Šta je novo?

Zagreb i Beograd

zaffa

Higher intermediate
Učlanjen(a)
26.03.2009.
Poruke
692
Pohvaljen
2
pošto nikad nisam bio u zagrebu, interesovalo bi me jedno poređenje ova dva grada. posebno me zainteresovala ova rečenica Ambassadora pa bih voleo pojašnjenje jer nisam skapirao da li je rečeno ironično ili ne

No, ako je za utjehu, ipak je to grad u odnosu na Zagreb.
naravno svi utisci o temi zg vs bg su dobrodošli :)
 
de su ljudi, de je bratstvo i jedinstvo?

šalim se, bio sam prošle godine u Zagrebu na dva dana, nisam puno video sem da je centar uveče poprilično mrtav, doduše bilo je kasno i radni dan. Druga impresija je vozačka kultura, greškom sam ostao u traci za levo a trebalo je da odemo pravo, i čekam onako beogradski da se ubacim u kolonu i kontam "ma de će sa bg tablama da me puste", i dam migavac onako bezveze kad zakočiše i pustiše me da sam ostao zbunjen, jbg jesmo divljaci u vožnji. Moguće da je ovo izolovan primer, ali nisam viđao da pretrčavaju ulicu gde kome padne na pamet.
Jedan bitan detalj je njihov komplex po pitanju Srbije, nigde u Zagrebu nećeš videti saobraćajnu tablu sa smerom za Beograd, nema šanse da pogodiš na koju stranu da kreneš, bar da stave Atinu ili Sofiju pa da znam na koju stranu da krenem, ako ne to mogu i Slavonski brod ili Osijek, a oni kraljevi stave Lipovac, jbt selendra pored granice kao kad bi mi stavili u Beogradu tablu sa natpisom Batrovci, komplex!
 
Ja idem u Zagreb vise puta godisnje. Gradovi su dosta slicni, sto je i logicno uzevsi u obzir da smo se razvijali u isto vreme (citaj: komunizam), tako da i oni kao i mi imaju dosta zgrada gradjenih u to vreme, bez neke posebne estetske vrednosti. Ja obicno idem vozom i ono sto me uvek odusevi je velika slicnost izmedju nase i njihove zeleznicke stanice. Prva stvar koja upada u oci kada dodjete u Zagreb je sto su sve stare zgrade u samom centru obnovljene, fasade su restaurirane, prevoz funkcionise savrseno... Meni je uvek asocijacija na neki manji grad centralne Evrope koji je lepo odrzavan sa elementima nemackog sistema (na sta verujem i oni pucaju). E sad, stoji cinjenica da je Zagreb mnogo manji od Beograda, da vi siri centar grada mozete da predjete pesice za vrlo kratko vreme, ali je, meni barem, vrlo simpatican bas toliki koliki je. Zagrebcani generalno i dalje imaju kompleks od Beograda i ne verujem da ce se to promeniti u skorije vreme. Jednostavno pocinjem da mislim da im je to urodjeno :) Ono sto je mene zapanjilo kada sam prvi put dosao tamo, ja sam mislio da cu cim otvorim usta i iz njih krene ekavica, da budem lincovan. Dogodilo se upravo suprotno: svi ljudi koje sam tamo upoznao (pri tom mislim na mladju populaciju) su bili odusevljeni kada su culi odakle sam, pitali me redom do u detalje za stanje u Beogradu i Srbiji generalno, da li je istina da se ovde voze losa kola, da li je istina da mi znamo da citamo latinicu i pored cirilice i razna nebulozna pitanja tog tipa :) sve u svemu, stekao sam utisak da se oni i dalje plase da dodju u Beograd mislivsi da ce ih ovde neko napasti u sred bela dana u Knez MIhajlovoj i da nece smeti da mrdnu iz hotela, a pogotovu ako dodju kolima.
Zakljucak je da ja, ako gledam kao turista, imam pozitivne utiske iz Zagreba kao lepog grada sa velikim potencijalom. Ono sto je meni najvise zasmetalo je potpuno mrtav nocni zivot posle ponoci, a to je ono sto nih kod nas odusevljava.
Eto, rekao sam sta sam imao, pa prosudi sam. Ako imas jos neko pitanje, feel free to ask:)
 
... Beograd i Njujork...

Gradovi se dosta razlikuju i po stvarima koje se ocima vide, ali narocito po duhu, ritmu koraka ljudi na ulicama, opstem nastrojenju prema prolaznicima, turistima, stranicima iz komsiluka ili daljih krajeva. Relativno blizu centra nalazi se gabaritna staljinisticka arhitektura koja moze da se poredi samo sa najgorim paviljoima na Novom Beogradu, sa tom razlikom sto je u Zagrebu - u centru. Prevoz je uredan, uglavnom cist, ali vrlo spor. Lepo je sto Grad Zagreb i dalje poklanja paznju sitnim stvarima, malim umetnickim instalacijma, zasebnom uredjenju malih javnih povrsina. Uredjeni deo centra je pozicioniran uz samu zeleznicku stanicu tako da ne moze ni da sa poredi sa Beogradom. A ni arhitektonski zgrada stanice nema nikakve veze sa beogradskom. Zgrade su dosta male (cak i one koje na televiziji deluju veliko) i uglvnom duplo nize nego u Beogradu. Postu se medjutim sve redom tako male i unizane uravnici stice se utisak da su zgrade monumentalnije i gabaritnije nego sto zaista jesu. Ljudi su dosta drugaciji od nasih (osim mozda onih koji su dosli iz Dalmacije). Posebno je izrazena jedna prefinjena malogradjanstina u kojoj ni Njujork ni Pariz ne mogu da budu metropole zato sto imaju prljave i orunule kvartove, a Zagreb je zato prava metropola. Ljudi su, vec u zavistnosti od toga sta studiraju ili cime se bave, cesto vrlo neprijatni prema ljudima iz Beograda, misle da je nase normlano ponasanje foliranje, ocekuju ponekad i neko izvenjenje i generalno su ubedjeni da mi mrzimo njih kao sto oni mrze Srbe. Uostalom, HRT je gotovo deceniju bio jedina hrvatska televizija, dok je RTS imao gledanost od 7-12 %. Zene upadljivo cesto nose kratku kosu.
 
Lucifer":1hj4zbyp je napisao(la):
... Zene upadljivo cesto nose kratku kosu.
Mittel Еuropa. А ла источнонемачке пливачице.:laugh:
 
Kad vec uporedjujemo...
Centar Zagreba je neuporedivo kompaktniji u smislu izgradjene strukture (vidi se da nije bio bombardovan). Objekti su manje vise ujednacene visine, slicnih stilova i svi otvoreni prostori u centru su zaokruzeni (nema slucaja Slavije).
Puno je mirnije (dosadnije!?). Ipak moj najveci utisak je sto sam za cetiri dana u Zagrebu uspeo da cujem narodnjake 'a la juzni vetar' tri puta, ukljucujuci i zvuke iz jedne kiosk diskoteke.
 
Au, Luci, ti ga ipak malo sad preteraše. U Zagrebu sad pada kiša, u Beogradu sija sunce. :D (Odnosno, ne pada više, to je bio neki kratak pljusak, koji je roknuo i prestao za vreme mog kucanja ove poruke.)
Sve nešto hoću da počnem dugačak elaborat, ali mi se nikako ne da. Ali ajde samo par najvažnijih stvari: pride se održava od 2002, Rijeka (more) je na dva sata. A grad je takav, da imaš vremena da razmišljaš o smislu života, te da ga nekoliko puta elaboriraš.
 
Koliko videh za manje od jednog dana sto sam bio tamo 2007me fin gradic,lep Austrijski stil,jedino mi je prismetalo previse NATO vojnika po ulici ali to nema veze sa arhitekturom.

P.S.Kajem se sto se nisam vozio crotramom
 
Nato vojnika? Ti si verovatno potrefio nečiji dolazak. Mislim da do sada ni jednog vojnika u gradu nisam video.
 
Ambassador":2kw6rdh0 je napisao(la):
Nato vojnika? Ti si verovatno potrefio nečiji dolazak. Mislim da do sada ni jednog vojnika u gradu nisam video.
Ocigledno,nemci klasicni arijevci,izbrojah ih 10-15 za sat vremena u gradu :lol:

Boki,care! :vops:

Inace grad mi je onako odao utisak slican Novom Sadu sto se tice arhitekture,jedino sto je NS rasiren dok je Zagreb zgusnutiji.
 
Užas, baš sam ispao glup sada. Ja bih dupe dao za te arijevce, na žalost samo viđam Hercegovce.
 
vucko":3864zgum je napisao(la):
nemci klasicni arijevci,izbrojah ih 10-15 za sat vremena u gradu :lol:
Класични аријевци су ти сада црни к'о Турци... Кад си последњи пут вид'о плавог Швабу? :D
 
Ambassador":593ry6fk je napisao(la):
Au, Luci, ti ga ipak malo sad preteraše. U Zagrebu sad pada kiša, u Beogradu sija sunce. :D (Odnosno, ne pada više, to je bio neki kratak pljusak, koji je roknuo i prestao za vreme mog kucanja ove poruke.)
Sve nešto hoću da počnem dugačak elaborat, ali mi se nikako ne da. Ali ajde samo par najvažnijih stvari: pride se održava od 2002, Rijeka (more) je na dva sata. A grad je takav, da imaš vremena da razmišljaš o smislu života, te da ga nekoliko puta elaboriraš.
da se razumemo, ja poredjenje shvatam iskljucivo kao sredstvo da docaram nekome kome su prilike jedne stvari/grada poznate, pa ce tako preko poredjenja lakse steci i predstavu o drugom gradu. A poredjenja radi poredjenja, tipa sta je bolje, Beograd ili Zagreb, smatram nebuloznim. Nemam nista protiv hrvatskih gradova, naprotiv, vrlo cenim Rijeku i Split i mislim da su vece gradine od Zagreba. U Zagrebu sve svodi na "odglumimo gradski duh koji nemamo", ekscesivno i deplasirano koriscenje (beogradskih) zargonskih izraza, stvaranje privida dobrog izlaska...
 
Vrh