Kula na Gardošu – turistička atrakcija
Od oktobra će na prvom spratu biti smešteni umetnički atelje i radionica namenjena deci, dok će se na vidikovcu nalaziti durbini i fotoaparati kako bi turisti mogli da uživaju u pogledu na Beograd i Srem
Kula Sibinjanin Janka uskoro će biti obnovljena (Foto Ž. Jovanović) Zamišljena kao ponos i dika Zemuna, a danas oronula i zapuštena, Kula Sibinjanin Janka na Gardošu od oktobra bi trebalo da bude pretvorena u velelepnu građevinu opremljenu durbinima i fotoaparatima na vidikovcu, dok će u unutrašnjem delu biti smeštena galerija i umetnički atelje. Spoljašnjost „Milenijumske kule” zadržaće stari izgled, s tim što će biti uklonjeni mnogobrojni grafiti koji već mesecima ruže ovo zdanje.
Donedavnoje ovaj kulturno-istorijski spomenik bio u još tragičnijem stanju. Kada ga je prošle godine Đorđe Čubrilo, slobodni umetnik i fotograf, uzeo u zakup na neodređeno vreme od opštinskog preduzeća „Poslovni prostor”, unutra je zatekao gomilu đubreta. Uz pomoć donatora, opštine i Gradskog zavoda za zaštitu spomenika kulture započeo je preuređenje koje košta oko 90.000 evra.
– Kada sam prvi put kao zakupac ušao u kulu ona je bila toliko ruinirana da je predstavljala sramotu za ceo grad. Sve je bilo prljavo i ižvrljano, nije bilo mokrog čvora, a neko je čak uspeo da ukrade i gromobrane. Zbog toga je i sada nebezbedno ulaziti unutra, mada ja ipak puštam strane turiste da se popnu na vidikovac, ali isključivo kada je lepo vreme. Morao sam da angažujem i dvojicu čuvara jer je ponašanje vandala prevršilo svaku meru – objašnjava Čubrilo, rođeni Zemunac, koji je detinjstvo proveo igrajući se u okolini ovog zdanja.
Njegova namera je da Kuli Sibinjanin Janka vrati nekadašnji sjaj, ali i da je učini primamljivom stranim turistima. Tvrdi da će se na drugom nivou nalaziti vidikovac opremljen durbinima i fotoaparatima, kako bi posetioci mogli da uživaju u pogledu na Beograd i Srem, ali i da te uspomene ostanu zabeleže na slikama. Kaže i da će ovaj prostor poslužiti televizijskim ekipama kada budu pravile reportaže o Beogradu.
– Na prvom spratu biće smešten umetnički atelje, kao i radionica namenjena deci. Ona će ovde moći da nauče ponešto o fotografiji i dizajnu – ističe Čubrilo, dodajući da će enterijer biti uređen u predviđenom roku, odnosno do oktobra.
Obnova spoljašnjeg dela kule, kao i prostora ispred nje, zavisiće od Zavoda za zaštitu spomenika kulture, u čijoj je nadležnosti. Njihovi stručnjaci uveliko su na terenu i pomno prate sve radove koje obavlja zakupac, budući da ovaj objekat spada u arheološko nalazište prve kategorije. Čubrilo, međutim, naglašava da će pokušati da ubrza ceo proces, kako bi kompletna kula što pre zasijala punim sjajem.
– Moraće da se uredi i ceo prostor oko restorana „Gardoš”, koji bi uskoro trebalo da bude privatizovan. Nadam se da će i on uskoro dobiti nov i mnogo bolji izgled, kao i da će biti preuređen parking – zaključuje Čubrilo.
Kulu na Gardošu, prvu solarnu kuću u ovom delu Evrope, podigli su Mađari 1896. godine kako bi obeležili hiljadugodišnjicu boravka u Panoniji, te otuda nosi naziv „Milenijumska kula”. Izgrađena je tako da je unutra zimi uvek toplo, jer su prozori tako raspoređeni da sunčevi zraci mogu da ulaze i greju prostor.
Milenijumski spomenik, visok 36 metara, bio je ozbiljno oštećen 1914. godine u sukobu srpske i austrougarske vojske, ali su posle Prvog svetskog rata oštećenja sanirana. Kula Sibinjanin Janka poslednji put temeljitije je preuređena 1962. godine.
N. Miković
[objavljeno: 08/08/2008.]