Šta je novo?

Starlink

Zuma

Professional
Učlanjen(a)
19.05.2009.
Poruke
10.139
Pohvaljen
24.388
Tema je Internet servis koji obezbeđuje mreža satelita firme SpaceX koja će vrlo uskoro omogućiti pristup sa bilo koje tačke na Zemlji. I to bilo kojoj osobi, nezavisno od sve većih sadašnjih i budućih državnih ograničenja i cenzura u pojedinim zemljama. Nezavisno od eventualnih prekida svih drugih veza zbog ratova, nereda i prirodnih katastrofa, obično upravo onda kad je najvažnije da veza postoji jer su tada životi u pitanju i kad redovno ne radi ništa drugo. Takođe, kvalitetan Internet omogućuje da pobegnete iz zagađenog i vrelog grada u selo ili na planinu, da živite, radite i zarađujete, a da ipak i dalje budete u kontaktu sa svima. Ako je nema, struju mogu da obezbeđuju i lokalne solarne ćelije, ali bez jeftine, brze, pouzdane i kvalitetne komunikacije (bez češćih prekida i sa relativno malim kašnjenjem) se više ne može, bez obzira čime se bavite. Sve to zajedno za sada obezbeđuje samo Starlink.

Zbog svega toga je potrebno otvoriti novu temu koja bi se bavila Starlinkom (i sličnim satelitskim vezama, ako ih kasnije bude još). Zašto smo već skoro četri godine crna rupa u pokrivanju u Evropi? Takođe, kad ga budemo dobili, ovo će biti mesto za priču o tome kako funkcioniše, kakva su iskustva za pojedine Internet servise i mesta u Srbiji, kakvi su problemi i tekuće cene. I ako nekome treba pomoć, verovatno će je baš ovde naći.
 
Starlink 4.jpg


Starlink 2.jpg


Starlink 3.jpg


Starlink 1.jpg


 
Cene Starlinka su nedavno prepolovljene. Sada je 50 evra mesečno u Hrvatskoj za prosečan download 100 Mb/s i upload 17 mb/s. Znači naš MTS traži 2600 dinara mesečno za 100/10 Mb/s, a Starlink, koji čak izgleda ima i nešto brži uploud, bi imali na bilo kojoj planini ili zabačenom selu u Srbiji za 5800 dinara mesečno. Znači samo 3200 dinara mesečno više, za potpuno novi kvalitet života gde više niste vezani za veliki grad! Imate da slobodu da živite i radite bilo gde u Srbiji. Šta bi to značilo za razvoj pustih krajeva Srbije gde još decenijama niko ne bi došao jer se bez dobrog Interneta više bukvalno ne može? Kako je moguće da godinama nikoga ne interesuje da proveri zbog koje smo to formalnosti crna rupa u Evropi, pošto tehnička ograničenja NISU u pitanju? Čak i Albanija ima. I Ukrajina, gde je rat. Samo Srbija, Bosna i Crna Gora nema. I tako već skoro četri godine. Šta bi sa programom "Digitalizujmo Srbiju?". Ili "E-upravom"? Zar za to nije apsolutno neophodno da SVI u Srbiji imaju pristup Internetu? A ipak za četri godine neko ne može da reši pitanje plaćanja, ili šta god da je ovde problem. Pa čak ni da nam taj neko, ako uopšte postoji, kaže šta je probao da uradi, kada, i šta se posle desilo.

Mapa pokrivanja Starlinka u Evropi, jun 2024.jpg


 
Poslednja izmena:
zašto bi iko plaćao 50e mesečno za 100/17 kada za 25e ima 200/100 ili 27e za 400/100? Neće prosečan seljak plaćati ni 30e, a kamoli 50e. Siromašni smo i mi i Bosanci za te cene još niti imamo potrebnu infrastrukturu da bi privukli fensere u sela. Ko nosi gaming setup u planinu?
 
One slike primera kretenskog korišćenja dovoljno objašnjavaju za koga je ovo namenjeno. Isto ko i Cybertruck uostalom
 
zašto bi iko plaćao 50e mesečno za 100/17 kada za 25e ima 200/100 ili 27e za 400/100? Neće prosečan seljak plaćati ni 30e, a kamoli 50e. Siromašni smo i mi i Bosanci za te cene još niti imamo potrebnu infrastrukturu da bi privukli fensere u sela. Ko nosi gaming setup u planinu?
Zato što na primer nemaš drugu opciju ako se nalaziš na nekoj planinčini koja nema ni mobilni telefon a kamoli optiku. Na primer napraviš nekoliko drvenih katuna negde bogu iza nogu gde si eventualno struju nekako uspeo da nabudžiš i nudiš ljudima da dođu da rade odatle i da se slikaju za instagram i kupaju se u drvenom buretu. Mada mi to pre priliči severu CG nego SRB al dobro.
 
Znam. Pitanje je ko bi i zašto (od fensera) išao na planinu gde nema ni signal za mobilni (mnogo veći problem nego nemanje interneta) i krštenu prodavnicu za namirnice. Nemamo mi takve privlačne krajeve, a oni koji idu u prirodu ne idu da bi nosili gaming setup ili radili odatle. Imamo svakako planine i sela koja imaju signal za mobilni što je sasvim dovoljno za potrebe interneta i prosečan rad. Starlink je dobar za krajeve gde nema ni adsl-a pa da se ljudima pruzi neka mogućnost bržeg interneta ali to u Srbiji po ceni od 50e nije održivo svakome ali je dobro da se ima opcija pa ko može...
 
To je za ljude koji žive off-grid. A takvih će biti sve više. Sinoć baš u sasvim prirodno, prikazuju mladog čoveka koji se bavi stočarstvom u nekoj zabiti kod Pirota, najveći mu je problem što nema signal mobilne telefonije. Njemu je starlink spas. Inače imao sam kolegu iz Engleske koji je koristio starlink, nije uopšte sjajan.
 
zašto bi iko plaćao 50e mesečno za 100/17 kada za 25e ima 200/100 ili 27e za 400/100? Neće prosečan seljak plaćati ni 30e, a kamoli 50e. Siromašni smo i mi i Bosanci za te cene još niti imamo potrebnu infrastrukturu da bi privukli fensere u sela. Ko nosi gaming setup u planinu?
One slike primera kretenskog korišćenja dovoljno objašnjavaju za koga je ovo namenjeno. Isto ko i Cybertruck uostalom

Upravo mišljenje da je to za neke "fensere" pokazuje gde je problem. To je za POSAO, za sve koje samo dobar i pouzdan Internet vezuje za velike urbane centre, a inače bi mnogo više voleli da da žive i imaju decu negde na otvorenom, daleko od gužve i haosa. Uzmi primer gomile Rusa koji su došli. Najveći deo njih živi od nekog online posla. Zašto bi plaćali basnoslovne cene stanova kojim ih naše gazde pljačkaju, i još putovali svaki dan autobusom po dva sata iz nekog predgrađa, kad bi mogli skoro besplatno da iznajme ili kupe čitavu gomilu praznih kuća po selima i brdima Srbije? Samo bi za razliku u ceni kirije platili Starlink i još bi im ostalo para kao čista zarada. I pri tome imaju čitavo imanje samo za sebe, gde deca mogu da trče i budu na otvorenom ceo dan. Isto važi i za sve druge ljude, i za sve vrste online poslova. Snabdevanje je kolima gde se jednom nedeljno nakupuje za celu nedelju. To je dovoljno. Zašto se baš MORA živeti u gradu? TO je fenseraj, za one koji žele da vise po klubovima, a ne za ozbiljne ljude koji žele da imaju porodicu koja živi normalno i zdravo. Pa zatim imate sve oni koji se bave poljoprivredom ili bilo čim vezanim za zemlju, pa moraju da budu tamo. Ili niz malih porodičnih firmi koje ništa ne vezuje za velike centre. Zašto za iste pare ne bi zakupili 5 puta veći prostor za proizvodni pogon u nekom polu napuštenom selu? Ili bilo gde pored puta? Ili platili pet puta manje za istu površinu? Ili imanje svoje babe na nekom brdu pretvorili u hotel? Tako se zarađuje, radeći ono što drugi još ne rade. Ionako mala cena Starlinka je prosto deo poslovnog troška koji nadoknađuje profit. Međutim za sve ovo je ključan POUZDAN Internet koji uvek radi. Internet preko mobilnog telefona nije za posao. To je smešno. Čim izađete iz većih centara pokrivanje signalom je bedno ili ne postoji, a i tamo gde postoji zavisi od opterećenja i drastično se menja. A posle svakog većeg nevremena ekipama iz regionalnog centra treba tri dana da uopšte dođu, a onda još toliko da pronađu na kom je brdu i na kom je stubu kvar. To ne ide ako morate biti dostupni i imati vezu u svakom trenutku. Ovakav Internet je za biznis, a ne za Tik-Tok.
 
Poslednja izmena:
Ako već niste, nađite sebi osobu koja će u vas gledati na način kako Zuma gleda u Ilona Maska.
 
21. maja su došli do 3 miliona pretplatnika. I to sa većom cenom, tek delimičnim pokrivanjem i sa ograničenim kapacitetima koji brzo budu popunjeni. I zbog nedovoljno satelita u orbiti i zbog toga što je verzija 2.0 satelita sa intersatelitskim laserskim komunikacionim linkovima previše velika, pa čeka na Staršip koji još nije gotov. Dakle za Starlinkom postoji potreba i u najrazvijenim zemljama, tamo gde je Internet već dobar a pokrivanje zemaljskim Internet vezama skoro 100%. Daleko je to od fenseraja. Ljudi ga koriste gde god on pruža neku stvarnu prednost i mogućnost zarade. Zato su čak i tamo gde je Internet veoma dobar stigli do 3 miliona.

Takođe, isti ti Starlink sateliti ove godine počinju da pružaju početne verzije usluge "Direct to Cell" poziva. Dakle sa vašeg mobilnog telefona direktno na satelit. To će značiti da nigde na Zemlji nećete biti izvan dometa. Bez posebne opreme, samo mobilni telefon. Recimo poziv za pomoć će uvek biti moguć, bilo odakle.


 
Upravo mišljenje da je to za neke "fensere" pokazuje gde je problem. To je za POSAO, za sve koje samo dobar i pouzdan Internet vezuje za velike urbane centre, a inače bi mnogo više voleli da da žive i imaju decu negde na otvorenom, daleko od gužve i haosa. Uzmi primer gomile Rusa koji su došli. Najveći deo njih živi od nekog online posla. Zašto bi plaćali basnoslovne cene stanova kojim ih naše gazde pljačkaju, i još putovali svaki dan autobusom po dva sata iz nekog predgrađa, kad bi mogli skoro besplatno da iznajme ili kupe čitavu gomilu praznih kuća po selima i brdima Srbije? Samo bi za razliku u ceni kirije platili Starlink i još bi im ostalo para kao čista zarada. I pri tome imaju čitavo imanje samo za sebe, gde deca mogu da trče i budu na otvorenom ceo dan. Isto važi i za sve druge ljude, i za sve vrste online poslova. Snabdevanje je kolima gde se jednom nedeljno nakupuje za celu nedelju. To je dovoljno. Zašto se baš MORA živeti u gradu? TO je fenseraj, za one koji žele da vise po klubovima, a ne za ozbiljne ljude koji žele da imaju porodicu koja živi normalno i zdravo. Pa zatim imate sve oni koji se bave poljoprivredom ili bilo čim vezanim za zemlju, pa moraju da budu tamo. Ili niz malih porodičnih firmi koje ništa ne vezuje za velike centre. Zašto za iste pare ne bi zakupili 5 puta veći prostor za proizvodni pogon u nekom polu napuštenom selu? Ili bilo gde pored puta? Ili platili pet puta manje za istu površinu? Ili imanje svoje babe na nekom brdu pretvorili u hotel? Tako se zarađuje, radeći ono što drugi još ne rade. Ionako mala cena Starlinka je prosto deo poslovnog troška koji nadoknađuje profit. Međutim za sve ovo je ključan POUZDAN Internet koji uvek radi. Internet preko mobilnog telefona nije za posao. To je smešno. Čim izađete iz većih centara pokrivanje signalom je bedno ili ne postoji, a i tamo gde postoji zavisi od opterećenja i drastično se menja. A posle svakog većeg nevremena ekipama iz regionalnog centra treba tri dana da uopšte dođu, a onda još toliko da pronađu na kom je brdu i na kom je stubu kvar. To ne ide ako morate biti dostupni i imati vezu u svakom trenutku. Ovakav Internet je za biznis, a ne za Tik-Tok.
Ne bih da ti rušim sneška ali ni satelitski internet nije pouzdan, zavisi od položaja satelita i broja korisnika, vremena.... Što se prvog pasusa tiče tu je tek navedeno nonsensa. Čuj molim te "treba mi za posao i zato ne mogu da živim u selu". To ti je isto kao kad si naveo one tvoje poznanike koji bi da kuvaju ali znate nemaju vremena pa traže nešto pouzdano gde mogu da kupe. Batali te bajke. Imamo i sela gde ima optika (bukvalno ti mogu nabrojati nekolicinu), a imamo i gde nema signala pa nek svako bira gde hoće. Žive u Beogradu zbog brzog interneta. Ajde da ti srušim sneška opet, u Nišu je mnogo veća brzina interneta i primetno niža cena nego u Beogradu, a tek niža cena kirije. Jeste, baš svi Rusi i bogati ljudi čekaju samo brz internet da se presele u sela... Šta se sve neće pročitati. Bukvalno kako fenser ili ljudi odsečeni od realnosti zamišljaju život na selu. Ono kao zimska idila, deda mraz se spušta niz dimnjak, a leti loviš ribu na planinskom jezeru dok ti srna pije iz ruke. Posle napornog dana ti glovo helikopterom donese ručak i večeru, a doručak se magično pojavi kada se probudiš. Ali nema interent za sve to.

Satelistski internet postoji dosta dugo, nije ga Elon izmislio i mislim da su sve firme koje su se bavile distribucijom istih propale. Kao što će propasti i starlink kada bude preskup za ono što nudi.
 
Poslednja izmena:
Neki dan pustila drugarica na fejsu, njen rođak ustanovio turizam na katunu, pa ga reklamira. Za njih bi Starlink bio velika stvar, jasno je kao dan. Što se naše geografije tiče, ništa od toga, dok se ne počiste krimosi i njihovi oligopoli.

Eko katun Kolijevka
 
Ne bih da ti rušim sneška ali ni satelitski internet nije pouzdan, zavisi od položaja satelita i broja korisnika, vremena.... Što se prvog pasusa tiče tu je tek navedeno nonsensa. Čuj molim te "treba mi za posao i zato ne mogu da živim u selu". To ti je isto kao kad si naveo one tvoje poznanike koji bi da kuvaju ali znate nemaju vremena pa traže nešto pouzdano gde mogu da kupe. Batali te bajke. Imamo i sela gde ima optika (bukvalno ti mogu nabrojati nekolicinu), a imamo i gde nema signala pa nek svako bira gde hoće. Žive u Beogradu zbog brzog interneta. Ajde da ti srušim sneška opet, u Nišu je mnogo veća brzina interneta i primetno niža cena nego u Beogradu, a tek niža cena kirije. Jeste, baš svi Rusi i bogati ljudi čekaju samo brz internet da se presele u sela... Šta se sve neće pročitati. Bukvalno kako fenser ili ljudi odsečeni od realnosti zamišljaju život na selu. Ono kao zimska idila, deda mraz se spušta niz dimnjak, a leti loviš ribu na planinskom jezeru dok ti srna pije iz ruke. Posle napornog dana ti glovo helikopterom donese ručak i večeru, a doručak se magično pojavi kada se probudiš. Ali nema interent za sve to.

Satelistski internet postoji dosta dugo, nije ga Elon izmislio i mislim da su sve firme koje su se bavile distribucijom istih propale. Kao što će propasti i starlink kada bude preskup za ono što nudi.

Ovo su budalaštine. Uopšte ne pričamo o istoj stvari. Ovo je posebna tehnologija za posebne potrebe. Pa nema veze šta misli prosečan seljak, prosečan građanin, ili prosečan bilo ko. Satelitski Internet nije ni namenjen tome da može da pokrije iole značajan procenat uobičajnih potreba za Internetom. To čak nije ni tehnički moguće jer je maksimalni radio propusni opseg do satelita zanemarljivo mali u odnosu na ono što Internet već koristi u bilo kojoj razvijenoj zemlji. Pa ne može ni biti zamena u iole značajnom procentu, ako se to meri u procentu ukupne količine prenesenih podataka. Međutim to nije ni potrebno jer je namenjen samo tome da pokrije one potrebe gde klasične zemaljske linije ne mogu da se provuku ili je to veoma skupo. Ovo je pre svega za posao na mestima koja pružaju neke znatne prirodne, društvene ili ekonomske prednosti, a na tom mestu nema mogućnosti da se dovoljno jeftino dovede klasični kabl ili neka druga vrsta zemaljske veze. Recimo u nekom zabačenenom selu gde ljudi žele da započnu ozbiljan posao unesto da se mladi prosto isele i da ceo kraj zapusti kad umre stara generacija. Jer čak i kada je to tehnički moguće, obično nije ekonomski opravdano za provajdere da investiraju u kvalitetan link u nekoj planini za jedno domaćinstvo. Pa i da nije preterano skupo, ako je samo jedan korisnik, kako to može da im se isplati? Recimo veliki provajderi na zapadu bukvalno zakupljuju deo kapaciteta Starlinka jer im se više isplati da imaju veće i potpunije pokrivanje kompletne teritorije čak i kad za mali broj ljudi to oni sami interno moraju da plate više nego što od mušterije dobiju, umesto da samo za njih sami investiraju u užasno skupu zemaljsku opremu. Itd, to je igra brojeva i ekonomije. Trošak i korist.

Zatim u slučaju raznih većih prirodnih nesreća, redovno nestaje struje i prekidaju se sve klasične veze. Pa bi u svakom, čak i manjem mestu, MORAO da postoji bar jedan, a poželjno više fizički razdvojenih i udaljenih Starlink terminala, napajanih solarnim ćelijama koji će raditi UVEK, ma šta se svuda oko njih dešavalo. To je neophodno zbog koordinacije pomoći i spasavanja ljudi.

Tu su onda svakodnevne konsultativne potrebe malih lekarskih ordinacija po zabačenim mestima, potrebe malih škola, udaljenih hotela, odmarališta, spasioca, vatrogasaca i čuvara po planinama, brodova sa turistima, malih ispostava raznih državih službi, gradilišta po udaljenim mestima daleko od puta, arheoloških iskopavanja ... Šta će da rade ljudi po zabačenim mestima kad e-uprava stvarno zaživi pa se skoro sva administracija i bankovne operacije budu mogle odraditi SAMO online pristupom? Spisak onih kojima za ono što rade treba pouzdan i dobar Internet, bez obzira gde su, je beskrajan.

Pa zatim postoji niz slučajeva visoko produktivnih ljudi, recimo visoko plaćenih pisaca, naučnika, umetnika ili eksperata u raznim oblastima, koji mnogo bolje rade ako su izolovani daleko od svih ostalih i mogu na miru da se koncentrišu dok stvaraju ili rade to za šta dobijaju ogromne pare. Zašto bi njima bio problem cena koja je 3 hiljade dinara veća, ako su negde na planini, ili na svom seoskom imanju, X puta produktivniji, a za to što rade dobiaju hiljade i hiljade evra?

Pričati sada o uobičajenim navikama, o raznim "fenserima" i nekakvim "prosečnim" pogledima na svet neukih i inertnih je u ovom kontekstu smešno. Do sada je Starlink najčešće rasprodavao kompletne kapacitete onako kako je uspevao da ih napravi novim lansiranjima satelita. Pa bi u najmanju ruku bilo zdravo pomisliti da najveći deo ona 3 miliona koji to koriste znaju zašto i dalje plaćaju Starlink umesto da "jeftinije prođu". Glorifikacija TAKVOG mentaliteta će nas skupo koštati.
 
Poslednja izmena:
Ovo su budalaštine. Uopšte ne pričamo o istoj stvari. Ovo je posebna tehnologija za posebne potrebe. Pa nema veze šta misli prosečan seljak, prosečan građanin, ili prosečan bilo ko. Satelitski Internet nije ni namenjen tome da može da pokrije iole značajan procenat uobičajnih potreba za Internetom. To čak nije ni tehnički moguće jer je maksimalni radio propusni opseg do satelita zanemarljivo mali u odnosu na ono što Internet već koristi u bilo kojoj razvijenoj zemlji. Pa ne može ni biti zamena u iole značajnom procentu, ako se to meri u procentu ukupne količine prenesenih podataka. Međutim to nije ni potrebno jer je namenjen samo tome da pokrije one potrebe gde klasične zemaljske linije ne mogu da se provuku ili je to veoma skupo. Ovo je pre svega za posao na mestima koja pružaju neke znatne prirodne, društvene ili ekonomske prednosti, a na tom mestu nema mogućnosti da se dovoljno jeftino dovede klasični kabl ili neka druga vrsta zemaljske veze. Recimo u nekom zabačenenom selu gde ljudi žele da započnu ozbiljan posao unesto da se mladi prosto isele i da ceo kraj zapusti kad umre stara generacija. Jer čak i kada je to tehnički moguće, obično nije ekonomski opravdano za provajdere da investiraju u kvalitetan link u nekoj planini za jedno domaćinstvo. Pa i da nije preterano skupo, ako je samo jedan korisnik, kako to može da im se isplati? Recimo veliki provajderi na zapadu bukvalno zakupljuju deo kapaciteta Starlinka jer im se više isplati da imaju veće i potpunije pokrivanje kompletne teritorije čak i kad za mali broj ljudi to oni sami interno moraju da plate više nego što od mušterije dobiju, umesto da samo za njih sami investiraju u užasno skupu zemaljsku opremu. Itd, to je igra brojeva i ekonomije. Trošak i korist.
E ovo su prave budalaštine. Primećuje se nekonzistentnost u tekstu tj vidiš da napišeš nešto što si totalno omašio pa pokušavaš da opravdaš gomilom beznačajnog teksta.

Pa zatim postoji niz slučajeva visoko produktivnih ljudi, recimo visoko plaćenih pisaca, naučnika, umetnika ili eksperata u raznim oblastima, koji mnogo bolje rade ako su izolovani daleko od svih ostalih i mogu na miru da se koncentrišu dok stvaraju ili rade to za šta dobijaju ogromne pare. Zašto bi njima bio problem cena koja je 3 hiljade dinara veća, ako su negde na planini, ili na svom seoskom imanju, X puta produktivniji, a za to što rade dobiaju hiljade i hiljade evra?
Previše amerčkih filmova. Treba malo zaći i u realan svet. Recimo, kada si poslednji put bio u selu?

Pričati sada o uobičajenim navikama, o raznim "fenserima" i nekakvim "prosečnim" pogledima na svet neukih i inertnih je u ovom kontekstu smešno. Do sada je Starlink najčešće rasprodavao kompletne kapacitete onako kako je uspevao da ih napravi novim lansiranjima satelita. Pa bi u najmanju ruku bilo zdravo pomisliti da najveći deo ona 3 miliona koji to koriste znaju zašto i dalje plaćaju Starlink umesto da "jeftinije prođu".
Koriste jer ga Elon šiluje. Elon mu dodje kao neka maskota, neki idol ljudi koji nemaju život van interneta. Ima tu sreću da se rodio prebogat i da je USA pogurala Teslu pa može da izfinansira i gubitak. Kada kinezi uguše Teslu i povedu priču oko EV tad će sve to pasti u zaborav.
 
Ja ne znam koji ti ugao guraš, navedeno ti je ovde par use caseova za koga je to korisno i ima smisla čak i u našim krajevima, sigurno da u americi gde je internet na mnogo više mesta nedostupan to ima još više smisla. Evo ja isto znam za sličan tip eko katuna kao ovde naveden na bjelasici i njima je takođe veliki problem što nemaju pouzdan internet, jedva da imaju mobilni prijem i to kada u tom području njih 10 krene da koristi to je neupotrebljivo. Njima bi se tih 50e mesečno isplatilo desetostruko.

Sad da li je kompanija profitabilna i ima li ekonomskog smisla sigurno ne možeš ti da uradiš due diligence na osnovu 0 poadataka.
 
Napisali smo već gde može da bude koristan i to niko ne spori, bukvalno par postova iznad. Jedno je ako živiš već u takvoj zabiti i imaš mogućnost da plaćaš ili imaš turističke smeštaje u zabiti. Ako ideš turistički u prirodu ili planinu da bi visio na internetu sve vreme ili gejmovao onda radiš nešto pogrešno. Zuma je naveo sveti starlink koji čekaju Rusi i bogati ljudi kod nas da se presele i žive u selima i zabitima u kom nema ni krštene prodavnice, a kamoli mobilnog signala. To jednostavno nema veze s vezom.

Inače postoji u Srbiji satelitski internet pa ko ne može da čeka starlink ima opcija, oko 80e 100gb, skupo, kao što će mnogima biti skupo i 50e, ali kome treba za turizam, eto.

 
Poslednja izmena:
Jbg sad, ti neironično porediš konvencionalni satelitski internet sa starlinkom, bukvalno veze nemaju jedan sa drugim al ajd sad da ne bih ja ovde pisao šta su glavne razlike možeš uz par upita chatpgtu sve da saznaš. I kapiram da igraš igrice pa stalno pominješ gejming al verovao ili ne, koristi se dobar internet i van gejminga, bukvalno je nasušna potreba za mnogo širi spektar ljudi. Npr. jedna influenserka zahteva mnogo jači internet nego prosečan remote worker :)
 
Ne gejmujem (to su navedene prednosti u prvom postu). Infuenskerka se svakako ne bavi ozbiljnim poslom, a prosečan remote worker će se zadovoljiti i sa klasičnim satelistskim internetom. Razlike postoje ali nije da igraju glavnu ulogu prosečnom remote workeru. Rekao si da treba tvojim prijateljima za turističke katune pa ne vidim kako mogu sa starlinkom, a ne mogu sa satelitskim :) Bukvalno sve "remote workere" koje znam su rekli da im ne treba vise od 30/3 i da bi rado plaćali taj paket jeftinije u gradu da postoji, umesto 200/100 i te šeme.
 
Da li neko ima mapu pokrivenosti signala mobilne telefonije u Srbiji? Baš me zanima koje su to tačke u kojima bi jedino bilo moguće koristiti Starlink, da prosto evaluiramo koliko je realno tržište a koje se uklapa u sledeće kriterijume:

1. Zabit u kojoj nema nikakvog signala i uslova za net
2. Pogodno za život

Moje lično mišljenje je da je ovo "nice to have" usluga, ali nikako "must have", jer realno glavno tržište Starlink-a su ljudi koji žive na točkovima (kamperi i sl.) i koji tako putuju Evropom/svetom i lakše im je da imaju "jedan internet" gde god da se nalaze, nego da se cimaju sa lokalnim sim karticama, roaming-om i to.

Procenat ljudi koji žive u zabitima u kojima ne postoji šansa za drugačiji pristup internetu, a treba im za posao, verujem da je statistička greška, ako uopšte i ima takvih.

A sa druge strane procenat onih koji bi se uz sve nedostatke i nemanje infrastrukture (prodavnice, apoteke, ambulante/domovi zdravlja, čišćenje prilaznih puteva zimi) preselili u neku takvu zabit ja mislim da je jednako mali, to jeste statistička greška.

Ko želi da se preseli na neku planinu i da stvarno živi tu neće birati lokaciju usred ničega, mada i u dosta tih usred ničega lokacija imaš signal mobilne telefonije, jer u takvim lokacijama to je samo jedan od problema da bi se uspostavio normalan život.

Kod mene u firmi nekoliko ljudi je u 2020 i 2021 odlučilo da se preseli van grada sa porodicama (Zlatibor, Kosmaj, Kopaonik, jedno u kod Gružanskog jezera, Fruška Gora...) i evo svi oni rade full time u mojoj firmi i dalje, bez da se iko ikada žalio na net ili imao neki izazov da napravi infrastrukturu za daljinski rad.

Sada ću im pisati na Slack-u da vidim šta će mi reći ko bi od njih koristio Starlink da krene da radi u Srbiji, a po ceni plaćanja duplo više od standardnog neta.

Naravno, ko želi da kupi kamper i putuje Evropom, a da pri tome živi i radi, dakle pravi život na točkovima mislim da je ovo svakako dobra priča, jer zamenjuje net u roaming-u, ili lokalne kartice.

P.S. ja koliko vidim na Starlink sajtu / mapi Srbija je označena kao "coming soon" prema tome ne treba se sekirati, ko želi verovatno ĉe uskoro moći da koristi, čim je "coming soon"
 
Navodno ove godine treba da "dodje" starlink u Srbiju ali koliko je tome verovati... A i kada dodje opet je pitanje cena jer su zvanične dosta velike i trebaju ih prilagoditi našem tržištu. Mapu pokrivenosti mobilne telefonije imaš kod svakog provajdera (oko Pirota i Bora su najveće rupe) ali je svakako dobro da opcije postoje. Više ponuda više i korisnka.
 
E ovo su prave budalaštine. Primećuje se nekonzistentnost u tekstu tj vidiš da napišeš nešto što si totalno omašio pa pokušavaš da opravdaš gomilom beznačajnog teksta.


Previše amerčkih filmova. Treba malo zaći i u realan svet. Recimo, kada si poslednji put bio u selu?


Koriste jer ga Elon šiluje. Elon mu dodje kao neka maskota, neki idol ljudi koji nemaju život van interneta. Ima tu sreću da se rodio prebogat i da je USA pogurala Teslu pa može da izfinansira i gubitak. Kada kinezi uguše Teslu i povedu priču oko EV tad će sve to pasti u zaborav.
Izvini ko se rodio prebogat?
 
Evo realnosti kad je u pitanje prenos podataka mobilnim telefonima, koji su ovde predloženi kao zamena, pri čemu MTS ima najbolje pokrivanje. Pri tome se ovde ne vide za ozbiljne korisnike i biznis takođe važni drugi detalji kvaliteta mobilnog signala. Recimo procenat izgubljenih paketa u prenosu podataka, kašnjenja, procenat raspoloživosti kvalitenog signala u vremenu (recimo zbog neravnomernog opterećenja deljenih resursa), vreme reagovanja i brzina popravke udaljenih mobilnih releja po brdima onda kad zbog nekog nevremena prestanu da rade, može li se do njih servisnim kolima stići zimi i po dubokom snegu ili blatu, koliku autonomiju rada imaju kad nestane struje, što je u ruralnim područijima veoma čest slučaj, itd. Pa zatim postoji problem što novije mobilne tehnologije koriste više opsege frekvencija, a fizika je takva da one onda nužno prave oštrije "senke" u pokrivenosti signalom u brdovitim predelima. Dakle na ovoj mapi se zbog male rezolucije slike ne vidi da li stvarno postoji signal, a pogotovo signal označene brzine, između dva brda. Recimo u nekom selu oko reke koja uvek ima niže, u brdo usečeno korito, pa je tu singal slabiji od signala samo neznatno dalje, ako je ta tačka viša ili manje zaklonjena. Zatim Starlink paketi su flat rate (mada su neki manje bitni servisi koji troše puno opsega opravdano zabranjeni, torenti i slični). I mobilni i klasični satelitski servisni paketi obično mere protok, pa cena posle limita naglo postaje veća, za razliku od Starlinka, itd, itd. Postoje velike i bitne razlike.

Kao što vidite, u brdovitom delu Srbije, južno od Save i Dunava, brzine od 100 Mb/sec i više su samo po većim naseljima. Sa Starlinkom bi odjednom SVE ovo bilo pokriveno. I to upravo krajevi gde se NEŠTO mora HITNO uraditi da brže počnu da se razvijaju. Pošto će veliki delovi Srbije ostati prazni kad umre starija generacija. Naravno da su najbitniji putevi i struja, ali to u 21. veku NIJE dovoljno. Pri čemu Starlink sada ubrzano ide na prosek od 200 Mb/s u daleko širem područiju Zemlje. To je pitanje samo kapaciteta za lansiranje novih, većih satelita druge generacije. Na tome se ubrzano radi.

Pokrivenost Srbije i mapa kvaliteta prenosa podataka MTS-a.jpg
 
Poslednja izmena:
koliku autonomiju rada imaju kad nestane struje, što je u ruralnim područijima veoma čest slučaj, itd.
Kada nestane struje nemaš ni interneta, imao stralink ili nemao. A u ruralnim područjima nije strano da nestane struje. Iskreno bih voleo da vidim kako će starlink preseliti ljude u ruralna područja ali to jednostavno nije realno.

Izvini ko se rodio prebogat?
"His mother, Maye Musk (née Haldeman), is a model and dietitian born in Saskatchewan, Canada, and raised in South Africa.[13][14][15] His father, Errol Musk, is a South African electromechanical engineer, pilot, sailor, consultant, emerald dealer, and property developer, who partly owned a rental lodge at the Timbavati Private Nature Reserve.[16][17][18][19] Elon has a younger brother, Kimbal, and a younger sister, Tosca.[15][20] Elon has four paternal half-siblings.[21][22][23]

The family was wealthy during Elon's youth"
 
Vrh