Šta je novo?

Zakon o besplatnoj podeli akcija

dragan

Professional
Učlanjen(a)
09.12.2006.
Poruke
12.642
Pohvaljen
5.782
Lokacija
Fruška gora
Greškom sam izbrisao prvi post, pa i temu ... idemo ponovo :)



Dinkić najavio besplatnu podelu akcija javnih preduzeća

"Ministar ekonomije i regionalnog razvoja Mlađan Dinkić najavio je juče (5. novembar 2007. godine)
da će do kraja nedelje Vlada Srbije usvojiti Strategiju privatizacije javnih preduzeća, kao i da će do kraja
novembra biti usvojen i Zakon o besplatnoj podeli akcija.

- Ako se usvoje izborni zakoni do 10. decembra, postoji velika mogućnost da u Skupštini Srbije bude usvojen i
Zakon o besplatnoj podeli akcija do kraja godine - rekao je Dinkić.

Na akcije će imati pravo svi punoletni građani Srbije na dan donošenja tog zakona, počev od ljudi zaposlenih
u državnoj upravi, obrazovanju, prosveti, do penzionera, novinara i radnika u javnim preduzećima, koji
do sada nisu dobili akcije preduzeća.
- Procene Ministarstva ekonomije su da će oko 4 miliona ljudi dobiti pravo na besplatnu podelu akcija - naveo je Dinkić.

U prvom navratu, velikom broju građana biće podeljen novac od prodaje 68 preduzeća koja su već privatizovana
na tenderima i čije su akcije već u privatizacionom registru.
Dinkić je precizirao da su u toj grupi, između ostalih, akcije Duvanske industrije Niš, Duvanske industrije Vranje,
Beopetrola (sada Lukoil), Henkel - Merime, Valjaonice bakra Sevojno, Zdravlja iz Leskovca, Jelen - Dola, šećerana,
cementara...

Ministar je objasnio da je tehnički neizvodljivo da se akcije ovih preduzeća dele na veliki broj akcionara, pa
će Akcijski fond biti u obavezi da prodaje te akcije, ali ne po ceni nižoj od one dostignute u procesu privatizacije.
- Akcije će biti prodate na berzi ili već postojećem većinskom vlasniku privatizovanog preduzeća, a nakon toga
će biti isplaćena gotovina građanima - kazao je Dinkić.

U drugom navratu, rekao je Dinkić, građanima će biti besplatno podeljeno 15% akcija preduzeća koja nisu
privatizovana, a reč je o NIS-u, EPS-u, Telekomu, Jat Airways, Aerodromu "Nikola Tesla" i Galenici, dok će
još 15% akcija biti izneto na berzu za prodaju."
... E-Kapija

Predlog je da svi koji napune 18god. na dan 31.Dec.2007g. dobiju besplatne akcije.
Znači, svi bez obzira na radni staž,nezaposleni,domaćice,penzioneri,studenti ;)...itd.
Uslov je jedino da već nisu doboli akcije u predhodnom periodu.

Nenad":n05rb1ok je napisao(la):
Interesantno. A jel to ljudi treba da se prijave ili ce biti tombola? :D
barrcode":n05rb1ok je napisao(la):
+ mogućnost kupovanja istih tih akcija do vrednosti od 5000eura po osobi.
šta će pre, Telekom ili EPS? Mislim EPS.
Ambassador":n05rb1ok je napisao(la):
Dakle, on je takva b..!
Mislim da ovu temu treba prebaciti u hejtovanje..
Ti pare od državnih preduzeća deliš građanima na male delove.. Upumpavaš pare, podižeš potrošnju, proizvodnje nema, a sve te pare idu na kupovinu proizvoda iz inostranstva, dugovi se gomilaju. Umesto da otplatiš neke stare dugove, ne ti njih ostavljaš budućim generacijama.. Tragično, tragično. Ako nam se desi Argentinski scenario, to će biti bolja varijanta. Pazi, mi imamo inflaciju, a dinar jača!
To je jedan tako prizeman i jeziv i grozan populizam, da je to neverovatno... mad
Narodna banka se bavi, kojekakvim glupostima.
One menice, ili štagod, što ih Jelašić daje na godinu dana sa 24% kamate, to je takva besmislica u kojoj se Narodna banka zadužuje. Ja sam čuo da je ovih godina Narodna banka po prvi put u istoriji imala negativan bilans poslovanja?!?!
dragan":n05rb1ok je napisao(la):
Ambassador":n05rb1ok je napisao(la):
Upumpavaš pare, podižeš potrošnju, proizvodnje nema, a sve te pare idu
na kupovinu proizvoda iz inostranstva, dugovi se gomilaju.
Nije ti dobra ta 'matematika', pa onda ni zaključak ne valja.

Te akcije od već prodatih firmi su u 'Privatizacijonom registru' ( 15% od svake firme) i
država će da ih proda na berzi u ime građana,tj. neće ih deliti građanima da ih oni prodaju.

Kad prodaje neko treba da plati novcem te akcije, pa će tek onda taj novac biti podeljen.
To nema nikakve veze sa inflacijom i Argentinom, jer nema doštampavanja novca.
Pera će da kupi svojim novcem akcije na berzi, a taj novac će dobiti Mika od države.
Ista količina novca će samo promeniti vlasnika, kao i te akcije koje će tako ući na berzu.

Ovim načinom se pokušava izvući novac iz 'slamarica, čarapa', banaka i ostalih 'štekova'
koji bi onda bio uložen na berzi u akcije tih prodatih firmi.

U toj Prvoj podeli novca od prodatih akcija, svako ko je napunio 18g. do 31.Dec.'07g
dobiće možda samo oko 100€, a u Drugoj podeli u akcijama dobiće oko 800-1.000€.

U obe ove podele (u novcu i akcijama) u pitanju su Milijarde Evra koje trebaju da dobiju
svi punoletni građani Srbije, pa će ova tema biti interesantna duže vrame ... nadam se.
Steva":n05rb1ok je napisao(la):
Ovo je više državna nego gradska tema pa je zato ovde u Relaxu :D
Nenad":n05rb1ok je napisao(la):
A jel ne bi bilo bolje da se akcije podele direktno gradjanima, da bi se na taj nacin upoznali
sa berzom i berzanskim poslovanjem? Bili bi primorani da sami prodaju svoje akcije i tako bi im se Berza
kao institucija priblizila. Sa druge strane se struktura kupaca ne menja.
dragan":n05rb1ok je napisao(la):
Steva":n05rb1ok je napisao(la):
Ovo je više državna nego gradska tema pa je zato ovde u Relaxu. :D
Ova tema će interesovati sve stanovnoke Beograda - pa je i 'gradska tema'.
Građani će postati suvlasnici mnogih objekata - pa je tema i za BB.
Druga je stvar što ste Vi u Dijaspori puni love - pa Vam je tema ' Relax '. :D

U Prvoj podeli se namerno daje novac, a ne akcije, da građani ne bi bili
imanipulisani od brokera i veštih spekulanata, pa prodali svoje akcije
vrlo jeftino na berzi ..... što bi se 101% dogodilo, to mogu da garantujem.

Država će odrediti Minimum cene -> onu cenu po kojoj su i kupljene firme.
Tako će svi dobiti relativno 'poštenu' cenu, a građani novac .... jer idu novi Izbori. ;)
 
Ok, Dragane, ne razumem.. :)
Dakle, imamo, na primer Beopetrol, sada Lukoil-Beopoetrol, i odemo na Centralni registar HoV i vidimo vlasnike i dobijemo:

Rbr Akcionar Broj akcija % od ukupne emisije
1. LUKOIL EUROPE HOLDINGS BV 3864312 98,85444
2. PRIVATIZACIONI REGISTAR 20357 0,52076
3. ĐILAS DRAGICA 372 0,00952
4. DAČIĆ MIODRAG 370 0,00947
5. ROKVIĆ SLOBODAN 268 0,00686
6. MILJEVIĆ TATJANA 209 0,00535
7. MILOŠEVIĆ ALEKSANDRA 200 0,00512
8. KRATOVAC IBRAHIM 193 0,00494
9. CONFIDENCE A.D. 149 0,00381
10. BEO MONET A.D.BEOGRAD 122 0,00313

Najvažnije pitanje: kojih 15% Beopetrola će država da proda?!

Nevažno pitanje: Kako je, potencijalni, problem deliti toliki broj akcija, Beopetrol 3 909 093, ako ih ovde ima skoro 4 miliona, odnosno, koliko se ja razumem, od tebe (odnosno preduzeća) zavisi koliko će akcija biti, odnosno da li će da ih bude 10 000 000, ili 50, naravno od toga će zavisti da li im je cena jedne akcije 100 000rsd ili 0.50 para...

Po logici da država ne želi da da akcije građanima da ih neko ne bi izmanipulisao, zašto im daje pare, opet će ih neko (npr. Mišković) izmanipulisati i platiće nerealno visoke marže, zašto im lepo onda ne daju u ulju, brašnu, šećeru?

Mislim da je ipak stvar u tome da, ako postoji tih 15%, a u slučaju Beopetrola mi nije jasno gde su (kod Jelen Doa sam video da privatizacioni registar ima 5%, kod DIN-a u jednom od 4 nečega što ne razumem ima 16%, a u druga 3 nula), proda svojima, koji imaju kapital, jer su videli da u slučaju C-marketa to ne ide uvek lako, odnosno da mali akcionari nisu toliko glupi sa akcijama.*


* - Na primer moja baba i njene kolege sa bivšeg posla, Minel, ne pada ima na pamet da prodaju akcije ispod cene od 3 - 4 000 (oko toga se sad vrti cena na BELEX-u), iako je cena na privatizaciji bila mnogostruko manja, a vlasnik im nudi otkup po ceni od 800rsd.
 
Mogu da se prodaju samo one akcije koje su u 'Privatizacijonom registru' .
To je ustvari samo jedan spisak akcija u CRHoV-u, a tek treba da postane
Pravno lice da bi mogo te akcije da proda na berzi.

Dinkić je pominjao 68 firmi ( gledo ga na TV lično), a koliko koja firma ima
takvih akcija to ne znam, pa ću pokušati da nabavim spisak tih firmi.
Nap. u 'Novom Domu' ima u PR-u 14,78%, a u 'Lukoil-Beopoetrol' samo 0,52%.

Zavisi kada i kako se koja firma privatizovala, koji je tada zakon važio,...itd.
Ove je "Pravilnik o sadržini i načinu vođenja privatizacionog registra'-"S.G.- RS", broj 52/2001
http://www.priv.yu/pravni_okvir/pravilnik_o_sad_nac_vodj_privatizacionog_reg.php

Punoletni građani će dobiti novac, a kako će ga trošiti i da li će biti izmanipulisani
to država ne moze da spreči (nap. ako neko izgubi u kladionici) .... slobodna volja.
Mogu ponovo da vrate taj novac na berzu,tj. kupe akcije koje hoće.
Ko već ima 'dobijene' akcije ( Minel) ne treba da ih prodaje ispod 'fer' cene.

Videćemo kako će država da prodaje ove akcije iz PR-a da bi postigla bolju cenu.
Bolje da ih postepeno iznose na berzu ( traje duže i uvek malo padne cena) nego
da ih ponudi većinskom vlasniku u bloku po ceni otkupa firme ( manja cena).
Tu će naravno da bude 'raznih kombinacija' ..... kao i uvek kod Nas.
 
dragan":1tfcjzot je napisao(la):
Punoletni građani će dobiti novac, a kako će ga trošiti i da li će biti izmanipulisani
to država ne moze da spreči (nap. ako neko izgubi u kladionici) .... slobodna volja.
Mogu ponovo da vrate taj novac na berzu,tj. kupe akcije koje hoće.
Naravno, zato mislim da država treba da da akcije, ..
Odnosno da je previše transakcija, i da ne stoji tvoj komentar da
Ovim načinom se pokušava izvući novac iz 'slamarica, čarapa', banaka i ostalih 'štekova'
koji bi onda bio uložen na berzi u akcije tih prodatih firmi.
Jer time praktično ne postižeš ništa, odnosno, pre će se ljudi zainteresovati za berzu ako dobiju akcije, nego ako ih ne dobiju. A Pera koji bi kupio te akcije od države bi verovatno to uradio, čak i ako država ne bi ponudila te akcije (ponudili bi ih neki mali akcionari).
Ko već ima 'dobijene' akcije ( Minel) ne treba da ih prodaje ispod 'fer' cene.
Moj primer za Minel je bio u cilju toga da ilistrujem kako "novopečeni akcionari" nisu tako glupi.. Neko je spomenuo da bi preko 100% njih prodalo svoje akcije jeftino, mrzi me sad da tražim ko i tačno šta..

Videćemo kako će država da prodaje ove akcije iz PR-a da bi postigla bolju cenu.
Bolje da ih postepeno iznose na berzu ( traje duže i uvek malo padne cena) nego
da ih ponudi većinskom vlasniku u bloku po ceni otkupa firme ( manja cena).
Tu će naravno da bude 'raznih kombinacija' ..... kao i uvek kod Nas.
Pa to je ono, previše komplikovanja oko jedne, relativno, jednostavne stvari. Ubacuješ (nepotrebnog) posrednika - državu, koja vrvi od korupcije, dakle vrlo nepouzdan posrednik.. I povrh svega nudiš građanima keš*! A neki izbori nam ne ginu uskoro, makar lokalni na proleće, a kako čujem malo im (G17) pada rejting..

* - Odma sumnjivo, a jos kad potice od takvog ministra kao sto je Dinkic, heh.. Mutno, mnogo mutno..
 
- Problem kod podele akcija je : Ko će dobiti koje akcije?
Bolje i perspektivnije ili lošije koje neće rasti.
Zato se ide na prodaju i podelu novca od ovih 68 firmi
Našao sam spisak za 57, pa ako nekog interesuje ....

- Moj komentar za aktiviranje novca od građana ( čarape)
se odnosio na Drugu podelu akcija i prava kupovine.
Tada će se deliti akcije velikih sistema,a biće omogućeno
svakom da još i kupi samo do 5.000€ ...

- Država nije 'nepotrebni posrednik', već Neminovni.
Ona prodaje firme, novac je kod nje kao i akcije u PR.
Pošto se ovde radi o manjoj sumi ( 240-250mil.€ ),a
velikom broju akcija, bolje je podeliti novac .... brže je.

Zamisli da 4Mli.građana hoće da proda te akcije,pa
toliko otvaranje rč.u banci i angažovanje brokera,a
svi oni naplaćuju i provizije - bila bi gužva zbog malo para.

- Možda na'izgled izgleda komplikovano, ali nije.
Država već prodaje akcije od PIO fonda ( penzioni)
..........................................................................

Akcije na ravne časti
Novosti : http://www.novosti.co.yu/code/navigate.php?Id=5&status=jedna&vest=110922&datum=2007-11-08
 
- Dobro, to mu dođu razumne prepreke, valjda. Mada ja i dalje mislim da je trebalo to prodati i vratiti dugove države prema insotranstvu, ili od toga izfinansirati auto-put lepo ili obilaznicu oko BG, mnooogooo se više isplati bilo koja od tri opcije, nego da daš pare građanima, i to po 100e, ako ne i toliko.. Lepo izađeš pred građane i kažeš, je*******iga, možda nećete dobiti 100e sada, ali će vam za pet godina toliko biti viša plata svakog meseca, nećemo imati Beograd kao saobraćajni čep Balkana itd..

Nije mi jasno zašto se te akcije dele svima koji su punoletni? Meni bi bilo logičnije onima koji nisu mogi da učestvuju u drugim privatizacijama (škole, eps, itd.), odnosno oni su mogli po nekom starom zakonu ili tako nešto? Ali nisu svi? Znam da je moja tetka iz SDK uzela gomilu nekih akcija (opet ja sa rodbinom :) , fuj, trulokapitalistička rodbnia, fuj :) )

- I nije mi jasno to za PIO fond. Nema mi logike da prodaješ akcije koje pripadaju PIO fondu, valjda je fora da fond sigurno investira (bilo na berzi ili u nekretninama) da bi se tebi posle isplaćivala penzija?! Koliko ja znam, to su užasno jaki fondovi, naš je do 90ih imao ogromne nekretnine za rezervni fond, ali je onaj neki sve to rasprodao i stavio sebi u džep.. :/

Hvala na odgovorima, i sori što te ovako smaram.. :)
 
U procesu tranzicije kapitala, kada se deli državno i društveno,tj. 'ničije'
teško može da se izvrši pravična podela. Nap. radnici Hemofarma, Knjaz
Miloša,cementare Beočin .... su dobili akcije tih firmi i odlično prodali na berzi.
Neki su dobili ustvari bezvredne papire svojih firmi, koje ne mogu ni prodati.

Ovim podelama u novcu i kasnije akcijama, samo se pokušava smanjiti
nepravda, a dobiće svi punoletni jer su njihovi roditelji i dedovi to zaslužili.
Mnogi su već umrli, a nisu dobili ni novac, ni akcije od države.

Kod nas Penziono Invalidsko Osiguranje ( PIO) nije Investicioni fond,pa
ne može da plasira kapital na tržištu i tako ga uvećava. Njegove akcije se
prodaju jer im stalno nedostaje novca za penzije.

Ima predloga da se i Privatizacioni Registar formira kao Investicioni fond
isto kao Delta,Rajff,Fima i Fokus ( ide i Ilirika),jer on već ima akcije.
Ali, ni PIO ni PR izgleda neće biti IF ... premda je to dobro rešenje.
 
Pa naravno da nije fer. Mi smo se složili, ili možda nismo, kao društvo da idemo u kapitalizam. Bez obzira šta mislili o njemu on je takav kakav je. Radeći u uspešnom preduzeću, ti si doveo do toga da ono bude uspešno.
Tom podelom akcija i para, ti ipak ne možeš pomeriti raspodelu kapitala u privatizaciji na fer, iliti to je previše mala kap u čaši. Mnogo bi korisnije bilo da te pare ulažš u otpisivanje dugova, zato što to može dovesti do nekog boljitka, a 100e po glavi građana će samo jednokratno nekome dovesti do boljitka.

Ovo za PIO fond je suludo! Nisam imao pojma, hvala. Ova zemlja će vrlo brzo rasprodati sve što ima, i onda će propasti...


btw Ja ne mislim da sam zaslužio da dobijam pare/akcije koje su moji dedovi i roditelji zaslužili, ja mislm da sam zaslužio da se dugovi koje su moji roditelji napravili, isplate, a ne da se ostavljaju za buduće generacija, koje ni krive ni dužne moraju da ih isplaćuju.
 
Ambassador":nj0a7uyj je napisao(la):
...100e po glavi građana će samo jednokratno nekome dovesti do boljitka.
Ajd da raspisemo jedan 'brzi' referendum za ovih 100evrića : Da ili Ne ...da se podeli.
Šta misliš kakav bi bio rezultat? ...i političari to znaju,pa ispunjavaju 'narodnu volju'. :)

Dugovi moraju da se vraćaju u određenim rokovima, pa nema veze ko ih je napravio.
Krediti se i uzimaju da bi se vraćali u nekom narednom periodu.
Trenutno nismo nešto ni prezaduzeni, pa bi trebali/morali da zurimo sa vraćanjem.
 
Upravo je to problem, odnosno razlika između naših politkanata i državnika, državnik će uraditi nepopularne poteze, koji su dobri za zemlju. Izaćiće i rećiće, vama se to možda ne sviđa, ali to je dobro jer a,b,c,d.. A naši politikanti rade samo ono što je popularno do sledećih izbora i tako sje*******avaju republiku.

Pa, ne gori kuća, ali treba izneti veliki žar iz kuće, jer za par godina lako može da se rasplamsa.
Ja mislim da bi trebalo vratiti kredite, ali možda je stvarno bolje da se uloži u infrastrukturu, zašto se uzima kredit za zaobilaznicu oko BG, ako te pare mogu da se ulože tamo? Ili u neki drugi put? Hidroelektranu? Nasip? Most?
Bilo bi mnogo bolje..
 
Slazem se sa Ambasadorom. Mnogo je bolje da se taj novac ulozi u neki bitan projekat za zemlju nego da se baci u krpljenje socijalnog mira.
 
To možda samo tako vama izgleda na prvi pogled ( na prvu loptu ).

Ima tu 2-3 stvari : neki su već dobili akcije i dobro zaradili na njima, a
naki čuvaju dok im cena neporaste, drugi su dobili novac, ...itd.
Sad se ne može jednima dati, a drugima uskratiti to pravo.

Dalje, zamislite da ste vi radili u nekoj firmi 20,30,40.god. i za sve to vreme
firma se razvijala, tako što vama nisu davane maximalne plate, nije bilo viškova,već
se ulagalo u razvoj firme ... a, vi zato niste dobili stan od firme,kao drugi radnici.

Javni sektor - lekari,vojska,školstvo,administracija,... isto očekuju deo kolača.
Za njima domaćice,studenti,nezaposleni,penzioneri,... i oni očekuju.
U svim zemljama tranzicije je bila, na neki način, podela dela prodatih firmi.

Svi mi koji smo radili u nekoj firmi smo se odricali nekog dela dohotka za njen razvoj.
Pa, sad kad država prodaje te firme, pravično je i fer da deo novca ustupi svojim građanima.
Jasno je da to ne može da se sprovede sasvim pravično, a kredite ćete da vraćate
Vi mlađi jer koristite ono za šta su i podignuti...... i Mi smo tako vraćali 'nasleđene dugove'.

U pitanju je samo 15% od prodajne cene firmi, a dobićete i Vi koji niste odvajali kao MI. :)

..................................................................

Evo, ovi traže još više nego što se nudi :

Sindikati nezadovoljni predlogom ministra ekonomije i regionalnog razvoja Mlađana Dinkića
Štrajk radnika u javnim preduzećima zbog podele akcija

Sindikati „Telekoma“, NIS-a, EPS-a, Aerodroma „Nikola Tesla“, „Jata“, „Galenike“ i još nekoliko
javnih preduzeća dogovorili su su juče da započnu štrajk zbog načina raspodele akcija ovih firmi koji je
predložio ministar ekonomije Mlađan Dinkić.
Datum protesta će biti određen sredinom meseca. Ivica Cvetanović, predsednik Konferencije slobodnih
sindikata, kaže da po svaku cenu žele da spreče usvajanje predloga koje je pre nekoliko dana predstavio
ministar ekonomije Mlađan Dinkić.

„Ako Dinkiću ovo prođe biće oštećeni i radnici javnih preduzeća i građani. I jedni i drugi, prema postojećim
propisima, trebalo bi da dobiju po 15 odsto akcija javnih preduzeća, a Dinkić svima nudi samo 15 odsto“,
objašnjava Cvetanović i dodaje da nije jasno zašto je ministar svoj predlog izneo bez konsultovanja sa njima.

Nebojša Ćirić, pomoćnik ministra ekonomije, ističe da nije sve definitivno određeno kako predstavljaju sindikati.
Kada je ministar, dodaje on, predstavljao svoj model, rekao je da je to samo predlog i da se može menjati.

„Kada vlada ovaj predlog usvoji uslediće razgovori sa sindikatima i javna rasprava, tako da će konačni procenti i
strategija za svako pojedinačno preduzeće zavisiti od dosta faktora, pa i od mišljenja finansijskih savetnika
koji će biti angažovani“, objasnio je Ćirić.

On smatra da je, uprkos optužbama sindikalaca, predložena podela akcija pravedna.
„Neravnopravno bi bilo da građanima koji nisu dobili dosad deonice ponudimo samo ono što se nalazi u
Privatizacionom registru jer tu ima malo para. Takođe, radnicima i penzionerima javnih preduzeća ponudićemo
dve pogodnosti.
Prvo, za duplo manje para moći će da kupe još nekoliko procenata akcija u svojoj firmi, i drugo, deonice iz
inicijalne javne ponude takođe će kupovati po upola manjoj ceni“, dodao je on. Inače, Dinkić je juče ocenio
da će građani Srbije dobiti, najmanje po 1.000 evra podelom besplatnih akcija javnih preduzeća.
Glas : http://www.glas-javnosti.co.yu/clan...dnika-u-javnim-preduzecima-zbog-podele-akcija
 
dragan":3vf1uwsi je napisao(la):
Dalje, zamislite da ste vi radili u nekoj firmi 20,30,40.god. i za sve to vreme
firma se razvijala, tako što vama nisu davane maximalne plate, nije bilo viškova,već
se ulagalo u razvoj firme ... a, vi zato niste dobili stan od firme,kao drugi radnici.
Ma naravno da treba da dobiješ neku nadoknadu, ali isključivo i isključivo u akcijama tvoje firme, pošto je to ono u šta si ti prvenstveno ulagao i svojim radom i odricanjima.

Javni sektor - lekari,vojska,školstvo,administracija,... isto očekuju deo kolača.
Za njima domaćice,studenti,nezaposleni,penzioneri,... i oni očekuju.
U svim zemljama tranzicije je bila, na neki način, podela dela prodatih firmi.
Ljudi koji su radili u javnom sektoru treba da dobiju akcije nekih firmi po nekom modelu, ali to opet da ne budu pare, odnosno, mislim da su oni čak i mogli da učestvuju u dobijanju akcija..

Ja stvarno ne vidim kako sam ja zadužio republiku pa da dobijem neke pare od privatizacije, ili akcije u AB npr.
Ova država meni duguje mnoogooo više, uništila mi je 10 godina detinjstva (a kako se u poslednje vreme ponaša, vrlo se trudi da mi uništi i maldost) i sje*******ala me za čitav život, to se ne može nadoknaditi sa nekoliko akcija ili evra, niti ima bilo kakve veze sa njima.

Ok, sad krećem da ulazim u hate fazu, ali suzdržaću se... :) Hapy, hapy, joy, trava rasta, kiša pljušti, baš je lepo vreme.. :)
 
U ove dve podele, novac i akcije će dobiti samo oni koji nisu već dobili akcije svojih firmi.
Mnoge su propale ili otišle u stečaj ,pa nisu ni emitovale neke akcije, pa ni delile.

Nap. radnici RKB su dobili na papiru kao neke akcije, a firma u stečaju .... znači nula.
Tako nije moguće da dobiješ isključivo akcije svoje firme, jer ih jednostavno i nema.

Ovako se pokušava smanjiti nepravda, jer neki su dobili svoje akcije i debelo zaradili.
Evo, sad i ovi iz Javnih preduzeća hoće 'svoje akcije', kao da svi mi nismo odvajali i sada
odvajamo naš novac kroz buđzete iz kojih se ta preduzeća i izdržavaju.
Ionako ih tamo ima suviše 'zaposlenih' sa dobrim platama, a hoće 'svoje' koje sam ja platio. :)

Tebi možda duguje ONA bivša država ( Yu,Zajednica SCG, ..itd.) a ne OVA sadašnja
koja evo oće i da ti da neki dinar za oštetu tvog 'uništenog detinjstva i mladosti'.
Bar nisi živeo dosadno kao tamo neki u Švajc ili Islandu ... daleko bilo. :D
 
misliš na onu kineksu uzrečicu May you live in interesting times? Ja hoću da živim u veeeeoma dosadnim vremenima za promenu :)
 
A, o čemu će ( tamo neki ) da pričaju unucima ? ... o kreditima za kola i kuće ?

Mi imamo takvu istoriju zadnjih 15god., koju Oni nisu doživeli zadnjih 150god., pa
mogu samo da nam zavide na tome ...... doduše pratili su nešto preko medija.
 
dragan":15e0ba2s je napisao(la):
Nap. radnici RKB su dobili na papiru kao neke akcije, a firma u stečaju .... znači nula.
Tako nije moguće da dobiješ isključivo akcije svoje firme, jer ih jednostavno i nema.
Pa, meni je žao, ali ako je nečija firma propala, to nije moj problem, svi oni su (većinski) izabrali takvu politiku, meni je žao, ali to je to, nek snose posledice svojih glasanja.
Uostalom, mislim da bi svima bilo korisnije da sde te pare pametno ulože, umesto što se tako bacaju u vodu.
 
Najava podele besplatnih akcija oživela rad udruženja koja nude pomoć građanima
Ministarstvo ekonomije: Ne nasedati na "primamljive" ponude
ekonomija1_1.jpg

Udruženja koja funkcionišu po principu "Dafiment" i "Jezda": Redovi ispred nekadašnje Dafiment banke

Predlog Ministarstva ekonomije o podeli besplatnih akcija velikih javnih preduzeća ponovo je oživeo pažnju javnosti koja na te akcije računa. Građani su počeli da se raspituju šta bi trebalo da urade kako bi na što brži i jednostavniji način mogli da dođu u posed tih akcija. Kao mnogo puta do sada, odmah su reagovala udruženja koja nude mogućnost da za malu naknadu i proviziju završe kompletan posao oko upisa besplatnih akcija.
U februaru ove godine mediji su izveštavali o velikoj gužvi u Kruševcu ispred kancelarije udruženja Nacional MB koje je nudilo građanima da uz naknadu od 260 dinara i fotokopiju ličnog dokumenta pristupe tom udruženju koje će za njih upisati besplatne akcije po Zakonu o privatizaciji. Prema tvrdnjama čelnika tog udruženja Nacional MB i još dva udruženja koja postoje zajedno su do tada registrovala oko pola miliona ljudi. Na oglase udruženja građani i danas mogu da naiđu. Ipak, odluka da prihvate ponudu udruženja samo je njihova.

- Ministarstvo ekonomije i regionalnog razvoja više puta je obaveštavalo građane da ne nasedaju na oglase raznih "asocijacija" i "udruženja građana" koja nude upis besplatnih akcija. Građani treba da znaju da nije potrebna bilo kakva vrsta upisa, niti formiranje liste akcionara, a posebno nije potrebno da se za to plaća bilo kakva naknada. Ministarstvo ekonomije poseduje evidencije građana i postupak evidentiranja ne treba da obavlja niko drugi, osim Ministarstva ekonomije koje će taj posao obaviti bez naknade - navodi se u pisanoj izjavi koju je Ministarstvo ekonomije dostavilo našoj redakciji.
U Ministarstvu kažu da delatnost tih udruženja treba da proveri neki istražni organ jer upis i evidencije rade bez zakonskog osnova.
S druge strane, predstavnik udruženja Nacional MB Đurđina Grujić kaže za Danas da udruženje postoji četiri godine i da su u svakom mestu gde su otvorili kancelariju dolazile inspekcije, proveravale dokumentaciju i nisu pronašle bilo šta nezakonito u njihovom poslovanju. "Ministru Dinkiću ne odgovara da mi radimo. Da nismo legalni već bi nas davno sklonili", ističe Grujić.
Ona ocenjuje da besplatne akcije ne mogu linearno da se dele svim građanima i da će se radni staž uzimati u obzir jer ne može isto da dobije neko ko nikad nije radio i neko ko ima 40 godina staža. Zato, prema njenim rečima, građani u Nacional MB treba da donesu radnu knjižicu ili karton s Biroa, ličnu kartu i da plate naknadu od 260 dinara za troškove udruženja. "Nećemo uzimati bilo kakvu proviziju iako mediji pišu da uzimamo tri odsto od vrednosti akcija", kaže naša sagovornica.
I nekadašnje Ministarstvo privrede tokom prošle i ove godine više puta je upozoravalo građane da ne pristupaju udruženjima koje nude besplatan upis akcija jer će sami moći da upišu besplatne akcije bez ikakve naknade, kada za to dođe vreme. Ministarstvo je tada podsetilo da udruženja koja nude upis besplatnih akcija s pravne tačke gledišta nisu nezakonita, ali da ne mogu da se bave evidentiranjem građana i da država njihove spiskove neće prihvatiti. S druge strane, u udruženjima tvrde da država spiskove mora da prihvati. Oni su dodali i da građani u svakom trenutku mogu da napuste udruženje.
Besplatne akcije prema planovima Ministarstva ekonomije trebalo bi da dobiju svi punoletni građani koji do sada u procesu privatizacije nisu stekli pravo na akcije. To su uglavnom radnici u zdravstvu, prosveti, javnim preduzećima, policiji, privatnici, ali i mnogi drugi. Procenjuje se da će oko četiri miliona građana imati pravo na akcije, što bi ovim udruženjima moglo da donese dobru zaradu.

Horovic: Pljačka budućih akcionara

- Ono što rade udruženja za upis besplatnih akcija apsolutno je nezakonito postupanje jer se promet akcija može obavljati isključivo između vlasnika akcija na berzi. Formiranje preduzeća koje će okupiti akcionare ili, još gore, udruženja građana, provereni je način za pljačkanje akcionara. Udruženje građana može da se registruje u svakom sekretarijatu unutrašnjih poslova i ne postoji jedinstveni registar tih udruženja tako da nikada ne možete naći gde je registrovano. Osim toga, uzimanjem provizije nanosi se dodatna šteta građanima. Nijedno udruženje građana ne može da bude registrovano za obavljanje ove delatnosti. Oni bi trgovali akcijama građana na taj način što bi dobili punomoć od građana i na osnovu tih ovlašćenja bi nudili akcije na prodaju, a sebi uzimali proviziju. Građane treba upozoriti da taj posao mogu da obavljaju isključivo registrovani berzanski posrednici koji garantuju da će isplata biti izvršena. Kakvu garanciju ta udruženja mogu da pruže građanima. Udruženja funkcionišu po "Dafiment" i "Jezda" sistemu - kaže za Danas advokat Vladimir Horovic.

I. Radak
Izvor: Danas
Link: danaa.co.yu
 
PUNOLETSTVO I DRŽAVLJANSTVO USLOV ZA DOBIJANJE AKCIJA
BEOGRAD , 12. novembra (Tanjug) - Ministarstvo ekonomije i regionalnog razvoja predlaže da svi građani koji su stekli punoletstvo zaključno sa 31. decembrom 2007. i oni koji su postali državljani Srbije zaključno sa 30. junom 2007. dobiju besplatne akcije, izjavio je danas pomoćnik ministra ekonomije za privatizaciju i restrukturiranje Nebojša Chirić.

On je na brifingu za novinare kazao da se još uvek ne zna kakav će biti položaj onih građana koji imaju dvojno državljanstvo.

Prema njegovim rečima, ostaje da se na tu temu razgovora sa nadležnim ministarstvom spoljnih poslova, ali da je inicijalna ideja da ti građani veći deo svojih prava već ostvaruju u zemlji u kojoj rade.

Chirić je rekao da broj godina radnog staža neće biti kriterijum za podelu akcija.

To, prema njegovim rečima, praktično znači da će pravo na isti broj akcija imati i oni koji ne rade, odnosno studenti i učenici, ali i lekari i penzioneri i svi zaposleni koji nisu do sada dobili akcije.

Koncept ministarstva predvideće da u slučaju da neko ko je stekao pravo na podelu akcija, u međuvremenu umre, njegov naslednik može da pruzme te akcije.

Zaposleni, koji su na osnovu Zakona o vlasničkoj transformaciji iz 1997. godine, i Zakona o privatizaciji iz 2001. godine dobili bilo kakvu besplatnu akciju, pa čak i onu koja tržišno ne vredi, neće imati pravo da učestvuje u podeli, mišljenje je ministarstva ekonomije i regionalnog razvoja.

Chirić je objasnio da se još uvek ne može precizno reći ko će koliko akcija dobiti u preduzećima, ali je dodao da je ideja da svih četiri miliona građana dobiti besplatne akcije u svakom od šest javnih preduzeća - "NIS"-u, "Telekomu", "EPS"-u, "Galenici", "Jatu" i Aerodromu "Nikola Tesla".

"Tehnički je detalj koliko će se akcija dobiti svako od nas, i koliko će one vredeti. To u ovom momentu ne možemo da znamo. Tek kad se sazna kolika je tržišna vrednost akcija, znaće se i ti detalji", kazao je on.

Na primer, objasnio je on, ako se proda 51 odsto NIS-a, znaće se koliko suštinski vredi kapital NIS-a i koliko vredi onaj deo od 15 odsto koji će građani dobiti besplatno.

O tehničkim detaljima, odnosno utvrđivanja osoba koje imaju pravo na akcije, Chirić nije mogao da govori istakavši samo da se još razmišlja o tome da li će se tražiti spisak punoletnih građana od MUP-a koji će se upoređivati sa spiskom građana u Centralnom registru gde se evidentiraju postojeći vlasnici akcija.

On je dodao da će posebnim podzakonskim aktima, odnosno uredbama biti uređeni detalji, između ostalog i to da li će biti uvedena nova služba koja će se baviti evidentiranjem punoletnih građana, ili će se propisati da se građani samostalno prijavljuju.
Izvor: Tanjug
Link: tanjug.co.yu
 
Nacrt zakona o besplatnim akcijama pred Vladom do petka
BEOGRAD, 12. novembra 2007. (Beta) - Ministarstvo ekonomije i regionalnog razvoja uputiće Vladi Srbije do kraja sedmice Nacrt zakona o besplatnoj podeli akcija javnih preduzeća građanima, najavio je danas pomoćnik ministra Nebojša Ćirić.

On je novinarima kazao da je planirano je da se do kraja godine usvoji taj zakon koji omogućava da se građanima besplatno podeli po 15 odsto akcija u Naftnoj industriji Srbije, Jat ervejzu, Elektroprivredi Srbije, Telekomu, Aerodromu "Nikola Tesla" i fabrici lekova Galenika.

Ćirić je precizirao da će usvajanje zakona dati građanima pravo na akcije, ali da će moći da ih prodaju na berzi tek nakon prodaje većinskog udela ili završetka inicijalne javne ponude za pojedinačna preduzeća, zavisno od modela privatizacije.
Izvor: Beta
Link: http://www.beta.co.yu/default.asp?m=Ekonomija,eko&j=sr&h=Home,sr&prikaz=1731767
 
Ljudi,besplatne akcije treba da dobiju samo zaposleni i oni koji su na birou rada,(i mozda neke druge ugrozene kategorije)a ne svi punoletni.Zamislite koliko tu ima dzabalebarosa,krimosa i ostalih.To samo Dinkic hoce da nam zamaze oci, i da proba da sebi dize cenu za neke buduce izbore.Radi sta hoce,on je sada drzava,sta on kaze to je drzavni stav.Dinkic jeste pametan i maher u svom poslu,ali je i veliki hohstapler,jer to svoje znanje nije usmerio u pravom pravcu.
 
Kaze, svi punoletni treba da podele 15% od prodaje. To je oko 6.000.000 ljudi. Za koliko misle da prodaju sve te firme?
nek je oko 10 Md Eu. ( a verovatno ce biti manje). 15% je 1,5 md / 6000000 = 250 Eu po osobi. Ili, pre 100-200 Eu po osobi. Super, mozemio svi da kupimo neki lepi taburett ili novi katodni televizor 72 ekran. Ili novu gumu za auto od 17 cola. Jedan komad.
Mozda je pametnije taj novac preliti u infrastrukturu .
Doduse, ima krajeva u Srbiji gde bi domcinstvo od 3-4 punoletna clana ofajdilo za 500-600 Eu.
Ne znam, Dinkicu, koliko si razmislio o ovom?
 
^^U Sloveniji je isto to uradjeno sa akcijama s'tim sto su akcije koje su bile vredne 50-100 evra na pocetku skocile za 2-3 godine na 1500-2000 evra. Ko ume dobro da ulozi akcije i da saceka malo moze lepu paru da zaradi. Sad sve je pitanje organizacije ali obzirom na to kakve ministre imamo taj novac bi brzo nestao i bio potrosen na neke gluposti. Pitanje je sta je pametnije iako to sa infrastrukturom zvuci mnogo bolje, slazem se.
 
Vrh