... 47 godina kasnije ...
Mašine koje odbijaju da umru.
Pre dva dana NASA je objavila da je sada već veoma mala grupa starih inženjera Vojadžer programa ponovo
uspela da povrati kontrolu nad Vojadžerom 1. Posle raznih problema koje su ranije imali, izgledalo je da je Vojadžeru ipak najzad došao kraj. U novembru prošle godine sa letilice je, umesto podataka, počela da stiže samo haotična gomila nerazumljivih brojeva. Neki deo sistema se očigledno pokvario, ali koji, i da li se ipak nešto još uvek može uraditi?
Srećna okolnost je bila da je glavni kompjuter i dalje radio, i da je letilica i dalje održavala orjentaciju antene ka Zemlji i izgleda primala podatke. Jedino su njeni odgovori bili nerazumljivi. Posle niza pokušaja slanja raznih komandi "na slepo", u nadi da će se u odgovoru nešto bitno promeniti, jedan od inženjera je u haotičnoj gomili brojeva najzad uspeo da prepozna neke pravilnosti i da na kraju shvati da mu je računar sa letilice poslao delimičnu sliku (dump) memorije, dakle i izvršni kod i varjable zajedno. To je bio veliki proboj zato što je najzad pružao neku polaznu tačku za analizu šta se ustvari desilo. Polazeći od toga, na kraju uspeli da postave dijagnozu. Na jednom od tri računara se pokvario jedan od memorijskih čipova. Od kosmičkog zračenja, ili mu je prosto još veoma davno prošao životni vek. Tako je stradao deo koda i radne memorije. Da bi to ispravili, ponovo su sa Zemlje poslali deo uništenog koda i smestili ga na drugo mesto u memoriji. Doduše u tri manja dela i na tri različita mesta, pošto nigde u zdravom delu memorije nije bilo dovoljno mesta. Onda je trebalo ažuratati sve pointere tako da sada ukazuju na druga tri mesta, i to uraditi u čitavom kodu letilice. I da pri tome paze da ne unesu novu grešku i ne prekinu rad glavnog računara, sistema za orjentaciju letilice i radio veze. Iako je glavni deo programera koji su taj kod pisali davno mrtav, sama letilica 24,211,500,000 kilometara daleko, a radio signalu treba 20,5 časova da bi stigao i još toliko da bi se video eventualni odgovor. I još, brzina prenosa je bednih 40 BITA / SEKUNDU:
Downlink from Voyager to Earth is currently
40 bits/s but can be up to
160 bits/s. The signal is received at
-160 dBm or around 100 _zeptowatts_ (
1e-22 kW).
Na kraju su ipak uspeli. Vojadžer 1 je ponovo vratio upotrebljive podatke. Ovo je, bar što se mene tiče, jedna zaista dirljiva slika trenutka kad su im se Vojadžer ponovo javio. Svi originalni članovi imaju bore na licu. Najveći deo je čitav život posvetio ovoj jednoj misiji. I dalje je živ samo mali deo originalnog tima, onaj koji i dalje pamti beskrajni niz detalja davno zastarelog hardvera i softvera. Godinama su zaboravljni od svih u nekoj zabačenoj montažnoj kućici "preko puta McDonaldsa". Jedan ima 86 godina. Ipak NISU otišli u penziju, da bar poslednje dane provedu u bašti sa unucima. Svaka čast.
Pogledajte ovaj izuzetni dokumentarni film iz 2022. o nepoznatim ljudima koji tiho, decenijama, ovaj program održavaju u životu. Većini je cilj da dočekaju jubilej: 50 godina leta naša dva leteća ambasdora na putu ka zvezdama. Do toga treba izdržati još tri godine.
Trejler:
It's Quieter In The Twilight (2022.)
Ceo dokumentarac
Watch the It’s Quieter in the Twilight that was released in 2022 here for free and in HD. In an unremarkable office space, a select group of aging engineer...
123-movies.zone