Šta je novo?

Zelenilo ulica i bulevara Beograda - Drvoredi, travnjaci, baštice

Evo kako izgleda suvo drvo iznutra. Dobro je što su ga isekli. Prijavljujte suvo drveće.

osuseno drvo 1.jpg
osuseno drvo 2.jpg
osuseno drvo 3.jpg
 
Moze li neko strucan da kaze dal su ove topole morale biti svedene na trecinu svoje velicine u ovom drvoredu?
Mozete videti poslednju u prirodnoj velicini pre sece i uporediti
Opet su radili toping metodu koja je zabranjena i kaznjiva u Americi i Kanadi i za koju svi kazu da je izuzetno pogresna

nova2.jpg
 
Ja mislim da je previše buke dignuto oko topping metode.

Kod mene u kraju ne primećujem da drveće trpi zbog toga.

Ako je zabranjeno u S.Americi, zašto nije u Evropi?
 
Topolu je poželjno skraćivati, jer kad poraste mnogo velika, zna da pravi probleme, pogotovu kada duva vetar. Bilo je nekoliko slučajeva gde je oštetila imovinu ljudi.
 
Strucno i kontrolisano orezivanje je jedno, a topping drugo. Dovoljno je guglati ovaj pojam i sve je jasno. Topping platana je u civilizovanim zemljama ZABRANJEN. Kod nas je redovna pojava. Nasim inzenjerima hortikulture to nije jasno i besomucno sakate drvece,vazno je da nesto rade. Pogledajte drvorede, sve invalidi.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=889942#p889942:362xy0q6 je napisao(la):
astrodule » Pet Okt 15, 2021 7:35 pm[/url]":362xy0q6]Gde su invalidi?

Pokaži mi jedan topping drvored koji već sledeće sezone nije olistao?

Istina je da olistaju ali sugavo, grane budu nikakve tacnije to i ne budu grane nego ne znam ni ja sta
Ovde se sakate drveca jer eto "da ne padne nekom na auto ako bude kosava da ne bi placali odstetu jer nismo na vreme brinuli o zdravlju drveta"
Cak su i profesori sa Sumarskog rekli pre nekoliko godina kad su sekli one platane u Bulevaru da je to losa metoda
Slika za tebe Doole
Pruning.gif
 
Jeste, tako izgleda na sličicama u teoriji, ali u praksi se to ne primećuje.

Evo, https://www.google.com/maps/@44.8243534 ... 312!8i6656

Svo ovo drveće je topingovano (izgledalo brutalno, imam negde slike u arhivi), i da li se vidi da mu nešto fali?

Naravno da sigurno može bolje, ali glavni argument onih koji se protive topingu je da se drveće uništava i suši, a u praksi ja to nisam nigde video, a i ako se osuši, teško da je topping kriv za to (ne vidim logiku)
 
Ovde se povela priča kao da pričamo o bonsaiu, a ne o orezivanju stabala.Video sam nekoliko stabala koja su se osusila nakon orezivanja, ali sam isto tako video i odredjeni broj stabala koja su sama od sebe odbacila čitav jedan deo stabla, pa i dan danas rastu bez problema. Takodje, o tome sam pisao ranije, drvo na koje imam pogled sa prozora, pre par godina su , iako je bilo zdravo, presekli do pola stabla, i tako ga ostavili. Godinu dana kasnije je drvo imalo gomilu novih grana.
 
Izvaljeno stablo na livadi između Bulevara kneza Aleksandra Karađorđevića i južnog ulaza na Stadion "JNA".

 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=889942#p889942:24gynnne je napisao(la):
astrodule » 15 Oct 2021 06:35 pm[/url]":24gynnne]Gde su invalidi?

Pokaži mi jedan topping drvored koji već sledeće sezone nije olistao?

Invalidi su svugde oko nas. Ako to ne vidis, onda…
Da li sva “olistavaju” je tvoja procena. I nije stvar u olistavanju. Bore se za zivot od destruktivnih poluprofesionalaca. Ovo nije stvar za raspravu. Strucni consensus vec postoji. Kod nas se ne sprovodi.

http://www.arborcarenw.com/2017/02/24/w ... es-is-bad/


https://www.treelands.co.nz/post/why-to ... -be-unsafe

https://www.growingagreenerworld.com/tr ... our-trees/

Why is it bad for the tree's health?
Topping a tree often drastically reduces its lifespan. The tree cannot recover from the large pruning wounds, and will slowly decay at these points. The tree will either die, or respond by growing lots of vigorous shoots, often around the pruning wounds, or from the trunk and branches of the whole tree. Further down the track, as decay sets in at the topping points, there is little wood left for the shoots (which are now large branches) to be supported by. This can cause a hugely dangerous situation as they begin to fail. Once topped, a tree will never be the same again, the structure is ruined and it can take decades to correct bad pruning in a large tree.
 
Znam ja za tu teoriju.

Da li postoji nešto i na srpskom u nekom udžbeniku?

Ja opet kažem, da se tako već dugo radi u Srbiji i niko nije ništa primetio do pre par godina kada je to urađeno negde u krugu dvojke.

Ne kažem da je topping savršena metoda, sigurno je bolje da se to uradi na manje brutalan način, ali ponavljam da mislim da je u pitanju prevelika buka ni oko čega.
 
Evo, malo guglao i našao sam ovu prezentaciju na sajtu Šumarskog fakulteta, odakle bih izdvojio koji su sve problemi

http://data.sfb.bg.ac.rs/sftp/milka.gla ... %80%93.pdf

Iskustva pokazuju

najčešći štetni faktori propadanja stabala u urbanoj sredini: posipavanje industrijske soli, mehaničke štete zbog privatnih i teretnih vozila i vozila za održavanje ulica, štete od zagađenja, visoke temperature tokom leta, nedovoljna snabdevenost vodom, suviše često i nepravilno orezivanje, pojava insekata, gljive u krošnji, gljive truležniceu deblu i jačim granama u krošnji.

Znači, loše orezivanje je samo jedan od mnogih uslova za propadanje drveta.

Takođe imamo mnogo ljudskih faktora

Jaki antropogeni uticaji

nepovoljni klimatski uslovi u gradskim prostorima su potencijalni rizici za opstanak drveća.

Niska relativna vlažnost vazduha,

temperaturni ekstremi, naročito ekstremno visoke temperature i jaka insolacija,

deficit vlage zbog izgradjenosti površine, koja onemogućava da padavine dopru do korenovog sistema.

Deficit mineralnih materija neophodnih za život i razvoj drveća je često razlog smanjenja vitalnosti.

Ako su navedeni problemi još povezani sa narušavanjem statike stabala, onda je neophodna detaljna stručna analiza svakog pojedinačnog stabla.

Sve u svemu, neka stabla jednostavno prevazilaze raspoloživ prostor (i gore i dole u zemlji) i moraju se smanjiti.

U tom slučaju, orezivanje kao na slici nije adekvatno. Naravno, najbolje rešenje je negde između

Pruning.gif
 
Ovaj treći slučaj sa slike se upravo desio u mojoj ulici, nove tanke grane su zaklonile prozore zgrada i od njih se sada ništa više ne vidi.
 
Ако сви ти утицаји на дрвеће смањују данас њихов број, почевши од природних до антропогених, то јест људских брљотина, КАКО МОЖЕ ДА СЕ РАЗУМЕ чињеница која је видљива на фотографијама Београда из целе друге половине прошлог века, чак и непосредно после рата упркос познатим разорним догађајима тих година и упркос развоју тзв. прљаве индустрије и аутомобилизацији у том раздобљу ???

Све главне улице од К. Милана, Теразија, Булевара, К. Александра и К. Милоша, Ослобођења и друге, па тек сви вртови су били пуни дрвећа и дрвореда са великим и густим, бујним крошњама. Многи који ће читати то што сада пишем су то видели на сликама, а ја памтим тај Београд и то дрвеће и памтим доживљај таквог града, његов мирис и осећања. Никада ми није пало на памет да се бавим дрвећем, њиховим уништавањем, сечом, садњом и сличним стварима, једноставно било га је пуно и изобилно, изузетак је Нови Београд, где ни до дана данашњег нису засађени дрвореди у неким булеварима или никако да узрасту. Никада нисам чак ни видео сечу било где, а после 2000. сам безброј пута видео сцене посечених дрвореда, масовне сече дрвећа у нашим вртовима, најзад доживео сам да они који су надлежни да брину о зеленилу, посеку дрво које су засадили станари и које је имало већ десетак година, као и неколико у крају, без икаквог разлога и потребе, није било болесно, није ником заклањало поглед нити прегледност, значи сасвим необјашњиво разуму.

Тако да ј се закључак састоји у томе да је поред увек могућих природних узрока, антропогени фактор пресудан, било да се дрвеће не залива, било да се претераним површинама без растиња подиже у целом граду температура, нпр. и даље настају велики паркинзи без и једног дрвета, и тако се стварају тзв. топлотна острва , претерана сеча дрвећа у кратком раздобљу, а недовољна садња новог дрвећа и најзад сасвим неразумљиви поступци уклањања дрвећа због просветљавања врта, нпр приликом преуређења Ташмајдана или због претварања енглеског у француски врт на Студентском тргу - када је уклањано сасвим здраво и разноврсно дрвеће, веровали или не !
 
Danas dobih odgovor od JKP Zelenila gde jasno i glasno kažu da nisu u stanju da održavaju ono što treba da održavaju.

U pitanju je uništena podloga na jednom vežbalištu. Pročitajte pažljivo, pa mi recite da li sam izveo pogrešan zaključak.

zelenilo nema para da odrzava.jpg
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=891141#p891141:6s2a4z9u je napisao(la):
astrodule » Uto Okt 19, 2021 11:40 am[/url]":6s2a4z9u]Danas dobih odgovor od JKP Zelenila gde jasno i glasno kažu da nisu u stanju da održavaju ono što treba da održavaju.

U pitanju je uništena podloga na jednom vežbalištu. Pročitajte pažljivo, pa mi recite da li sam izveo pogrešan zaključak.


file.php

Tebi su makar odgovorili, meni nisu na mail od pre nedelju dana
 
I mene su začudili ovim brzim odgovorom. Možda ima veze što sam im se popeo na glavu zahtevom da poprave jednu betonsku stazu do otvorene teretane u Bloku 1, pa su to uradili posle 2 godine posle više prijava Sekretarijatu za inspekcijske poslove.
 
У улици Канарево брдо завршени су радови на обнови бетонских башти са дрвећем и зеленилом које се налазе дуж дела те улице. Радове је на иницијативу Градске општине Раковица извело ЈКП „Зеленило Београд“. Осим што су баште реконструосане, посађене су нове биљке и трава које ће улепшати изглед ове улице. Претходно је у овој улици реконструисана пешачка стаза која води до просторија Месне заједнице „Канарево брдо“.

Извор: Фб страница Градска Општина Раковица
 

Prilozi

  • 1.jpg
    1.jpg
    99,3 KB · Pregleda: 999
  • 2.jpg
    2.jpg
    278,4 KB · Pregleda: 998
  • 4.jpg
    4.jpg
    313 KB · Pregleda: 1.012
  • 3.jpg
    3.jpg
    297,4 KB · Pregleda: 1.011
  • 5.jpg
    5.jpg
    505,9 KB · Pregleda: 1.005
  • 6.jpg
    6.jpg
    300,6 KB · Pregleda: 1.008
  • 7.jpg
    7.jpg
    299,3 KB · Pregleda: 1.016
  • 8.jpg
    8.jpg
    360,7 KB · Pregleda: 1.001
Мислим да му више одговара име Пресадиша
 
U Tiršovoj na ženu pala grana, prevezena u bolnicu

U Tiršovoj ulici iz parka Milutin Milanković sa stabla lipe se odlomila grana i pala na ženu koja je prolazila trotoarom, saopštilo je Javno komunalno preduzeće Zelenilo Beograd, a mediji prenose da je Hitna pomoć prevezla ženu u bolnicu.

Zelenilo je navelo da su ekipe izašle na teren, uklonile prelomljenu granu i pregledale okolna stabala, uz napomenu da su stabla u tom parku orezivana krajem avgusta meseca ove godine, kada su uklanjane suve grane.

„Kada govorimo o gradskim stablima, do lomljenja grana može doći iz više razloga. Glavni faktor su meteorološke prilike, tj. kombinacija meteoroloških prilika koje vladaju u trenutku kada dolazi do pucanja zdravih grana ili pada zdravih stabala. Sve ove pojave i procesi su prirodni i na njih čovek ne može uvek da utiče“, ukazalo je Zelenilo.

Prema stavu tog preduzeća, u ovom konkretnom slučaju pucanje grane je najverovatnije prouzrokovano velikom količinom padavina poslednjih nekoliko dana, zbog čega je drveće natopljeno vodom, što granama povećava masu i može dovesti do njihovog lomljenja.

Zaposleni u Zelenilu svakodnevno, prilikom obilaska zelenih površina vizuelno pregledaju stabala, kontrolišu prisustvo suvih grana, entomoloških ili fitopatoloških oštećenja, kako bi se ovakvi događaji sveli na minimum, navodi se u saopštenju.

izvor: N1
 
Vrh