Šta je novo?

Termoelektrana "Snaga i svetlost" - novi muzej Nikole Tesle

20220425_185615.jpg
 
Danas naslov u Politici : STRATEŠKA KAMPANJA SRPSKE DIPLOMATIJE - U godini Tesle očekuje se dolazak Elona Maska u Beograd. Pomislih, možda bi Mask i došao i pomogao obnovu Snage i svetlosti kad bi mu grad dao prostor da otvori salon automobila negde tu pored. Naravno sekund iza toga setih se da sam do sada u Bgd video ukupno 3 Tesle i da je jednan automobil imao slovenačke tablice...

 
Код комплекса "Снага и светлост" мора да се иде на све или ништа. Значи, или да буде "Tate modern" зонфа спектакл с муњама, или да чека наше унуке.
 
Тесла различитих модела има у Србији између 25-30 комада, а ето на огласима "Половни аутомобили" их има 19 комада https://www.polovniautomobili.com/a..._to=&showOldNew=all&submit_1=&without_price=1
Током 2022.године је увежено 240 електро сокоћала.
Interesantno, znači u poslednjih par godina se situacija primetno promenila. Malopre sam proverio Teslin sajt i ladno imaju prodavnice i u Zagrebu i u Ljubljani. Znači ima izgleda da uskoro otvore i u Bgd. Definitivo mu pišem na Twiteru ;)
 
Јел ми то вапијемо да се то продаје код нас? То је успех?
Ja sam ga pomenuo isključivo u kontekstu eventualnog angažovanja oko muzeja. Lično mi se, iz više razloga, ne svidja ideja auta na joystick. A što se tiče prodaje to je stvar ponude i potražnje
 
Не видим што би Маск улагао у Српски музеј николе Тесле, обзиром да исти нит је нашто познат у свету, нити је високо котиран. Маск паре даје само ако од тога има дивиденду. То за нас музеј има велики значај
 
Не видим што би Маск улагао у Српски музеј николе Тесле, обзиром да исти нит је нашто познат у свету, нити је високо котиран. Маск паре даје само ако од тога има дивиденду. То за нас музеј има велики значај
Ako me sećanje dobro služi 2014te je donirao milion $ za Teslin naučni centar u Wardenclyffeu
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: h2o
Могуће, а и не коси са оним што сам ја написао.
 
Mask bi skoro sigurno donirao neki novac muzeju, a možda čak i došao. To mu je brand name i besplatna reklama. A ako bi muzej bio dovoljno veliki i reprezentativan, onda i trajna reklama. A mi smo ipak posebni jer se samo kod nas čuva Teslina zaostavština. Svi drugi Teslini muzeji ili memorijali po svetu bi u tom smislu bili sekundarni u odnosu na naš koji bi bio centralni muzej. Tužno je da su nam tolike godine bile potrebne da se setimo da to iskoristimo. Pogotovo je to važno sada kad je upravo uz pomoć Maskove popularnosti nastupila prava renesansa interesovanja za Nikolu Teslu. A zatim je tu i ne samo ekološki pokret zelene energije, nego sad i rat u Ukrajini koji je najzad primorao zapad da se brzo i nasilno preorjentiše na obnovljive izvore. Ovo ima veze sa Teslom utoliko što je u krugovima "alternativne nauke" Nikola Tesla postao skoro već mitska figura nesebičnog humaniste i naučnika kome je duhovnost i čovekoljubivost bila isto tako važna kao i nauka. U tim krugovima se kao dokaz Tesle kao čoveka "na višem nivou razvoja" uzima pre svega njegov pokušaj razvoja "besplatne i sveprisutne energije" za čovečanstvo, a njegov status hrišćanskog mučenika se vidi u siromaštvu u kome je umro zato što se odrekao bogatstva koje je lako mogao imati. To je već nivo kulturnih arhetipa. Verujete mi da bi takav muzej za mnoge bio mesto hodočašća. I to mislim sasvim bukvalno. Dakle mesto gde čovek smatra da jednostavno MORA da ode, da je takvo poklonjenje lična moralna obaveza koje se ne može zaobići ni na koji način.

Kao ilustraciju takvog mišljenja pogledajte ovaj video. Veoma je poučan, na razne načine.

They SILENCED Nikola Tesla over THIS! | Redacted History with Clayton Morris

 
Не видим што би Маск улагао у Српски музеј николе Тесле, обзиром да исти нит је нашто познат у свету, нити је високо котиран. Маск паре даје само ако од тога има дивиденду. То за нас музеј има велики значај
Ako bi ni na primer ,donirao neki novac u obnovu muzeja,ja bih mu dao da otvori salon u jednom delu muzeja,to bi na primer,bio jedini salon automobila na svetu u nekom muzeju,pa jos i Tesla automobila, i to na struju:sesir:
 
S obzirom na PR koji je nakupio prethodnih meseci, voleo bih da nam Elon Musk ne prilazi do daljnjeg. Hvala lepo, daleko mu lepa kuća, samo nam on fali ovde...
 
Ono što je sada preči problem od Maska već započeto rasčišćavanje terena za gradnju još jedne stambene košnice na samoj obali Dunava, ponovo uz drastično sužavanje postojećeg zelenog javnog keja (na 1/3 širine ranijeg uz izbacivanje zelenila), i tik do elektrane. Sama elektrana je već i sama po sebi remek delo arhitekture, nezavisno od velike istorijske vrednosti. Ima čak i sasvim nezavisnu, čisto građevinsko-tehnološku vrednost. Da citiram:

Термоелектрана „Снага и светлост“ била је у своје време део врхунске светске технологије, а њена конструкција толико стабилна да нису успели покушаји да се сруши стандардним техникама. То је и једини разлог због којег овај објекат и данас постоји на обали Дунава.

Pogledajte sliku. Pažljivo rekonstruisan, ovo bi bi bio pravi arhitektonski spomenik modernizma. Pa onda tome još treba dodati i posebni značaj koji bi dobila kao centralni svetski muzej čoveka koji je maltene izmislio elektro-energetsku osnovu i telekomunikacije 20. veka. Zbog savršenog slaganja arhitekture, prigodne namene i monumentalnosti objekta koji slavi doprinos Nikole Tesle, ovakva slika rekonstruisane centrale i muzeja bi kao posebno sugestivna ilustracija bila u hiljadama novinskih članaka, u svim udžbenicima sveta i u svim turističkim brošurama. I svuda bi se nalazile iste reči, zajedno:

Nikola Tesla, Beograd, Srbija.

termoelektrana-sanaga-i-svetlost-visoki-vodostaj-dunava-jpg.142805


Međutim, da bi vizuelno došla do izražaja, da bi se mogla sagledati ovako kao na gornjoj slici, oko nje MORA da postoji dovoljno veliki prazan prostor. Ova igra kubusa, čelika, visokih vertikalnih prozora i dimnjaka koji stremi ka nebu je jasna sugestija moći i skrivene energije, a to slobodan horizontalni prostor oko sebe zahteva kao nešto apsolutno nužno u vizuelnom smislu.

Imajući to na umu, šta naše vlasti nameravaju da stave oko jednog spomenika TAKVOG međunarodnog značaja, i nacionalnog, kulturanog i komercijalnog potencijala? Evo šta:

Gustu seosku zid-ogradu od primitivnih stambenih košnica, na renderu zamaskiranih zelenom farbom, čiji je jedini smisao da oni trenutno na vlasti što pre uzme što više para dok su još tu.

sirina-priobalja-u-projektu-marina-dorcol-mar_viz_01_210416-jpg.136783


Ovo može da uradi samo neprijatelj Srbije i njenog nasleđa.
 
Poslednja izmena:
Ovo može da uradi samo neprijatelj Srbije i njenog nasleđa.
Pa vljada je odavno jasno da struka cuti i "ne mesa se". Zavod (i jedan i drugi) se prave mrtvi... Generalno, niko nema petlju da izadje i kaze - dosta! Svi se ponasaju kao da su ucenjeni ili da imaju koristi od toga. Razumem donekle takvo ponasanje, takva su vremena, ali tako unistavati grad i sve to legalizovano i aminovano upravo od onih koji trebaju i moraju da brane grad. Ne znam sta ce ostati za koju godinu, a inace mislim da smo presli odavnu liniju gde povratka vise nema...
 
Vrh