Šta je novo?

Vodovod i kanalizacija - BVK

Уторак, 10. март 2015.

Весић: Настављамо са градњом регионалног водовода Макиш–Младеновац

Град Београд ове године наставља са изградњом регионалног водовода Макиш–Младеновац, рекао је градски менаџер Горан Весић и додао да наставак радова почиње три године после прекида изградње.

– Изградњом овог регионалног водовода трајно ће се решити водоснабдевање југоисточних београдских општина Гроцке, Сопота и Младеновца и зато је за Град Београд завршетак овог пројекта приоритет – рекао је Горан Весић и подсетио да је до сада у регионални водовод, чија је изградња почела 1991. године, уложено преко 60 милиона евра, а да су радови из потпуно непознатих разлога обустављени пре три године.

Према његовим речима, постојећа водоводна мрежа у ове три општине је недовољног капацитета и углавном се базира на коришћењу подземних вода преко локалних бунара.

–Још осамдесетих година прошлог века Београд је дефинисао стратегију развоја водоснабдевања ка овим општинама. Осим општина Сопот, Гроцка и Младеновац, изградњом овог водовода обезбедиће се снабдевање градском водом и за становнике општина Звездара и Вождовац, а нека од насеља су Калуђерица, Болеч, Лештане, Винча, Ритопек, Ресник, Пиносава, Бели Поток, Зуце, Умчари, Пударци, Дражањ и Ђуринци. Када водовод буде завршен, грађани свих ових општина имаће обезбеђено снабдевања питком водом, по принципу редовности, хигијенске безбедности, смањења губитака и одрживог коришћења свих локалних капацитета и изворишта – рекао је Горан Весић.

Он истиче да је потребно још око шездесет милиона евра и око шест година за реализацију да би се довршила изградња водовода до Младеновца са прикључцима.

– Град ће наредних година обезбедити континуирано финансирање овог пројекта све до његовог завршетка. Дирекција за грађевинско земљиште и изградњу Београда наредних недеља почиње са изградњом 1,6 километара прикључка ка Калуђерици, чиме ће се обезбедити стабилно снабдевање за становнике Калуђерице, Лештана и других делова болечког подручја. За овај посао је обезбеђен новац. Изградњом овог прикључка омогућиће се да се локална изворишта ревитализују, после чега ће задржати своју функцију снабдевања водом у случају ванредних и хаваријских стања у систему – рекао је Весић.

Од Петловог брда до резервоара у Младеновцу, дужина основног цевовода, са неколико резервоара и пумпних станица је 52 километра. Из основне трасе регионалног водовода, који је пречника 1,2-1,5 метара, у мањим пречницима се одвајају и прикључци за успутна насеља. Први је одвојак за Калуђерицу, затим за Врчин и Гроцку, а потом редом за Умчаре, Пударце, Сопот и Ђуринце. На крају система је резервоар у Младеновцу, запремине 10.000 кубних метара. До сада је, од Петловог до Бегаљичког брда, изграђено 27 километара цевовода, резервоар и тунел „Врчин”, као и првих 2,5 километара прикључка за Калуђерицу. Део система који је пуштен у функцију већ је омогућио неким насељима да се прикључе, чиме је укинуто снабдевање водом из бунара и обезбеђено стално снабдевање од пет кубних метара воде у секунди.

– Сада настављамо са радовима од Бегаљичког брда ка Младеновцу. Дирекција за грађевинско земљиште и изградњу Београда добила је налог да упоредо са радовима које ће изводити ове године започне са решавањем имовинско-правних односа на бројним парцелама на траси водовода, као и да заврши пројекте за извођење радова. То ће нам омогућити да у наредним годинама нема застоја у раду и да се регионални водовод гради према динамици – рекао је Весић и додао да је одлука да се настави са градњом регионалног водовода Макиш–Младеновац донесена на предлог председника општине Гроцка Стефана Билберовића.

– Желим посебно да истакнем да је регионални водовод Макиш–Младеновац један од најважнијих инфраструктирних пројеката у Београду и да сам веома поносан на све који су дали свој допринос да овај напуштен пројекат оживи како бисмо га коначно завршили – рекао је Горан Весић.

Izvor: Grad Beograd
 
Јел се овиме обилази Заклопача или Весић не зна да постојимо па нас није ни поменуо?
 
Svi će biti prikačeni na gradski vodovod. Zaklopača najverovatnije na ovaj odvojak za Vrčin :)
 
Морао сам да питам јер нас у свему заобилазе :D Да ли уопште да се усудим и питам за канализацију?
 
Засучите рукаве као они на Бусијама.
 
То је последње што нам треба јер после нико не би узео да управља тим системом, а да оставимо општини на управљање не долази у обзир, толико смо задовољни одржавањем водовода да не желимо нову ноћну мору. Стање је у принципу подношњиво јер се фекалије никада не изливају а и нема пуно становника, али због будућности је неопходно.
 
Zvuci mi totalno nerealno da cemo u bliskoj buducnosti pregurati leto bez nestajanja vode svako vece.. Ne verujem dok ne vidim. :dil:
 
Da, to sa vodom u juznom i jugoistocnom delu Beograda je stvarno krajnje sramotno.
I ta prica koju plasiraju:
Bg Vodovod - Vincanski (ili bilo koji) vodovod.
Sve se plasim da kada bi tu bilo nalaziste nafte ili nekog plemenitog metala isto tako rezonovali i ostavili prihode lokalnoj sredini i opstini...
 
Хахах, код нас су наизменично гасили па не знаш кад ће да буде. Сад је ок :D
 
Zemunska ul.
fotografija4189.jpg

fotografija4190.jpg
 
Od 1. aprila JKP Gradska čistoćaje podigla cenu usluge čišćenja septičkih jama sa 2500 na 6732 ili oko 168,5%
Pošto oko jedne trećine radjana mora da koristi ovu uslugu, mnogi čak i u potpuno legalnim objektima u centru grada ovom odlukom može biti izazvan veliki socijalni problem i žestok udar na standard gradjana. Računajte da većini domaćinstava treba dva odvoza mesečno.
Na dugoročne komunalne posledice ovog cenovnog udara u prigradskim naseljima ne smem ni da pomislim. Imajte u vidu i da su klimatske promene izazvale mnogo češće padavine što smanjuje kapacitete jama.
Naravno, u medijima o ovome nećete naći ništa.
 
Ваљда има приватника који ће да искористе прилику која им се пружа, нико те не тера да зовеш ГЧ.
Сад ће Пера да омасти брк ;-)

Мислим да ја своју нисам празнио 8 год.,а тад сам се прикључио на канализацију.
 
Па на истом месту где и БвК ... у мутно Дунаво
 
У еколошком смислу је исто звао перу или грочанског комуналца, чак пера не празни директно у грочицу/дунав за разлику од њих, а економски је исплативије јер празни по 3-4 од једном. За разлику од комшија, Шоми не пушта фекалије низ улицу ;)
 
Ni ja ne znam gde se nabavljaju žuti i beli praškovi, ali onaj koji ih šmrče to sigurno zna.
 
Šomi imaš li komšije ispred čije kuće nikad nisi video fekalni kamion? A da su pritom tu 10 godina i više?
 
Vrh