Šta je novo?

Vizuelni identitet Beograda kroz urbani mobilijar

Goldstein":ywpl5ml0 je napisao(la):
jovanovm":ywpl5ml0 je napisao(la):
Ili da furaju fazon ko Ameri pa da postavljaju međunarodne zastave po gradu za razne praznike - to mi se baš sviđa....
Da li svaka savezna država u SAD ističe često svoju zastavu??? I da li uvek u paketu sa onom glavnom?
Da. Veliki gradovi stavljaju i gradsku zastavu... (sad žurim, a google-fu mi je slab da nađem sličicu, ali ima stotinu primera sve tri na hotelu astoria u njujorku)

Evo i sličnog primera u Evropi:

Flags_outside_Parliament.jpg
 
Sto rekoste,da nije zastupljena gradska zastava slazem se.Najvise je vidjam kod fakulteta,ne znam gde sam je jos video?
 
@jovanovm: Ček, zar ovo nije zastava Škotske, a ne grada?
 
mislim da bi tom vizuelnom identitetu doprinelo da se raspiše konkurs za izgled bg kioska (nešto slično kao što su jp pijace raspisale konkurs za mobilne tezge u saradnji sa ulupuds-om) i da se svi kiosci u gradu unifikuju da budu istog izgleda, umesto današnjih raznoraznih varijacija na temu "limena kantetina"
 
Ja bih stavio jednu ogromnu zastavu na tvrđavi!

Ne znam zašto nema više gradskih zastavi, pogotovo one sa krunom...

@Zaffa: Tema BG trafika je odlična i mnogo je rađeno na urban-stopovima na AF-u ali niko nema sluha da pogleda studentske radove i bar nešto iskoristi... Tezge takođe ali ne kao na Zelenom vencu jer su one čist promašaj – nisu praktične...

Kad smo već kod tezgi, šta mislite da se uniformišu table sa cenama?
Meni se sviđaju one crne na kojim se piše belom kredom...
 
Urbanista":375l9svh je napisao(la):
Meni se sviđaju one crne na kojim se piše belom kredom...
Nema ničeg lepšeg od toga. Kad vidim neki restoran koji je uložio trud da malo stilizuje natpise na tabli odmah me kupe.

Anyway, ono što meni najviše smeta u gradu jeste osvetljenje. Ne znam da li sam jedini koji misli da je knez Mihailova mnogo loše osvetljena tj. pretamna je. Ne tražim sad neko ludilo od jačine svetla, ali mislim da bi neko ozbiljno trebalo da se pozabavi vizuelnim elementom glavne pešačke zone. Odmah da se razumemo govorim o jačini osvetljenja i njenoj usmerenosti tj. pozicioniranosti, a ne o banderama/kandelaberima, mada i tu može nešto da se smisli. Ovakvih primera je baš dosta.
 
zaffa":23tlbsa3 je napisao(la):
mislim da bi tom vizuelnom identitetu doprinelo da se raspiše konkurs za izgled bg kioska (nešto slično kao što su jp pijace raspisale konkurs za mobilne tezge u saradnji sa ulupuds-om) i da se svi kiosci u gradu unifikuju da budu istog izgleda, umesto današnjih raznoraznih varijacija na temu "limena kantetina"
Urađeno za Novi Beograd.
 
Smeksi za Knez M se slazem primjetili su to i u nekom sekreterijatu rekli su da prave studiju pojacavanja osvjetljenja jer kao je rekao da nema osvjetljenih izloga bila bi mracna kao tunel .Rekao je da projektant nije vodio racuna o osvjtljenosti vec samo o estetici i izgledu kandelabra :/
 
Shmeksi rec ti se pozlatila!!!
Osvetljenje! Zaista Beograd deluje mracno. Ne samo Knez vec i ceo grad!
Kiosci za NBG su izvedeni mada cini mi se da nisu postovali od kraja resenje. Ja sam bio na izlozbi najboljih radova i cini mi se da je prvo resenje bilo pristojno. Izvedeni kiosci su traljavog izgleda.
 
Mislim da sam se ranije žalio za formu kioska koja je uvedena kao obavezna na Voždovcu. Ti kiosci su zamenili one šestougaone koji su meni vrlo simpatični jer nude veliki prostor za prezentaciju novina i drugih artikala, ipak nekome je bilo u interesu da se na Voždovcu uvedu ovakve spodobe jer verovatno nečiji rođak/prijatelj/kum/simpatizer pravi takve kioske. Kiosk je toliko nepraktičan da je to za plakati. Evo fotke kioska za one koji ne znaju kako izgledaju.

2m82hld.jpg
 
Ove su mi kao za prodaju Vodke u Rusiji... :D

Shmeksi, kad vidiš restoran s takvim tablama, svrati, tu sam! :vops:
 
mislio sam na nešto slično ovome - kiosci u subotici

rgw0o0.jpg
 
Da, da... Sa ovog kioska sam slikao Gradsku kuću i baš sam je zapazio... :kk:
 
Evo da prenesem post Retardinja sa druge teme, a fotke dovoljno govore o tome koliki se značaj trenutno pridaje estetici i nekoj vrsti reprezentativnosti prilikom postavljanja urbanog mobilijara (ok, česma ne spada baš u mobilijar, but you get the point)

20100110157.jpg


retardinjov post: http://www.beobuild.rs/forum/viewtopic.php?pid=69023#p69023


Mislim da bi grad i gradske službe trebalo da se počnu ozbiljnije da se bave ovim pitanjem i da što češće raspisuju konkurse za ovakve i slične stvari na koje bi mogli da se prijave mladi dizajneri i siguran sam da bi to bila odlična stvar kako za grad tako i prezentovanje raznih pristiglih radova na takvim konkursima.
 
shmeksi":1azhx65k je napisao(la):
Mislim da sam se ranije žalio za formu kioska koja je uvedena kao obavezna na Voždovcu. Ti kiosci su zamenili one šestougaone koji su meni vrlo simpatični jer nude veliki prostor za prezentaciju novina i drugih artikala, ipak nekome je bilo u interesu da se na Voždovcu uvedu ovakve spodobe jer verovatno nečiji rođak/prijatelj/kum/simpatizer pravi takve kioske. Kiosk je toliko nepraktičan da je to za plakati. Evo fotke kioska za one koji ne znaju kako izgledaju.

http://i47.tinypic.com/2m82hld.jpg
Najruzniji kiosci u istoriji ! :notok: sestougaoni su ubedljivo najbolji koje Beograd ima.
A tek cesma...:shok:
 
@ Zex,

Mogao bi da uradiš 3D model i postaviš. Šta misliš? :vops:
 
RestArtov konkurs na temu urbanog mobilijara "Maketime"

Studentska grupa RestArt iz Novog Sada organizovala je međunarodni studentski konkurs “Maketime” na temu urbanog mobilijara koji je otvoren za sve studente osnovnih, Bachelor i Master studija arhitekture iz Srbije i inostranstva do 18. aprila 2010. godine.

2r3hym8.jpg


Urbani mobilijar predstavlja važno obeležje svakog grada. Klupe, korpe, kiosci, oglasni panoi, autobuska stajališta, rasveta često predstavljaju simbole nekog kraja ili čitavog grada.

Promene u životnoj sredini posledica su uticaja i protoka vremena. Životni prostor neodvojiv je od arhitekture, gde su arhitektura i vreme u stalnoj sprezi. Zato ovaj konkurs poziva studente arhitekture da na nov i drugačiji način razmisle o fenomenu i značenju vremena, koje će koristiti za dizajniranje konkretnog i upečatljivog rešenja – urbanog mobilijara.

Na konkursu mogu učestvovati svi student osnovnih, Bachelor i Master studija arhitekture iz Srbije i inostranstva. Na konkursu je moguće učestvovati pojedinačno ili u okviru tima. Učesnici konkursa mogu da budu i studenti drugih Fakulteta i u tom slučaju neophodno je da makar jedan student bude student arhitekture.

Broj učesnika u timu je ograničen na tri člana. Izazov zadataka jeste da se putem originalnog koncepta dođe do finalnog proizvoda. Ovim se želi postići doslednost u procesu dizajniranja. Pri tom, potrebno je imati u vidu da je savremeni dizajn neodvojiv od zaštite životne sredine koju je moguće ostvariti i kroz proces dizajniranja i projektovanja. Tako, urbani mobilijar treba osmisliti na način koji će ujedno doprineti očuvanju životne sredine.

U okviru radionice biće organizovan seminar sa odabranim temama. Učesnici radionice su svi autori odabranih rešenja, članovi grupe RestArt , i predavači i stručnjaci iz oblasti arhitekture i urbanizma. Nakon četiri dana izrade, završeni urbani mobilijari se postavljaju na otvorenom parku Manual muzeja zaboravljenih umetnosti M.F.A.M. u Novom Sadu, kada se biraju i nagrađuju najbolje izvedena i osmišljena rešenja. Konkursni rad je moguće predati na srpskom ili engleskom jeziku.

U prvom odabiru od strane stručnog žirija najmanje pet najboljih radova će biti odabrano za izvođenje. Nakon završetka radionice, biće organizovana prezentacija u okviru otvorenog parka Manual muzeja zaboravljenih umetnosti M.F.A.M. Ukupan fond nagrade iznosiće 1000 eura. Žiri zadržava pravo da u skladu sa odlukom, raspodeli novčani iznos na jednu, odnosno jednu ili više nagrada.

Autori svih odabranih predloga dobiće katalog/prateću publikaciju vezano za projekat studentske grupe RestArt – MAKETIME.
http://www.b92.net/zivot/vesti.php?yyyy=2010&mm=01&nav_id=404371
 
shmeksi":wdtaoy2l je napisao(la):
Evo da prenesem post Retardinja sa druge teme, a fotke dovoljno govore o tome koliki se značaj trenutno pridaje estetici i nekoj vrsti reprezentativnosti prilikom postavljanja urbanog mobilijara (ok, česma ne spada baš u mobilijar, but you get the point)

http://img44.imageshack.us/img44/2347/20100110157.jpg

retardinjov post: http://www.beobuild.rs/forum/viewtopic.php?pid=69023#p69023
.
Чесма је типа вишенаменска, пошто веома личи на неку вц шољу са казанчетом, могла би тако и да се користи...
 
Vrh