Šta je novo?

Stambeni Krediti (subvencionisani, komercijalni...) i Povrat PDV-a

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=822642#p822642:5ni52vbd je napisao(la):
jovankka » Pet Feb 12, 2021 2:44 pm[/url]":5ni52vbd]
Ako nije problem može li info koje su kamatne stope u pitanju (OTP I Intesa) i koji je period otplate kredita?

U Intesi su nam davali dve varijante, obe sa ucescem od 30%:
prva varijanta - nks 2.67% na period od 15 godina
druga varijanta - nks 2.83% na period od 30 godina.
Ako se dobro secam u oba slucaja je promenljiva tokom celog perioda otplate kredita.

U OTPu smo uzeli na period od 25 godina, kombinovani kredit uz koji mozemo na svake 3 godine da biramo da li zelimo fiksnu ili varijabilnu kamatu. Prve tri godine otplate imamo fiksnu kamatu. Fiksna kamata nks 2.55% a promenljiva 2.42%
:)
 
Koliko vam je procenat životno osiguranje u odnosu na ratu kredita? Kada sam ranije gledao OTP znam da kada sam uračunato tu stavku da su, barem meni, bili nepovoljniji od Intese.

Da li će vam posle tri godine sadašnja varijabilna kamatna stopa biti jedan od ponuđenih izbora ili će tada da vam daju izbor između skroz dve nove kamatne stope (fiksne i varijabilne) koje će tada biti aktuelne na tržištu?

Moje lično mišljenje je da izbor kamate na svake 3 godine ima smisla ukoliko ste osetljivi na promenu rate. Kako banka svaki put tu uračuna i svoj rizik, dugoročno bi trebalo više da se isplati varijabilna stopa.

BTW, ova diskusija bi možda mogla da se prebaci na temu o kupovini nekretnina.
 
Zdravo,

zanima me da li pri kupovini nove nekretnine imam pravo na 70kvm.

Supruga bi uzimala stan, a ja trenutno imam nekretninu na svoje ime, ukoliko bi prebacio LK od supruge na prebivaliste mojih roditelja (moji roditelji nemaju nekretninu), da li supruga moze da dobije povrat PDV i na moje roditelje (dodatnih 30kvm), jer sam na internetu nasao ovaj podatak:

“Pravo na refundaciju PDV iz stava 1. ovog člana može se ostvariti za stan čija površina za kupca prvog stana iznosi do 40 m2, a za članove njegovog porodičnog domaćinstva do 15 m2 po svakom članu koji nije imao u svojini, odnosno susvojini stan na teritoriji Republike u periodu iz stava 2. tačka 1) ovog člana, a za vlasnički udeo na stanu do površine srazmerne vlasničkom udelu u odnosu na površinu do 40 m2, odnosno do 15 m2.“ Stav istog člana definiše porodično domaćinstvo i njegove članove: „Porodičnim domaćinstvom kupca prvog stana, u smislu stava 4. ovog člana, smatra se zajednica života, privređivanja i trošenja prihoda kupca prvog stana, njegovog supružnika, kupčeve dece, kupčevih usvojenika, dece njegovog supružnika, usvojenika njegovog supružnika, kupčevih roditelja, njegovih usvojitelja, roditelja njegovog supružnika, usvojitelja kupčevog supružnika, sa istim prebivalištem kao kupac prvog stana.“

Ako neko zna i moze da pomogne, hvala unapred.
 
lisica":1h0xmwci je napisao(la):
Koliko vam je procenat životno osiguranje u odnosu na ratu kredita? Kada sam ranije gledao OTP znam da kada sam uračunato tu stavku da su, barem meni, bili nepovoljniji od Intese.

Da li će vam posle tri godine sadašnja varijabilna kamatna stopa biti jedan od ponuđenih izbora ili će tada da vam daju izbor između skroz dve nove kamatne stope (fiksne i varijabilne) koje će tada biti aktuelne na tržištu?

Hoce, svake tri godine dobijete novu ponudu. Tako da je i jedna i druga vezana za euribor u sustini. Meni je sad proslo tri godine i opet sam uzeo fiksnu iako je malo veca rata. Takodje obe ponudjene kamatne stope su vece nego na pocetku, iako su uslovi na trzistu isti. Tako da to nije fiksna jer se menja svake tri godine i dobijate novi plan otplate.

Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk
 
Zanimljivo je da Euribor konstantno pada, a da ti je rata posle tri godine porasla. Ja bih zaobišao taj kredit :)

@mzo To prolazi, znam ljude koji su na roditelje dobili povrat PDV-a do pune kvadrature.
 
@StariPosmatrac, u mom slucaju je na roditelje od supruznika. Da li neko ima sa time iskustva?

I drugo pitanje, ukoliko prebacujem LK roditelja (nemaju cip, ceka se izrada LK neki period), da li ja kada odem u SUP, prebacim njih na prebivaliste u Beogradu, sutradan supruga moze da potpise ugovor (iako oni jos nisu dobili nove LK jer su bez cipa zbog adrese) ili moram da cekam da oni dobiju nove licne karte?
 
Spisak potrebne dokumentacije za odobrenje stambenog kredita. Dodajte šta sam propustio

Dve popunjene i overene administrativne zabrane,
Potvrda o zaposlenju i visini prosečne oporezovane zarade za poslednjih nekoliko meseci,
Izvod iz matične knjige rođenih ukoliko ste kupac prvog stana i želite oslobađanje od plaćanja poreza,
Dve popunjene i overene administratitivne zarade za solidarnog dužnika,
Uverenje o državljanstvu kupca,
Uverenje o državljanstvu za bračnog partnera ako ste kupac prvog stana,
Izvod iz matične knjige venčanih kupca,
Izvod iz matične knjige rođenih za dete ukoliko ste kupac prvog stana,
Predugovor,
Dokaz o vlasništvu nepokretnosti,
Overena izjava u sudu supružnika vlasnika nepokretnosti na koju se stavlja hipoteka,
Fotokopija lične karte suvlasnika uz uvid originala,
Fotokopija lične karte založnog dužnika uz uvid originala,
Polisa osiguranja od osnovnih rizika,
Procena vrednosti nekretnine,
Zahtev za upis hipoteke,
Založna izjava,
Izjava o neposedovanju nekretnine u celosti za supružnika kupca,
IKPS-PPAP izjava kupca da kupuje prvi stan za sebe,
PPI4 obrazac poreske prijave,
Overena fotokopija ugovora o kupoprodaji-poklonu,
Overena fotokopija lične karte kupca i potvrda o prebivalištu za članove porodice kupca prvog stana,
Dve overene fotokopije Ugovora o kupoprodaji
...
 
Da li neko zna koje banke trenutno nude najpovoljnije uslove za stambene kredite?
 
Da li neko zna da li je moguce ostvariti povrat pdv za vanbracnog partnera? Vidim da postoje oprecne informacije na netu. Pitam za opstinu NBG.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Ima li ko iskustvo da je odbijen za stambeni kredit zbog podnete tužbe protiv banke (aktuelna priča iz prošle godine kada su advokati jurili prijatelje i poznanike da za njih podnesu tužbe zbog troškova obrade kredita po prethodnim kreditima)? Priča se da su svi sa tužbama na crnoj listi kod svih banaka, bez obzira protiv koje imaju spor, pa ne znam da li je i koliko to tačno. Hvala.
 
Kontaktirajte udruženje bankarskih klijenata "Efektiva", oni imaju najviše iskustva u vezi toga.
 
To sa crnim listama je urbana legenda.
Priča se naravno jer je to jedini način kako banke mogu da se odbrane od tužbi i svih posledica nezakonitog ponašanja.
 
Da se postavim malo u ulogu djavoljeg advokata. Banke definitivno zasluzuju kritiku za mnoge stvari, ali nisam siguran da je ovo jedna od njih. Drzava je osnovala NKOSK i postavila mehanizam kako treba da funkcionise. Nije problem u osiguranju kredita, problem je nastao sto mehanizam koji je drzava osmislila nije bas bio po zakonu. Ne vidim zasto bi samo banke snosile krivicu za ovo.

Jako dobro se secam da sam pre 7 godina imao opciju da uzmem kredit sa osiguranjem ili bez osiguranja kod NKOSKa i nije bilo ni razmisljanja. Ponuda je bila znatno bolja sa NKOSKom. I sada ako uzimate kredit bez NKOSKa, taj rizik za koji se placalo ce i dalje biti uracunat, samo cete ga platiti na drugi nacin u drugo vreme, ali ce da izadje na isto.
 
Ma nije samo NKOSK sporan.
Ima otprilike 6 grupa nezakonitih odredbi u ugovorima.
Te obrada, te praćenje, te promena kamate u skladu sa poslovnom politikom banke, te dobiješ kredit po jednom kursu a vraćaš po drugom, te to bude i kurs banke koji ona kontroliše i tako te stvari.
 
Moram da priznam da nisam upoznat sa svim ostalim problemima, ali vecina toga se svodi na isto, smanjenje rizika banci kroz vece troskove za potrosaca. Obradu kredita je isto samo placanje rizika. Vecina banaka koja ima ovu stavku je spremna da je se odrekne ukoliko smatra da vas kredit nije rizican. Sud kaze da jedna stvar nije zakonita, banka smisli novu da bi postigla isto. Mogu one i bez toga, ali je onda kamata mnogo visa i niko ne bi isao u tu banku.

To sto si rekao da banka menja kurs, to je samo opcija koju ljudi sami biraju. Evo ti darkot iznad kao primer. Promenu kursa po kome dobijas kredit i vracas mislim da ne rade za stembene kredite, ili se varam?

Ljudi misle da banke dobro zaradjuju i da su svakako u plusu, ali to jednostavno nije slucaj. Kod nas su krediti previse sitni, a rizik previse veliki da bi banka uspela da pokrije sve svoje troskove. Mogu to da urade, ali sve teze. Nije ni cudo sto se jedna po jedna banka povlaci sa naseg trzista.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=829553#p829553:1lz79thv je napisao(la):
Skyrunner » Pon Mar 08, 2021 5:32 pm[/url]":1lz79thv]To sa crnim listama je urbana legenda.
Priča se naravno jer je to jedini način kako banke mogu da se odbrane od tužbi i svih posledica nezakonitog ponašanja.
Svaka banka ima svoju crnu listu klijenata koji su tužili ili prete da će tužiti banku. Oni su onemogućeni da traže neki novi kreditni proizvod kao visokorizični korisnici
A biće i razmenjivani ti podaci i baze među bankama, radi se na tome. Dakle oprez.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=829621#p829621:2lwd4mr6 je napisao(la):
lisica » Uto Mar 09, 2021 12:21 am[/url]":2lwd4mr6]Moram da priznam da nisam upoznat sa svim ostalim problemima, ali vecina toga se svodi na isto, smanjenje rizika banci kroz vece troskove za potrosaca. Obradu kredita je isto samo placanje rizika. Vecina banaka koja ima ovu stavku je spremna da je se odrekne ukoliko smatra da vas kredit nije rizican. Sud kaze da jedna stvar nije zakonita, banka smisli novu da bi postigla isto. Mogu one i bez toga, ali je onda kamata mnogo visa i niko ne bi isao u tu banku.

To sto si rekao da banka menja kurs, to je samo opcija koju ljudi sami biraju. Evo ti darkot iznad kao primer. Promenu kursa po kome dobijas kredit i vracas mislim da ne rade za stembene kredite, ili se varam?

Ljudi misle da banke dobro zaradjuju i da su svakako u plusu, ali to jednostavno nije slucaj. Kod nas su krediti previse sitni, a rizik previse veliki da bi banka uspela da pokrije sve svoje troskove. Mogu to da urade, ali sve teze. Nije ni cudo sto se jedna po jedna banka povlaci sa naseg trzista.

Udeo NPL-ova je kod nas niži od bar deset zemalja EU, kamate su više, radna snaga jeftinija. I pored svega ja treba da žalim bankarski sektor?
 
@lisica

Nisi u pravu, tj. mešaš promenljivu kamatnu stopu i menjanje kamatne stope po poslovnoj politici banke.

Promenljiva kamatna stopa je legitimna jer pored fiksnog dela postoji varijabilni koji zavisi od neke spoljne objektivne okolnosti koja nije u moći ni jedne od stranaka.
Najčešće se sreće kod kredita kod kojih je obaveza indeksrana u nekoj stranoj valuti. Primera radi kamata je 3% + 6mesečni Euribor. Jasno je da je samim tim kamata varijabilna ali ne zavisi od banke već od cene pozajmljivanja novca koji je izražen u vidu EURIBOR-a.

Problem je ako EURIBOR ostaje isti ali banka odredi da onaj fiksni deo nije više 3% već je 8%.

Ili ako se ugovori kamata od jednog procenta a onda kad po poslovnoj politici banke bude odlučeno da treba više para i onda se kamata menja jednim potezom olovke naravno na štetu korisnika kredita.

Isto tako nije po zakonu da vam banka odobri kredit od 1000€ ali vam računa kurs od primera radi 117dinara, a kad vi vraćate evro je 118 dinara.

Nisu sve naknade koje banke naplaćuju nezakonite, ali ima ih bogami koje nikako ne mogu da opstanu.
 
@StariPosmatrac
Ne treba da ih zalis, ali ni ne treba da smatramo da su zle. Sve je to posao. Oni treba da odluce sta se njima isplati, a mi kao potrosaci da izaberemo najbolju ponudu i da se borimo da sve bude transparentno i po zakonu. Ono sto ne volim je kada ljudi izaberu ponudu banke, a posle se zale kako ih je banka zeznula.

@Skyrunner
Pazi, veoma je moguce da nisam u pravu, nisam bas detaljno pratio ovu materiju. Da li sve banke u ugovorima ostavljaju sebi za pravo da promene kamatnu stopu svojevoljno i da li su to ikada radile? Ovaj deo mi je totalna nepoznanica. Bio sam ubedjen da je samo Euribor promenjiva stavka.

Sto se tice kursa, u vise banaka sam pregovarao o stambenom kreditu i uvek je samo srednji kurs dinara spominjan. Da li mozes da nam kazes koje banke koriste razlicite kurseve, cisto kako bi ljudi znali da obrate paznju?
 
Sad svi koriste srednji kurs Narodne banke zato što su im novim propisima zavrnute uši i prete velike kazne.
Pre nekoliko godina je bio el dorado, tako da govorim i u ime ljudi koji su uzeli kredit i pre 10 godina pa imaju gomilu nezakonitih odredbi.
Nekad banke daju kao "akciju" da odobravaju kredit bez troškova obrade, a to je kad ih zabole izvršenja presuda kojima je sud utvrdio da su odredbe obračunavanja "naknade za obradu" pa čak i za "praćenje" kredita nezakonite.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=823983#p823983:2pc9ybxc je napisao(la):
darkot » Uto Feb 16, 2021 7:59 pm[/url]":2pc9ybxc]
lisica":2pc9ybxc je napisao(la):
Koliko vam je procenat životno osiguranje u odnosu na ratu kredita? Kada sam ranije gledao OTP znam da kada sam uračunato tu stavku da su, barem meni, bili nepovoljniji od Intese.

Da li će vam posle tri godine sadašnja varijabilna kamatna stopa biti jedan od ponuđenih izbora ili će tada da vam daju izbor između skroz dve nove kamatne stope (fiksne i varijabilne) koje će tada biti aktuelne na tržištu?

Hoce, svake tri godine dobijete novu ponudu. Tako da je i jedna i druga vezana za euribor u sustini. Meni je sad proslo tri godine i opet sam uzeo fiksnu iako je malo veca rata. Takodje obe ponudjene kamatne stope su vece nego na pocetku, iako su uslovi na trzistu isti. Tako da to nije fiksna jer se menja svake tri godine i dobijate novi plan otplate.

Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk

@darkot
Koliko Vam je povecana kamata nakon 3 godine? Ja sam zainteresovan za taj kredit kod OTP, ali me nesto plasi sto mogu da roknu kamatu koliku zele svake 3 godine s obzirom da promema fiksne kamate nije uopste definisana.
 
Pozdrav svima.Bio sam pre neki dan u jednu od banaka za stambeni kredit,ispunjavam sve uslove za iznos koji mi je potreban ali kad sam rekao gde zelim da kupim nekretninu sluzbenik se malo namrgodio.Rec je o nekretnini van beograda,malom mestu tacnije vikend naselju.Nama mesto odgovara za zivot,mir tisina na obali reke.Nakon malo raspitivanja cujem da banke ne daju kredit u mestima manjim od 10.000 stanovnika.Nije mi logicno,nekretnina je 1/1 sto se tice papira i u tom delu je cena skocila za nekih 20% za zadnjih godinu dana.Pitanje je da li je neko imao ovakvog iskustva?Unapred hvala.

Послато са ZTE BLADE A512 помоћу Тапатока
 
Predlažem da vidite sa udruženjem bankarskih klijenata Efektiva, koliko znam kao neko ko je radio u udruženju potrošača ne sme da postoji diskriminacija prema lokaciji kupovine nekretnine ukoliko su svi papiri čisti i kreditno ste sposobni.
 
Upravo je zbog toga moj kolega odustao od "kuce na periferiji u malom mestu sa jezercetom". Jednostavno banke ne zele da daju kredit za rizicne nekretnine, pod rizicnim spada ono sto ne mogu da prodaju brzo ukoliko moraju da naplate kredit.
 
Možete založiti i neku drugu nekretninu kao hipoteku, koja bi bila intersantna banci.
:D
 
Vrh