Šta je novo?

Upravljanje stambenim zgradama (stambene zajednice, kućni saveti, upravnici zgrada)

Na zalost ljudi u prelaznom
periodu bi trebali da budu maksimalno tolerantni prema upravnicima. Upravo zbog cinjenice da vecina stanara jos uvek ne moze da odvoji adekvatan budzet za odrzavanje zgrade a ponajvise vezano za standard i finansijska primanja u Beogradu.

A ne po sistemu nece da radi ajde mars napolje a plata neka smesna. Ako bas hocete tako rigorozno uzmite onda platite ga 100k dinara i doprinosi 63% pa ce se naci neko da radi full time kako treba. A relalno ni 100k dinara nije vise neka plata. Nije realno da se postupa tako rigorozno osim u 10-15 zgrada u Beogradu A blok, West, BNV, Dorcol i slicno.

Zato po meni stanari treba da spuste kriterijume dok ne bude finansijske mogucnosti da se placa znacajno vise.

Da se razumemo ne branim ja upravnike u opste i verovatno postoje i neki problematicni al iz mog iskustva stanari su problem. Misle “placamo te” ajde sad rintaj a plata smesna.

Ja bi najvise voleo da sve zgrade placaju od
1-2 eura po m2 do 10e po m2 mesecno i da odrzavanje bude krajnje profesionalno svuda ali daleko smo jos od tog standarda.
Verovatno za 7-10 godina. Dotle stanari bi trebalo da imaju vise strpljenja i razumevanja.
 
Čovek ti je lepo postavio pitanje, ne znam čemu agresija. Apsolutno su mu sva pitanja na mestu, i naravno da neće nijedan upravnik da radi svoj posao za kikiriki. Postoji gomila upravnika koji imaju više desetina zgrada gde uzimaju jako niske naknade, samim tim nemaju ni podsticaj da budu 24/7 dostupni stanarima zgrade i da se samo bave njihovim pitanjima. Samim tim vradovic-evo pitanje jeste na mestu. Pravi primer jeste zgrada u kojoj živim, gde je naknada 300 dinara pa puta 14 stanova koliko ih ima. I pored toga mi smo relativno zadovoljni novom upravnicom, kompanija Otvorena vrata grada doo na Čukarici, relativno korektno radi posao iako sve teče veoma sporo. Naravno na brzinu utiče i činjenica da više od pola stanara ne želi da učestvuje u radu stambene zajednice, a kamoli da plaća više za investiciono održavanje.

Takodje ukoliko ne kažeš na kojoj opštini se nalazi zgrada ne možeš ni očekivati preporuku, jer ne rade svi upravnici na svim opštinama.

Preporuka, uzmi ovaj sajt https://www.mojazgrada.info/ i udri po pretrazi dok ne nadješ šta ti se svidja. Smenjivaćete upravnike u nedogled dok ne nadjete onog savršenog, kao i sve u životu.
Da li Upravnici preuzimaju na sebe obavezu obračuna mesečnih naknada za tekuće održavanje, pripremu, izdavanje računa i distribuciju računa u ime Stambenih Zajednica? Ovo je pitanje koje zna da bude breaking point kada je potrebno nešto raditi za tu naknadu od 300+rsd mesečno.
 
Da iznesem moju situaciju. Kod mene se zgrada od 3 ulaza razdvojila na 3 različite stambene zajednice.
Iako radim već dva posla popizdim na stanje zgrade koja se raspada, smenimo "profesionalnog" upravnika koji je dve godine samo uzimao platu, bukvalno i preuzmem da budem upravnik samo mog ulaza.
Mi skupljamo 1000rsd mesečno što mislim da je skroz ok, 300 čišćenje, 300 ja i 400 investicija i to ide ok.
Za godinu dana zategnem ulaz, gomilu stvari odradim i sredim i sad dolazi deo: garaže, podruma i okoline zgrade koja spada pod sva 3 ulaza.
Garaža nam je otvorena, ulazi ko stigne, krade se, vrši se nužda, a i poneki mentol iz zgrade baci i smeće i da bi uradio nova garažna vrata, rasvetu itd što je minimalna investicija od nekic cc 300k dinara moram da dobijem pare i od ostala dva ulaza, a tamo upravnike baš zabole. Sad je pritisak na meni i svi mene pitaju kad će i šta će, a meni ruke vezane.
Ne znam koliko puta sam te ljude zvao, razgovarao sa njima i ništa ne mogu da uradim, a stanje se ne menja.
Da ne pričam o čišćenju, prskanju buba, deratizaciji, toga nema....
Šta uraditi u tom slučaju?
 
Da li neko moze da da savet, kako najlakse moze da se rasformira stambena zajednica koja cini vise ulaza, i da svaki ulaz ima svoju?
Da li je za to potrebno da svaki ulaz prosto ide i registruje sebe ili mora nesto prvo da se uradi sa postojecom gde su svi ulazi?
 
100 pravnika 100 mišljenja, ali po mom mislim da je dovoljno da samo registrujete svoju kao novu SZ. Eventualno bih savetovao da pri odlučivanju o formiranju SZ pored same odluke o osnivanju donesete i odluku o istupanju iz prethodne SZ.
 
Za takve stvari najbolje je pozvati registratora na svojoj opštini pa će tamo znati šta i kako. To bi trebalo da je Odeljenje za imovinsko pravne i stambene poslove
 
Da li je neko od članova foruma možda imao skorija iskustva sa:
1. ugradnjom sistema za otključavanje vrata zgrade RFID tokenima
2. ugradnjom sistema kamera za video nadzor
3. ugradnjom spoljnom termo izolacije

Značio bi mi svaki savet ili upozorenje šta nikako ne propustiti.
 
1. Sistemi su relativno jeftini - Obavezno uzeti Master pin za uređaj. Nama ovaj što je ugrađivao neće da da, bukvalno... I onda nas ucenjuje za cenu novih tagova.
Problem se rešava resetovanjem uređaja ali onda moram od svih stanara da pokupim tagove i da ih opet unosim.

Što se mene tiče bolje je magnet staviti umesto brave - Manje mehaničkih delova za pokvariti se.
 
Улаз у новом насељу за војску и полицију код Галенике,
влада строга војна дисциплина као у касарни,
распоред чишћења снега по становима и датумима са детаљним бирократско војничким упутством како се чисти снег и са чим,
као да је преписано из ПС у војсци

IMG_20221215_134017.jpg
 
Ne znam da li sam ubo temu, ali ako neko moze da mi pomogne ubija me jedan problem.

Preko puta zgrade se otvorio neki lokal na sred livade koji pusta uzasno glasnu muziku nocu do 2-3, naravno jedan od vlasnika je na vlasti i ne pomaze komunalna itd jos smo mu mi laka meta jer su samo 4 ulaza preko puta objekta niske spratnosti i brzo su ljudi odustali od bunjenja kad su videli da nema vajde, nego ko ima vise soba u stanu ide u sobe koje su orjentisane na suprotnu stranu zgrade koliko sam pricao sa ljudima.

Imam jedan zid i franscuski balkon(valjda se tako zove veliki pvc prozor bez prave terase nego samo prozor sa ogradom) koji gleda na tu stranu. Razmisljm koja su resenja da ne prodajem stan u koji sam ulozio dosta para i da bezim kao pacov nego da nadjem neko resenje.

-Prvo mi je palo na pamet da bukvalno u sobi pored tog prozora izvucem jedan mali zid i puknem jos jedna pvc vrata(da dobijem kao malu terasicu oko prvobitnog prozora unutar sobe) na taj nacin i izgubim kvadraturu ali izolujem dodatno zvuk.
-Ako to ne pomogne da pogledam sta se nudi od zvucnih izolacija soba pa da pomerim nekako radijator i stavim dodatno oko te "terasice" preko ovog zida i tu izolaciju(ne znam ni da li zvuk jace prolazi kroz pvc ili sam zid generalno).
-Trece resenje je bukvalno da trazim dozvolu kako to vec ide i da sa spoljne strane dignem terasu(iako sam ceo zivot bio protivnik pregradjivanja i cudesa i ispostujem estetski koliko god mogu jer je fasadna cigla od zgrade pa mislim da moze da bude koliko toliko uljudno ) pa da mi ta "nova" terasa bude zastita od zvuka.

Da li neko ima savete ili predloge jer je stvarno stanje da su krenuli od vikenda i radnim danom da se bahate dodje mi iz koze da iskocim..
 
Ne znam da li sam ubo temu, ali ako neko moze da mi pomogne ubija me jedan problem.

Preko puta zgrade se otvorio neki lokal na sred livade koji pusta uzasno glasnu muziku nocu do 2-3, naravno jedan od vlasnika je na vlasti i ne pomaze komunalna itd jos smo mu mi laka meta jer su samo 4 ulaza preko puta objekta niske spratnosti i brzo su ljudi odustali od bunjenja kad su videli da nema vajde, nego ko ima vise soba u stanu ide u sobe koje su orjentisane na suprotnu stranu zgrade koliko sam pricao sa ljudima.

Imam jedan zid i franscuski balkon(valjda se tako zove veliki pvc prozor bez prave terase nego samo prozor sa ogradom) koji gleda na tu stranu. Razmisljm koja su resenja da ne prodajem stan u koji sam ulozio dosta para i da bezim kao pacov nego da nadjem neko resenje.

-Prvo mi je palo na pamet da bukvalno u sobi pored tog prozora izvucem jedan mali zid i puknem jos jedna pvc vrata(da dobijem kao malu terasicu oko prvobitnog prozora unutar sobe) na taj nacin i izgubim kvadraturu ali izolujem dodatno zvuk.
-Ako to ne pomogne da pogledam sta se nudi od zvucnih izolacija soba pa da pomerim nekako radijator i stavim dodatno oko te "terasice" preko ovog zida i tu izolaciju(ne znam ni da li zvuk jace prolazi kroz pvc ili sam zid generalno).
-Trece resenje je bukvalno da trazim dozvolu kako to vec ide i da sa spoljne strane dignem terasu(iako sam ceo zivot bio protivnik pregradjivanja i cudesa i ispostujem estetski koliko god mogu jer je fasadna cigla od zgrade pa mislim da moze da bude koliko toliko uljudno ) pa da mi ta "nova" terasa bude zastita od zvuka.

Da li neko ima savete ili predloge jer je stvarno stanje da su krenuli od vikenda i radnim danom da se bahate dodje mi iz koze da iskocim..
Kolega na Dort Yolu je imao sličan problem i ugradio je Rehau najvišeg kvaliteta, sa tri stakla s tim što je srednje staklo laminirano. On kaže da je tako rešio problem buke iz kafića iz prizemlja. Najviše tu može da ti pomogne @deka u akciji na temi pvc-i-alu-stolarija-iskustva-i-preporuke
 
Bedno je i ponizavajuce to sto radite,
Zidate zidove umesto da sprecite izvor buke, makar bio blizak vlastima.
 
Itekako ponizavajuce, vec vidim da cu da potrosim brdo para i zivaca ali jednostavno nema resenja.
Zovem redovno komunalce, isli smo do Gradske uprave za zastitu zivotne sredine koja je stavila neki uredjaj u stan i kazu da nije dovoljna jacina zvuka da mogu da ih kazne, pisale su lokalne novine o lokalu, pisali smo gradonacelniku i jbg sta vise, da sa bombom odem i njih i sebe resim nije resenje.

Jednostavno imaju uigran sistem, kad nazoves komunalce oni se ograde da imaju puno lokala sto obilaze njih ne diraju dok ovi pijani sami ne odu.
 
Moram da vam iznesem situaciju koju imam, u maniru "Dragi Bravo" :ROFLMAO:
Imali smo smećaru u podrumu/garažnom delu zgrade, vrata od garaže pokvarena i stalno otvorena i onda tu ulazu ko stigne, obavlja od fizioloških, preturačkih i lopovskih radnji pa na dalje. U jednom trenutku tipa treći put do sada neko zalapi smećaru i u roku od 15min sva tri ulaza koja dele podrumske prostorije budu do trećeg sprata u dimu, da se nije videlo da se siđe peške. Srećom čim me komšinica uzbunila ja pozovem vatrogasce i oni stvarno stignu brzo. Izbacim ja kontejnere napolje, organizujem skupštinu, prikupe se glasovi komšiluka, naravno većini je dojadilo đubre, pacovi, bubašvabe, smrad, cigani, lopovi....i glasaju za izbacivanje. E sad mesecima mučim muku sa budalom koja nastavlja da baca smeće ispred zatvorenih vrata od smećare, u početku sam organizovao čišćenje, posle toga batalim pošto upravnici ostala dva ulaza neće da se bave bilo kakvim poslom vezanim za zgradu, ovaj ludak natrpa toliko smeća da ljudi nisu mogli garaže da koriste, smeće se pomeri u stranu i EPILOG lik koji je bacao smeće je podneo komunalnom inspektoru prijavu protiv NN lica za to pomereno njegovo đubre u podrumu :ROFLMAO:
Inspektorka kontaktira nas sva tri upravnika, ja joj sve prvo objasnim usmeno, onda na njen zahtev odgovorim sa "kilo" papira dokumentacije i isečaka sa kamera i na kraju će lik koji je podneo prijavu popiti kaznu. Šta je još zanimljivo, tokom celog ovog perioda on ide po zgradi i priča kako sam ja namerno zalapio smećaru, kako bi je oteo za sebe, napravio garažu i prodao je i uzeo pare. Dokaz mu je to što sam pozvao vatrogasce, a oni nema šanse tako brzo da stignu, što znači da sam bio spreman. Posle se neko pita što ljudi iz redova stanara neće da se zaje*******avaju sa budalama i učestvuju u radu oko zgrade. Inače lik me zna ceo život, stariji je 10 godina ali je dolazio na žurke nas mlađe ekipe...i eto sa čime sve čovek mora da se bori da bi sredio zgradu koja se raspada.
 
Ma naravno, u mom ulazu kada su ljudi videli šta je sve odrađeno i sređeno u kratkom roku u fazonu su radi šta hoćeš, naš glas i podršku uvek imaš.
Tipa za izbacivanje smećare da sam se zainatio da ih sve nađem kućama imao bi siguran sam 30 od 30 glasova.
Živim ovde od rođenja i zainatio sam se da sredim stanje i pored dva posla i male bebe, iz drugih ulaza me masovno cimaju ljudi da njih preuzmem što nema šanse, ali se trudim da na neki način utičem da se u ostalim ulazima prihvate drugi ljudi posla, pa da se sve to brže rešava.
Nego reko da podelim sa vama ostalima moje iskustvo koje imam sa budalama, da olakšam dušu :LOL:
Ono što jako usporava bilo kakav napredak je Stambeno, ne znam kako vi ostali sa njima izlazite na kraj, ali ja imam zahteve ispisane pre godinu dana na koje još nisu odgovorili.
Zvao sam ih opet pre neki dan i naduvao, sada sam počeo da lažem i izmišljam havarije i evo danas došla ekipa da snimi glavni ventil na vertikali.
Samo nas je Bog spasao što nigde nije pukla neka cev, dok bi zatvorili vodu pitanje koliko bi stanova nastradalo.
 
Inace ljudi, kad neko trazi dodatnu izolaciju stana(konretno izbacena soba od ostatka zdrade pa je na promaji) da li tu treba cela stambena zajednica da ucestvuje u placanju izolacije tog stana?
 
Inace ljudi, kad neko trazi dodatnu izolaciju stana(konretno izbacena soba od ostatka zdrade pa je na promaji) da li tu treba cela stambena zajednica da ucestvuje u placanju izolacije tog stana?
Naravno da ne. Svako plaća izolaciju spoljnih površina sopstvenog stana. Niko nikog nije terao da kupi stan koji je više eksponiran a neki ljudi čak i ciljano kupuju stanove koji su ušuškani da bi imali manje gubitke prilikom grejanja/hlađenja.
 
Pa i meni deluje tako, oni navode to kao fasadu za koju svi trebaju da ucestvuju a ona izvorna fasada je i dalje tu, ovo je manje vise pandorina kutija jer onda moze milion ljudi da tako progura svoj neki problem nisam pametan..
 
Krov je zajednički i štiti sve. Fasada tj. dodatna izolacija nije. Banalni primer: neko se cima, štedi i zameni izvornu drvenu stolariju za PVC ili ALU da bi poboljšao izolaciju sopstvenog stana. Da li i za takve radove učestvuju drugi stanovi tj. stambena zajednica u finansiranju pojedinaca? Naravno da ne pa zašto bi onda finansirali izolaciju tuđih zidova.
 
Vrh