Šta je novo?

Zeleni venac

Igor

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
10.01.2007.
Poruke
18.650
Pohvaljen
37.331
Zeleni venac je zreo za rekonstrukciju!

Limena opšivka se odlomila i pala na prilaz prometnom stepeništu. Fotografije su jučerašnje ali je danas ista situacija tj ništa nije pomereno (odneto) samo su prolaznici pokidali traku i preskaču limenu opšivku. Ostatak nije u ništa boljem stanju što se takođe može videti na fotografiji.

opsivka-zeleni-venac01-20200924-174410.jpg

opsivka-zeleni-venac02-20200924-174419.jpg
 
Нема детаља на Зеленом венцу који није распад.
 
Pijaca se ne raspada. A bila je ista ovakva, i secam se kako sumkukali da je izgubila dusu.
 
Tamo negde, u nekom od preduzeća/ sekratarijata odgovornih za javne površine i konstrukcije Zelenog venca:

- Šefe, možda je vreme da obnovimo Zeleni venac, jutros se odvalio komad lima i pao na pešačku površinu ispod.
- Jel neko poginuo?
- Ne
- Povređen?
- Ne koliko znamo.
- Onda ništa, za koju godinu...

:D
 
Ko izdaje sve ove lokale, da li su oni u vlasništvu Grada ili privatno?
 
Kao razni zakuci otimaju povrsine sire se nelegalno buse kace kablove i sve po potrebi nije ni cudo dinara jednog nisu ulozili decenijama tu
1.pekara prosirena preko zelene povrsine iad se spusta iz prizrenske
2.pekara prosirena kod izlaza prema busevima donji nivo skoro radjeno
3.prosirena kladionica iza meka preko cjele terase na divlje nikom nista ....
4.dopisati po zelji ...
 
Zelenom vencu, u najsirem smislu, je potrebna ne samo rekonstrukcija, vec novi plan/koncept.
Direktan prilaz pijaci kada se izadje iz podzemnog prolaza u Jug Bogdanovoj, recimo, je nesto sto mi je logicno.
::bonus montaza:: :)
 

Prilozi

  • podzemni prolaz.png
    podzemni prolaz.png
    546,8 KB · Pregleda: 5.594
  • zeleni venac.png
    zeleni venac.png
    818,1 KB · Pregleda: 6.285
Ceo Zeleni venac izgleda jezivo. Uostalom, kao i sve kod nas gde se u blizini nalazi neka autobuska, zeleznicka stanica ili pijaca...

Tuzno mi je da prolazim delom centra u kome se na zidovima nalaze onoliki grafiti, pored na "zelenoj povrsini" levo od stepenica kad se penjete na gore je prava deponija, svo djubre pobacano, dok ceo taj deo zaudara na urin, bez obzira sto je javni wc na samo 10 metara odatle. Da ne govorim o pljeskavicarnicama i rostiljarama gde samo sto pacovi po izlogu ne idu.
 
Искрено, да се поруши све на плочи и сама плоча, и да се направе степенице целом ширином било би много боље. И онако ретко ко чека аутобус испод плоче, на самим стајалиштима имају надстрешнице, а за тоалет боље да ставе нови аутоматски као у Пионирском парку и на Топчидеру.
 
Čak nije potrebno ni neko veliko sređivanje, kada bi uklonili sve nabudžene objekte, ispeskirali i oprali prolaz i stavili novo osvetljenje i stavili žardinjere sa drvećem i cvećem po terasi i na donjem nivou, sve bi izgledalo mnogo lepše.
Potrebno je samo neko da organizuje gradska preduzeća da svako uloži po 1000-2000 evra i ceo prostor bi mogao izgledati dostojno grada.
 
Od svih ruiniranih delova grada koje nažalost imamo u Beogradu, Zeleni Venac je verovatno najgori. Ni centralnijeg mesta, ni većeg protoka ljudi pogotovo turista zbog veze sa aerodromom i autobuskom stanicom, a opet ni ogavnijeg i zapuštenijeg kompleksa. Ako je cena da je potrebno sačekati "još koju godinu" mislim da je mala ukoliko bi se izvršila potpuna rekonstrukcija ovog kompleksa, bez šminkanja, lickanja i drugih propratnih aktivnosti. Stanje je u najmanju ruku jadno i te male popravke bi samo odužile već uveliko zakasnelu rekonstrukciju ovog mesta.
 
Тако централна локација за преседање и налажење МОРА да има зелене површине, огромни заклон од кише и ветра и велики број комерцијалних објеката. Сама плоча је била глупо решење али ју је народ прилагодио својим потребама, потребно је само да се квалитетно обнови, очисти и драстично озелени. Последње што нам треба је још једна минималистичка, јалова експериментална подрекинска реконструкција која ће потпуно да уништи функционалност простора који ће стога врло брзо бити преправљена покретним тоалетима, трафикама, тезгама и разним склепотинама када се испостави да је реконструкција промашај попут Цветног трга и Славије

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
Откад ја памтим, једина промена на Зеленом венцу је отварање Мекдоналда за све ове године, остало је све исто, то јест још у горем стању јер се све временом распада.
 
Sve do ploce treba pocistiti svako je prepravljo dogradjivao kako je htjeo i radio sta je htjeo....Samo niko nece od nadleznih da se bakce sa tim...
 
Тачно треба вратити на стање из 70их. Погледајмо како је тај простор био хуманији. Треба срушити све склепотине, озеленизи и оплеменити простор, и вратити тролејбусе.

12247062_803132426483183_23277161230789370_n.jpg


CSLG_UgW0AAMl5e.jpg


4f9f4241117092f8a3efa995b260cdf5.jpg


Овај призор са последње слике је данас веома непријатан.
 
Slažem se sa kolegom forumašem koji je iznad pisao o zelenilu, stvarno jeste Zelenjak oskudan zelenilom. :roll: Značaj mesta na kom se nalazi Zeleni Venac je kao što svi znamo višestruk, tranzitni više nego išta trenutno i sve su prilike da će ova namena samo još više "cvetati" u budućem periodu razvoja Grada. Trebalo bi razmotriti i njegovu okolinu. Veliki broj ljudi se i sada penje i spušta Kameničkom ulicom od Savskog trga prema Zelenjaku (ovde se koncetriše i rasipa u drugim pravcima). Sa gledišta turista sa Zelenjaka se ide dalje prema Centru kao najatraktivnjijem delu grada i ta trasa (Centar grada - Savska padina - Savski Amfiteatar) će rekonstrukcijom Savskog trga I izgradnjom BNV postati samo još opterećenija (što nije loša stvar!). Tako da, bi svakako uz revitalizaciju ZV trebalo razmotriti i u celini vezu sa Kameničkom tj. vezu sa Terazijskom terasom, naravano ako ikada bude bilo išta od plana o spuštanju kao reci tj. ka Savsom Amfiteatru.
 
Da gledam ovu poslednju sliku i nešto mi čudno odakle ovo zelenilo levo tu, takođe na prvoj slici umesto zelenog ostrvceta u donjem delu je sada trafika, uz ostale budževine.
 
Vratiti u ovo stanje koje je predocio Dosljak, porusiti sve postojece lokale, osloboditi plato...postaviti par trafika i oplemeniti ga nekim zelenilom, zardinjerama, pametnim klupama. Ispod u Jug Bogdanovoj porusiti one sexi sopove, pecenjare i slicne lokale...i na njihovom mestu bi se nalazila zelena povrsina sa pametnim klupama, mozda i nekom cesmom, sto da ne. E tek onda bi i imalo smisla zvati ga Zeleni venac, a ne samo po kafani koja je postojala.
 
Ja бих искрено, чак и изменио и то решење из 70их. Има ту пуно беспотребних мртвих углова, околишања степеница, џепова где се скупља смеће. Од Бранкове улице горе треба ка окретници доле треба направити широко степениште без кривудања. Тераса око парфимерије је непотребна. Друга тераса, иза Мека је исто мртав угао где се скупљају скитнице, пијанице и сл. И ту би ваљало спустити право широко степениште све до портала подземног пролаза. Што се тиче друге стране окретнице, ту би срушио све објекте између филолошке гимназије и вишеспратних стамбених зграда на ћошку Гаврила Принципа и Југ Богдана, провукао продужетак улице Коче Поповића од садашњег Миксалишта све до ћошка где је сада кафана Шиндра, и заокружио блок Гаврила Принципа-продужетак Коче Поповића - Југ Богданова-Краљевића Марка (део са степеништем код секси шопа), као и други блок, Гаврила Принципа-Краљевића Марка (део са степеништем код секси шопа)-Југ Богданова који би био троугласт. Тиме би се добиле два алтернативна правца Каменичкој и парку код ЕКОФа за силазак града на реку.
 
Slazem se Dosljak, treba naci neko funkcionalnije resenje. Jedno je sigurno, prenatrpano je svakakvim lokalima, sklepotinama...Leglo zaraze i nehigijene u samom centru grada, jedna velika sramota. Znam da ce biti i onih komentara: "Ako bi sve porusili, gde ce ti ljudi da rade, neko izdrzava porodicu i sl.." Pa dobro, shvatam ja sve to, ali ne moze 20% stanovnistva da prodaje sendvice, kifle i pljeskavice..postoje razne prekvalifikacije, ljudi treba da ulazu u sebe, samim tim da nadju i bolje placen posao sa boljim, humanijim uslovima za rad.

Ti si Dosljak izneo dobro, radikalno resenje..koliko je to realno, ne znam, ali zasigurno da bi se time oplemenio ovaj mozda i najnapusteniji deo centra grada.
 
Све те склепотине су и грађене накнадно јер оригинално решење није предвидело да постоје такви и толики комерцијални објекти на локацији на којој морају да постоје, чак и да се успе са рушењем свих њих и претварањем Зеленог венца у оно што би де факто било глорификовано степениште за пар година би имали још већи проблем са склепотинама и дивљим трафикама које постоје да задовоље тражњу народа која очигледно постоји и увек ће постојати.

Град треба да се развија тако да задовољи навике, жеље и потребе грађана а не да им се намеће нека идеологија и фикс идеје академске класе. Јапан је надалеко чувен по својим стазама у парку које са праве тамо где их народ сам направи ходом по трави док се у Србији, а посебно у Београду, увек иде супротном филозофијом: наметањем решења којим се стално покушава да се "преправи" народ који никако не ваља осим кад треба да плаћа порезе за све те фикс идеје и пројекте за које се неће питати.

Зелени венац апсолутно треба да се обнови али да се обнови на начин који би узео у обзир народну културу живљења уместо да иде уз длаку (да не кажем нешто горе). Нека се направи неко савремено решење са бујним зеленилом и урбаном баштом које би у себи већ имало уграђене све ове комерцијалне објекте на естетски леп начин уз адекватно решење јавног тоалета који ће се чистити и бити доступан свима 24 сата дневно и Зелени венац ће бити један од репрезентативних места у граду.

Свако друго решење би убрзо видело смрад урина од пијане клинчадије које чекају аутобус ноћу и бескућника, продавце на картонским тезгама који би бежали од полиције, трафике за продају карата, жвака, цигара и сл, затим јако брзо и различите врсте склепотина за брзу храну за поменуту пијану клинчадију и све остале успутне пролазнике и направило би се још веће расуло него што је сад. И то сви знамо, само је би неки радије живели у севернокорејској разгледници празног урбаног простора лишеног сваког живота и стално подређеног културним вредностима владајуће елите.
 
Може се направити компромисно решење. Ја мислим да је грешка у дизајну. Што имамо завучене делове, мртве углове, места погодна за накупљање смећа, за мокрење, за џепарење и за продају са картона. Верујем да цео простор може боље да се осмисли, а да се задовоље и потребе становништва и естетика. Сама надстрешница испод плоче реално нема функцију у заштити путника који чекају превоз, пошто је удаљена од самих стајалишта. Сви чекају аутобусе уз ивичњак. Зато се испод ње скупљају скитнице, просјаци, џепароши и дивљи продавци. Простор мора да буде простран и прегледан због лагодности и безнедности. Путање морају да буду без кривудања, поготову степеништа. Тоалет, трафике и локали брзе хране могу лепо да се осмисле као један објекат.
 
dgbdfcgb-jpg.565922


morao sam da dodam ono sto mi ovde fali i za to nije kriv prostor kriva je beobanka, ona upucuje na to da ovaj blok treba da se dopuni necim malo visim.
 
Vrh