Šta je novo?

Stanovi - naselje Dr Ivana Ribara - konkurs 2008

Lela

Novice
Učlanjen(a)
28.05.2011.
Poruke
20
Pohvaljen
0
Lokacija
Beograd
Predlazem da ovom forumu pristupe samo oni koji:

- cekaju zavrsetak izgradnje stanova u naselju Dr Ivana Ribara

- cekaju povracaj PDV-a za kupljene stanove

iz konkursa za neprofitne stanove iz 2007. godine.

Hajde da pricamo o:
- roku zavrsetka radova
- ceni kvadrata
- mogucnosti zamene stana (manja-veca kvadratura)!
- povracaj PDV-a
 
Povracaj PDV-a:
Ljudi koji su vec kupili stan u uluci Jurija Gagarina (isti konkurs od 2007. godine), vec dve godine biju bitku oko povracaja PDV.

Osnovali su Grupu gradjana "1000 neprofitnih stanova - konkurs 2007"
link:
http://www.1000neprofitnihstanova-konkurs2007.blogspot.com/

Podsecam da se ovo veoma tice i nas koji cekamo zavrsetak izgradnje preostalih stanova.
 
Neko se raspitivao o zameni stanova i rečeno mu je da to nije moguće. U konkursu iz 2007. godine deljeni su stanovi pomalo čudnog rasporeda. Tako u jednoiposobnom stanu od 52 kvadrata imate spavacu sobu od desetak kvadrata i dnevnu sobu velike kvadrature.
 
Raspitivala sam se ja, nakon informacije koja je prošla forumom da je to moguće, i dobila sam informaciju da to nije dozvoljeno.

Situacija se za poslednjih 5 godina dosta promenila i mislim da bi bilo dobro kada bi dozvolili licima koji su ostvarili pravo kupovine na konkursu da među sobom razmene stanove ukoliko im to odgovara.

Ovu informaciju sam dobila pre oko 6 meseci i dalje se nisam raspitivala. Ako bi se javio dovoljan broj zainteresovanih možda bi mogli da pokrenemo tu inicijativu.
 
Ljudi ne znam da li vi imate neku informaciju o ceni kvadrata u Dr. Ivana Ribara? Načula sam da najavljuju cenu od 1200eura po kvadratu. :shok: Ja sam stvarno ostala u šoku, zar je moguće da bude toliko????
Onda mi ostaje da samo.... :bash:
Kao jedino u Dr. Ivana Ribara je PVC-stolarija a u ostalim zgradama je drvena, kao i ostale zgrade su gradjene od blokova a naše od ytong blokova!!???? :rolleyes:
Ako znate bilo kakvu informaciju....razmenit je na forumu.
 
Verujem da je to dezinformacija. Da li je nas neko pitao za materijal kojim ce praviti zgrade? A sto je jos gore, parket, stolarija, roletne, plocice i ostalo, u zgradama u Dr Ivana Ribara, su najjeftiniji sto mogu naci, samim tim i najlosijeg kvaliteta, pa su nas bas "usrecili".

1.200 evra, koje pominjete je jezivo skupo. Ovo nisu prve zgrade koje se prave u Beogradu, tako da ljudi iz gradjevinske struke znaju koliko iznosi proizvodna cena kvadratnog metra. Hocu da kazem, ZNA SE proizvodna cena.
Ranija gradska vlast koja je pravila neprofitne stanove, je iste prodavala po proizvodnoj ceni i nije se obrukala. Ova nasa sadasnja gradska vlast moze biti korektna prema nama i odrediti stvarno proizvodnu cenu ili u suprotnom nas moze PREVARITI.

Iskreno se nadam da nas nece prevariti.
 
Cena:
Cini mi se, 1090 e je bila cena stana u zgradi u Jurija Gagarina
(to je zgrada iz naseg konkursa koja je prva zavrsena).
Na to su platili i PDV koji im vec evo dve godine nije vracen iako im je ovo prvi stan!

Zamena:
Secate se, pri odabiru stana su nam rekli da cemo, ukoliko neko odustane od kupovine stane taj stan biti ponuđen prvom sledecem, a njegov sledećem, i sve tako do onog ispod crte koji se znači nada da će možda i za njega ostati nesto.
Ta priča mi je ponovljena kada sam pre par meseci zvala i pitala o mogućnosti zmene. Tada mi je receno da se, prema iskustvu iz predhodnih raspodela, desava da ljudi odustaju!

Receno mi je "Zamena nije moguća zbog mogućnosti zloupotrebe"!?!
Samo što niko nikog još uvek nije pozvao.
Meni se čini da je manja zloupotreba ako se ljudi dogovorno zamene, nego ako onaj koji je imao vise bodova mora da odustane od stana zbog toga što ne može da plati toliki iznos.
 
A sto su se uopste otimali oko vecih stanova ako ne mogu da plate, svi su birali najvece sto je moglo. Setite se konkursa iz 2003. cini mi se, kupovali su ogromne stanove na dobrim lokacijama po 750evra, a posle ih prodavali po 1800 (na Retenziji npr.)
Meni licno bi odgovarao veci stan nego onaj koji sam bila u mogucnosti da odaberem...
Ne razumem se mnogo u cene materijala, ali znam da mi se dopada sto ce nase zgrade imati lift i sto ce biti uredjena okolina. Kad privatnik sazida zgradu na sred njive i stavi oko zgrade trotoar od 0.5m pa kad padne kisa trebaju kaljace da se stigne do zgrade... dzabe sto je 'jeftino'
Treba da imate na umu da ono sto je dobro kod naseg konkursa je to sto je kamata 0.5% koju ni jedna banka ne nudi za stambeni kredit. Ne kazem da je cena mala, ali uslovi su uzmi ili ostavi...
 
PDV se vraća kada se otplati celokupan iznos stana. Ako uzmete kredit od banke smatra se da ste stan otplatili jer ga banka plati u vaše ime i PDV se vraća. U našem slučaju umesto banke pojavljuje se SG kao kreditor!!! i zbog toga nam PDV neće biti vraćen pre otplate celog iznosa.
U prethodnom konkursu (od 2003. g.) neki su kupili velike stanove na atraktivnim lokacijama (Čukarička padina, recimo), prodali ih po daleko većoj ceni, otplatili kredit i kupili sebi drugi, manji stan!
Kod konkursa iz 2007. godine jedino što je dobro jeste kamata od 0,5 %. Ostali uslovi su zaista uzmi ili ostavi.
To što smo dugo čekali da se konkurs raspiše, što se pomeraju rokovi useljenje, što sve traje 5-6 godina......
 
U vreme kada su se lica koja su dobila pravo kupovine po konkursu odlučivali za stan svi smo verovali da cena sigurno neće preći 900 EUR.

Uprkos većoj ceni i dalje verujem da je mnogo veći broj onih koji bi manji stan menjali za veći (kao što je moj slučaj - porodica raste i fizički i brojčano :) ) nego obratno, i stvarno ne vidim zloupotrebu u zameni! Stan na koji imamo pravo menjali bi svojom voljom i to sa nekim koji ima ista prava kao i mi. Dobro jednima - dobro i drugima.

Po njihovoj logici onaj ko je uzeo veći ne može da ga menja za manji nego samo da odustane od kupovine, a sama dalja procedura upliće toliko ljudi koji su konkurisali da niko više neće moći da iskontroliše ko je sve pozivan i kako su menjani stanovi... mnogo veća šansa za zloupotrebe!
 
Slažem se u potpunosti. Pošto će svi stanovi biti useljivi istovremeno, trebalo bi omogućiti zamenu, transparentno. Ovako, ko će imati uvid u to koliko je kupaca odustalo i kome su dodeljeni stanovi? Verujem da će biti odustajanja zbog neočekivano visoke cene kvadrata.
 
I ja verujem da ce se odustajati od kupovine, al' sto rece Dragana ko ce to da iskontrolise...
 
Sveza informacija...
Koleginica je bila po predlog ugovora danas, radi se o zgradi u Vojvodjanskoj ulici, cena kvadrata je 1051 evro, a useljenje 29.12. tako su njoj rekli
 
Lelo, ZZOlja, Dragana i Makicaci, buduce komsije,
sta Vi mislite o neocekivano visokoj ceni kvadrata
i da li je Vama zaista svejedno koliko cete platiti stan (naravno imajuci u vidu uslove Konkursa)?
Molim Vas da mi odgovorite.
 
Naravno da mi nije svejedno kolika će biti cena kvadrata, ali ne verujem da moje mišljenje u tom smislu nešto vredi.

Činjenica je da za stan iste kvadrature već 7 godina plaćam kiriju 300 evra i da će mi (samo) zbog uslova kreditiranja (kamatna stopa 0,5%) ovaj stan na kraju ipak biti za 70-tak evra mesečno "jeftiniji" (da ne pričamo o tome da ću ipak otplaćivati svoje i da ću ga urediti onako kako meni odgovara).

Da nije tako, konkurs bi bio potpuni promašaj. To se i vidi po ovom poslednjem. Gotovo svi koji su konkurisali su dobili stan, ali tek tu će biti odustajanja kad dodje do useljenja. (setite se kako je bilo na našem konkursu, posebno za mlade bračne parove!)

Ono na šta možemo insistirati je povrat PDV-a. To jeste nešto što će puno značiti (dobar deo, ako ne i ceo stan se može opremiti tim parama), a sa druge strane zaista je nepravedno i izmena zakona ne bi trebala da predstavlja problem ni gradskoj ni republičkoj vlasti. Reč je o samo 1000 stanova - sad i očigledno nikad više!

Takođe, ukoliko bi bilo dovoljno zainteresovanih i ukoliko bi naišli na razumevanje gradskih vlasti možda bi postojala i neka šansa da se dozvoli zamena stanova... ali odavno sam prestala da se nadam tome.

Sve u svemu, da je moglo povoljnije ne bih i dalje bila podstanar i čekala... kao svi mi.
 
Najnovija informacija pozvani su ljudi u Vojvođanskoj na na potpisivanje ugovora u četvrtak i cena je 1050eura!!!(što nije loše). Tako da i nama u Dr.Ivana Ribara ne može biti 1200eura, tolika razlika!?!!!
 
U tom slučaju stan od 50 kvadrata =52.500 E, učešće 10.500, otplaćuje se 42.000 plus 0,5 % kamate, na 240 meseci rata je 184 E. PDV je 4200 E.

Ista kvadratura po ceni od 1200 E - mesecna rata 210 E. PDV 4800 E.

Za iznos PDV mogao bi se baš lepo opremiti stan.
 
Evo računice za Vojvođansku, stan 56,41m2 učešće 16800, PDV 4800, rata 208 E.
Smatram da je neopravdano što se PDV ne vraća kao i drugima koji kupuju stan prvi put, pogotovo što je to bio uslov da se konkuriše.
Potrebno je da još više ljudi uzme učešća u akciji da se PDV vrati a ne kao do sada samo pedesetak.
 
mislis ucesce sa PDV-om 16 800?
Boba":2691ab76 je napisao(la):
Evo računice za Vojvođansku, stan 56,41m2 učešće 16800, PDV 4800, rata 208 E.
Smatram da je neopravdano što se PDV ne vraća kao i drugima koji kupuju stan prvi put, pogotovo što je to bio uslov da se konkuriše.
Potrebno je da još više ljudi uzme učešća u akciji da se PDV vrati a ne kao do sada samo pedesetak.
 
nije mi svejedno kolika je cena stana, ali to je njihova odluka i mi mozemo da se bunimo koliko hocemo, bice onako kako su resili, slazem se sa Draganom.
Sto se tice nasih stanova, ipak mislim da ce biti skuplji ako ni zbog cega drugog onda zbog liftova, mada tu ima vise stanova, zaista ne znam kako se sve to racuna.
PDV bi trebalo da vrate, ali kako nisu vratili onima koji su se prvi uselili tako ni nas nece osloboditi.
Ono sto se razlikuje u ugovoru stanara koji su se uselili za proslu Novu Godinu i onih koji se useljavaju sada, je to da se kod prvih PDV placao u roku od 3 meseca, a sada je rok 8 dana kao i uplata ucesca...
 
Izvinjavam se, tačno je učešće sa PDV-om 16800.
 
PDV nije vraćen onima koji su se uselili pre dve godine zato što nisu doneta podzakonska akta kojima bi se taj deo regulisao. Jednom kada se taj akt donese važiće za sve - i one koji su se uselili pre dve godine i za one koji se budu useljavali za novu godinu i za nas ostale kad to dočekamo!!!

Mislim da je to jedino za šta možemo da urgiramo. Da li je bilo povratne informacije posle onog protesta koji je održan u novembru?
 
Da li stavljali neku izolaciju na ove zgrade? Nesto nisam primetio. Ima li neko tu informaciju?
 
Vrh