Šta je novo?

Vojvođanska - Tošin Bunar

mare":281hvgnb je napisao(la):
Mogli su barem do Nehruove (Sterije), samo jednu kucicu treba da sruse!!!
Nemoj tako, ta kuca je ipak poljoprivredna apoteka. Sta ce svinje i kokoske iz okolnih kuca da rade :)
 
Oni m ogu da drze svinje, nisu oni otisli u grad, nego je grad dosao do njih. A to sto nemaju kanalizaciju, uslove, propise koje bi trebalo da postuju kriv je Grad.
 
Koliko sam ja čuo, sve kuće na tom potezu su prodate čim se čulo da će biti srušene. KO se prevario pa kupio, ponovo ih je prodavao. Neke su napuštene i u njih su se bespravno uselili Romi. Čak se i dan-danas u oglasima mogu naći neke od tih 5-6 kućica da su na prodaju. Sramota.
 
Matt":1ev03aoz je napisao(la):
Oni m ogu da drze svinje, nisu oni otisli u grad, nego je grad dosao do njih. A to sto nemaju kanalizaciju, uslove, propise koje bi trebalo da postuju kriv je Grad.
To onda znaci da svinje mogu da drze i Vracar, Dorcol, Dusanovac, Zvezdara... Sve su to nekada bila predgradja koja nisu otisla u grad nego je grad dosao kod njih.

Ovde se sve vrti oko Zakona, tj. Uredbi. Ako po Zakonu stanari Vojvodjanske mogu da cuvaju svinje onda svi ostali jadnici kojima smeta teski smrad svinjske balege mogu samo da se isele. Ali ako je u toj ulici zabranjeno cuvati stoku, e onda svinje dovidjenja. A ukoliko se neko uplasio da ce domacini biti osteceni, neka se seti rusenja neparne strane na kojoj sada posle dvadesetak godina najzad nice bulevar. Svi seljaci su dobili i stanove i placeve na bezanijskoj kosi i pare da zidaju kuce i niko nije nezadovoljan napustio ognjiste. Dapace.

U ovoj ulici se nagomilalo mnogo problema u poslednje dve decenije i treba ih resavati jedan po jedan. Svakako problem broj 1. je kanalizacija i tome se ovih dana nazire kraj. Nakon toga dolazi broj 2, a to je pakleni smrad stala i svinjaca, gde zbog nekoliko domacinstava koji smatraju da su svinje unosan biznis trpi 90% ulice i ne moze da veruje da nema nikoga da ih zastiti. Taj problem No 2 moze da se resi samo Uredbom o zabrani drzanja stoke u Vojvodjanskoj, a do Uredbe moze doci samo ako stanari krenu da potpisuju peticiju i vrse pritisak na opstinu.

Ono sto meni nije jasno jeste kako neko smatra da je isplativije drzati gomilu svinja u prostorijama od po nekoliko stotina kvadrata umesto da na tom mestu ozidaju objekat iste kvadtrature i izdaju Kinezima koji svakodnevno kucaju na vrata trazeci magacinski prostor. Em manje posla, em nestaje komsijska mrznja, em prestajemo da budemo predmet sprdacine svakog ko u letnje doba prodje starom Bezanijom.
 
Ako po Zakonu stanari Vojvodjanske mogu da cuvaju svinje onda svi ostali jadnici kojima smeta teski smrad svinjske balege mogu samo da se isele.
Ili (sto je bolje i jeftinije) da glasaju za partiju koja se zalaze za promenu tog zakona, tj. da se malo zainteresuju i pobrinu za svoju okolinu.
 
mare":z23ppc7t je napisao(la):
Mogli su barem do Nehruove (Sterije), samo jednu kucicu treba da sruse!!!
Mogli su ali se nisu pokazali kadri!
 
A najsmesnije je sto su napravili novi parking iza romskih kuca pa im sada smetaju te kuce kako bi zavrsili novi prilaz! Ne znam da li je neko snimio ovo :lol:
 
nkrstic":7hs9izzj je napisao(la):
Nakon toga dolazi broj 2, a to je pakleni smrad stala i svinjaca, gde zbog nekoliko domacinstava koji smatraju da su svinje unosan biznis trpi 90% ulice i ne moze da veruje da nema nikoga da ih zastiti. Taj problem No 2 moze da se resi samo Uredbom o zabrani drzanja stoke u Vojvodjanskoj, a do Uredbe moze doci samo ako stanari krenu da potpisuju peticiju i vrse pritisak na opstinu.

Ono sto meni nije jasno jeste kako neko smatra da je isplativije drzati gomilu svinja u prostorijama od po nekoliko stotina kvadrata umesto da na tom mestu ozidaju objekat iste kvadtrature i izdaju Kinezima koji svakodnevno kucaju na vrata trazeci magacinski prostor. Em manje posla, em nestaje komsijska mrznja, em prestajemo da budemo predmet sprdacine svakog ko u letnje doba prodje starom Bezanijom.
Poznajem neke ljude koji žive u tim kućama i koji žive ISKLJUČIVO od gajenja tih svinja. Dakle, nije stvar da li su one isplative, već jedino zahvaljujući njima ti ljudi opstaju.

E sad, da bi se napravio objekat za KIneze, koliko tu treba ulaganja? Ne pitaš imaju li ti ljudi te pare.

Meni nikad niste bili predmet sprdačine. A možda te baš ta stavka najviše boli.
 
Vocar":1prb6axy je napisao(la):
Meni nikad niste bili predmet sprdačine. A možda te baš ta stavka najviše boli.
Naravno da se ti neces sprdati ako ti prijatelji drze svinje. Ali bih te zamolio da sledeci put kada ih posetis zastanes malo ispred kapije i pogledas reakcije prolaznika. Neki se smeju, neki krste, neki psuju, a svi odreda prstima zacepe nos. I tako po ceo dan...

A sta mene tj. nas najvise boli? Pa, mnogo toga. Boli sto je sve u kuci natopljeno teskim mirisom svinjske balege - namestaj, tepih, zidovi, kuhinja, trpezarija, sto leti ne smemo da otvorimo prozor ni danju ni nocu, sto nam svaki gost umesto "dobar dan" prvo kaze "ala kod vas bazdi", sto neko ne priznaje da je Bezanija=Novi Beograd=Beograd=metropola.

A boli i sto neko misli da je ovo upereno licno protiv ljudi koji generacijama cuvaju stoku u ovoj ulici. Naravno da Grad treba da izadje pred njih sa predlogom koji ce im biti prihvatljiv; izmestanje na lokacije gde postoje uslovi za cuvanje stoke ili neko drugo resenje. Seti se neparne strane koja vise ne postoji. Tamo su mnogi drzali svinje ali su nakon rusenja dobili kuce i velike placeve na bezanijskoj kosi i sada nikome ne pada napamet da se time vise bavi.

Apropo Kineza i magacina. Vojvodjanska narocito sada posle izgradnje bulevara postaje izuzetno atraktivna lokacija, tako da cena jednog ara golog placa dostize 15000 eur. Ja nikako ne mogu da verujem da je, pored ogromnih kuca i poseda na ovakvoj lokaciji, bezanijskim domacinima gajenje stoke najisplativiji izvor prihoda.
 
Kazem da zakona nema. Kod mene u Batajnici postoje ljudi koji ne samo da se hrane mesom koje proizvode sami, sto bi bilo u redu, vec proizvode za trziste. To je tek strasno. Zakona nema, kanalizacije nema, i sada su oni koji su se doselili tu nasli da se zale. Naravno da ti ljudi u Vojvodjanskoj nece zbog toga sto se neko zali na smrad da prestane da proizvodi hranu za sebe. Uredbe o svinjama i kokoskama ne postoje i pitanje je kako bi se primenile. Ja jesam za te uredbe, ali ne mozete kriviti stanare sto se Grad ne angazuje da resi problem.
 
Ne mozete kriviti stanara?? Pa da nije tih stanara Grad ne bi ni morao da se angazuje! Bas je cudno to pravilo, preselis se u grad i povedes sa sobom svoje svinjce, a dusmani ti ne daju!?
 
Zakon o zabrani drzanja stoke na teritoriji grada postoji od 1838. :D Siguran sam da to bas nisu smetnuli sa uma kasniji zakonodavci ...
 
Matt":1g1tpjlm je napisao(la):
Ja jesam za te uredbe, ali ne mozete kriviti stanare sto se Grad ne angazuje da resi problem.
Sve si u pravu.

Jedno od osnovnih ljudskih prava jeste pravo na zdravu okolinu. Vojvodjanska je sada urbana sredina i tu vise nema mesta svinjama, to je svima jasno.

Ovaj problem je kulminirao kada su sagradjene one dotirane zgrade za drzavne sluzbenike. Bili su frapirani gde su dosli pa je krenula reka prijava, zalbi, predstavki, a mnogi su potegli veze u medijima pa pocinju da se interesuju i novinari
http://arhiva.kurir-info.co.yu/Arhiva/2006/avgust/26/B-01-26082006.shtml

Bilo je i par televizijskih reportaza, ali uglavnom zaje*******antske, tipa "Ipak se okrece" i sve su pocinjale istom duhovitoscu "svi mi volimo da pojedemo dobru krmenadlu, ali kako to izgleda kada su vam prve komsije ove domace zivotinje - videcemo na primeru Bezanije"

Na forumu novobeogradse opstine njihova info sluzba pre tacno dve godine odgovara:

"Poštovani,

U toku je priprema radne verzije za izmenu i dopunu Odluke Grada Beograda o držanju domaćih životinja, sa kojom će, kada bude usvojena, biti usaglašena i Odluka GO Novi Beograd. Do tada ostaje na snazi Odluka po kojoj je držanje domaćih životinja na teritoriji opštine Novi Beograd dozvoljeno samo u Bloku 57a. Opština Novi Beograd je svesna problema koji žitelji tog dela opštine imaju i zato je i pokrenula inicijativu da se ta Odluka promeni i prilagodi urbanom karakteru Novog Beograda.
Napominjemo da je Komunalna inspekcija više puta vršila redovne i kontrole po prijavama domaćinstava gde se drže domaće životinje."

Iako je ova informacija vise smuti pa prospi, ipak uliva nadu da tamo negde neko priprema radnu verziju, pa ce mozda posle dve godine nesto i pripremiti.
 
Pustite svinje, nego jel radovi teku kolko tolko po planu? Jel nego obilazio radove da vidi dokle su stigli? Kad ce da asfaltiraju?
 
Bi sam ja juče, završili su ivicu, javnu rasvetu, ostala je kolovozna konstrukcija i trotoari znači dva sloja nevezanog agregata: tucanik i rizla i dva sloja asfalta . Sve su svemu kolovoz može biti gotov za 4-5 dana. Govorim u na delu otvorene trase od Dr Ivana Ribara do Dušana Vukasovića. Raskrsnica sa Ivana Ribara se ne radi. Tu nešto nije čisto, nju je počeo Gemax pa stao. I stoji tako već mesec dana bez radova. Znači nema uklapanja sa Ivana Ribara.
 
Planira li se proširenje i Vinogradske, da veže sa Baštovanskom?
 
Meni se cini da su se radovi prilicno usporili, pogotovu deo od Dusana Vukasovica prema Nehruovoj. Rekao bih da je vec 3-4 nedelje spremno za asfaltiranje, ali da se zbog necega ne pristupa istom. Nadam se da je u pitanju neka tehnicka prepreka i da nema veze sa postizbornim vakuumom i probijanjem budzeta o kojem se ovih dana toliko govori.
 
U svakom slucaju ponovo ce probiti rok zavrsetka radova, posto zaista vec mesec dana gotovo da se nista ne radi..
Cak i da sve zavrse ne vidim nacin kako ce da to povezu sa ostatkom vojvodjanske, posto ne smeju da ruse poljoprivrednu apoteku i autolimara pored
 
Pa ako je tako, onda je vrlo verovatno da se trenutno radi na resenju za to, posto, kao sto smo vec vise puta ovde pisali, imovinsko-pravni odnosi predstavljaju glavni problem u gradnji.
 
Treba imati u vidu da je rusenje neparne strane pocelo pre 20 (!) godina i da sada posle tih 20 godina jos uvek pricaju o neresenim imovinskim odnosima. Neverovatno je kako se mirimo sa tim. Da se jedno parce ulice gradi 20 godina i da svaki put kada pitamo aman vise, kad cete da zavrsite, kazu - imovinsko pravni problemi. Tuga...
 
Jel moze neko da mi objasni kako su imovinsko-pravni problemi moguci, tj... kako dolazi do njih? neko ne zeli da proda zemljiste, ili...sta? Nije mi jasno... :|
 
Ne zna se ko je vlasnik ili ako se zna, onda je to njih mnogo :) .

U Srbiji ne postoji katastar zemljista gde su svi vlasnici jasno i glasno upisani sa tacnim opisom i granicama parcela koje poseduju, tj. na tom katastru se trenutno, uz velike medjunarodne donacije, radi. Naravno, otezavajuca okolnost je bila i vladavina komunista i nacionalizacija zemljista, tako da se za ogroman deo zemlje danas, a u nedostatku zakona i strategije o denacionalizaciji, ne zna kome pripada. Taj proces ce trajati jos dugi niz godina. U medjuvremenu, kao sto svi znamo, je krenula i nekontrolisana bespravna gradnja, pa su ljudi sami sebi pravili parcele kako im je odgovaralo, pa ce buduca legalizacija morati da se uskladi, tj. paralelno resava sa gore napomenutim problemima.
Na kraju krajeva, Beograd se brzo prosirio u poslednjih 50 godina, a resavanje pitanja vlasnistva zemljista nije paralelno resavano. Tako se desava da danas u sred nekog kvarta, gde je pre 70 godina bila njiva koja je nekome pripadala, neko polaze prava na deo zemljista i time sprecava gradnju.
Mnoge od ovih situacija zavrsavaju na sudu, a procesi traju i do 15 godina tako da sam izracunaj zasto mnoge parcele stoje prazne, a skeleti nekih zgrada u sivoj fazi glume botanicke baste.
 
Sve je isto, kao i što je bilo pre sto godina - jedna bu**** drka ceo grad (npr. ugao Proltereskih brigada i Baba Višnjine), nastavlja se. Čitajte Dubravku Stojanović, plakaće vam se.
 
Vrh