Почело уклањање изгорелих остатака из „Депоа”
Закупци тезги у тржном центру у Булевару су зауставили рашчишћавање јер су тражили да прегледају своје тезге надајући се да им је можда нешто и остало после пожара
Продавци и даље не одустају од захтева да свој посао наставе у „Депоу три”, смештеном тик уз изгореле хале тржног центра (Фото А. Васиљевић)
Рашчишћавање гарежи и рушевина у ТЦ „Депо” почеће поново данас, најавио је јуче Жељко Милковић, в. д. директора ГСП-а. Нагласио је да не постоји никаква могућност да продавци уђу у овај објекат док траје уклањање изгорелих тезги, греда и остатака робе.
– Није у том здању ништа остало, ни касе, ни тезге, све је уништила ватра. Видећемо још да ли је остварив предлог да се продавци привремено уселе у „Депо три”, који је тренутно пун ствари ГСП-а. Морало би се прво проверити и да ли је то здање безбедно за продавце и купце – нагласио је Милковић.
Уклањање остатака из тржног центра „Депо” у Булевару краља Александра изгорелог у пожару почело је пре два дана. Продавци су тај посао зауставили сматрајући да је њихово присуство неопходно како би прегледали тезге и сачували нешто од онога што им је можда остало, фискалну касу, неки документ или део гардеробе.
– Претпрошле ноћи неко је покидао ланце на улазним вратима у ТЦ „Депо”. Покушавамо да ставимо неки катанац или било како да осигурамо врата како не би улазио ко хоће. Иначе, до пре неки дан овде је био и радник обезбеђења, али, како смо чули, он више не ради – каже Драган Ђурашиновић, један од представника закупаца тезги ТЦ „Депо”.
Продавци и даље не одустају од захтева да свој посао наставе у „Депоу три”, смештеном тик уз изгореле хале тржног центра.
– Сматрамо да можемо да будемо у овој хали која је некада била предвиђена за илегалне продавце у булевару. Чак су ту годинама стајале тезге. Тек после извесног времена оне су уклоњење и простор је почео да користи ГСП. Заиста нам није јасно да постоји неко ко не жели да у наредном периоду, док се не обнови тржни центар, не узме ни динар закупа. Питамо се ко стоји иза овога. Због тога смо написали и допис Александру Вучићу, председнику владе, да нам помогне, а ангажовали смо и адвоката – истиче Ђурашиновић.
Како је истакао Жељко Милковић, „Депо” не може да буде обновљен преко ноћи, што продавци прижељкују, већ ће тај посао трајати месецима.
– Само је потписивање уговора са Грађевинским и Архитектонским факултетом, чије смо стручњаке ангажовали да процене безбедност и могућност обнове изгореле зграде, трајало месец дана. Њихове процене трајаће два, три месеца, колико ће отприлике бити потребно и за расписивање тендера, уколико се одлучимо на израду архитектонског решења обнове здања. Шта год да буде грађено на том месту, гледаћемо да нам се уложени новац исплати за седам, осам година. Ако одлука буде да се „Депо” обнови без икаквих измена, то не значи да ће цене закупа тезги у новом простору остати исте као пре пожара. Сигурно ће скочити. Можемо ми да саосећамо са продавцима, али морамо водити рачуна о интересима нашег предузећа и исплативости уложеног новца – нагласио је Милковић.
Још није одлучено да ли ће објекат остати исти, делимично преуређен, или ће доживети потпуну трансформацију, па чак и бити претворен у музеј ГСП-а. Ту одлуку ће заједно донети ГСП, Завод за заштиту споменика културе, али и стручњаци са Грађевинског и Архитектонског факултета.
– Још се не зна која ће солуција бити изабрана, али ни уређење музеја није искључено. То нисам ја измислио, јер ГСП је још 1996. године Градском заводу за заштиту споменика културе послао предлог уређења музеја, са детаљним описом шта би све у њему требало да буде. Директорка Завода Нела Мићовић је упућена у то – објаснио је Милковић.
Д. Ј. С. – Б. В.
објављено: 17.09.2014.