Šta je novo?

Stambeni Krediti (subvencionisani, komercijalni...) i Povrat PDV-a

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=841157#p841157:1esaqgtd je napisao(la):
draganst72 » Uto Apr 13, 2021 7:19 am[/url]":1esaqgtd]Pozdrav svima.Bio sam pre neki dan u jednu od banaka za stambeni kredit,ispunjavam sve uslove za iznos koji mi je potreban ali kad sam rekao gde zelim da kupim nekretninu sluzbenik se malo namrgodio.Rec je o nekretnini van beograda,malom mestu tacnije vikend naselju.Nama mesto odgovara za zivot,mir tisina na obali reke.Nakon malo raspitivanja cujem da banke ne daju kredit u mestima manjim od 10.000 stanovnika.Nije mi logicno,nekretnina je 1/1 sto se tice papira i u tom delu je cena skocila za nekih 20% za zadnjih godinu dana.Pitanje je da li je neko imao ovakvog iskustva?Unapred hvala.

Послато са ZTE BLADE A512 помоћу Тапатока
Ako je u pitanju vikendica, nije moguće dobiti stambeni kredit jer se vikendice ne smatraju stambenom nepokretnošću.
 
TheGray":1dbl90v9 je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=841157#p841157 je napisao(la):
draganst72 » Uto Apr 13, 2021 7:19 am[/url]":1dbl90v9]Pozdrav svima.Bio sam pre neki dan u jednu od banaka za stambeni kredit,ispunjavam sve uslove za iznos koji mi je potreban ali kad sam rekao gde zelim da kupim nekretninu sluzbenik se malo namrgodio.Rec je o nekretnini van beograda,malom mestu tacnije vikend naselju.Nama mesto odgovara za zivot,mir tisina na obali reke.Nakon malo raspitivanja cujem da banke ne daju kredit u mestima manjim od 10.000 stanovnika.Nije mi logicno,nekretnina je 1/1 sto se tice papira i u tom delu je cena skocila za nekih 20% za zadnjih godinu dana.Pitanje je da li je neko imao ovakvog iskustva?Unapred hvala.

Послато са ZTE BLADE A512 помоћу Тапатока
Ako je u pitanju vikendica, nije moguće dobiti stambeni kredit jer se vikendice ne smatraju stambenom nepokretnošću.
Pa da u pitanju je vikendica,vikend naselje u okolini beograda.Mada u dosta tih vikendica zive ljudi i na par kilometra je selo pod cijom mesnom zajednicom su i te vikendice.

Послато са ZTE BLADE A512 помоћу Тапатока
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=841814#p841814:3mr59jg0 je napisao(la):
draganst72 » Sre Apr 14, 2021 8:27 pm[/url]":3mr59jg0]
TheGray":3mr59jg0 je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=841157#p841157 je napisao(la):
draganst72 » Uto Apr 13, 2021 7:19 am[/url]":3mr59jg0]Pozdrav svima.Bio sam pre neki dan u jednu od banaka za stambeni kredit,ispunjavam sve uslove za iznos koji mi je potreban ali kad sam rekao gde zelim da kupim nekretninu sluzbenik se malo namrgodio.Rec je o nekretnini van beograda,malom mestu tacnije vikend naselju.Nama mesto odgovara za zivot,mir tisina na obali reke.Nakon malo raspitivanja cujem da banke ne daju kredit u mestima manjim od 10.000 stanovnika.Nije mi logicno,nekretnina je 1/1 sto se tice papira i u tom delu je cena skocila za nekih 20% za zadnjih godinu dana.Pitanje je da li je neko imao ovakvog iskustva?Unapred hvala.

Послато са ZTE BLADE A512 помоћу Тапатока
Ako je u pitanju vikendica, nije moguće dobiti stambeni kredit jer se vikendice ne smatraju stambenom nepokretnošću.
Pa da u pitanju je vikendica,vikend naselje u okolini beograda.Mada u dosta tih vikendica zive ljudi i na par kilometra je selo pod cijom mesnom zajednicom su i te vikendice.

Послато са ZTE BLADE A512 помоћу Тапатока
Potpuno besmisleno, slažem se. Našao sam ovaj članak gde su objasnili razloge banaka za odbijanje takvih zahteva.
Šta se krije iza takvih zakona, podzakonskih akata, odluka, pitanje je za politički osvešćeniji narod :)
https://24sedam.rs/biznis/pikirali-ste- ... k-postoji/
 
Nije mi jasno zasto ali ako je politika banaka takva malo im je naopaka.Ja bi tu ziveo,za pola sata sam na posao.To su kuce sa sto i vise kvadrata,garaze,podrumi itd.Ja za vikendicu smatram nesto od 20-30m2.

Послато са ZTE BLADE A512 помоћу Тапатока
 
Tekst je donekle ok ali ljude odbijaju koji hoce da kupe kuce za zivot, a ne vikendice. Razlog je jednostavan, nije moguca brza prodaja ukoliko dodje do prinudne naplate i banci ce ostati kuca umesto novca. Jedino resenje je vec receno, da stavite hipoteku na neku nekretninu procenjenu na vrednost kredita.
 
Imam nekretninu,kucu u unutrasnjosti(leskovac)koju prodajem vec godinu dve ali slaba vajda,sto juznije to tuznije.Kuca ima gradjevinsku dozvolu ali nema upotrebnu pa je sad i to peripetija da se resi.Nije to nosto mnogo para 400-500 e.E sad ako to resim i stavim na nju hipoteku od prodaje tek nema nista.A kuca zvrji prazna par godina,deca porasla otisla,ja i supruga otisli i jbg.Jedna li je muka.

Послато са ZTE BLADE A512 помоћу Тапатока
 
Šta je potrebno staviti na uplatnicu prilikom plaćanja rate za stan kako ne bih imao problema sa povratom PDV-a kasnije? Broj OPU od notara je najbitniji zar ne?
 
Da li neko zna mogu li dobiti kredit,ako imam vec nekretninu u Srbiji a zelim kredit za jos jedan stan i to sa ucescem oko 50 %?
 
Ако испуњаваш услове радног односа, зашто да не. 50% је солидно учешће тако да није толики ризик за банку.
 
Imam firmu u inostranstu,ali mislim da bi bilo previse komplikovano da mi prihodi lezu na neku banku u srbiji,planiram da se vratim za Srbiju a da ostavim firmu u inostranstvu,ne znam da li ce bankrotirati bez mene ali radice sigurno jos godinu da
Imam firmu u inostranstu,ali mislim da bi bilo previse komplikovano da mi prihodi lezu na neku banku u srbiji,planiram da se vratim za Srbiju a da ostavim firmu u inostranstvu,ne znam da li ce bankrotirati bez mene ali radice sigurno jos godinu dana
Mislis da bi mi odobrili i bez radnog odnosa,kakvi su uslovi ako stavi taj stan pod hipoteku il ovaj drugi koji vec posedujem?
 
@Mali Mare
Онда је најбоље да питаш банкара, овако шта год да ти кажем је напамет..
 
da li je neko skoro prošao proceduru povrata pdv-a za prvi stan? Imam par pitanja pa ako bi neko hteo da javi svoje utiske i korake koje je prošao:


Da li je za prijavu za povrat potreban i zapisnik o primopredaji? Neke PU traže a neke ne.

Da li lična dokumentacija (izvod iz knjige rodjenih, državljanstvo...) treba da se prikuplja po službenoj dužnosti ili treba da se spremi i izvadi od strane osobe koja traži povrat?

Da li je za dodatnog člana domaćinstva neophodna prijava na istu adresu pre datuma potpisa ugovora ili ulazi u obzir da se to uradi i posle?

Da li je neophodna potvrda prebivališta ili je dovoljna očitana LK?

Bilo bi dobro da još neko napiše spisak cele dokumentacije jer na netu može da se nadje dosta različitih informacija.
 
Imas na sajtu PU sta tacno treba, mnogi clanci po netu su zastareli.

- Ja nisam predao zapisnik o primopredaji ali nije na odmet da se ima, sto vise papira to bolje
- Skupi sam, po zakonu oni to mogu da skupe za tebe i skupice ali ces biti poslednji na listi za povrat.
- Mislim da bese u trenutku potpisivanja ugovora moraju da budu na adresi, ne znam da li se nesto menjalo.
- treba ti potvrda o kretanju prebivalista od neke godine, tako nesto,
 
ne treba potvrda o kretanju, ja sam nosio samo ovo sa spiska i postupak je trajao oko mesec dana.
Упућујемо Вас на О Б Ј А Ш Њ Е Њ Е у вези права на рефундацију ПДВ купцу првог станакоје се налази на сајту Пореске управе www.purs.gov.rs у делу Физичка лица/ПДВ/Објашњења.

Захтев се подноси на Обрасцу РФН – Захтев купца првог стана за рефундацију. За сврху остваривања права на рефундацију ПДВ купац првог стана који купује први стан само за себе, надлежној ОЈ ПУ, уз захтев на Обрасцу РФН, доставља:

1) извод из матичне књиге рођених;
2) уверење о држављанству;
3) доказ о пребивалишту (оверена фотокопија личне карте или потврда о пребивалишту);
4) оверену копију уговора о купопродаји стана;
5) рачун или други документ који служи као рачун о купопродаји стана у којем је исказан ПДВ;
6) доказ да је уговорена цена стана са ПДВ у потпуности исплаћена уплатом на текући рачун продавца, односно доказ да је на име уговорене цене стана са ПДВ исплаћен износ који није мањи од износа ПДВ обрачунатог за први пренос права располагања на стану уплатом на текући рачун продавца у случају куповине стана под непрофитним условима из члана 56а став 3. Закона.
7) изјава купца стана да купује први стан.

Надлежна ОЈ ПУ поред дате изјаве купца првог стана, службеним путем прибавља доказ од органа јединице локалне самоуправе надлежног за утврђивање пореза на имовину на територији на којој купац првог стана и чланови његовог породичног домаћинства за које купује први стан има или је имао пребивалиште, да ли се купац првог стана или његови чланови за које купује први стан воде у евиденцији обвезника пореза на имовину. Ове доказе може поднети и сам подносилац захтева за рефундацију ПДВ за куповину првог стана.

У вези са достављењем документације о којима се води службена евиденција упућујемо Вас да погледате Обвештење које се налази на сајту Пореске управе www.poreskauprava.gov.rsу делу Новости а које је објављено дана 7.6.2016. године (Обавештење о размени података).

Такође Вас обавештавамо да је Пореска управа дужна да по службеној дужности врши увид у податке о чињеницама неопходним за одлучивање о којима се води службена евиденција, да их прибавља и обрађује, а ако службену евиденцију води други државни орган (нпр. извод из матичне књиге рођених, уверење о држављанству и др.) ПУ ће хитно да затражи податке, а замољени орган да уступи податке у року од 15 дана.
 
tako je, kao sto rekoh sve to oni mogu da rade ali budes poslednji na listi i rizikujes ft1p. Ja sam za svaki slucaj sve sam pribavio jer mi se zurilo. Kome se ne zuri svakako imaju zakonski rok za isplatu koji i nije toliko dug...
 
da..ali postupak je drugačiji od opštine do opštine ili od referenta do referenta...ja sam danas predao bez zapisnika o primopredaji...ali u nekim opštinama traže i zapisnik i idu tako daleko da traže i upotrebnu dozvolu...:) što 50% novogradnji i dalje čeka godinama...

Videću da li će i kod mene biti FT1P.
 
3 pitanja:
1. Da li je neko skoro prolazio kroz proceduru za povrat PDV za prvi stan?
2. Koliko se ceka na resenje?
3. Da bi se zenina majka smatrala clanom domacinstva da li je dovoljno da na dan potpisivanja ugovora ima istu adresu prebivalistu kao kupac stana? Ili mora neki vremesnki rok da prodje? Ili mora jos dodatno neka potvrda kod notara da je clan domacinstva.

Nas slucaj u Pancevu:
Majka je kupila stan u Pancevu, od investitora iz Beograda. Krajem maja smo podneli svu dokumentaciju i predali u PU Pancevo. Pocetkom juna smo dobili obavestenje da je predmet prosledjen u Beograd (PU u Despota Stefana) kao nadlezan. Sredinom jula smo zvali PU da proveri sta se desava i rekli su nam da je sve od dokumentacije ok, osim da nam treba neka vrsta potvrde od banke kupca (u ovom slucaju od menjacnice sa platnim prometom) da je isplacen stan (iako smo prilozili priznanice iz menjacnice, kao i potvtrdu od prodavca i njegove banke da su sredstva legla na racun). Dopunili smo predmet i sa tom potvrdom i proverili sa njima, rekli su da je sad sve od dokumentacije tu.
Kad smo ih zvali krajem avgusta da proverimo sta se desava, rekli su nam da su poslali u PU Pancevo na proveru, jer vide neko placanje poreza na ime moje majke za neki poklon/nasledstvo. Koliko mi znamo to jedino moze da bude za poljoprivredno zemljiste, majka nikad nije imala kucu/stan/vikendicu/nepokretnost na svoje ime, mi smo i prilozili na pocetku dokument iz PU Pancevo da majka ne poseduje nepokretnost na svoje ime. Evo pocetak ce septembra i jos nemamo resenje, proslo je 3 meseca od podnosenja zahtave, iako, koliko citamo, zakonski okvir je 30 dana na odlucivanje.
 
Da li neko ima iskustva za povratom PDV za prvi stan, kad se stan nalazi u zajednickoj svojini(imovina stecena u braku)?
Naime zena i ja kupujemo stan od 70kvm. Zena ce biti kupac, a u katastru ce stan biti zaveden kao zajednicka imovina stecena u braku. Ona nema nekretninu na svoje ime i ispunjava sve uslove za dobijanje povrata PDV. Ja imam nekretninu. Da li ce zena onda dobiti povrat za 35kvm (70kvm/2) ili 40kvm? Napominjem da u ugovoru necemo eksplicitno podeliti stan na 50%/50% tj imati suvlasnicki odnos, nego sada koliko nam je poznato ukoliko je kupac u braku, notar tj katastar automatski zavodi kao imovina stecena u braku (zajednicka svojina).
 
Važno je samo da u ugovoru samo ona bude kupac. Ista situacija je bila i kod nas i bez problema smo dobili povrat PDV-a.
 
Ja sam trenutno u sličnoj situaciji i rečeno mi je da žena (ja sam kupac) mora da overi izjavu kod notara (postoji neki ceo proces) u kojoj se slaže da stan bude posebna svojina supruga, umesto zajedničke svojine, da bih ja mogao da tražim povraćaj PDV-a.
 
Nista van standardno nismo potpisivali u banci.
Kod mene je zapravo supruga bila nosilac ugovora, a ja sam dizao kredit (i imao sam ranije stan na sebe). Dobili smo regularno PDV. Nista dodatno nismo morali da popunjavamo.
Zajednicka imovina.
 
Pozdrav, da li neko zna, koja banka (ako uopste postoji takva) daje kredite na osnovu hipoteke na drugoj nekretnini? (+ nemam stalna primanja)
 
Vrh