kako bi se neko vratio i radio da truloj drzavi vrati zivot.
Kad nemamo skolstvo, zdravstvo, kada se zivi u jako nebezbednoj zemlji, gde deca nisu bezbedna ni u skoli, ni na ulici, za najgorim prevozim u Evropi. gde je jedino merilo slusati gazdu. sefa, predsednika, muvati, muljati i traziti veze... niko normalan ne bi ziveo ovde. Zivi ko mora, ili ko nije normalan.
 
Sto se tice plata IT sektora, tacno je da nije mnogo veca plata u EU nego u Srbiji. Medjutim, caka je u poreskom sistemu kako je neko naveo.
U Belgiji senior IT inzenjer nema 10-15 puta vecu platu nego radnica u maksiju, kao sto je slucaj kod nas, nego recimo 3, max 4 puta. Tako i taj ITjevac zivi odlicno, ali i kasirka moze da zivi dostojanstveno. Sto je jos bitnije, kasirka moze da se leci skoro jednako kvalitetno, a njeno dete da se obrazuje isto tako kao i dete prethodno pomenutog. Takodje, hirurg zaradjuje vise od ITjevca, sto je i normalno, lekari i sestre su odlicno placeni, nastavnici malo losije ali radno okruzenje i uslovi su im svetlosnim godinama ispred naseg.

Naravno, svaki sistem ima i mane (belgijski zloupotrebljavaju migranti koji zive od socijale i ne zele da rade) a treba voditi i racuna da se ne pretera sa oporezivanjem ljudi koji rade u privatnom sektoru i vuku zemlju napred svojim znanjem, ali to je vec druga tema.

Mi obicno kad kazemo Zapad, mislimo da je to jedna homogena celina, i obicno mislimo na US sistem, koji je po meni dehumanizovan, ali istina je da tu itekako ima razlika u drzavnim uredjenjima i da mozemo da prepisujemo dobre prakse.
 
Niko nije tvrdio da nam je zemlja pristojna već da ima boljih, a ima i gorih. Cena je svakako nažalost tržišna, meni je nerealna ali eto ako neko plaća ove cene znači da je ok. Nije zemlja odredila koja će biti cena starogradnje/novogradnje već prodavci, a i kupci. Kupci svakako nisu nepresušan izvor, smanjiće se i njihov broj. A prodavci će kada presuše kupci krenuti da spuštaju cene. O moralu ne vredi trošiti reči ako već nismo u takvoj situaciji tj ne prodajemo nekretninu. Samo sam naveo činjenicu da ovi što kukaju kako smo najgori, najzagadjeniji, najbedniji, kako m2 vredi 500e... da sutra kada prodaju svoju nekretninu nadam se da neće staviti tržišnu cenu, već imajući u vidu sve nedostatke cena će biti debelo ispod tj onoliko koliko sada zagovaraju.
Apsolutno netacno. Trzisna vrednost za nekretnine postoji samo za neke odredjene, malobrojne, posebne, specijalne, pricam o svetu. Ako je cena svih nekretnina nenormalno visoka u odnosu na standard, troskove izgradnje i kvalitet zivota, to je tako jer drzava zeli da to tako bude.
U Becu na primer, drzava utice da cene nekretnina budu pristojne. Da bude "socijalni" grad. tako sto kad pocni da skacu cene, drzava sama gradi stanove. Zato jer im trebaju ljudi, privlace ih na taj nacin.
Kod nas se ljudima kaze, ako ti se ne svidja idi.
 
Onaj ko zaradjuje 3-5k remota a bas ne crkava za time da zivi na moru i ovde ima neko drustvo nema bas previse razloga da ide u Valensiju. Ja kontam da je vama sve sto nije Srbija automatski raj na zemlji, ali taj mediteranski mentalitet i opustenost recimo kojoj se divimo kod Spanaca, Italijana i Grka ima i svoje negativne strane.

Covek bi se zapitao, kako to da su suncani jug Spanije, Italije i Grcka tako jeftini u odnosu na ostatak Evrope kad sve tamo super funkcionise? Evo, zanemarimo Beograd, to je naravno najgore mesto na planeti, zasto Valensija, jug Italije i Grcka nisu preplavljeni Severnjacima?
Bukvalno sam te pitao najkonkretnije šta je po tebi bolje za život Valensija ili Beograd za nekog ko radi remote sa primanjima 3-5k eur a ti spominješ da je neko rekao (a nije) kako je sve van Srbije raj na zemlji itd. Bukvalno ne razumem čemu to.
 
- Beograd je selendra neuporediva sa Njujorkom i Londonom, koji pak nisu nikakvi pozitivni primeri nicega u ovom kontekstu. Medjutim cak su i u njima nekretnine dostupnije prosecnom coveku nego u Beogradu, a kvalitet infrastrukture i zivota su neuporedivo bolji.
Misliš da je život u Njujorku i Londonu bolji, posebno za decu i noću? Da ne bude da hvalim Beograd ali ozbiljno te pitam.

Moja logika je da je ovde kvalitet zivota takav da treba da se poklanjaju besplatno samo kako bi se neko vratio i radio da truloj drzavi vrati zivot.
Hoćeš li da pokloniš meni tvoj stan, a ti idi u Španiju, Somaliju ili gde već?
 
Vrh