Šta je novo?

Vojska i Namenska industrija Srbije

Da li ste za povratak vojnog roka?

  • Da

    Glasovi: 104 31,9%
  • Ne

    Glasovi: 195 59,8%
  • Ne znam

    Glasovi: 27 8,3%

  • Ukupno glasača
    326
,,900 meštana je evakuisano,čekaju se lazari,niko ne može da uđe u selo'' Očekivao sam da su informacije od deteta iz osnovne,a ne srednje škole.
Не, већ је приведено око 900 миграната, 6 је повређено, 1 упуцан у груди и праве проблеме у том крају већ годинама, пре пар месеци у сличном обрачуну 1 мигрант је убијен
ово је форум веома затрован политички

да, неко је неспретно и безвезе написао да долази Лазар и о евакуацији мештана
да, јесте Вучић крив за све ово и за пропаст државе
да, полиција и држава су тотално корумпирана и криминализовани
да, полиција сарађује са кријумчарима људи

и шта ћемо сад,

да се правимо луди као де се тамо ништа не дешава,
хоћеш да кажеш да хиљаде мигранта по тим шумама и напуштеним кућама на северу Србије уопште не постоје, да мештани лажу све годинама, да нема проблема, да мигранти нису наоружани,

да ово јесте представа полиције за јавност, ти исти приведени мигранти ће за пар дана да се врате у ту шуму и та насеља,
ево пре пар месеци био је сличан догађај, а ко зна, шта се све дешава што не дође до јавности

 
@Earthmoving ma piši slobodno, neka ljudi vide ko si išta si, dok ti opet ne pobrišu.
Ja nemam nameru da se upuštam u diskusiju oko tvojih baljezgarijazato što imam veoma loše mišljenje o tebi i ne bih ti da na bilo koji način dam na značaju.
 
Pošto projekat modernizacije srpskih tenkova na standard M84AS iz nepoznatih razloga tavori već 20 godina, razumljivo je da je danas već zastareo. Ovo bi mu trebao biti naslednik, samo da i on ne ostane u fazi prototipa do 2050. godine.
 
На овим снимцима је министар Вулин, од снимања до данас прошао је и мандат Неши и сад имамо новог министра, а овај пројекат је остао на два прототипа. Наводно упитни су капацитети наменске да се модернизује већа количина тенкова а камоли свих 212 у активним јединицама.
 
I šta dalje? Vojska će da nam koristi M84-ke koje su sada stare 40 godina još toliko, a onda će iste na vojni otpad ili u visoku peć? Zašto za početak makar jedan deo ne modernizuju?

Ista politika, iste gazde, isti manir mirnodopskog uništavanja vojske i vojne industrije, kako u vreme Tadića i Šutanovca, tako i danas u vreme Vulina, Neše Sline i Vučevića.
 
Poslednja izmena:
Iako se tenkovi ne mogu topiti, jer njihova leguta ne moze da se istopi ni u jednoj zelezari, zato ih je hiljade na grobljima tenkova u svetu.
 
I šta dalje? Vojska će da nam koristi M84-ke koje su sada stare 40 godina još toliko, a onda će iste na vojni otpad ili u visoku peć? Zašto za početak makar jedan deo ne modernizuju?

Ista politika, iste gazde, isti manir mirnodopskog uništavanja vojske i vojne industrije, kako u vreme Tadića i Šutanovca, tako i danas u vreme Vulina, Neše Sline i Vučevića.
Па да, видиш да се тапка у месту по питању многих пројеката. ВТИ уради свој део, ТОЦ уради свој део, али кад дође на ред да министар аминује и одреши кесу онда се одуговлачи.
Тешко ће тенкови у фурду, али тешко ће и запоскити још стотине људи у ТРЗ пошто кажу шта с њима после модернизације свих тенкова? Шкртарска политика.
 
То је све представа за јавност,
Војска Србије нема ни 2.000 професионалних војника под оружјем, копнена војска има само 4 бригаде које се само зову тако зато што су
све јединице хронично непопуњене,
тешко да се уопште и може назвати војском,
чак и за ону вежбу од пре неку недељу нису имали довољно људства, већ су звали резервисте.
 
Problem je i hemijski sastav čelika korišćenog za delove tenka, šta posle sa njim, koja bi bila primena... a toliko ima drugog otpadnog čelika koji je daleko ekonomičniji za preradu....
Ljudima je na kvarno u glave usađena slika o "topljenju" tenkova, koriščene su slike rezanja delova T-55 (u CG, pre razdružvanja, ako se ne varam), a krivica je i neznanje, jer ljudi misle da je isto rastaviti i rastopiti delove tenka proizvedenog u 1940-tim, i tenkova razvijanih posle II svetskog rata.
 
Naravno da mogu da se tope, i naravno da se recikliraju. Problem ih je iseci da mogu da se spakuju u pec.
Zasto ih onda niko u svetu ne topi? Pogotovu ne mogu u Smederevskoj zelezari, jer uz celik imaju puno hroma i mangana u leguri.
@relja - bravo, to su prave informacije. Vecinu T55 su naprednjaci prodali africkim zemljama, ali su preko svoje medijske masinerije prosuli pricu da ih je zuta bagrq istopila. Njih nema, nisu istopljeni vec su isparili, kao i pare od njih.
 
A što se tiče vojske - pa neka država pootpušta partijske parazite iz državne uprave i javnih preduzeća, pa će imati da plati kako treba i vojnika i starešinu.
Niko normalan neće da radi i da mu život prolazi "u službi" za sitne pare i iz patriotizma.
 
@prostorni planer ne mogu napamet da pričam o tačnom hemijskom sastavu (nisam to nikad ni pamtio, to mi nije bilo u sferi interesovanja :) za to mi služi literatura), ali fakat je da Ministarstvo odbrane malo-malo nudi na prodaju oko 200 kom T-55.... A i plan još u JNA je bio da se T-55 potpuno zamene sa M-84. Raspad države je naravno prekinuo proizvodnju M-84 pošto su preduzeća iz cele SFRJ učestvovala u proizvodnji, T-55 se zadržao do 2000-tih zbog svih ratova... sama činjanica da ga u Ukrajini ni jedna strana ne koristi i da moderna prenosiva PO pešadijska oruđa, dronovi, helikopteri.... sa lakoćom uništavaju mnogo modernije tenkove iz famijije T-72 i kasnije, govori da je odluka o izbacivanju T-55 iz upotrebe u VS bila i te kako ispravna. Čist balast, a nikakva korist.
 
Zasto ih onda niko u svetu ne topi? Pogotovu ne mogu u Smederevskoj zelezari, jer uz celik imaju puno hroma i mangana u leguri.
@relja - bravo, to su prave informacije. Vecinu T55 su naprednjaci prodali africkim zemljama, ali su preko svoje medijske masinerije prosuli pricu da ih je zuta bagrq istopila. Njih nema, nisu istopljeni vec su isparili, kao i pare od njih.
Ne znam o cemu pricas, to sto mi nismo sposobni da nesto recikliriramo, pocev od obicne plasticne flase, ne znaci da drugi to ne rade. Ljudi recikliraju sve zivo u danasnje vreme, a obicna legura ne predstavlja nikakav problem. Postoje procesi koji lako omogucavaju razdvajanje metala i ekstrakciju istih...
 

Žuti pretopili
 
Ne znam o cemu pricas, to sto mi nismo sposobni da nesto recikliriramo, pocev od obicne plasticne flase, ne znaci da drugi to ne rade. Ljudi recikliraju sve zivo u danasnje vreme, a obicna legura ne predstavlja nikakav problem. Postoje procesi koji lako omogucavaju razdvajanje metala i ekstrakciju istih...
Ja ne znam o cemu ti pricas, video sam na hiljade ruskih i americkih tenkova iz doba hladnog rata u dokumentarnim emisijama na kojima govore da nije ni lako ni ekonomicno reciklirati ih. Eto ti nadji te izvore ili jednu sliku gde tope tenkove bilo gde u svetu. To sto se kod nas ni flasa ne reciklira govori o nama, nas necu ni da poredim ni sa kim, mozda sa nekom africkom zabiti.
 
koliko se secam 100 T55 je trebalo da se proda a 100 je trebalo da se modernizuje.
 
Nema tu šta da se modernizuje. Dokaz - Ukrajina. Umesto da stradaju tri čoveka u T-72 il sl, stradala bi četiri u T-55 i isto ništa ne bi postigli.
To možda može u tamo nekim vrletima u Pakistanu gde protivnik ne ume da koristi ništa komplikovanje od kalšnjikova, RPG i DšK... nama ne vedi ništa.
 
Tenkovi pravljeni posle WW2 se uglavnom ne tope, iz prostog razloga sto iako to jeste fizicki moguce odnosno izvodljivo je, sam proces pripreme je dug i neisplativ. Pisano je o tome na ovoj temi 10 puta. A postoji i Gugl pa ko ne zna, moze da se raspita malo, i o sudbini nasih T-55ica i o sudbini otpisanih tenkova u svetu.

Elem, kratki rezime, prica o topljenju 1000 tenkova T-55 je bila laz koju je naprdni talog pustio dok je bio opozicija a posle se napravio lud i iznenada "otkrio" da ipak ima 600-700 T-55ica i dalje u posedu. Jedini nacin da se takva masa od 45 tona uzasno tvrdog celika istopi jeste da se acetilenom svaki ponaosob isecka na 100 komada pa dodaje u pec, i to korak po korak, jer ako se doda odjednom, pec se gasi, "ubije se" temperatura. A to seckanje tenkova niko ziv ne radi, jer cena utrosenog acetilena i ljudskog rada daleko premasuje dobit od topljenja i reciklaze. To je jedan od tragikomicnih paradoksa kod tenkova. Topljenje i reciklaza oklopnjaka i trasnsportera je vec druga prica i ona se ponegde i izvodi za lakse okopljenje primer, ali u jako malim brojkama. Same tenkove niko ne topi. Ni Ameri, ni Nemci ni Rusi. Najpribliznije pojmu "reciklaza" je ono sto Ameri rade Abramsima gde ih rastave najsitnije sto mogu pa detaljno repariraju svaki deo. Ali topljenje tenkova niko ziv ne radi. A ponajmanje bi mogla da radi jedna Srbija/Jugoslavija sa svojom skromnom zelezarom.


Sto se tice korisnosti T-55ica danas, nemam nista protiv da se sacuva 100 komada (sto i jeste plan) ali u slucaju nekih ratova imali bi jako ogranicenu upotrebu. Jer kao sto i Relja rece, u Ukrajini buse T-72ke ko od sale, a tek T-55ica bi bila glineni golub.

Kako prolaze godine, tako i ljudi moraju da nauce da se napokon oproste od nekih tehnologija i orudja kojima je vreme isteklo. Kao sto smo se oprostili od Mig 21-ca, tako je vreme da se oprostimo i od T-55ica odnosno neka ih ostane 100 u rezervi i to je to, dosta.

Izgleda da ta prica o T-55icama mora da se obrne svake godine iznova pa to ti je. Cudo niko nije pitao i da se Mig-21ice vrate u upotrebu i modernizuju u Momi na nivo 5. generacije po projektu ZDPRa kakav nema niko u svetu (a nema ga s razlogom). M-84AS je fizicki izvodljiv samo sto je sansa da ce se ikad masovno sprovesti ravna nuli. Pogotovu u predstojecem periodu velikih troskova i dugova.
 
Poslednja izmena:
Jedina korisna svrha tih T-55 u vojsci bi bila da se pretvore u daljinski upravljanja vozila koja bi služila kao mete za obuku protiv oklopnih jedinica pešadije i za operatere dronova.... i za testiranje novih PO sredstava
Pa kada ih i ako ih ovi rasture na manje komade, da se vidi da li je eventualno za peć....

A mogu i da budu korisni i za stabilizaciju klizišta, temelja i sl ako se napune betonom...
 
Jel se zna ko je kupac? . . gde je to otišlo?
Бугари су препродали одређени број наших тенкова Камбоџи, Чеси Ирачанима, а чувени шверцер Тешић је тенкове продавао широм Африке.
 
Vrh