Šta je novo?

Zaštita kulturnog nasleđa Beograda

  • Začetnik teme Садко
  • Datum pokretanja
RANKA GAŠIĆ


URBANIZACIJA MEĐURATNOG BEOGRADA

Primer naselja „Kotež Neimar“



Ризици очувања и заштите стамбених целина и урбаних матрица​

 
Хаџи Мелентијева

96571298_2820423491407900_3568283637247901696_n.jpg
Screenshot (1688).png
 
Procedura za utvrđivanje Kotež Neimara kao zaštićene prostorno kulturno istorijske celine je u toku, započeta još u decembru 2021.g. I za sve što je ušlo u proceduru mora da se traži dozvola. To je ono što je elementarno i zato se ljudi iz tog kraja bune. Sasvim je moguće da bi im odobrili rušenje, svestan sam gde živimo, ali ako svako bude radio šta mu padne na pamet vidimo kuda to vodi, nažalost...
 
 
Procedura za utvrđivanje Kotež Neimara kao zaštićene prostorno kulturno istorijske celine je u toku, započeta još u decembru 2021.g. I za sve što je ušlo u proceduru mora da se traži dozvola. To je ono što je elementarno i zato se ljudi iz tog kraja bune. Sasvim je moguće da bi im odobrili rušenje, svestan sam gde živimo, ali ako svako bude radio šta mu padne na pamet vidimo kuda to vodi, nažalost...
Заштита :violina:За то је већ одавно касно. Једно 40 година. Неимар је деградиран и уништен. Нема куће која није уништена до непрепознатљивости.
 
Kakva zaštita kakvi bakraci. Bolje da ugasimo ovaj thread. I onako nije struka, vlast, narod, opoziicija .... zainteresovana da se očuva nešto. Te zaštite su samo farsa i mrtvo slovo na papiru. Čisto zamajavanje. Grad nije odobrio rušenje vile ali koga briga. Cepaj prike.

Prelezalismo tu boljku koja se zove zaštita. I to još pre 70 godina.
 
Mnogim zgradama je moguće vratiti stari sjaj, kad bi samo bilo volje…

Videti kakve su komunjarske kutije nikle na mestu prelepih gradjevina je jako depresivno, nisam imao predstavu koliko je stvarno lepih zgrada nastradalo. Kad se priča na tu temu obično se pomenu samo najupečatljivije (biblioteka, pošta, sinagoga itd).
 
Tužno je kad zavod za uništavanje spomenika ne vidi dalje od fasade. Kad se radi o objektima gde je enterijer potpuno izmenjen, onda je fasada jedino što je moguće sačuvati, ali u ovom slučaju deluje da su sačuvani elementi enterijera, a zavod ga uopšte ne spominje.
 
Meni se ovo avidja ovo ae masovno radi po parizu
 
Može neki primer? Kad sam poslednji put bio, nisam primetio bilo šta dozidano...
 
Prosle god na jesen sve zgrade po centru imaju dozidan sprat dva naravno ne kao na lionu da sagrade kucu na spratu nego na ovu neku foru...i dosta. Zgrada ima zelenila po sebi i na krovovima
 
Svrha otkrio instagram stranicu moderna enterijeri zgrada izabrao ulaz ne devastiran od strane stanara i vlasnika ...
Tu ima mnogo više fotki da se čoveku okrene želudac
 
Треба приближити људима преостало благо које имамо, а кога нису ни свесни.
30-сете су биле златни период београдске стамбене архитектире. Десила се јединствена симбиоза инвеститора и архитекте. Инвеститор је хтео најбоље, а архитекта имао стваралачку слободу коју му је он пружао. Наравно, није ни то увек ишло глатко.
Како оно што је преостало заштитити у овој средини данас је друго питање.
 
Vrh