Šta je novo?

Upotreba ћирилице i latinice

Cirilicu treba cuvati kao vrednost.
Svako znanje je bogatstvo.
Ne treba je nametati ljudima, ali je treba nametati institucijama.
Srbija moze da se pohvali da vec 1000 godina pripada u oba civilizacijska kruga.

Za neobrazovane koji ovde pisu da su SFRJ ili komunisti unistavalicirilcu, da napomenem da su do 1990. u CG, Hrvatskoj i Bosni svi bili obavezni da nauce oba pisma.

Postojalo je nesto drugo sto se zvalo "Armijski jezicki kompromis".
U JNA pismo je bilo latinica dok su se komande i dnevne zapovesti pisale i izgovarale ekavicom.
Npr komanda "Napred mars".

Pre dvadesetak godina jedan americki intelektualac mi je rekao: "Samo gledaj kako cemo da unistimo Kinu, unisticemo ih kulturno, postace robovi masovne potrosnje, zaboravice da su Kinezi".
Kinezi imaju samopostovanja i nisu zaboravili da su Kinezi.
 
Za neobrazovane koji ovde pisu da su SFRJ ili komunisti unistavai cirilicu, da napomenem da su do 1990. u CG, Hrvatskoj i Bosni svi bili obavezni da nauce oba pisma.
Mladi naoštreni mondijalističko-nacionalističko-anarho-liberalno-kapitalistički nastrojeni ćiriličari kad pročitaju ovo:
FatherlyVerifiableCopperhead-size_restricted.gif
 
Ћирилице је било много више у СФРЈ периоду него данас, и то свуда: од саобраћајних знакова, преко реклама и назива продајних објеката, до назива институција. То што је исте у оно време било више него данас само показује колико смо застранили. Лажни национализам од 1990. сахранио је врлине СФРЈ и оставио само оно најгоре: реинкарнирану титовштину.
 
Ћирилице је било много више у СФРЈ периоду него данас, и то свуда: од саобраћајних знакова, преко реклама и назива продајних објеката, до назива институција. То што је исте у оно време било више него данас само показује колико смо застранили. Лажни национализам од 1990. сахранио је врлине СФРЈ и оставио само оно најгоре: реинкарнирану титовштину.
bravo!
 
Tako i ti. Do 1991. latinica ti je bila dobra. Onda si 1991. doživeo cunami razočarenja, besa, šoka, neverice i osećaja izdanosti. I onda si odlučio da sav svoj bes i šok moraš negde da kanališeš inače ćeš pući, kao što je masa ljudi pucalo tih godina. I onda ti je preko noći latinica postala loša i nepoželjna, jer si odlučio da je latinica simbol Hrvata, Hrvatske i pokatoličenih Srba, a ćirilica je šatro simbol Srba i Srpstva.
Баш нешто у својих 14 година није да сам нешто дуготрајно боловао од шокова и неверица мада је у тренуцима и тога наравно било јер би било ненормално да не буде тако. То је просто било освешћење. Ништа више и ништа мање.
Kaže lik sa nadimkom ispisanim latinicom, sa engleskom reči, i sa slikom jednog od simbola Amerike.
Да, то је прича из давнина која је до данас остала само и искључиво из разлога што није могуће променити надимак на форуму а не изгубити све претходне објаве и историју. Ако је могуће, молим да ме администрација о томе обавести и одмах мењам. На слици није симбол Америке него десептикона. Astrotrain.
Bacite pogled pa mi javite kako vam se čini.
Као покушај хумора у најбољем, и злонамерно карикирање у најгорем случају. Конкретан пример математике чак није ни најмање добар јер ниједним прописом није прописано да се не могу користити ћирилична слова уместо латиничних. Важна је тачност математичког израза. А све треба да има своје место и примену. У физици би био бољи и исправан пример јер физичке величине имају међународно усаглашене ознаке како самих величина тако и њихових мерних јединица које су често латиничне. То нико нормалан не оспорава. А у српском језику латиница треба да има своје место као једна ружна и непотребна и погубна епизода заједно са титоизмом и југословенштином.
A Hrvati, Slovenci i Vatikan će da crknu od muke! Ha! Eto vam ga na!!!
Не интересује ме дејство на њих. Занима ме дејство на нас, а оно би било изузетно благотворно. Латиничари нису ни свесни.
 
Конкретан пример математике чак није ни најмање добар јер ниједним прописом није прописано да се не могу користити ћирилична слова уместо латиничних. Важна је тачност математичког израза.
Drago mi je da se slazemo. Znaci mozemo da krenemo sa revizijom matematike a nakon nje i svih drugih nauka, udzbenika i gradiva koji konvencionalno koriste strana pisma i oznake.
А у српском језику латиница треба да има своје место као једна ружна и непотребна и погубна епизода.
To ti i kazem, zato sam malo iznad dao predlog izbacivanja ne samo latinice nego svega sto izucava ili koristi to pismo.
Занима ме дејство на нас, а оно би било изузетно благотворно. Латиничари нису ни свесни.
Pa deder objasni ljudima, izvedi ih na pravi put.
 
P.S.
Moramo da uradimo i nesto povodom ovoga:
Najveća ironija od svega je da na prošloj strani autor teksta o ćirilici piše deo teksta u pisanoj ćirilici, u kojoj ćirilično slovo "г" izgleda kao latinično s, samo obnuto. 😁

г = s
😁

A da, zavoravih i drugi primer. Ćirilično slovo п kada je digitalno pisano postaje isto kao latinično n.
п = n
😁

Jbga... Propade argument a sa njime i zabava.
Ovo ne sme ovako da ostane. Svakim danom dok stoji nepromenjeno, Srbija krvari i propada sve vise.
 
@Bender Rodriguez Није да ти не иде само ћирилица. Чак ти ни троловање не иде. Вежбај, биће боље.
 
Sto, ' sam pogresio negde nesto?

Ja ti kazem, daj deder objasni nam vise. Manje klepecite i gundjajte, vise se uzmite u objasnjavanje i argumentovanje.

Ovako samo ispadate sve smesniji.


A i dalje stojim pri onome da ste presmesni, da ne kazem prejadni, da galamite i kokodacete sto neko pise srpskom latinicom dok masa klincadije danas ne moze recenicu da sastavi bez trpanja engleskog.

Kakvim se samo glupostima vi bavite...
 
Poslednja izmena:
...Kako? Molim te objasni mi ove mentalne vratolomije. Hipotetički, prestane da mi bude važno osećanje srpstva, i onda se moja deca i ja jednog dana probudimo i shvatimo da smo Hrvati? Šta?
Није важно хрват. Важно је не осећати се србином. Како је то могуће?
Ево један екстремни пример: грађански рат, образују се две стране, они који покушавају да сачувају аутентичност битија и независност од било каквог уплива, и они који не виде у томе велики проблем. Где си?
 
Треба извршити притисак најпре на банду са Пинка да напусте употребу латинице. Ја бих предложио спонтане литије против АВ али изгледа да се СПЦ слизала са капиталистима. Опет постоје делови СПЦ који имају потенцијала и снаге да ово издејствују.
 
Ja ti kazem, daj deder objasni nam vise. Manje klepecite i gundjajte, vise se uzmite u objasnjavanje i argumentovanje.
Ако након оноликих претходних објава ти ту не видиш никакве аргументе и ако ти и даље није јасно онда је свака даља расправа бесмислена. Ми очигледно долазимо из потпуно различитих светоназора и животних и идентитетских начела и одатле су сви наши неспоразуми и неслагања. И нека их, нека остану као сведочење. А борба се наставља и Божја воља или допуштење нека каже своју последњу реч о крајњем њеном исходу.
 
Daleko odavde, gde se ne ratuje :)

Kao što si imao prilike da pročitaš u mojim komentarima, zagovaram kompromis i nalaženje na sredini, ali vidim da ste vi ćirilotalibani na liniji da je samo vaš stav ispravan, nepogrešiv i nepodložan korekciji.

Ako do kakvog rata i dođe, jasno je koja strana ga je izazvala. Vaša, zadrta, isključiva, na momente i militantna.
 
Napisao sam vec dva puta i ponovicu i treci put:

Danasnja klincadija ne ume da sroci tri recenice bez brljanja engleskog u srpski. A vi ovde drvite kolac jel onaj ko pise latinicom, drugim srpskim pismom, dovoljno veliki Srbin.
То њихови наставници подржавају, мислим на учестало и беспотребно трпање страних речи у језик, називајући то ширењем фонда речи. Тешка небулоза али како објаснити аматерима.
 
Ne umeju recenicu da sklope, a da ne kazu ,,buraz" 🤣

Inace, uveo bih i trece pismo neko, da ostrimo mozak dodatno. Mi automatski citamo i cirilicu i latinicu, чак i kada iskomбinujemo dva пisma, lagano i to citamo i to je ogromno bogatstvo koje treba da negujemo.

Sve ovo potice od toga zato sto narod nista ne radi. I vecina zaposlenih u sustini nista ili jako malo stvarno istinski i konkretno radi nesto pa imaju vremena za bavljenje ovakvim stvarima.

Izmisljamo hiljaditi problem tamo gde problema nema.
 
То њихови наставници подржавају, мислим на учестало и беспотребно трпање страних речи у језик, називајући то ширењем фонда речи. Тешка небулоза али како објаснити аматерима.
Možda, ali najveći i najjači uticaj uvek imaju roditelji. Roditelj je taj koji sa detetom provodi najviše vremena do 6. godine i koji ga u ključnim godinama razvoja kad sve upija kao sunđer, uči da radi neke stvari ili ne radi, i da govori neke stvari ili ne govori. A mnogi roditelji danas su i sami lenji, bahati i glupi, i onda i prave takvu decu.

Ako roditelja mrzi da se disciplinuje te da ne govori psovke pred detetom, i dete će početi da psuje vrlo rano.
Ako dete ima roditelja koji, ono kao, ne može da, kao, sklopi rečenicu a da ne zvuči, kao, da ima kao Turetov sindrom (osim što nema, nego je lenj i primitivan), onda će, ono kao, i dete kao, da počne da govori tako kao da je, ono kao, neki debil. I biće, ono kao, intelektualno i kulturno zapušteno.
Ako dete ima roditelja od 30 godina koji ne vidi nikakav problem u tome što u tom uzrastu žvaće žvaku kao krava i puca balone tako da svi oko njega čuju, onda će i dete kroz par godina početi da se ponaša na isti debilan način, ili bar neće umeti da shvati zašto je to nevaspitano i primitivno.
Ako dete ima roditelja koji, like, cant think of the word, pa like, u svaku drugu reč trpa engleski, onda će, like, dete as well naučiti, još od malena, da formira sentences na srblish-u, a ne da mu basis, like, bude srpski a da ima svesnu kontrolu, like, kada priča srpski a kada engleski.

Sve se to nosi iz kuće. Škola jeste faktor u odrastanju i vaspitanju, svakako. Ali ne stiže dete u školu sa 6 meseci nego sa 6 godina. Do tada se očekuje od roditelja da napravi nešto od njega (nešto što nije debil), kako se od škole očekuje u nekoj meri da ga vaspita i uči, tako se isto očekuje od roditelja da NASTAVI da ga vaspitava i uči i posle 6. godine. A danas ima previše roditelja koji se vode onom logikom ''e ok, sad kad je krenuo u školu, sad neka se oni bave njime''.

ALI... ok, ostavljam i mogućnost da se i sami nastavnici previše frljaju srblishom. Pošto ja jesam izašao iz osnovne pre skoro 20 godina tako da kapriam da stvari više nisu iste i da su i sami nastavnici sve tuplji i zapušteniji. Pogotovu što čujem da vlada velika nestašica nastavnika za neke predmete pa se dovodi sve i svašta kao zamena.
 
Poslednja izmena:
A ovim ćiriličarima i čuvarima srpskih vrednosti bi bolje bilo da se pozabave tim gore navedenim problemima nego zamajavanjem oko toga da li neko piše ćirilicom ili latinicom, a za to vreme ignorišu brojne načine na koje taj neko može da doprinese svom društvu i da bude veći rodoljub nego oni takvi krijući se iza tekstova i kontradiktornih stavova i titula, kao npr neki ćiriličari-globalisti ovde.

To laprdanje i dramljenje oko ćirilice i glumatanje velikih Srba upotrebom ćirilice je isti šablon kao kad majmuni u Er Ljaks patikama i Nike ''trešama'' u autobusu arlauču ''ko nee skaačeeeeuuu taaj jee Šiptaaar ueeueeeee'' i ''Rusija i Srbija to je jedna familija'' (dok nose zapadnjačke proizvode) i onda se koorče u facu svakome oko njih ko neće da bude deo tih njihovih majmunisanja i da skače i arlauče. I puna su im usta Srpstva i Kosova, a da im sutra neko da pušku i uniformu da idu da ratuju za njega, prvi bi se razbežali, a pušku upotrebili da opljačkaju pumpu ili dragstor nekog svog sugrađan. Rodoljubi do mojega.

Ko ne skače, taj je Šiptar = Ko ne piše ćirilicom, taj nije Srbin.

Ista fela, i jedni i drugi. Samo su jedni malo više eksponirani i ekstrovertni, dok ovi drugi, umesto štangle i baklje, koriste naliv pero i tastature da bi glumilo lažne rodoljube. I istim licemerjem zrače. Jer kao što ovi u Nike-u sa zapadnjačkim telefonima pozivaju na neku svetu uniju Srbije i Rusije u inat zapadu, tako i ovi drugi, koristeći zapadnjačke proizvode napravljene na alfabetu, a sami nadojeni Holivudom, Miltonom Fridmanom i liberalnim zapadnjačkim glupostima i progresivizmom, drve ovde o nekom čuvanju srpskog identiteta, srpske tradicije i o rodoljublju.

Da nije smešno, bilo bi žalosno. Jad i beda od ljudi.
 
Poslednja izmena:
То њихови наставници подржавају, мислим на учестало и беспотребно трпање страних речи у језик, називајући то ширењем фонда речи. Тешка небулоза али како објаснити аматерима.
Obogaćivanje fonda reči se upravo ne dešava u ovim vremenima. Čak i nije problem koristiti anglicizme, germanizme, bohemizme, turcizme i ostale pozajmljenice, koje su se srodile i imaju deklinaciju po našoj gramatici. Ta reč, iako porekla tuđeg jezika, srasla je u naš i ona jeste naša reč - reč srpskog jezika.
Međutim, ono što se kod mlađih generacija dešava, jeste da oni konstantno ponavljaju jednu grupu reči (buraz, brate i slične) i svako malo zaštopaju, jer ne mogu da se sete kako se nešto kaže.

Nije problem znati više reči za jednu stvar - problem je neznanje nijedne. E, to se dešava kod nas.
 
E da, dobro me podseti, za to ''buraz'' što ste ti i Beki lepo primetili... South Park je i to obradio. 😁 Pošto i tamo imaju poplavu zapuštenih koji ne mogu da sastave rečenicu.
 
Iskreno mislim da mi upravo imamo najbolji mogući balans i da ne treba ništa menjati! Ćirilicu po meni treba forsirati kao prvo pismo, tražiti da zvanični dokumenti budu isključivo na ćirilici! Jedan je obarao studente kad napišu prijavu latinicom, ne opravdavam, razumem prećutno. Zašto, zato, da ne kažem zbog da JG!

Meka moć zapadnog pisma pobeđuje, jednostavnost, brzina, problematika oko matematike, pa na kraju gravitiramo u poslu i kulturi ka zapadu, hteli da priznamo ili ne (duhovno ne). Ja sam prvi hvatao beleške (i dan-danas to radim) na latinici i to ŠTAMPANOJ. :ROFLMAO: Znam, znam, ali imam ružan rukopis, pa da bih sebi znao da rastumačim posle. Opet je brže od ćirilice. Ćale se ljutio. Naravno i lenjost, da pođem od sebe, ipak je teško uraditi ALT+Shift... :rolleyes:
 
Ja podržavam to da se zvanična dokumenta i papiri pišu i štampaju na ćirilici. Evo imam pored sebe par uplatnica na kojima sam polja popunio štampanom ćirilicom.
Isto tako, kada kucam neka dokumenta ili nešto zvanično, није ми проблем да пређем на ћирилицу, јер као што се може видети, уврштена ми је у стално одабрана писма.

Ali to što se nateram da njome pišem zvanična dokumenta, jer sam cepidlaka koja voli da takve stvari budu uredne i lepe na oko, ne znači da ću da se cimam da nekome na forumu pišem ćirilicom, a pogotovu ne znači da kada se bavim ili kreiran nešto u polju informatike i programiranja, da ću da se cimam da sve to bude na ćirilici. Ne, zato što kompjuteri koje koristimo i softveri na njima ne samo da su pisani na engleskom alfabetu, nego i brojne konvencije imenovanja i korišćenja, i nepisane i pisane, nalažu da se koristi alfabet. A srpska latinica fala bogu liči na taj alfabet, i zato naravno da će prioritet imati, ako ne alfabet, onda latinica. I naravno da profesije u sektoru informatike i programiranje - osim kada pišu zvanična dokumenta - prirodno će da teže da koriste latinicu.

Priče o tome kako je lako navići se i držati u glavi raspored tastera i u EN i u SR i СР verziji uglavnom prosipaju ljudi koji nisu profesionalno pisali ili programirali, ili bar nisu dovoljno. Kada si u danu iskucao 10.000 reči u kodu ili čitljivom tekstu, sam više kreneš da brkaš i zaboravljaš da li si na EN, SR ili СР. I da li ti je trenutno pod prstom W ili Њ i da li u ovoj varijanti backslash stoji kof lefog Shifta ili ti je pak tu trenutno >. Naravno, može uvek da se promeni, samo, drndati ALT+SHIFT 5.000 puta u dva sata postaje ne samo zamorno, nego i ubistveno po vreme i efikasnost.

Tako da insistirati na tome da sva zvanična dokumenta budu na ćirilici je u redu. Drndati ljude što van toga, van državnih i zvaničnih objava, radije koriste latinicu, je sasvim drugo. Neće mi biti teško da uradim nešto na ćirilici ako je tako, em propis, em to ima neku svoju estetiku i vrednost. Ali ovako, van toga, da se cimam da prelazim na ćirilicu dok pričam s nekim preko neta, ili dok programiram nešto, ili dok radim nešto za svoj groš... ma hoću baš me briga. A i malo je kretenski kada se napravi nešto što izgleda ovako:

Beobuild forum
Текст поста на ћирилици
Dugmeta i opcije na alfabetu (ili srpska latinica na nekim drugim forumima)

Ili npr

SAP Enterprise
File, Edit, Extras...
Столице и столови
Navigate, Confirm

Malo ne ide. Malo bode oči. Malo je retardirano.
 
Danasnja klincadija ne ume da sroci tri recenice bez brljanja engleskog u srpski. A vi ovde drvite kolac jel onaj ko pise latinicom, drugim srpskim pismom, dovoljno veliki Srbin.
А да ли би се тај проблем решио пре коришћењем за срспки језик само ћирилице или и латинице? Хајде поштено размисли па кажи. А колико видим не пишеш ни прописном латиницом већ "ћелавом". Да, да, разумем, "немаш времена за те глупости".

Možda, ali najveći i najjači uticaj uvek imaju roditelji. Roditelj je taj koji sa detetom provodi najviše vremena do 6. godine i koji ga u ključnim godinama razvoja kad sve upija kao sunđer, uči da radi neke stvari ili ne radi, i da govori neke stvari ili ne govori. A mnogi roditelji danas su i sami lenji, bahati i glupi, i onda i prave takvu decu.
Слажем се, и већином такви пишу и куцају срспки латиницом.
 
Iskreno mislim da mi upravo imamo najbolji mogući balans i da ne treba ništa menjati!
Сви релевантни и објективни подаци говоре супротно.
Meka moć zapadnog pisma pobeđuje, jednostavnost, brzina, problematika oko matematike, pa na kraju gravitiramo u poslu i kulturi ka zapadu, hteli da priznamo ili ne (duhovno ne).
Видим да Руси и Кинези и Арапи и Грци и Јевреји искидаше се од спорости и компликованости.
Priče o tome kako je lako navići se i držati u glavi raspored tastera i u EN i u SR i СР verziji uglavnom prosipaju ljudi koji nisu profesionalno pisali ili programirali, ili bar nisu dovoljno. Kada si u danu iskucao 10.000 reči u kodu ili čitljivom tekstu, sam više kreneš da brkaš i zaboravljaš da li si na EN, SR ili СР. I da li ti je trenutno pod prstom W ili Њ i da li u ovoj varijanti backslash stoji kof lefog Shifta ili ti je pak tu trenutno >. Naravno, može uvek da se promeni, samo, drndati ALT+SHIFT 5.000 puta u dva sata postaje ne samo zamorno, nego i ubistveno po vreme i efikasnost.

А колико вас је то програмера процентуално у становништву?
Neće mi biti teško da uradim nešto na ćirilici ako je tako, em propis, em to ima neku svoju estetiku i vrednost. Ali ovako, van toga, da se cimam da prelazim na ćirilicu dok pričam s nekim preko neta, ili dok programiram nešto, ili dok radim nešto za svoj groš... ma hoću baš me briga. A i malo je kretenski kada se napravi nešto što izgleda ovako:

И кога брига како ћеш да куцаш у приватној преписци. Програмски код се природно куца енглеском латиницом. Какве то везе има са општом јавном употребом у српском језику? Шта, тешко је пропустити оно што си урадио на срцу ти блиској латиници кроз пресловљавач ако си баш толико забраздио са латиницом?

Немојте стално да изврдавате и изврћете, овде се ради о томе да се у јавном простору, на медијима, рекламама, билбордима, у књигама, на улицама, на декларацијама производа, у образовању итд за све што је на српском језику користи искључиво ћирилица. Шта је у томе тако лоше?
 
Vrh