Šta je novo?

Sunnyville Višnjička Banja [stambeni kompleks]

Ko hoce nek cita. Ko tumaci kako hoce nek saceka ishod. Ovog momenta procitajte sta se desava u Dorcol placu, East sideu ,westu i td.
 

Prilozi

  • Screenshot_20220203-143826_Google.jpg
    Screenshot_20220203-143826_Google.jpg
    100 KB · Pregleda: 278
  • Screenshot_20220205-202040_Docs.jpg
    Screenshot_20220205-202040_Docs.jpg
    92,4 KB · Pregleda: 262
  • Screenshot_20220205-202323_Docs.jpg
    Screenshot_20220205-202323_Docs.jpg
    102,6 KB · Pregleda: 253
  • Screenshot_20220205-202433_Docs.jpg
    Screenshot_20220205-202433_Docs.jpg
    105 KB · Pregleda: 245
  • Screenshot_20220205-202448_Docs.jpg
    Screenshot_20220205-202448_Docs.jpg
    98,6 KB · Pregleda: 236
  • Screenshot_20220205-202508_Docs.jpg
    Screenshot_20220205-202508_Docs.jpg
    88,4 KB · Pregleda: 227
  • Screenshot_20220205-202521_Docs.jpg
    Screenshot_20220205-202521_Docs.jpg
    98,3 KB · Pregleda: 223
  • Screenshot_20220205-202534_Docs.jpg
    Screenshot_20220205-202534_Docs.jpg
    101 KB · Pregleda: 219
  • Screenshot_20220205-202550_Docs.jpg
    Screenshot_20220205-202550_Docs.jpg
    97,3 KB · Pregleda: 271
Sve to sto ste okacili ja sam imala u svom ugovoru. I to nema veze sa vlasnistvom na stanu niti sa vlasnistvom na parking mestu.
 
Ok. Vi ste u pravu. Nejasno je sto se bune ovi u East sideu, Dorcol placu itd.
 
I jos ovo, kad sutradan investitor izda krov za mobitel antene da li ce dati pare skipstini stanara ili sebi? Pitajte i kad Vam kazu da ce pare ici vasoj zgradi nek vam napisu u ugovor?
 
Naravno da cu se uknjiziti na parking mestima. Proverite Vi to sa nekim drugim advokatom. Parking mesto je poseban deo isto kao i stan ili poslovni prostor. Ono sto o cemu Vi, mozda, mada ne verujem, pricate je pravo koriscenja tzv spoljnih parking mesta.
Ja sam kaparisala spoljno parking mesto, koje se u Predugovoru, kao i u Ugovoru vodi kao posebni deo zgrade kao stan.
 
Uopste se ne radi o tome ko je u pravu. Jednostavno, nabacali ste milion tema te ili ste i sami ocigledno preplavljeni raznoraznim strahovima, sto ne kazem da nije opravdano po nekim pitanjima, ili trolujete. Kada se radi o onome sto sam napisala, a izricito sam se ogranicila samo na deo - vezano za pravo svojine na parking mestu kao posebnom delu i odrzavanje kompleksa, jer je sve drugo mnogo sira tema, na takve stvari bi, po mom misljenju, moderator sajta trebalo da odreaguje, jer napisati da se na parking mestu ne moze steci pravo svojine je u najmanju ruku nedopustivo, posebno na forumu ovog profila. Advokat koji Vam je to rekao, mada mislim i nadam se da ga niste razumeli, treba da promeni zanimanje sto pre.
 
Uopste se ne radi o tome ko je u pravu. Jednostavno, nabacali ste milion tema te ili ste i sami ocigledno preplavljeni raznoraznim strahovima, sto ne kazem da nije opravdano po nekim pitanjima, ili trolujete. Kada se radi o onome sto sam napisala, a izricito sam se ogranicila samo na deo - vezano za pravo svojine na parking mestu kao posebnom delu i odrzavanje kompleksa, jer je sve drugo mnogo sira tema, na takve stvari bi, po mom misljenju, moderator sajta trebalo da odreaguje, jer napisati da se na parking mestu ne moze steci pravo svojine je u najmanju ruku nedopustivo, posebno na forumu ovog profila. Advokat koji Vam je to rekao, mada mislim i nadam se da ga niste razumeli, treba da promeni zanimanje sto pre.
Jeste li Vi kupili patking mesto ili garazno mesto?
 
Jeste li Vi kupili patking mesto ili garazno mesto?
Parking mesto je vase, bilo da je spoljno, ili garazno(naravno ako ste kupili od investitora), nemojte se "pecati" na ovakve komentare kao sto su bili ovi gore.
A sto se tice penala, ja nisam siguran, ali mislim da je velika vecina nas penale stavila tek u ugovoru, dok u predugovoru nije bilo price o tome(nisam siguran da li je velika vecina ili samo vecina nas 😁).
A sto se tice kasnjenja, verovatno ce toga biti, kao sto je i sada i za Premium i za ove zgrade gore, jer ce verovatno za godinu dana, kada budu trebali da zavrsavaju Premium 2, oni poceti da rade nove zgrade paralelno.
 
Posto ne mogu da obrisem " glupost" napisanu ranije i trolovanje ( neznam sta je to , a mozda jeste) molimVas ignoriste moje prethodne poruke. Srecno useljenje komsije
 
Jeste li Vi kupili patking mesto ili garazno mesto?
Parking m, ali ne u ovom kompleksu.
Mislim da investitori danas generalno slabo i prave garaze, ja i ne znam neki od novijih kompleksa da ih ima.
Garaza je prostor ozidan sa tri strane sa vratima, da tako kazem, a parking mesto je ovo sto kupujemo (samo skupo parce betona iscrtano u podzemnom delu zgrade koji nazovu garaza). I to se upisuje u katastar kao poseban deo i stice se vlasnistvo.
Znam da je sa pravom koriscenja nesto drugacije, ali ne pricamo o tome. To su tzv spoljna parking mesta, mislim da su namenjena da budu slobodna za goste zgrade itd, da je to njihov smisao po gradjevinskoj i mislim da nekada i nisu bila u prometu (tipa parking mesta na gradjevinskoj parceli sto imas u svakom bloku), ali da investitori sada i njih prodaju, pa posto ne moze pravo svojine onda ih prodaju kao pravo koriscenja. Ali njih nema puno i uglavnom ljudi kupuju regularna parking mesta, a ne pravo koriscenja. To je bezveze i da me neko uopste pita, ja ne bih dozvolila.
 
Parking mesto je vase, bilo da je spoljno, ili garazno(naravno ako ste kupili od investitora), nemojte se "pecati" na ovakve komentare kao sto su bili ovi gore.
A sto se tice penala, ja nisam siguran, ali mislim da je velika vecina nas penale stavila tek u ugovoru, dok u predugovoru nije bilo price o tome(nisam siguran da li je velika vecina ili samo vecina nas 😁).
A sto se tice kasnjenja, verovatno ce toga biti, kao sto je i sada i za Premium i za ove zgrade gore, jer ce verovatno za godinu dana, kada budu trebali da zavrsavaju Premium 2, oni poceti da rade nove zgrade paralelno.
Hvala puno na podrsci, znam da ce kasniti sigurno godinu dana, bas kako ste rekli, njima je samo interes 80%...ostalo ih ne zanima. Ipak, ja trazim malo dostojanstva, ne da dobijem 150e a placam kredit duplo vise :-( Nekako se osecam sigurnije ako to odmah definisemo, pa makar kasnili i god dana
 
Parking m, ali ne u ovom kompleksu.
Mislim da investitori danas generalno slabo i prave garaze, ja i ne znam neki od novijih kompleksa da ih ima.
Garaza je prostor ozidan sa tri strane sa vratima, da tako kazem, a parking mesto je ovo sto kupujemo (samo skupo parce betona iscrtano u podzemnom delu zgrade koji nazovu garaza). I to se upisuje u katastar kao poseban deo i stice se vlasnistvo.
Znam da je sa pravom koriscenja nesto drugacije, ali ne pricamo o tome. To su tzv spoljna parking mesta, mislim da su namenjena da budu slobodna za goste zgrade itd, da je to njihov smisao po gradjevinskoj i mislim da nekada i nisu bila u prometu (tipa parking mesta na gradjevinskoj parceli sto imas u svakom bloku), ali da investitori sada i njih prodaju, pa posto ne moze pravo svojine onda ih prodaju kao pravo koriscenja. Ali njih nema puno i uglavnom ljudi kupuju regularna parking mesta, a ne pravo koriscenja. To je bezveze i da me neko uopste pita, ja ne bih dozvolila.
Ja Vas nista ne razumem 😄😄😄 Kazete kupili ste parking mesto, a pricate o garaznom 😄 Mi smo kupili spoljni parking, namenjem za prodaju, tj tako bar pise u Predugovoru
 
Hvala puno na podrsci, znam da ce kasniti sigurno godinu dana, bas kako ste rekli, njima je samo interes 80%...ostalo ih ne zanima. Ipak, ja trazim malo dostojanstva, ne da dobijem 150e a placam kredit duplo vise :-( Nekako se osecam sigurnije ako to odmah definisemo, pa makar kasnili i god dana
Naravno, tu ste u pravu, ali kao sto ste i sami shvatili, moze im se.
Potraznja je velika, stanje je takvo, necete Vi, ima ko hoce, vode se tom politikom i koliko ja znam, kako stvari stoje, u pravu su, jer su do sada sve prodali u rekordnom roku,verovatno ce tako biti i sa Premium 2.
Sada, ono sto znam, sto se tice Premium 1,naravno,u zavisnosti od veličine i cene stana, izlazili su u susret prilikom potpisivanja glavnog ugovora, za penale.
Nisu to bile ne znam kolike cifre, ali mislim da su bile korektne i razumne.
 
Pricam o parking mestu (garaznom mestu kako Vi zovete) .
A kazem da garaze investitori vise ne prave da ja znam, pa sam napisala razliku izmedju parking mesta i garaze, jer bih volela da sam mogla umesto parking mesta da kupim garazu. Posto podruma ili ostava odavno vise nema.
Dodala sam da se prometuju i tzv. spoljna parking mesta danas (parking mesta koja po gradjevinskoj investitor mora da obezbedi za kompleks za potrebe posetilaca i sl, i nije njihov smisao da budu u privatnom vlasnistvu), trenutno sa pravom koriscenja, pa dodjemo do toga da gosti nemaju gde da parkiraju. U prevodu, ako krenes negde poslom ili u goste, gde su ta spoljna rasprometovana, mozes samo da parkiras 3km dalje, dodjes busom, peske ili taksijem.
 
Pricam o parking mestu (garaznom mestu kako Vi zovete) .
A kazem da garaze investitori vise ne prave da ja znam, pa sam napisala razliku izmedju parking mesta i garaze, jer bih volela da sam mogla umesto parking mesta da kupim garazu. Posto podruma ili ostava odavno vise nema.
Dodala sam da se prometuju i tzv. spoljna parking mesta danas (parking mesta koja po gradjevinskoj investitor mora da obezbedi za kompleks za potrebe posetilaca i sl, i nije njihov smisao da budu u privatnom vlasnistvu), trenutno sa pravom koriscenja, pa dodjemo do toga da gosti nemaju gde da parkiraju. U prevodu, ako krenes negde poslom ili u goste, gde su ta spoljna rasprometovana, mozes samo da parkiras 3km dalje, dodjes busom, peske ili taksijem.
Po projektu, postoje spoljna parking mesta koja su na prodaju i ona koja su slobodna, koliko onih na prodaju, toliko slobodnih. Nisu problem oni sto kupuju parking mesta, vec oni koji ne kupuju....jer svi idu onom starom srpskog....po projektu ima slobodnih za parkiranje, sto bih kupovao garazno/spoljno parking mesto...i tako gosti, dostavljaci, radnici, monteri, parkiraju na trotoatu, zelenoj povrsini, na glavi...i nastane svinjac. Taj neku klasicni srbenda postane bahati investitor pa se bahati na nama....ili nam vodi drzavu, odrzava puteve izdaje dozvole itd....
 
Ja sam kupio Garazno mesto u Premium 1 u Lameli Zgrade.Ako sam dobro razumeo,svaki ulaz u Garazi od svake lamele ce imati svoja Rolo garazna vrata na ulazu od Garaze na Lameli .Da li sam dobro razumeo da su Garaze zatvorene ? Kako je u Zgradama E,P ili u Premium 2 predvidjeno?
 
Pricam o parking mestu (garaznom mestu kako Vi zovete) .
A kazem da garaze investitori vise ne prave da ja znam, pa sam napisala razliku izmedju parking mesta i garaze, jer bih volela da sam mogla umesto parking mesta da kupim garazu. Posto podruma ili ostava odavno vise nema.
Dodala sam da se prometuju i tzv. spoljna parking mesta danas (parking mesta koja po gradjevinskoj investitor mora da obezbedi za kompleks za potrebe posetilaca i sl, i nije njihov smisao da budu u privatnom vlasnistvu), trenutno sa pravom koriscenja, pa dodjemo do toga da gosti nemaju gde da parkiraju. U prevodu, ako krenes negde poslom ili u goste, gde su ta spoljna rasprometovana, mozes samo da parkiras 3km dalje, dodjes busom, peske ili taksijem.
U Premium1 ima ispod svake Lamele Zgrade i zatvorena Garaza sa X Mesta koliko sam ja video i razumeo
 
I iz te garaze jos jedna rolo vrata ka ogradjenim spoljnim parking mestima koja su se prodavala
 
I iz te garaze jos jedna rolo vrata ka ogradjenim spoljnim parking mestima koja su se prodavala
samo ako ima ulaz u garazu i sa jedne i sa druge strane iste lamele .U mojoj lameli alo sam dobro video ima samo sa jedne strane ulaz,sa druge strane lamele je betonski zid
 
E super to je i mene zanimalo. Mi smo isto kupili parking mesto u Premiumu 2 odnosno tek ćemo, još smo u fazi rezervacije, i nas je zanimalo da li će biti rolo vrata na ulazu, što je logično nekako ali nismo znali za sigurno. Hvala.
 
Samo parking mesta u okviru garaže je moguće u katastru upisati na svoje ime, tj. moguće ih je kasnije slobodno prometovati. To što neki investitori navode da imaju spoljna parking mesta na prodaju, ne znači i da možete upisati na njih svoje pravo svojine. To je veoma zakonski siva zona - šta se tačno prodaje (korišćenje ili sta već), samo je jasno da to nije pravo svojine na spoljnim parking mestima. Pitajte banku da li je i moguće zasnovati hipoteku na spoljnim mestima.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
Evo šta kaže zakon:
Prema Zakonu o prometu nepokretnosti, u smislu ovog zakona, su: zemljište (poljoprivredno, građevinsko, šume i šumsko zemljište), zgrade (poslovne, stambene, stambeno-poslovne, ekonomske i dr.) i drugi građevinski objekti, kao i posebni delovi zgrada (stanovi, poslovne prostorije, garaže i garažna mesta) na kojima može postojati zasebno pravo svojine.

Parking mesto na građevinskoj parceli na kojoj su izgrađene višeporodične stambene zgrade ne predstavlja garažno mesto, te shodno tome ne predstavlja poseban deo zgrade na kojem može postojati pravo svojine.

Međutim, izmenama i dopunama Zakona o planiranju i izgradnji, koje su na snazi počev od 6. novembra 2018. godine, propisano je da se pravo trajnog korišćenja parking mesta u otvorenom stambenom bloku i stambenom kompleksu, koje je investitor preneo pravnim poslom trećem licu, može se dalje prometovati i raspolagati u obimu stečenih prava. Ovim pravnim poslom ne stiču se uslovi za upis svojinskih prava u evidenciju nepokretnosti i pravima na njima, ali se pravni posao kojim se prenosi to pravo može upisati kao zabeležba u evidenciju nepokretnosti i pravima na njima.

Iz citirane zakonske odredbe proizilazi da se može prenositi pravo trajnog korišćenja parking mesta (ne i prava svojine), te da se taj prenos u katastru može upisati u vidu zabeležbe.

S tim u vezi, potrebno je da lice na koje je investitor ugovorom preneo pravo korišćenja parking mesta, nadležnoj Službi za katastar nepokretnosti podnese zahtev za upis zabeležbe prava trajnog korišćenja parking mesta na predmetnoj katastarskoj parceli.
 
Samo da nadopunim, pošto mi deluje da možda neki ne razlikuju pojmove, nadam se da doprinosi diskusiji:

Prema Članu 3. Zakona o Stanovanju i održavanju zgrada:

12) garaža je zatvoreni prostor u zgradi ili van nje, koji čini posebnu funkcionalnu celinu, a sastoji se od jednog ili više garažnih mesta ili garažnih boksova. Garaža koja se sastoji od više garažnih mesta, odnosno garažnih boksova, sadrži i zajedničke delove koji služe pristupu svakom garažnom mestu, odnosno garažnom boksu;

13) garažno mesto je poseban deo garaže koji čini prostor određen obeleženom površinom za parkiranje vozila;

14) garažni boks je poseban deo garaže koji čini prostorija namenjena za parkiranje vozila;

15) parking mesto je odgovarajući prostor određen obeleženom površinom za parkiranje vozila izvan zgrade;
 
Vrh