Šta je novo?

Viši objekti u Beogradu

dragan":3jcvl288 je napisao(la):
No1":3jcvl288 je napisao(la):
Ovo sam nasao na skyscraperCity na temi o Besix-u a napisao je nick AltinD
I asked someone in another forum (he's actually a member here as well) who has contacts in BESIX, and here's what he said, obviously after asjking his contact there:
Apparently, although approved it is due for final design approval in April at the earliest as they're currently working on design projects in the same city codenamed "Block 20 Delta" and "Block 20 Sava City" diagrams and final quantity surveys for the 200m long Ada Bridge.
Pitanje je koliko je ovakav izvor info tačan, kada je napravio ovakvo "MALU" grešku :

Galeb;11282931":3jcvl288 je napisao(la):
One minor correction...
The Ada Bridge will be ~200m HIGH, and over a thousand meters long;)
Investitor bi morao da zna da li je most VISOK ili DUG 200m :)
To nije investitor,kako on pise,nego neko ko ima kontakte u Besix-u.Ali cela prica je mnogo suplja.
 
NOVI SITI kod Arene

"Preko puta Arene.na placu od oko 8ha,gradiće se novo poslovno sedište grada-kaže za Blic glavni gradski arhitekta Đorđe Bobić
-Do kraja meseca biće raspisan javni arhitektonski konkurs za idejno rešenje budućeg poslovnog centra N.Beograda.Gradiće se oko 400.000 novog stambeno-poslovnog prostora, hotela i drugih sadržaja.
Nijeda zgrada neće biti viša od PC "Ušće" koji ima 20 spratova-kaže Bobić."

"Blic" 13.jan 2007g.
 
dragan":17d9c3z6 je napisao(la):
NOVI SITI kod Arene
Nijeda zgrada neće biti viša od PC "Ušće" koji ima 20 spratova-kaže Bobić."

"Blic" 13.jan 2007g.
E sada je ovo pomalo bezveze.
Ali ako bude tipa 5-6 zgrada ko usce onda ipak bilo super.
 
Možda taj prostor stvarno nije pogodan za jednu i veliku kulu.
 
@No1, samo da ti javim, na ssc. si napisao da ima investitora za Besixovu kulu, e tu se varas... nema investitora. Moras da razlikujes izmedju onih koji planiraju (npr Montois, Besix) koji nameravaju da investiraju (da daju pare Besixu za taj projekat) i oni koji ce da grade... a sada imamo samo prvo ono, tako da nemoj da zivis u zabludi kako "ima investitora", nije to sve tako crno belo kako sto zamisljas.
 
Steva":t3xf4cd1 je napisao(la):
dragan":t3xf4cd1 je napisao(la):
NOVI SITI kod Arene
Nijeda zgrada neće biti viša od PC "Ušće" koji ima 20 spratova-kaže Bobić."

"Blic" 13.jan 2007g.
E sada je ovo pomalo bezveze.
Ali ako bude tipa 5-6 zgrada ko usce onda ipak bilo super.
Ti si već predvideo ovakvo rešenje :)

Steva":t3xf4cd1 je napisao(la):
^^ negde na SSC.u sam stavio demonstraciju da u bloku 26 sa ostatkom zemljista mozes da postavis jos 9 kula usca.... ako moze 9 moze i 5-6.
by Steva
zauz1vn9.jpg
 
Steva":2r326u6v je napisao(la):
@No1, samo da ti javim, na ssc. si napisao da ima investitora za Besixovu kulu, e tu se varas... nema investitora. Moras da razlikujes izmedju onih koji planiraju (npr Montois, Besix) koji nameravaju da investiraju (da daju pare Besixu za taj projekat) i oni koji ce da grade... a sada imamo samo prvo ono, tako da nemoj da zivis u zabludi kako "ima investitora", nije to sve tako crno belo kako sto zamisljas.
Neka bude tako i ovako nece se graditi.A za te manje zgrade ima da se nacekate ali dobro sta ja znam ipak imamo naseg neverovatnog strucnjaka Bobica i on ce nas predvoditi u pravilno uredjen Beograd.Nece nista da strci,nece vise biti nelegalne gradnje i sve ce biti kao sto se samo moze zamisliti.
 
No1":3mwmc1um je napisao(la):
... naseg neverovatnog strucnjaka Bobica i on ce nas predvoditi u pravilno uredjen Beograd...
Zar si tolko spao da se sve svodi na infantinlna vredjanja kada nemas sta drugo da kazes? Frustriran si previse. .. Ako je bobic ista hteo to je bio normalan cluster u bloku 26, i to meni licno ne bi smetalo. Vise smetaju ljudi koji zbog svojih kompleksa misle da BGD odmah treba da se razvija kao dubai i zatrcano veruju u to da ima "investitora za A-Kulu" iako o tome nema reci.
Jel si ti svestan sta je 400 000 kvadrata prostora? Pretpostavljam da nisi, Usce ima 30 000 kvadrata.
Zato oladi malo.

Jos jednom da ti prebacim post HomerJaya sa ssc.a
Hm, izgleda da je jak antivisinski lobi pobedio. Nemojmo se zavaravati, ali prosetajte okolo i pitajte, ljudi ovde mrze oblakodere... po ranijim izjavama gosn Bobic nije bio zagovornik limita u spratnosti, bas naprotiv... uostalom za DUP za Blok 26 svoj gnev adresirajte na Urbanisticki zavod, a ne na gradskog arhitektu, on ti dodje samo kao koordinator razlicitih institucija vezanih za arhitekturu, urbanizam i investicije, a ne nekakav Staljin arhitekture... Oslobodite se malo tih autoritarno-komunistickih predrasuda, verujte mi, Bobic je u ranijim izjavama lobirao za vrlo moderan city, ne za Besix doduse, ali za cluster od nekoliko kula visine !!!izmedju 20 i 40 spratova!!!
 
To što neće biti viši od "Ušća" je čudna odluka, kao da je to neki limit.
Umesto da su doneli samo DUP za nap.4-6 objekata po 30 spratova i ostavili investitoru da radi projekat, još raspisuju konkurs za idejno rešenje......za koga?..za nagrade ?
 
sta fali i zgradama koje imaju od 20 do 30 spratova,razlicit dizajn zgrada i nekoliko takvih kula bi bilo sasvim ok,nas najveci problem je sto nemamo nista a hteli bi najvise najvece i najbolje i to u celoj evropi....LUDILO....NEK KRENU SA IZGRADNJOM....U FEBRUARU ODLAZIM NA OSAM MESECI IZ ZEMLJE kad se vratim hocu BRE rezultate...he he.....
 
^^ upravo to... nemamo ni novu "normalnu" kulu sa makar 20tak sprata a odma bi da se q.. iako je Besix uglavnom bio sam proposal i to bez investitora, gomila ljudi ozbiljno veruje kako je to ustvari sigurno a grad nece da im da.
 
Još jedan detalj : pored toga što treba izgraditi, treba i prodati 400.000kvm i još zaraditi na tom poslu. Da li je baš tolika potražnja u Bgd.....sumnjam pomalo.

Počela prodaja....i nema gužve kao na otvaranju supermarketa :)

29polocr1201071jp1.gif

29polocr1201072hj4.gif
 
Steva":2bwifp8b je napisao(la):
No1":2bwifp8b je napisao(la):
... naseg neverovatnog strucnjaka Bobica i on ce nas predvoditi u pravilno uredjen Beograd...
Zar si tolko spao da se sve svodi na infantinlna vredjanja kada nemas sta drugo da kazes? Frustriran si previse. .. Ako je bobic ista hteo to je bio normalan cluster u bloku 26, i to meni licno ne bi smetalo. Vise smetaju ljudi koji zbog svojih kompleksa misle da BGD odmah treba da se razvija kao dubai i zatrcano veruju u to da ima "investitora za A-Kulu" iako o tome nema reci.
Jel si ti svestan sta je 400 000 kvadrata prostora? Pretpostavljam da nisi, Usce ima 30 000 kvadrata.
Zato oladi malo.

Jos jednom da ti prebacim post HomerJaya sa ssc.a
Hm, izgleda da je jak antivisinski lobi pobedio. Nemojmo se zavaravati, ali prosetajte okolo i pitajte, ljudi ovde mrze oblakodere... po ranijim izjavama gosn Bobic nije bio zagovornik limita u spratnosti, bas naprotiv... uostalom za DUP za Blok 26 svoj gnev adresirajte na Urbanisticki zavod, a ne na gradskog arhitektu, on ti dodje samo kao koordinator razlicitih institucija vezanih za arhitekturu, urbanizam i investicije, a ne nekakav Staljin arhitekture... Oslobodite se malo tih autoritarno-komunistickih predrasuda, verujte mi, Bobic je u ranijim izjavama lobirao za vrlo moderan city, ne za Besix doduse, ali za cluster od nekoliko kula visine !!!izmedju 20 i 40 spratova!!!
Za ovaj poslednji citat sam postavio pitanje na ssc,pa ako mozes da mi odgovoris.A za ovo ostalo neka bude kako ti pises.
 
"Mala istorija izgradnje kula u beogradu u XXI veku" Tom I
by Homer Jay

E ovako, cisto da se ne zanosimo da svi hoce da pljusnu nekoliko miliona evra u nas grad i izgrade balkanski Menheten.
Prva, i za sada jedina kula izgradjena u Bgu, u ovom veku, je PC Usce. Mada moramo biti precizniji, i ne tako olako upotrebljavati termin "izgradjena". Naime takoreci jedan od predhodnih izvodjaca radova je NATO koji je bio toliko "lucidan" da unakazi zgradu bivseg CK KPJ i tako je ostavi u milost i nemilost novom investitoru - MPC-u koji je staru zgradu "xy" godina rekonstruisao. Koliko se secamo trebalo im je samo 2 godine za fasadu.... MPC planira, medjutim, izgradnju kule bliznakinje, kojoj se jos, gle cuda, ne zna namena... cas kazu bice hotel, cas kazu bice stanovi, cas kazu bice poslovni prostor...sweet, videcemo, izgradnja nece poceti pre 2008. Najavili su kraj radova za 2009, pa ispada da ce celu novu zgradu zavrsiti za 1/4 vremena adaptacije starog CK... Svaka cast MPC.....
E ostalo je sve scratchbook, te idemo redom:
-Prva naznaka neke nove kule u Bgu je bila tamo negde 2003/04. kada je International CG organizaovao konkurs za poslovnu zgradu u bloku 20 (NE, nema veze sa Deltom ili Savogradom), po ovom planu na mestu danasnje Genexove squash hale, koja pored ovog japijevskog sporta sluzi za organizaciju Fashion weeka i doceka Nove godine uz Acu Lukasa, trebalo je da se izgrade dve kule bliznakinje od jedno 40tak metara. Tadasnji glavonja International CG-a Mika Savicevic (to je onaj matori sto u najavi za "Poligraf" kaze: "Pa, cekajte Cosicu") je govorio da su u procesu trazenja partnera i da ce po svemu sudeci to biti "Hilton" (ah, znaju li ovi nasi za neki drugi lanac sem Hiltona koji je najvise puta nikad izgradjen jedno - 20 sirom Bgu) ili, ovo je zaista bila novost, "Four seasons".... Naravno ovog projekta se vise niko ne seca, niti iko o tome prica.
- Naredna nada da ce Beograd dobiti kulu je nestala nakon jednog od meni najomrazenijih konkursa ikada - "GTC za Blok 19a", tamo negde 2003/04. Dakle u uzi izbor ulazi 5 radova, od kojih cak 3 predvidjaju kulu od 20tak spratova.... Jedan od Lojanica (ne znam da li je cale ili sin) je imao pristojnu kulu, a bar moj favorit je bila predivna cilindricna kula koju je radio tim mladih arhitekti (medju kojima i Srdjan Marlovic tadasnji forumas ssc-a).... i sta bi? GTC zavecao i odlucio se za ono sto nam je danas poznato kao Avenija 19.
- I tako, nista se posebno nije desavalo do najave Delte da ce graditi Deltacity na Autokomandi, tu je sve vec manje vise poznato, sa tri kule smo spali na dve.... Plus 2007. ce poceti izgradnja trznog centra, ali ce izgradnja kula poceti tek 2009. Tako da cemo bliznakinje od 195m na Autokomandi, u najboljem slucaju videti tek 2011/12.
- Delta je ipak odlucila da nas obraduje jos jednom kulom u Bloku 20 izmedju njihove sadasnje centralne zgrade i Hyatta. Jedno vreme se bas na ovom sajtu govorilo o tome kako je to zemljiste prodajom Delta Banke pripalo Banca Intesi, koja nema nameru da gradi kulu, vec manju poslovnu zgradu. Medjutim, najzad neka dobra vest, na Bijenalu u veneciji je prikazan projekat za Blok 20 koji podrazumeva kulu od 40 spratova. Losa strana medalje - to je sve sto znamo o njoj... Kada ce poceti izgradnje, niko nema blage veze
- I konacno Verano.... Dakle predivna, ogromna, staklena kula koja za pocetak nema jasno utvrdjeno zemljiste gde ce se graditi jer i dalje traje zabluda da li je pored Arene ili iza Geneksa. Koja dalje zatim nema suinvestitora, jer Verano ne moze da je izgradi sam... I po poslednjim informacijma moguce je da nece biti izgradjena uopste....
- O svemu vezanom za Besix i Blok 26 se vec toliko prica da je zamorno, ali cisto da bi ovaj pregled bio potpun pomenimo i to da se DUP za Blok 26 radi vec nekih 6 godina, sto je poprilicno azurno za navodno najatraktivniju lokaciju u gradu za koju silni investitori cekaju u redu, od kojih je nama samo poznat Besix i njihova 3d animacija najvise kule u ovom delu Evrope.... Po poslednjim najavama bice izgradjeno 400000m2 poslovnog prostora rasporedjenog u nekoliko zgrada ne visih od 20 spratova.

Dakle ako pogledamo prvi tom "Male istorije izgradnje kula u beogradu u XXI veku" jasno je da li su oni koji govore da u Beograd zele da dodju investitori i grade kule (i gradove) u pravu, i da li zaista sve zavisi samo od parceta zemlje obelezenog kao Blok 26.
 
Izgradnja svakog objekta prvenstveno zavisi od potrebnog novca za izgradnju.
Investitor koji ima obezbeđen način finansiranja objekta od 5 ili 100 spratova, lako će pronaći u Bgd. lokaciju i uraditi dizajn svog objekta- prema nameni investicije.
Oni koji prvo počnu da rade idejni projekat za neku lokaciju, pa to objave u medijima, a tek onda traže investitora obično samo sebi prave reklamu i nikad ne dođe do realizacije.
Nadam se da MPC Holding ima biznis plan i bankarske garancije ,kao do sada :

Dragana Ćirović, potpredsednik MPC Holdinga za finansije i investicije
"U naredne 3 godine investiraćemo još oko 500 mil EUR"

"Pošto je 13. januara ove godine, MPC Holding navršio punih 18 godina postojanja, kako vidite aktuelnu poslovnu aktivnost, posebno u poređenju sa 1989. godinom, kada ste počeli sa radom?
- Nakon 2000. godine smo delatnost proširili na investicione aktivnosti, a početak je obeležen 1999. godine, izgradnjom višestruko nagrađivanog projekta poslovnog centra MPC Plaza na Novom Beogradu.
Nakon toga, proširili smo investicionu aktivnost na stanogradnju A klase, gradnju poslovnih i tržnih centara, tako da smo danas među vodećim kompanijama u Srbiji, a godišnji prihod u 2006. godini premašio je 100 miliona evra, uz obim investicija koji je bio vredan dodatnih 100 miliona evra.
U toku 2007. godine, biće započete ili nastavljene investicije u nekoliko strateških oblasti - gradnja Regionalnog šoping centra Ušće i druge poslovne zgrade kule bliznakinje, Immocentra na Ceraku, poslovnog centra u Nišu, stambenog kompleksa u Bloku 11 i poslovnog centra u Bloku 43 na Novom Beogradu, i više manjih projekata, a ukupna površina ovih objekata je oko 400.000 metara kvadratnih. Ukupna vrednost ovih investicija koje će biti potpuno realizovane u naredne tri godine kreće se oko 500 miliona evra."
citat iz "Danas"-a 13.jan 2007g.
 
Mislim da je ok da bude nekoliko nebodera na toj lokaciji. Cak ni prosecna visina od 20-30 spratova nije toliko lose resenje. Ali ipak mislim da bi taj blok morao da ima bar jednu zgradu koja bi 'strcala' kako fantasticni Bobic kaze. Postoji samo ogranicena kolicina prostora u tom bloku. Ako ce to da bude klaster mislim da jedan toranj od 50+ recimo spratova nebi strcao vec bi samo povecao monumentalnost i estetiku tog 'sitija' koji planiraju.
 
Ovo kaže Bobić i ne treba se više zanositi sa 50+
Treba naći investitora i za ovih 400.000kvm.

dragan":14hrcrzt je napisao(la):
NOVI SITI kod Arene

"Preko puta Arene.na placu od oko 8ha,gradiće se novo poslovno sedište grada-kaže za Blic glavni gradski arhitekta Đorđe Bobić
-Do kraja meseca biće raspisan javni arhitektonski konkurs za idejno rešenje budućeg poslovnog centra N.Beograda.
Gradiće se oko 400.000 novog stambeno-poslovnog prostora, hotela i drugih sadržaja.
Nijeda zgrada neće biti viša od PC "Ušće" koji ima 20 spratova-kaže Bobić."
"Blic" 13.jan 2007g.
 
Kad kazem 50+ ja zaista mislim otprilike toliko, a ne 50+(50). Niko se ovde ne zanosi vec samo konstatujem da sa tim stavom je moguce napraviti gresku. Ja sam siguran da ce se naci investitor za svih 400 000 kvadrata. Problem je u kakvim zgradama ce biti ti kvadrati. Po meni bi najbolje bilo da se zgrade razlikuju u spratnosti. Pa tako bi mogla da postoji jedna od 15, par od 20+ i jedna kula koja bi imala 50-ak i koja bi dominirala i bila jedan novi simbol.
 
Odluka o spratnosti je doneta. E,sad mi možemo da pričamo o našim željama, šta je moglo i šta je trebalo.
Ja sam na jednom forumu predlagao bar 30 sp. i da se nedržimo visine Ušća kao nekog limita, "nedostižne granice".
Baš u bloku 26, kao centru N.Bgd, trebalo je izgraditi najviše zgrade.
Trebalo je da u DUP-u stoji : " MIN. 30 spratova", pa za koliko se nađe investitor.
 
Beograd dobija tri luksuzna nebodera
http://www.24sata.co.yu/vesti.php?id=6073

Ove monumentalne građevine će doprineti turističkoj atraktivnosti našeg grada
U Beogradu se planira izgradnja monumentalnih arhitetktonskih objekata, koji će približiti izgled našeg grada izgledu velikih svetskih centara. Osim arhitektonskog značaja, novi objekti doprinose i otvaranju novih radnih mesta, ali i turističkoj atraktivnosti našeg grada.

PROJEKTI - Novi objekti, koji će se za nekoliko godina izgraditi u Beogradu, doprineće nastajanju novog lika našeg grada, koji je u skladu s modernim arhitektonskim tekovinama - kaže za „24 sata" Đorđe Bobić, gradski arhitekta.

Svetski trend u savremenoj arhitekturi je spajanje kontrasta između tradicionalnog i novog.

- Ove visoke, moderne zgrade od stakla i čelika mogu dati novi šarm Beogradu, kakav već imaju neki gradovi poput Firence i Verone, koji se odlikuju značajnom arhitektonskom zaostavštinom, ali i modernim građevinama - objašnjava Bobić.

Kompanija Besix je u bloku 26 planirala izgradnju najviše zgrade u Evropi. Kula je trebalo da bude visoka 333 metra. Ipak, projekat je odbijen.
- Mislim da ovaj objekat nije bio primeren za prostor za koji su mu namenili investitori. Tolika zgrada bi pojela ceo prostor - kaže Đorđe Bobić.


Ušće II
Lokacija: Pored poslovnog centra Ušće
Sadržaj: Šoping centar i poslovna zgrada Ušće II. Šoping centar će, pored 160 prodavnica i supermarketa, obuhvatati i 10 bioskopskih sala, kuglanu, restorane, kafiće
Planovi: Izgradnja šoping centra bi trebalo da se završi u 2008. godini, kada će početi izgradnja kule Ušće II.

Delta siti
Lokacija: Autokomanda
Sadržaj: Šoping centar i dve kule od 30 spratova u kojima će biti ekskluzivni poslovni prostor
Planovi: Izgradnja tržnog centra bi trebalo da krene ove godine i da se završi 2009. godine.

Kula Verano
Lokacija: blok 23
Sadržaj: Kula od 40 spratova poslovnog prostora.
Planovi: Izgradnja bi trebalo da započne 2008, a da se završi do 2010. godine.

Hotel u Rajićevoj
Lokacija: Rajićeva ulica u centru grada
Sadržaj: Luksuzni hotel od 30.000 kvadratnih metara i šest spratova.
Planovi: Izgradnja bi trebalo da traje do 2010. godine
 
dragan":fzanqb3u je napisao(la):
Kompanija Besix je u bloku 26 planirala izgradnju najviše zgrade u Evropi. Kula je trebalo da bude visoka 333 metra. Ipak, projekat je odbijen.
- Mislim da ovaj objekat nije bio primeren za prostor za koji su mu namenili investitori. Tolika zgrada bi pojela ceo prostor - kaže Đorđe Bobić.
A gde cenjeni gospodin smatra da bi se moglo graditi tako nesto u Beogradu?A sada cemo videti da li ce Besix da se gradi u Sofiji,Bukurestu ili Budimpesti?Ja milsim da hoce.
 
On ne misli da tako nesto treba Beogradu bilo gde.To je bilo jasno od pocetka......
Jednostavno se to ne uklapa u njegovu viziju.......gospodin glavni gradski arhitekta......lol
 
Meni je to sa Besixom od pocetka delovalo labavo. Ne toliko zbog visine i megalomanije samog tornja, koliko zbog njegove ekonomske isplativosti. Beograd i Srbija jesu u ekonomskoj ekspanziji ali sumnjam da bi 333 metra mogla biti popunjena i profitabilna.

I naravno, ostaje druga varijanta, da se gospoda iz Grada nisu dovoljno "ugradila" u ceo posao, te im je on i postao nezanimljiv.
 
Kada se on bude suocavao vec ce da bude kasno jer ovo se ne gradi tek tako.
 
KURIR



Posle dužeg premišljanja gradskih čelnika i istovremene spekulacije u javnosti da će na Novom Beogradu uskoro početi gradnja najviše zgrade u Evropi (više od 100 spratova?!), investicija belgijske firme "Besiks" ovih dana pala je u vodu.


Empajer stejt

Kako je za Kurir objasnio Đorđe Bobić, glavni gradski arhitekta, izgradnja nebodera u bloku 26, između Palate federacije i Beogradske arene, sigurno neće biti na tom mestu, jer je projekat definitivno odbijen.

- "Besiks" je ponudio da gradi zgradu visoku 333 metra, što je više od 100 spratova. Odlučili smo, međutim, da na tom potezu neboder nije neophodan, jer Novim Beogradom visinski treba da dominiraju buduće "bliznakinje" - Ušće I i Ušće II. Prema projektu, zgrada Ušće II biće viša za pet spratova od njene "starije sestre", pa bi stospratnica u bloku 26 praktično pojela ceo prostor - objasnio je Bobić.

- Amerikanci su u svojim velegradima prinuđeni da zidaju u visinu, pa je zato logično da u njihovim biznis centrima preovlađuju oblakoderi. Nemamo ništa protiv da Beograd konačno dobije jedno takvo kolosalno zdanje, ali na nekom drugom mestu.

Konkurs za najbolje arhitektonsko uređenje Bloka 26, kako Bobić ističe, biće objavljen početkom februara. Za sada preovladava ideja da Novim Beogradom dominiraju kolosalna zdanja Ušće I i II, sa kojih se urbanistička vizija grada spušta na Dunav i Savu.

- Ušće II bi trebalo da bude završeno do polovine 2008. godine. Uz velelepni šoping centar, u jednoj kuli će biti deset bioskopskih sala, kuglana, restorani i kafići. Iste godine počeće izgradnja kule Verano u bloku 23, ali će taj gigant od 40 spratova najvećim delom biti poslovni prostor - najavio je Bobić.

Na novo lice Beograda uticaće i izgradnja šoping centra "Delta siti" na Autokomandi, koji će se sastojati od dve zgrade sa po 30 spratova, a prema projektu tima izraelskih arhitekata. Izgradnja ovog ekskluzivnog poslovnog prostora biće započeta ove godine.


Hotel "Promaja"?

Četvrti kapitalni gradski projekat, čija izgradnja počinje na proleće, jeste hotel u Rajićevoj ulici. Konačno, posle silnih peripetija oko vlasništva nad jednim od najskupljih placeva u srcu Beogradu, Bobić tvrdi da su dobijeni svi potrebni građevinski papiri i da je Skupština grada završila čak i arheološka ispitivanja.
- Kako je već ranije dogovoreno, posao je na tenderu već dodeljen izraelskoj firmi, a grad će uskoro izdati građevinsku dozvolu i predati je nadležnom republičkom ministarstvu. Luksuzni hotel sa pet zvezdica, od šest spratova i 300.000 kvadratnih metara biće uređen po najvišim standardima i završen do 2010. godine. Sa izgradnjom tog kompleksa, celina Knez Mihailove ulice će, konačno, biti uobličena - zaključio je Bobić.
 
Vrh