Šta je novo?

Vidikovci Beograda

Jedan od lepsih vidikovaca (kad se izuzme okolina) se nalazi na putu izmedju Kumodraza i Velikog Mokrog Luga. Tim putem se izlazi na prelaz preko auto puta u VML-u(ako se covek prethodno ne izgubi, sto i nije lose jer sam ja tako dosao do izuzetno lepog vidikovca) . Vidi se skoro citav Beograd i skoro sve sto je u Beogradu znacajno.

Kad bih jos samo znao da postavim slikice...
 
hazard":2d0fl0p7 je napisao(la):
Ne mislim ni na jedan post prethodni. Vidikovac nije na vrhu zgrade ili tako nesto, vec je poljana na vr' brda (gde sam video nekog lika kako vodi ovce, mozda i koze). Bice da je Bezanijska kosa, samo ne znam tacno gde. Kafici su tu, prizemni.
Bice da je to ovaj drugi objekat koji sam pomenuo i koji se nalazi iznad zelezniske stanice Tosin Bunar. Pitao sam brata i on rece da tu ima 2-3 kafica.


 
Hvala, moguce je da je to, lici. Secam se da smo dosli nekim putem uzbrdo kroz neko prilicno zelenilo (to licni na ovaj put sto ide do gore, i da su bili kafici, pa parking, pa onda litica.
 
Бежанијска Коса, пољана поред терена (прва месна заједница) - преко пута Меркура.
Што се тиче Генекса - ја сам тамо био поодавно, и најјачи утисак ми је био смрад пацова који се са приземља шири до 20 и неког спрата.:notok: Ваљда имају смећару коју неодржавају. Иначе она вратанца за бацање смећа што стоје у ходнику ми личе, Боже ме прости, на крематоријум.:bash:
 
Meni je pogled iz restorana na Genex-u neprevaziđen.Ceo grad na dlanu.Bio sam toliko srećan što sam imao mogućnost da se popnem gore...:D
Jedva čekam da se završi Avalski toranj!

Iz restorana na vrhu Genex-a:

18659454.jpg
 
DoktorUbipacijentic":ejb44ipw je napisao(la):
Бежанијска Коса, пољана поред терена (прва месна заједница) - преко пута Меркура.
Zahvaljujem ljudi, resismo dilemu :D

Kako da stignem do tamo GSPom? Koja linija prolazi najblize? (sad ce neko da mi kaze idi beovozom do T. Bunara, ha ha)
 
Линије 74 и 75од редовних, од минибуса Е4. Сиђеш на првој станици после узбрдице код 11. априла, вратиш се до претходног семафора код Меркура(око 200м), пређеш велику улицу и само право - 100% нећеш омашити.:kk:
 
Pogled sa zadnjeg 28 sprata bilo koje od tri kule Istocne kapije beograda je velicanstven. Vidi se od planina u Rumuniji do Bosne, Povlena Maljena. Po lepom danu jasno se vide i manastiri Fruske gore. Na zalost ovakav pogled je moguc samo ako imate stan ili prijatelja u tim zgradama (Rudo).
 
Gianni":4k060fgt je napisao(la):
Pogled sa zadnjeg 28 sprata bilo koje od tri kule Istocne kapije beograda je velicanstven. Vidi se od planina u Rumuniji do Bosne, Povlena Maljena. Po lepom danu jasno se vide i manastiri Fruske gore. Na zalost ovakav pogled je moguc samo ako imate stan ili prijatelja u tim zgradama (Rudo).
...ili ako zamolite da vas puste na svoju terasu, pod uslovom da izgledate dovoljno umiljato. :lool:

Shalu na stranu, kad sam bio klinac deda me je odveo u Rudo (Istocne kapije Beograda) i zamolio ljubazne stanare da nas puste, da njegov unuk (iliti moja malenkost :D ) uziva u pogledu. :D Elem, od malena sam bio fasciniran arhitekturom, narocito visokim zgradama... :)
 
Ova tema ce se ticati vidikovaca sa zgrada u Beogradu,pored onih poznatih na Kalemegdanu i recimo na Avalskom tornju Beograd ima mnogo vidikovaca u sirem centru sa vrha kula ali oni nazalost nisu dostupni javnosti.

Recimo Beogradjanka,Politika,Dom omladine,palata Albanija,Usce,Hram svetog Save,Zapadna Kapija(geneks),mozda istocna?

Koji je vas pogled na njih i da li mislite da bi makar neki od njih trebalo otvoriti javnosti a i turistima?

Stvar koja me je inspirisala da napravim ovu temu je intervju sa glumcem Goranom Jeftovicem koji od 13 minuta je na hramu,pa malo kasnije na palati Albanija.Cak ima i jedan deo na krovu doma JNA na Trgu koji je imao i letnji bioskop koji ne radi vec 10tak godina.I na kraju se vidi panormaski lift u Politici koji me je podsetio na jednu voznju iz detinjstva.To je inace jedini panoramski lift u Beogradu u sklopu zgrade.

http://www.youtube.com/watch?v=_wiZxTdOT_s&feature=plcp

P.S.Ranije sam imao i neku ideju o tornju na prokopu sa vidikovcem,ali shvatam da je to blesava rabota pored toliko postojecih vidikovaca u Beogradu koji su vec tu,ali nisu aktivirani.
 
Браво за тему! Баш сам овија дана размишљао како би било лепо поставити некакве платформе на ивицу оног паркића на Бежанијској коси - негде изнад тунела. Нешто слично "Skywalk-у", али не тако скупо...?

http://en.wikipedia.org/wiki/Grand_Canyon_Skywalk

Едит: врх Западне капије, пројектован да ротира - могао би стварно за промену да почне да ротира.
 
Firebird-011":3oycuvdm je napisao(la):
Едит: врх Западне капије, пројектован да ротира - могао би стварно за промену да почне да ротира.
То сви знамо, али не само пројектован, него и ураћен, али никад није прорадио да се окреће ! Почеће да се окреће онда, кад се прода зграда Генекса, која је одавно на продају, али нема купаца.
 
Можда није сасвим урађен. Негде сам чуо да гос'н М. није хтео да уложи у погонски склоп, тј. електромотор, или како већ...зато написах "пројектован".
 
Imali neko da pokaže panoramsku sličicu sa nekog od Solitera iz V. Stepe ?

Negde pri vrhu te ulice postoje par ,, otvora,, odakle puca pogled na dobar deo Bgda
mogu samo da zamislim kakav je vidikovac sa vrha tih solitera
 
Dobar je pogled sa stepenista Postankse stedionice... Ko ide nekim slucajem u neki sekretarijat moze da fotografise malo...
 
Vidikovci ne moraju da budu na vrhovima brda ili zgrada, već potpuno običnai neobična mesta. Moji omiljeni vidikovci su:

Budžak iza Despotove kapije na Kalemegdanu, ispod kule
Sredina Brankovog mosta
Krov PMF-a
Zgrada aerodroma
Gardoš
Ski staza
 
Да ли је дозвољено "обичним" грађанима који никакве везе са ПМФ-ом немају, да се испентрају на кров истог?
 
eeeeeeeeeee, davno beš kad sam poslednji put bio. Za ilustraciju:

Postojao je tada (a možda još uvek postoji) "neformalni bife vidikovac", gde su se okupljale odabrane grupice asistenata i studentarije, prolazivši pritom kroz paučinu i hodnike za održavanje ventilacije i liftova.

Pivo je bilo 8 dinara, pa sad ti računaj godinu :(
 
Može se probati popeti na vrh PMF-a. Potrebno je ići "srednjim", stepenicama do vrha. Ako vas neko i zaustavi recite da idete do "Astronomije". Moguće je da je izlaz na "Gojetov vidikovac" (a i moj) sada zatvoren, ali može se kroz prozore baciti pogled na "drugu" stranu (tj na Dunav).
 
Кад већ поменусте панорамске слике, пробао сам апликацију "Nokia Panorama", али резултат је очајан. :lol: Сунце је сијало директно у камеру па је слика мало светла, мало тамна :D Пробаћу поново у јутарњим и касним поподневним часовима, па ћу објавити овде. :)
20121009-154038_zpsd37e93b2.jpg
 
Vidikovci Gardos
Avalski toranj
Hram sv.Save
Beogradjanka
Narodna banka
Posta u savskoj
CK
 
Koristio sam opciju pretrage ali mi nije iskakala tema pa sam zato otvorio novu.Spojicu ih sada naravno.
 
Tema je dobra .
I pored moje zelje da posetim sto vise ovakvih lokacija , pristup istim nije bio moguc . Sve se svodilo na odlazak na poslednji sprat liftom i gledanje kroz prozor stubista uglavnom na jednu stranu grada .

Lokacije koje sam posetio su Geneks , banjicki soliteri , Institut za majku idete , soliteri u Vovjode Stepe .

Od lokacija koje nisu soliteri : Kalemegdanska opservatorija , Gardos , toranj na Zvezdanom gaju , bezanija ( spc 11 april ) , toranj na Avali , ski staza Aleksandar .
Najsnazniji utisak je ostavio pogled sa Geneks kule , a iznenadjujuce da utisak sa Avalskog tornja , zbog daljine grada , nije bio ocekivan .
 
Vrh