Šta je novo?

Stari stilovi

Putnik metroom

Beginner
Učlanjen(a)
01.05.2008.
Poruke
45
Pohvaljen
0
Zašto arhitektonska scena trenutno zanemaruje stare stilove s početka 20. veka i ranije? Da li je problem u investitorima, arhitektama, ceni materijala i izrade...?

Evo, primera radi, u Kijevu u Ukrajini prave kompletnu četvrt u retro fazonu (http://farm1.static.flickr.com/143/386466773_2fe38d25be_o.jpg). Da li je ovdašnjim ljudima koji su ovom poslu ovako nešto ispod časti, da li je to po njima kič? :) Interesuje me vaše mišljenje.
 
^^ Au, ovo mi je neviđen kič... bukvalno izmišljaju istoriju želeći da budu ono što nisu... može se reći da su kompleksi u pitanju :) Nemam ništa protiv obnova starih srušenih zgrada i sl.. ali gradnja nečega što nikada nije ni postojalo... mislim da se ne bi trebali brukati oko toga :)
 
Opet je sve stvar ukusa. Meni je ovo u Ukrajini kič, pogotovo ova jarko žuta. Ali, ne slažem se sa Stevom oko ovoga: izgradnja nečega što nikada nije postojalo. Šta to znači? Naravno da nijedna zgrada ne postoji dok se ne izgradi. Ako se izgradi u nekom stilu iz epohe, ne mora nužno biti kič. Meni je mnogo veći kič ono što se gradilo devedesetih, npr. Staklenac, Hajat, Enjub, zgrada penzionog na NBG-u i sl. iako je izgrađeno u stilu koji je tad bio u ''fazonu''.
 
^^ Kada kažem da se izgradi "nešto što ničega nije bilo" mislim na to da se u 21 veku grade objekti koji su bili tipični za 19 vek, ili za rimsko carstvo, ili za kameno doba i sl... Treba graditi ono što je aktuelno ali da bude u skladu sa okolinom.

Od tih objekta što si naveo samo je Hajat u stilu 80-90ih, staklenac i Enjub su primeri kako uopšte ne treba graditi objekte, odnosno kičasta verzija stila koji je tada bio u modi.
 
A zašto se onda grade objekti koji su tipični za 20. vek? I uopšte, dosta objekata koji se grade su opet loše verzije onoga što se gradi danas, u 21. veku
I Hajat je kič...
 
U devetnaestom veku su zidali zdanja po uzoru na srednjovekovne zamkove - a u renesansi su se vraćali uzorima iz perioda drevne Grčke i Rima. Da li je u tom momentu to bilo kič?
 
Po meni je upravo taj period vraćanja antici u vreme renesanse pravi kič.
Eto koliko je pojam kiča relativan.
 
Odlčno pitanje.

Koliko sam shvatio, sve što je na slici novogradnja, žuta zgrada je skoro pa završena a na ostalima tek treba da se radi fasada?

Najgora kičerica, verovatno pod jakim uticajem "investitora" :D Vrlo neprijatno za oko.
A na primer, da je spolja stavljena npr fasadna cigla u dve - tri blage pastelne boje, da više liči na ove nezavršene, u "neomalterisanoj" fazi, efekat bi bio potpuno drugačiji. Bio bi i dalje kič, ali ... zar i melodije uz koje je pevao Toma Zdravković nisu neka vrsta muzičkog kiča, pa ga svi opet vole :) Hoću da kažem da ni kič nije uvek loš. Kič je i ono rešetkasto čudo kod "Atine" na Terazijama. Ima i kome se i to sviđa, ali za mene je i to kič.

Imaćemo i mi u Beogradu sličnu situaciju kada se bude gradilo u Karadjorđevoj na delu uzvodno od Brankovog mosta. Šta podiči uz one tri višespratnice? Ja bih više voleo da se taj postor popuni nekim modernim zgradama koje bi samo spolja izgledale kao da tu stoje 60-70 godina nego da prednost dobije "moderni arhitektonski izraz" ili "autorski pečat"...npr staklena kocka i par standardnih profila ofarbanih u boju aluminijuma i zavarenih u neku "kompoziciju" :p
 
Ovaj ukrajinski projekat je veoma interesantan, još kad se uzme u obzir okruženje (šuma okolo), ovo liči kao neki srednjovekovni grad recimo u staroj Engleskoj, samo bez žute fasade. Ne bih polemisao dal je ovo kič ili nije, ali sigurno da je stil gradnje koji će svakako naći kupce na ukrajinskom tržištu nekretnina. Investitor je izašao na tržište sa nečim novim , što ga svakako razlikuje od konkurencije. Dobar poslovni potez. Ovo bi "upalilo" i kod nas. Samo ne na Novom Beogradu, zaboga, kao što je slučaj sa žuto zelenom zgradom koju je gradio "Imel" u ul.Zorana Đinđića. Ono je tuga. Ne bih se složio da je Hyatt kič, to nikako.
 
jesam možda poštovalac kiča ili tako nešto, al eto ja bih iskreno voleo da se npr neke stare zgrade u Beogradu obnove, pa čak možda da se neke i naprave koje bi bile u stilu neo neo toga;)...

meni je npr kriminal što još uvek nikom nije palo na pamet za obnovu palate Zora... ili one stare, mislim da se zvara Virtemberška kasarna... Goldstein će me ispraviti ako grešim. ;)) ja nažalost nemam slike, al ako neko ima, nek ih objavi ;)
 
Vrh