Šta je novo?

Sunnyville Višnjička Banja [stambeni kompleks]

Mene je investitir uslovljavao kupovinom stana i parking mesta u garazi na dva nivoa. Odbio je da kupim na dva odvojena ugovora garazno mesto i stan. Banka na stan mi daje kredit jer moze da upise hipoteku. Kad trazim kredit samo za garazno mesto kredit ne daju. Kad trazim kredit na stan kupljen sa garaznim mestom kredit daju ali vrednost stana je samo cena koja se odnosi na kvadrate stana.Moj investitor je u predugovoru pisao da on ostaje vlasnik na oba nivoa garaze , sve zajednicke prostore/prostorije u zgradi i oko nje) . Ta zabelezba u katastru oko parking mesta u garazi ne daje mi pravo da ga prodam ili ustupim bez saglasnosti investitora. To je bio moj slucaj. Nisam rekao da je to Vas slucaj nego da obratite paznju.
 
Mi smo kupili stan i garazno mesto u Premium 1. Nama je procenitelj svojom greskom procenio stan sa garaznim mestom i ako smo garazno mesto isplatili iz sopstvenih sredstava. Dakle,vrednost nepokretnosti nisu racunali kao same kvadrate nego i cenu garaznog mesta. Posle su to izbacili iz procene. Ja sam stekla utisak da se na garaznom
Mestu moze zasnovati hipoteka…
 
Ljudi ne ložite se na ove gluposti što lupetaju po forumima ljudi. Ili se radi o teškim trolovima ili o teškim neznalicama.

Znaci garazno parking mesto u okviru zgrade predstavlja poseban deo objekta kao stan na kojem se može upisati pravo svojine, hipoteka i sl.

Otvoreno parking mesto je pravo korišćenja katastarske parcele na kojoj se zgrada nalazi, ali može biti i druga katastarska parcela. Zbog nedostataka u propisima na ovakvom parking mestu se ne moze steci pravo svojine, vec samo vremenski neograničeno pravo korišćenja, koje možete preneti (prodati) ali ne možete opteretiti.

U krajnjem slučaju da je tačno da se otvorena parking mesta ne mogu prodati, zar zaista mislite da bi bilo koji notar to overio?

Nadam se da ovo stavlja tačku na dalju raspravu na ovu temu.

Sent from my 21081111RG using Tapatalk
 
Xaxaxa, ja licno video od notara sa Vracara overene priznanice za stanove na legalizaciji od pre mesec dana. Tako da to što notar overi... Samo sud je merodavan!
 
Ljudi ne ložite se na ove gluposti što lupetaju po forumima ljudi. Ili se radi o teškim trolovima ili o teškim neznalicama.

Znaci garazno parking mesto u okviru zgrade predstavlja poseban deo objekta kao stan na kojem se može upisati pravo svojine, hipoteka i sl.

Otvoreno parking mesto je pravo korišćenja katastarske parcele na kojoj se zgrada nalazi, ali može biti i druga katastarska parcela. Zbog nedostataka u propisima na ovakvom parking mestu se ne moze steci pravo svojine, vec samo vremenski neograničeno pravo korišćenja, koje možete preneti (prodati) ali ne možete opteretiti.

U krajnjem slučaju da je tačno da se otvorena parking mesta ne mogu prodati, zar zaista mislite da bi bilo koji notar to overio?

Nadam se da ovo stavlja tačku na dalju raspravu na ovu temu.

Sent from my 21081111RG using Tapatalk
Tako je.
Evo Primer i kod mog Ugovora za Stan i Garazno mesto u Lameli.
U mom ugovoru pise sledece:


Уговорне стране сагласно констатују да је Продавац власник, односно ималац права својине са обимом удела од 1/1 на следећим непокретностима и то:

xx стану број xx , пројектоване нето површине xx,xx м2, на xx спрату ламеле xx, стамбено пословног објекта у ул. Сланачки пут бр. 76С и

гаражном месту број xx пројектоване нето површине xx м2, у подруму Ламеле xx стамбено пословног објекта у ул. Сланачки пут бр. 76С,

а које обе непокретности се налазе у стамбено пословном објекту спратности По+П+4+Пс који се гради на грађевинској парцели формираној од катастарских парцела 1103/14, 1103/15, 1104/8, 1398/2, 1399/2, 2162/19 и 2162/21 све КО Вишњица у Београду……..

По исплати уговорене купопродајне цене у целости, Продавац ће о томе сачинити Потврду о исплати купопродајне цене у целости, коју ће оверити пред надлежним јавним бележником…..

Након што Купци приме од Продавца оверену Потврду о исплати купопродајне цене у целости која ће садржати и сагласност за упис Купаца у јавне књиге, Купци стичу право да са непокретностима из члана xx. овог Уговора могу слободно располагати……..


Уговорне стране сагласно констатују да је у тренутку закључењу овог Уговора на стану који је предмет овог Уговора, уписана извршна вансудска хипотека у корист АИК Банке ад Београд а ради заштите потраживања које банка има према Инвеститору комплекса у коме се предметни стан и гаражно место налазе, те се овим Уговором Продавац обавезује да заједно са Инвеститором исходује брисовну дозволу за предметни стан и гаражно место у што краћем року а најкасније до 31.12.2021. године.

Уговорне стране сагласно констатују да се наведени рок у случају постојања објективних околности може продужити сходно договору Продавца и Купаца.

Продавац и Купци су се сагласили да ће Продавац одмах након пријема купопродајне цене у целости издати Купцима Потврду о исплати купопродајне цене у целости која Потврда ће садржати Сагласност за упис Купаца у јавне књиге, коју ће оверити/солемнизовати пред јавним бележником а којом ће потврдити пријем купопродајне цене и којом ће се Сагласити да на основу овог Уговора и наведене Потврде, Купци могу у своју корист пред надлежном службом РГЗ СКН Палилула и другим јавним књигама, УПИСАТИправо својине на стану и гаражном месту који су предмет ове купопродаје, а који је ближе описан у члану xx . овог Уговора и то без Продавчевог даљег присуства и без Продавчеве друге посебне сагласности, (clausula intabulandi)……...


( P.S ja sam obelezio sa "xx " podatke i koje sam hteo zadrzati u diskreciji)
 
@MisterX i @Samael ne radi se o garažnim parking mestima, već je problem u spoljašnjim parking mestima koja se prodaju. Na njih se misli. Evo postaviću opet, pa pročitajte pažljivo.
Evo šta kaže zakon:
Mada mislim da u praksi to nije nikakav problem i ne vidim razlog za neko dizanje uzbune oko toga. Svako ko kupi to spoljašnje parking mesto, moći će da ga i proda kasnije ako želi (tj. pravno ne da proda, nego da prenese pravo korišćenja), a što se tiče nemogućnosti stavljanja hipoteke na spoljašnje parking mesto, ne verujem ni da baš nekome zapinje da stavlja hipoteku na to.
 
Ovde najvise zabrinjava ova prica oko predugovora i penala.Ne znam sta nam je ciniti,zaista vecina nas ne moze da placa i ratu kredita i zakup stana,cifra od 150€ je smesna jer skoro svi placaju rentu duplo vise.Sve bi bilo ok da je investitor posten pa da zavrse sve na vreme,ali svi znamo da cemo mozda cekati i godinu dana vise na useljenje.
 
Ovde najvise zabrinjava ova prica oko predugovora i penala.Ne znam sta nam je ciniti,zaista vecina nas ne moze da placa i ratu kredita i zakup stana,cifra od 150€ je smesna jer skoro svi placaju rentu duplo vise.Sve bi bilo ok da je investitor posten pa da zavrse sve na vreme,ali svi znamo da cemo mozda cekati i godinu dana vise na useljenje.
Dzo, kad budete sastavljali predugovor tj kad
Vam advokat bude dodavao stvari, stavite penale u visini vase potrebe da izmirite kredit za stan. Mislim da recimo 250€ ratu kredite ne bi trebali da prave problem za isplatu penala u tom iznosu. Naravno insistirajte, za ovu nasu zgradu P mislim da nece praviti problem jer je jos ostalo dosta stanova a nije im u interesu da odbijaju kupce. Sa Premiumom mogu kkao hoce jer prodaju sve sto izidaju. :)))
 
Moje pitanje za sve na ovoj temi, kako ce se i da li ce se regulisati guzve na tom delu grada? Prvi put sam se vracao sa Lesca prema centru u prosli ponedeljak oko 14.30 i u suprotnoj traci je bila ogromna guzva. Zaista jedna nepregledna kolona vozila... Da li je to uobicajeno za ovaj deo grada?
 
Moje pitanje za sve na ovoj temi, kako ce se i da li ce se regulisati guzve na tom delu grada? Prvi put sam se vracao sa Lesca prema centru u prosli ponedeljak oko 14.30 i u suprotnoj traci je bila ogromna guzva. Zaista jedna nepregledna kolona vozila... Da li je to uobicajeno za ovaj deo grada?
Guzvi ima, nisu ni blizu kakve ce biti kad se doseli 5000 ljudi i 2000 automobila. Plan za prosirenje Slanackog nije prioritetan, nece skoro u prevodu.
 
Rešiće se gužve kad prošire Slanački, znači nikad! A te kolone uzbrdo prouzrokuju busevi, koji samo iznad Trudbenika imaju 'proširenje' ..
Mada je sve to ništa u odnosu na Zadušnice, tada je kolaps!
 
Dzo, kad budete sastavljali predugovor tj kad
Vam advokat bude dodavao stvari, stavite penale u visini vase potrebe da izmirite kredit za stan. Mislim da recimo 250€ ratu kredite ne bi trebali da prave problem za isplatu penala u tom iznosu. Naravno insistirajte, za ovu nasu zgradu P mislim da nece praviti problem jer je jos ostalo dosta stanova a nije im u interesu da odbijaju kupce. Sa Premiumom mogu kkao hoce jer prodaju sve sto izidaju. :)))
Odakle vam informacija da je u P zgradi ostalo jos stanova. Mi smo rezevisali stan,ali kad smo zvali pre nekog vremena, rekli su nam da je sve prodato. Iskreno se nadam da nece kasniti sa nasom zgradom kao sto kasne sa Premiumom.
 
Pa ja sve racunam da je fotova ulica,bice gotova i ta izmedju nase i E zgrade,tako da ne vidim sta bi moglo dodatno da ih koci.Jedini problem je sto se D lamele jos ne zidaju,ne znam sa C kakvo je bese stanje.Ali realno fasada je pri kraju,stolarija je postavljena vecinom,sad mogu da prionu na unutrasnje radove.Ja msm da bi to moglo biti useljivo na leto,eventualno jesen,kada bi sad poceli da rade nekim adekvatnim tempo..E sad naravno pod uslovom da se papiri srede.Ne znam,mene sve ovo bas izuzetno brine.Nekako ima previse negativnih stvari,ne ide nista glatko,investitor je u fazonu da mu se moze sta hoce,i ne postuju klijente.To mi jako smeta,prave budale od nas,a nismo buadale
 
Pa ja sve racunam da je fotova ulica,bice gotova i ta izmedju nase i E zgrade,tako da ne vidim sta bi moglo dodatno da ih koci.Jedini problem je sto se D lamele jos ne zidaju,ne znam sa C kakvo je bese stanje.Ali realno fasada je pri kraju,stolarija je postavljena vecinom,sad mogu da prionu na unutrasnje radove.Ja msm da bi to moglo biti useljivo na leto,eventualno jesen,kada bi sad poceli da rade nekim adekvatnim tempo..E sad naravno pod uslovom da se papiri srede.Ne znam,mene sve ovo bas izuzetno brine.Nekako ima previse negativnih stvari,ne ide nista glatko,investitor je u fazonu da mu se moze sta hoce,i ne postuju klijente.To mi jako smeta,prave budale od nas,a nismo buadale
I ja sam mišljenja da bi (ukoliko srede papire i dobiju narednih dana građ. dozvolu) sve bilo završeno na leto/jesen. Realno, fasada je skoro pri kraju. Ostaje ta D lamela koju nešto odugovlače, ali bih rekla da i nju polako rade. Ne vidim da bi ta ulica između zgrada toliko kočila useljaj.
Neko je ovde i spomenuo da je pozvan iz salona da odabere pločice. Ako je tako, onda je dozvola tik ispred nas. :)
 
I ja sam mišljenja da bi (ukoliko srede papire i dobiju narednih dana građ. dozvolu) sve bilo završeno na leto/jesen. Realno, fasada je skoro pri kraju. Ostaje ta D lamela koju nešto odugovlače, ali bih rekla da i nju polako rade. Ne vidim da bi ta ulica između zgrada toliko kočila useljaj.
Neko je ovde i spomenuo da je pozvan iz salona da odabere pločice. Ako je tako, onda je dozvola tik ispred nas. :)

Ja sam za E zgradu birao pločice u Aprilu 2021. godine i tad sam se ponadao da ce se sve malo ubrzati :(

Koliko vidim investitorov princip je da se uvek nesto radi (u manjem ili većem obimu) tako da kupci vide da ima "progresa", naravno sa poslovne strane razumem da se sada sve fokusirano na deo kompleksa koji je trenutno najveci (premium) i da im tu trenutno lezi najvise para.

Samo bi bilo sve manje neizvesno da se lepo kaže kupcima koja su realna očekivanja za svaki od stambenih objekata i očekivanja oko papira, useljenja...

Mada i dalje mi je potpuno neverovatno da ljudi koji su useljeni u prve Sunnyville zgrade jos uvek nisu resili sve oko svojih stanova (a tamo su već par godina). Ta činjenica otprilike oslikava koliko je investitor spreman da sarađuje i da ispunjava svoje obaveze...
 
Pa ja sve racunam da je fotova ulica,bice gotova i ta izmedju nase i E zgrade,tako da ne vidim sta bi moglo dodatno da ih koci.Jedini problem je sto se D lamele jos ne zidaju,ne znam sa C kakvo je bese stanje.Ali realno fasada je pri kraju,stolarija je postavljena vecinom,sad mogu da prionu na unutrasnje radove.Ja msm da bi to moglo biti useljivo na leto,eventualno jesen,kada bi sad poceli da rade nekim adekvatnim tempo..E sad naravno pod uslovom da se papiri srede.Ne znam,mene sve ovo bas izuzetno brine.Nekako ima previse negativnih stvari,ne ide nista glatko,investitor je u fazonu da mu se moze sta hoce,i ne postuju klijente.To mi jako smeta,prave budale od nas,a nismo buadale
Fasada nije ni blizu kraja. Ono sto je uradjeno do sad je mozda 30% ukupne povrsine (spoljne strane samo lamela A). Realno nije ni ocekivati da zimi rade fasadu (ne znam sto su i pocinjali). Fali im radnika, to znam iz kontakta sa izvodjacima radova, generalno je manjak u Bgu radne snage. E sad sto se tice papira podneli su zahtev opet relativno brzo, da li su je kompletirali videcemo za koji dan :D.
Dok ne srede papire nema ni predugovora a ni para, tako da je verujte njima veci interes da se to sredi nego nama. :D
 
Za građevinsku je postupak u toku, valjda će ovoga puta proći.
Video sam malopre dva poveća bagera u radu, između E i P zgrade ali nisam siguran da li se radi priprema za ulicu ili nešto drugo, deluje kao da su tek došli tu, možda samo treba nešto da se iskopa, a možda i pripremaju za ulicu...
Radovi na ulici oko Premiuma napreduju dobro, smenjuju se kamioni svaki čas.
 
Građ. dozvola biće najkasnije za deset dana, tako su me obavestili uz poslat predugovor kada ćemo ići na potpisivanje.
 
Komsije ima li neko novosti vezanih za E zgradu, kad ce preuzimanje stanova? Konkretno ako ima neko iz lamele A nek se oglasi sa nekim informacijama?
 
Građ. dozvola biće najkasnije za deset dana, tako su me obavestili uz poslat predugovor kada ćemo ići na potpisivanje.

To ima smisla, necete davati kaparu na obecanje da ce gradjevinska uskoro.
U Premium 1 se vec godinu dana ceka preknjizba za pete spratove…
Ima li neko kakvu info osim “ocekuje se uskoro”?
 
Predali su za izmenu gradjevinske nesto skoro,mozda je to to. 28.01. cini mi se.
 
Da li neko zna ima li kod Premiuma zavrsena trafo stanica?
 
Pozdrav svima, da li je ovo naselje to koje gradi Energoprojekt? Kakva je prica o klizistu, jeli zaista sanirano 2009 i koliko bi bila cena rentiranja stana od 46m2, ukoliko neko izdaje
 
Vrh