Šta je novo?

Stanovi - naselje Dr Ivana Ribara - konkurs 2008

kaakv je ovo odgovor? na koje postavljeno pitanje su se udostojili da odgovore? jednostavnije bi bilo da su napisali: Moze nam se!!!".
 
Pitanje nam je svima jasno, ali odgovor, mislim da je također jasan. Baš njih briga za nas. Ništa nam ne preostaje nego četvrtak 22.03.2012. u 13:00 ispred Skupštine i tako stalno do izbora.
 
a najcudnije od svega je pominjanje Zakona o javnim nabavkama. u tom slucaju bi cena svih radova bila unapred poznata. MORA biti poznata i MORA biti poznata cena kvadrata pre izgradnje, a ne da se utvrdjuje nakon izgradnje u skladu za njihovim potrebama. izgleda da u ovom slucaju ne postoje ni predmer ni predracun, a Zakon se primenjuje u zavisnosti od situacije. izgleda da smatraju da ove stanove kupuje 1000 veverica.
 
Ja iskreno nakon ovoga nisam spaval celu noc, toliko sam se iznervirala, toliko se osecam jadno bedno i bespomocno da se recima neda opisati. Kakva je ovo banda na vlasti, a bas nakon citanja ovog posta na tv svi u glas, prvo Djilas, Tadic pa ona Njihova "lepotica", i svi se bore za dobrobit gradjana, bolji zivot, al kad Tadic rece ma pobedicemo ih ponovo bre, bas tim recima, e stvarno mi doslo da bezim odavde....
Ljudi moze im se, mogu da rade sta god hoce, a ocigledno planiraju da to i nastave. Blago ovima sto su usli u svoje stanove, mi iz Ivana Ribara smo im ostavljeni na milost da se sa nama raskusuravaju i bahate.
Mislim da bi nas problem trebalo prezentovati u BG- hronici, studiju B i svugde gde je to moguce, moramo uzeti stvari u svoje ruke i izborii se pre svega za sto skorije uselenje ( a ovi sto su im stanovi zavrseni bez odlaganja) da bi se uopste borili za ukidanje pdv-a. Ovako pocinjemo od repa jer kako stvari stoje ko zna kad ce to biti, kao sto neko rece to moze biti i u decembru, a sudeci po dinamici radova i tokom sledece godine (znamo da im je tokom leta vruce pa se ni tada ne radi jedno vreme).
Izvinite na ovoj konfuziji u postu, al' zaista sam pod utiskom i osecam se lose zbog ovoga.
Pozdrav svima!
 
izgleda da nisam jedini patio od nesanice nocas. ne znam vise ni sta da napisem ovde. pomalo vredja inteligenciju informacija da im za uredjenje prilaza oko zgrada i zelenih povrsina treba 6 meseci. ceo Bulevar su zavrsili za 9. nema nista od dopisivanja sa njima. u cetvrtak u 13!
kaca":3hpwcsqg je napisao(la):
Ja iskreno nakon ovoga nisam spaval celu noc, toliko sam se iznervirala, toliko se osecam jadno bedno i bespomocno da se recima neda opisati. Kakva je ovo banda na vlasti, a bas nakon citanja ovog posta na tv svi u glas, prvo Djilas, Tadic pa ona Njihova "lepotica", i svi se bore za dobrobit gradjana, bolji zivot, al kad Tadic rece ma pobedicemo ih ponovo bre, bas tim recima, e stvarno mi doslo da bezim odavde....
Ljudi moze im se, mogu da rade sta god hoce, a ocigledno planiraju da to i nastave. Blago ovima sto su usli u svoje stanove, mi iz Ivana Ribara smo im ostavljeni na milost da se sa nama raskusuravaju i bahate.
Mislim da bi nas problem trebalo prezentovati u BG- hronici, studiju B i svugde gde je to moguce, moramo uzeti stvari u svoje ruke i izborii se pre svega za sto skorije uselenje ( a ovi sto su im stanovi zavrseni bez odlaganja) da bi se uopste borili za ukidanje pdv-a. Ovako pocinjemo od repa jer kako stvari stoje ko zna kad ce to biti, kao sto neko rece to moze biti i u decembru, a sudeci po dinamici radova i tokom sledece godine (znamo da im je tokom leta vruce pa se ni tada ne radi jedno vreme).
Izvinite na ovoj konfuziji u postu, al' zaista sam pod utiskom i osecam se lose zbog ovoga.
Pozdrav svima!
 
Da li je skup ispred skupstine Srbije,ili ispred skupstine grada?
 
dajte da se dogovorimo kako treba. u cetvrtak 22 u 13h ispred skupstine grada?? trazimo da nam dozvole da se sto pre uselimo i da se zakon o pdv-u izmeni?? moramo da usaglasimo sta hocemo, ako odemo tamo ne pripremljeni i ako se svako dere sta hoce izgledacemo neozbiljni. da li smo ovaj skup najavili??? nemojte da izgledamo kao gomila huligana koje policija rasteruje. dajte da se ozbiljno organizujemo jer se stvarno borimo za jako bitnu stvar i treba da sve prodje kako treba.
 
Dobijeni odgovor na upućeni dopis je samo puko ispunjavanje forme. Nepoštovanje rokova bi lakše prihvatila uz adekvatnu argumentaciju ili barem konkretnije informacije o odlaganju, što apsolutno nisu dali, a tim gore što ni ne smatraju da su u obavezi da to čine, već da je to stvar dobre volje.. Ovako baratamo samo poluinformacijama i nagađamo, a nezadovoljstvo je tim veće.
Trebalo bi jasno dati do znanja nadležnima da su oni propisivali uslove i rokove, a da pogodnosti koje su tom prilikom ponudili, sada zloupotrebljavaju i manipulišu po principu uzmi ili ostavi..
Slažem se da je neophodna najava skupa, pa ukoliko je neko upućen u proceduru, bilo bi dobro da to uradimo što pre...To se da rešiti ovako, ali mi se čini da je teže delegirati nekoliko predstavnika i objediniti zahteve samo putem foruma..
 
Ko je upucen u proceduru neka najavi skup. Pretpostavljm da se telefonom mogu obavestiti nadlezni iz Skuostine grada . Ako treba da im onaj isti dopis predamo na pisarnici,a jedan bi trebalo uputiti i Skupstini Srbije . Odlicno bi bilo ako bude medijski propraceno.
 
Član 6.

Prijavu za održavanje javnog skupa sazivač podnosi Ministarstvu unutrašnjih poslova - organizacionoj jedinici na području održavanja javnog skupa (u daljem tekstu: nadležni organ), najkasnije 48 sati pre vremena za koje je javni skup zakazan. Prijavu za održavanje javnog skupa iz člana 2. stav 3. ovog zakona, sazivač podnosi nadležnom organu najkasnije pet dana pre vremena za koje je javni skup zakazan. Prijava se podnosi lično ili preporučenom pošiljkom i mora biti potpisana. Rok za prijavu podnetu preporučenom pošiljkom, teče od dana prispeća pošiljke. Prijava sadrži program i cilj javnog skupa, podatke o određenom mestu, vremenu održavanja i trajanju javnog skupa i podatke o merama koje sazivač preduzima za održavanje reda i o redarskoj službi koju radi toga organizuje, sa procenom broja učesnika javnog skupa. Prijava javnog skupa u pokretu sadrži i detaljno određenu trasu kretanja, mesto polaska i mesto završetka. Kopiju prijave sazivač istovremeno dostavlja nadležnom organu opštine, odnosno grada iz člana 5. stav 3. ovog zakona.

http://www.savremenisport.com/Pravo_Zak … djana.html

Izvor: Zakon o okupljanju gradjana - Zakoni u sportu - Sport i pravo - Savremeni sport.com
 
Драга Ивана Б. и Роки: Ваши постови су легалистички сасвим у реду. Међутим, ко ће од нас, на чијем меморандуму, са чијим печатом и потписом да поднесе пријаву за одржавање јавног скупа??? Правно гледано, сваки заинтересовани грађанин има право да се обрати државном или органу локалне саомоуправе у циљу решавања неког свог проблема. Уредно и законито, може да се обрати писмено или лично - усмено. Нигде није забрањена СЛУЧАЈНА могућност да се, пуком коинциденцијом, више стотина забринутих и оштећених грађана нађе испред неког градског органа у исто време! Ако при томе не уништавају имовину, не угрожавају никога и не ометају саобраћај - полицајци локалне станице ће, као и на ранијим протестима, само да посматрају и извештавају кога треба. Ако и крену да нам растуре случајни скуп - а) није нам првина, многи од нас су се тако борили за ову и овакву власт б) ето нама још 5-6 ТВ екипа и много драгоценог публицитета.

Да ли се Вама за све ове године Град обратио са неким обавештењем, извињењем због кашњења, информацијом како се боре да се и Вама као купцу првог стана укине ПДВ? Имају Ваше адресе! ???

Дакле - на све три до сада усељене зграде из нашег програма су вечерас излепљена обавештењао скупу у четвртак. Остали (др Иван Рибар) се обавештавају са овог форума или личним дојавама - ко кога познаје. Хајде да искористимо заиста задњи воз за веома важан део приче везан за повраћај ПДВ-а! Коме од нас не треба тих 5-6-7-8 хиљада евра и ко би волео да их ''орочи'' на двадесет година??? Ако неко баш не може да дође - нека пошаље рођаке, пријатеље, комшије, децу, родитеље - само нека нас буде што више!

ПИШТАЉКЕ У ЏЕПОВЕ - ДОВИЂЕЊА У ЧЕТВРТАК!!!
 
upravo sam citao da su pomerili rokove i da kasne nekoliko meseci i sa izgradnjom stanova u Stepi. to su stanovi za koje su vec uzeli pare. imate posebnu temu na ovom forumu posvecenu tome. tamo se vodi diskusija slicna nasoj. razliciti projekti, ali ih likovi iz iste skole vode
 
ok. ja cu doci, ali ako bilo ko pokusa da politizuje ovaj skup odmah odlazim. Necu da neko koristi moju muku u politicke svrhe. Ne zanima me ko je na vlasti, ja samo trazim ono sta mi pripada. Nemojte da se neko tamo dere ova stranka je najbolja ili ona, bas me briga za sve stranke i necu da me neko sada koristi u predizborne kampanje. Moj je predlog onog koji spomene bilo koju stranku izopstiti iz skupa. ko hoce da forsira stranku neka izvoli, ali bez mene
 
Nadam se da svi delimo isto misljenje, imamo svoj cilj i samo to bi trebalo da nam bude prioritet. Ukoliko neko ima drugacije namere trebalo bi da ide na neki drugi skup.
 
Potpuno se slažem da Dejaanom.
Mene isto politika ne zanima.
Učestvujem u ovome isključivo radi ostvarivanja svojih prava.
I isto predlažem da u startu presečemo svaki pokušaj da se zlouptrebi naš protest pominjanjem bilo koje političke stranke.
Vidimo se.
 
kakva crna politika? ovo nema veze sa politikom. ako je nekome to cilj onda bolje da ne dolazi. mislim da je svima jasno da su svi oni isti ili sto bi nas narod rekao:"ne zna se ko je gori." ko god da je vlasti mi bismo imali isti problem. sutra se nalazimo da bismo ih podsetili sta su obecali i na sta su obavezali i da to isteramo do kraja. vidimo se
sofija":ylw6wu13 je napisao(la):
Potpuno se slažem da Dejaanom.
Mene isto politika ne zanima.
Učestvujem u ovome isključivo radi ostvarivanja svojih prava.
I isto predlažem da u startu presečemo svaki pokušaj da se zlouptrebi naš protest pominjanjem bilo koje političke stranke.
Vidimo se.
 
ДОБРЕ ВЕСТИ!!!!!!

На протестном скупу нас је било око 120 (нека је срамота изосталих 880, нарочито оних који се ни раније нису појављивали!). После окупљања испред зграде Скупштине Града на Тргу Николе Пашића смо УШЛИ у зграду, а убрзо су нас пустили у велику салу скупштине града да сачекамо долазак члана Градског већа Зорана Костића. Он је убрзо дошао и саслушао наше захтеве и питања. Наравно, најбитнији су били: поврађај ПДВ-а, рокови усељења за др Ивана Рибара и структура цене квадрата. Током разговора, позвао га је градоначелник Ђилас и рекао да ће убрзо у свом кабинету примити пет представника наше групе.

Гласањем већине, одабрани су представници како већ усељених зграда, тако и оних јои тек чекају усељење. То су били: Весна Зечевић, Милка Ивановић, Јовица Каличанин, Никица Љубоја и Миле Вукашиновић.

Састанак и врло отворен разговор са градоначелником Ђиласом је трајао 40 минута. Резултати су следећи:

1. Градоначелник ће, са свим потенцијалима којима располаже Град и ДС, максимално да се заложи да у последњем заседању Скупштине србије, уз најављене измене Закона о ПДВ-у у области опреме за бебе, буде буде изгласан и ''наш'' предлог измена истог закона у области повраћаја ПДВ-а за купце социјално-непрофитних станова, чији текст је већини познат, и односи се на будуће власнике станова у др Ивана Рибара, али и ретроактивно на три већ усељене зграде.
2. Уколико се то не догоди, Град ће у најкраћем року купцима ,непрофитних станова који су ПДВ уплатили и његов повраћај чекају 20 година, одобрити тзв. ''грејс'' период (мировање) у отплати станова, који ће трајати тачно толико док се, у збиру вредности месечних рата, не намири износ који су дали за ПДВ. У том смислу, одмах је наложио Градском правобраниоцу да пронађе најповољнију законску норму за то (анекси уговора, колективно решење градског органа, појединачне молбе и решења и сл.)

3. Рокови усељења за др Ивана Рибара: Ђилас је признао да о том кашњењу није упознат, и одмах је контактирао надлежне градске службе и функционере. Резултат је градоначелниково обећање да ће сви ови станови бити усељени до краја јула ове године.

4. Цена квадрата у већ усељеним зградама и онимакоје се довршавају - као што смо и очекивали, и Костић и Ђилас су остали при тврдњама да је то права непрофитна цена, коју је Град платио ''од пројектовања до кречења'' и да по том питању не може бити расправе. За разлику од наших досадашњих обраћања градским органима, обећао је да ћемо добити тачне и детаљне спецификације структуре трошкова свих изграђених објеката, што ће нам омогућити да, ангажовањем независних експерата грађевинске и економске струке, добијемо коначне одговоре. Држимо га за реч.

5. Ђилас је предложио да, у име свих нас, сачинимо допис председници Скупштине Србије, са описом нашег специфичног проблема и молбом да се предлог измена закона обавезно стави на наредни (и последњи у овом сазиву) дневни ред. Тражио је да и он ујутро добије копију дописа, да би могао да га ''прогура'' где год је могуће и потребно. Сличан допис ће сутра добити и сви шефови посланичких група, да би знали о чему се ради и евентуално нас подржали у прављењу кворума и самом гласању.

Надам се да смо Вас мало орасположили, јер је извесно да се две највеће ноћне море (ПДВ и ''тата, када ћемо се уселити у НАШ стан'') најзад приближавају решењу.

Поздрав свима, Миле Вукашиновић.
 
Хвала на обавештењу!

То је већ боље, ако тако и буде, а надамо се да ће и бити. Био сам на том скупу и стварно је срамота да се окупи тако мали број. Добро је да је одабрана екипа од пет чланова јер је то много боље него да скупно износимо проблеме који би само направили збрку.
Поздрав свима будућим станарима! Миле Допуђ
 
Pozdrav svim forumašima!

Mile, nadam se da ćeš objaviti tekst akta koji je upućen u Skupštinu Srbije.

Pozz! :)
 
Наравно да ћу објевити текстове дописа! Већ бих ставио овде скениране слике са пријемним печатима установа, да администратори нису толико искомпликовали постављање фотографија. Ово је текст које је данас достављен (проверено) на сто председнице Народне скупштине Славице Ђукић-Дејановић:

''НАРОДНА СКУПШТИНА РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ
Председница скупштине, Проф. др Славица Ђукић-Дејановић

Поштована госпођо председнице:

Обраћамо Вам се у име хиљаду београдских породица, које су последњих година своје стамбене проблеме, после вишедеценијског подстанарског стажа, решиле куповином социјално-непрофитних станова по конкурсу скупштине Града Београда из 2007. године. Услови конкурса су били релативно повољни, и омогућили су да београдски просветни и здравсвени радници, полицајци, запослени у јавним предузећима, млади брачни парови и друге категорије грађана које нису имале у власништву никакве некретнине, а живе искључиво од својих плата – коначно добију своје домове.

Међутим, поред учешћа од 20 процената за станове са ценом од 1000 – 1100 евра, огромна и многима непремостива препрека представља и обавезно плаћање ПДВ-а по стопи од 8 процената. Иако је наш закон ослободио купце првог стана плаћања ПДВ-а, односно омогућио његову рефундацију у кратком року, несрећном формулацијом једног техничког члана закона, који прописује процедуру повраћаја уплаћеног пореза, само купци 1.000 социјално непрофитних станова су доведени у ситуацију да им исти буде враћен тек после 20 година, по исплати целокупне продајне цене стана. Разлог за то је специфична ситуација у којој је Град Београд инвеститор, али и кредитор купца. Дакле, као купци социјално-непрофитних станова не тражимо никакве привилегије, већ само да имамо право да приликом куповине првог стана, као и наши сународници који имају много новца и то чине једнократном уплатом, повраћај уплаћеног ПДВ-а остваримо за месец до два.

Иницијатива за измену закона је покренута од стране Сталне конференције градова и општина, јер су и други градови (Крагујевац, Пирот, Кикинда, Смедеревска Паланка...) покренули пројекте социјално-непрофитне изградње. Иницијатива је прошла одговарајући процедуру и формално-правно је спремна за усвајање на наредној седници Народне скупштине.

Сматрамо да би на, вероватно последњој седници парламента у овом сазиву, више него симболичан значај имало усвајање олакшица за породице са бебама, али и за оне чије су бебе већ одрасле сањајући да једнога дана имају своју собу.

Уверени смо да ћете у том циљу учинити све што је у Вашој моћи, и на томе Вам се унапред захваљујемо.

С поштовањем, представници 1.000 породица – купаца социјално непрофитних станова.

Београд, 23. Март 2012.
Прилог: потписи купаца социјално-непрофитних станова присутних на састанку са градоначелником Београда дана 22. Марта 2012. године''





Сличан допис, са неопходним формалним изменама је достављен шефовима свих 10 посланичких група у скупштни, како би били упознати са суштином предлога који ће (надам се) доћи на дневни ред.

Пошто је на састанку Драган Ђилас инсистирао да буде у току са дописом председници скупштине, копија истог му је данас достављена уз следећи пропратни акт:

''Градоначелнику Града Београда
Господину Драгану Ђиласу


Поштовани господине градоначелниче:

Као што смо се договорили на јучерашњем састанку, у прилогу Вам достављам копију писма које је, у име хиљаду породица – купаца социјално непрофитних станова, са потписима јутрос достављено председници Народне скупштине Републике Србије. Писмо сличног садржаја је достављено и председницима свих посланичких група републичког парламента.

Желим да Вам, у име стотина својих будућих комшија са којима сам јуче током поподнева контактирао, изразим захвалност за показану, веома охрабрујућу, решеност да се наши проблеми коначно превазиђу. Нас хиљаду већ деценијама лечимо становнике Београда, учимо и васпитавамо његову децу, чистимо његове улице, хапсимо његове криминалце. И живимо само од својих плата, па нам није свеједно да ли ће нас станови коштати шест хиљада евра више или мање.

Надам се да ће Ваша обећања бити испуњена и да ћемо крајем јула то заједно прославити у нашем новом насељу.

С поштовањем,





У Београду,
23.марта 2012. представник групе купаца социјално-непрофитних станова

Миле Вукашиновић
beogradskapolicija@gmail.com


Наравно, код мене су копије докумената са потврдом пријема, што ћу вам предочити на нашем првом наредном виђењу.

О догађају су обавештени и новинари ''Блица'' па је реално очекивати да ће и ово објавити. Иначе, градоначелник је јуче био љут на своје сараднике јер је за кашњење изградње 730 станова у др Ивана Рибара први пут сазнао управо из чланка у ''Блицу'' од 11. марта, са нашег ''малог'' протеста на тој локацији.

Поздрав!!!
 
"Иначе, градоначелник је јуче био љут на своје сараднике јер је за кашњење изградње 730 станова у др Ивана Рибара први пут сазнао управо из чланка у ''Блицу'' од 11. марта, са нашег ''малог'' протеста на тој локацији." Ко зна ко је за ово задужен, али је сигурно да није обављао свој посао како треба. Небитно. Важно је да су се ствари покренуле. Штета што нас није било више на јучерашњем протесту. Ово су заиста охрабрујуће вести.
 
Postovani Mile, samo da Vas pozdravim i zahvalim na angazovanju oko ovog,za sve nas,vrlo vaznog pitanja.Pozdrav od porodice Jovicic.
 
Svaka cast,nadam se da je obavljen veliki posao za sve nas!Pozdrav svima!
 
Sve su ovo odlicne vesti. Zao mi je sto u cetvrtak nisam mogla da prisustvujem skupu, jer nisam mogla da izadjem sa posla. Nadam se da ce gradonacelnik odrzati obecanja. Pronasla sam njegov intervju dat krajem decembra, u kome kaze da se dogovorio sa Ministarstvom finansija da buduci kupoci neprofitnih stanova nece ni uplacivati PDV, a da se za one koji su platili usvoji izmena zakona. Sta ce biti sa nama koji se tek useljavamo? Placamo PDV ili ne?
 
Vrh