Šta je novo?

Tipska izgradnja javnih objekata

vucko

Professional
Učlanjen(a)
20.04.2008.
Poruke
23.843
Pohvaljen
23.151
Lokacija
Zvezdara
Evo teme koja je me je zanimala dosta vremena pa rekoh posle sto skupih materijala da je otvorim.

Dakle,tema se radi o javnim objektima,u ovom primeru skolama koji su gradjeni po istom projektu,ali nisu u istim delovima grada jer bi po tome mogli u ovu temu da ubrojimo ceo novi Beograd,i dobar deo naselja,recimo imaju 3 identicna vrtica na Konjarniku i to u istom bloku.

Ja sam isao u osnovnu skolu Marija Bursac na Zvezdari, pa da krenemo sa njom.Ona je sazidana 1959 godine i evo kako izgleda

marija1.jpg


marija2.jpg


I snimak sa Binga.

marija-bing.jpg


Druga skola je Jovan Sterija Popovic na Novom Beogradu/Bezaniji koja je valjda sazidana iste godine,to jest 1959. godine

sterija2.jpg


sterija-3.jpg


sterija-bing.jpg


Dolazimo do skole Filip Filipovic koja je isto 1959 sazidana na Vozdovcu.

filip-filipovic.jpg


filip-filipovic2.jpg


filip-bing.jpg


Kao sto se da videti,sve tri skole su radjene po identicnom projektu,a jedine razlike su po tome gde se nalazi sala za fizicko.Marija Bursac ima malo odaljeniju salu nego sto imaju Filip Filipovic i Sterija Popovic. Takodje,Marija ima neki podzemni prolaz koji se vidi desno od glavnog ulaza.

Eto mog nalaza,pa ako nadjete nesto slicno postavite ovde.
 
Школа Иван Гундулић и бувша Владимир Иљич Лењин(сада туристичка) на НБГ, размак је око 50м а зграде скоро индентичне. Иначе, невиђено функционалан објекат. :)
 
Zanimljivo Zexe.Oduvek mi je bilo blesavo u Cirilu i Metodiju sto je sala bila na drugom spratu.

Zexe, da li znas razlike izmedju ove dve skole jer ocigledno se radi o istom projektu,samo sto je u Cirilcu umesto rupe u sredini objekata iskoriscen prostor.

Uzegli,daj link na bingmapsu ako mozes,bas me zanima da vidim.
 
Na Karaburmi iste su škole "Stevan Dukić" i "Arčibald Rajs" (nekadašni naziv "Stevan Filipović")
 
vucko":27xu7kvs je napisao(la):
Zanimljivo Zexe.Oduvek mi je bilo blesavo u Cirilu i Metodiju sto je sala bila na drugom spratu.

Zexe, da li znas razlike izmedju ove dve skole jer ocigledno se radi o istom projektu,samo sto je u Cirilcu umesto rupe u sredini objekata iskoriscen prostor.

Uzegli,daj link na bingmapsu ako mozes,bas me zanima da vidim.

Vucko dobro si primetio ! Na NBGD je ostao otvoren hodnik, a dok je u Cirilcu (inace mojoj osn. skoli :) ) hodnik iskoriscen :)

Ne bi ni znao da su ove dve zgrade bliznakinje da nisam ovu u 45-om radio u 3D :) mozes misliti moj "trip" ili dezavu kada sam prilazio kopiji u 45-om :D
 
Вучко,
ево ти бивше основне школе Владимир Иљич Лењин, а ја сам ишао у ову школу. Налази се у блоку 2.


Ово је ОШ Иван Гундулић, а она се налази у блоку 3.


И ОШ Душко Радовић, бивша 25. мај, је по облику као и претходне две школе. Ова школа се налази у блоку 1.


Ово је ОШ Ратко Митровић у блоку 38, а мој син је завршио ову ОШ. Да ли можда има нека иста или слична основна школа као ова ?
 
zexland":2mu9sc53 je napisao(la):

Sorry malo kasnim ....

Prvo da ne bude zabune, OŠ Branko Radičević je u Bloku 45, a ne 44. :cool:

Za OŠ Ćirilo i Metodije zaista nisam znao kako izgleda, sličnost spolja je zaista velika. :) "Branko" je nekad bio najveća škola na Balkanu, i smatran za jednu od najmodernijih u Evropi tog vremena. Nažalost, kao u mnogim oblastima, taj trend nije nastavljen. :( Inače postojanje tipskih javnih objekata, naročito škola je prilično česta praksa u svetu. Pretpostavljao sam da toga ima i kod nas, ali jednostavno nisam obraćao pažnju. Gaga je našao par odličnih primera sa NBG, svi su iz približno istog perioda gradnje, kada je trebalo brzo napraviti više sličnih objekata.
 
Заиста одлични примери. Школе као што су оне на прве три слике које је поставио Гага грађене су и ван Новог Београда. Ево, на пример, ОШ "Војвода Мишић" на Аутокоманди, на почетку улице Милутина Ивковића:

misic.jpg


Нисам нашао добру слику, али и ОШ "Војвода Радомир Путник" на Дедињу спада у овај тип. Положаји сала за физичко се разликују од школе до школе, али саме школске зграде су истоветне, барем споља. Претпостављам да су све грађене у исто време, негде крајем 50-их и почетком 60-их.
 
OŠ Đura Jakšić i novi blok OŠ Vuk Karadžić su takođe tipski identični projekti. Oba su sazidana 1957. ali je Đura kasnije nadzidana sa još jednim spratom koji prati formu originalnog projekta.

djura.png


Inače, najvidljiviji primer tipskih objekata u Srbiji su železničke stanice.
 
Stim sto su zeleznicke stanice podjeljene u razrede prema bitnosti stanice od toga je zavisla velicna objekata dok su bg,ni,ns,su gradjene prema posebnom projektu .Mi smo dobro prosili u sssr su radili tipske gradove potrefite zgradu masite grad :)
 
Vrh