Šta je novo?

Spomenici

Gradonačelnik Beograda Zoran Radojčić podneo je inicijativu da jedna beogradska ulica ponese ime akademika Vladete Jerotića (1924-2018), psihijatra, polihistora, prosvetitelja i profesora Pravoslavnog bogslovskog fakulteta u Beogradu. Takodje predloženo je da se akademiku podigne i spomenik u Beogradu.

Izvor: https://www.instagram.com/p/CUk9bUBMZtn ... =copy_link
 
Добар предлог. Само нек нађу неку улицу са дупликатом именом.
 
spomenik-IMG-2772.jpg
 
Обновљен обелиск на Бранковом мосту

Поводом обележавања 60 година од одржавања Прве Београдске конференције несврстаних земаља, Град Београд обновио је обелиск који се налази поред Бранковог моста, подигнут 1961. године у част Прве конференције, написао је заменик градоначелника Горан Весић на свом Фејсбук налогу.

– Обелиск је висок 25 метара и налази се на бетонском постаменту. На њему је постављен натпис у бронзи, са информацијом о датуму подизања и датуму обнове поводом Девете конференције, одржане у августу 1989. године. Обелиск представља архитектонско-урбанистичку вредност, урбани репер и значајну историјску вредност као материјално сведочанство Покрета несврстаних. Налази се у оквиру просторне културно-историјске целине „Косанчићев венац”, која је утврђена за културно добро 1971. године – написао је Весић.

Како је навео, обнова је извршена према пројекту и под надзором Завода за заштиту споменика културе Града Београда.

– У зони постамента демонтирана је девастирана камена облога заједно са комеморативном бронзаном плочом. Бетонско језгро постамента санирано је репаратурним малтером. Изрезане су нове плоче камене облоге постамента, димензија и завршне обраде идентичних у свему према аутентичним, и истима је поново обложен постамент споменика. Нова камена облога премазана је антиграфитном заштитом како вандали и хулигани више не би уништавали споменик. Комеморативна бронзана плоча је очишћена и конзервирана, а потом поново монтирана са чеоне стране постамента – рекао је заменик градоначелника.

Како је истакао, радови на санацији обелиска изведени су из средстава Града Београда, у оквиру Програма хитних интервенција на споменицима и спомен-обележјима на територији града Београда.

– У исто време, ЈКП „Зеленило – Београд” је извело радове на обнови оштећених стаза и мобилијара парка, као и радове на хортикултурном уређењу непосредне околине споменика – рекао је Весић.







izvor: beograd.rs
 
Споменик народном хероју Стјепану - Стевану Филиповићу у парку у истоименој улици код броја 31. Сликано данас-14.10.2021.

IMG_20211014_145313_resized_20211014_095110996.jpg
 
Jel su mogli negde drugde da stave ovu tablu sa kerom kojim sere?
 
Јесте. И не само уклоњена, него уништена. Споменике су нам рушили овде и уништавали само разни окупатори и Титови комунисти.
Тек да се зна.

Пре више година опширну сторију с фотографијама сачуваног гипсаног предлошка прве верзије споменика кнегињи Зорки постављао је овде господин Милан Тлачинац, историчар и тадашњи в. д. ЈП "Београдска тврђава".
 
Тона глине потрошена за споменик устанику и уметнику у Београду

Само у Београду налази се око 300 споменика и скулптура. Један парк и улицу ускоро ће красити грандиозна статуа направљена од тоне глине. Скулптура ће подсећати становнике и госте престонице на човека познатог и по оружју и по сликарској четкици.

7533600_spomenik-t.jpg


https://www.rts.rs/page/magazine/ci/sto ... etnik.html
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=894827#p894827:2asomjep je napisao(la):
Вожд » 30 Oct 2021 07:27 pm[/url]":2asomjep]
Тона глине потрошена за споменик устанику и уметнику у Београду

Само у Београду налази се око 300 споменика и скулптура. Један парк и улицу ускоро ће красити грандиозна статуа направљена од тоне глине. Скулптура ће подсећати становнике и госте престонице на човека познатог и по оружју и по сликарској четкици.



https://www.rts.rs/page/magazine/ci/sto ... etnik.html
file.php
Баш лепо што Молер добија споменик, заслужио је. Иначе, између осталог, спада међу знамените Србе које је кнез Милош Обреновић дао лишити живота.

А ово што помињу "300 споменика"... уистину не знам како то броје.
Ја, ево, пре неки дан светлописах и записах свој 1999. споменик у овоме граду, а само их у прве две књиге мога БЕОГРАДСКОГ СПОМЕНАРНИКА имам 437 + 555.
 
Vesić i Godfri o budućem spomeniku Vudru Vilsonu u Beogradu

Naš zajednički i najvažniji projekat je spomenik Vudru Vilsonu. Dogovorili smo se da sledeće sedmice bude organizovana prva sednica odbora za podizanje spomenika na kojoj ćemo doneti odluku o raspisivanju međunarodnog konkursa za spomenik, istakao je Vesić.

Zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić sastao se u Starom dvoru sa ambasadorom SAD u Beogradu Entonijem Godfrijem kako bi razgovarali o zajedničkim projektima u srpskoj prestonici.

– Naš zajednički i najvažniji projekat je spomenik Vudru Vilsonu. Dogovorili smo se da sledeće sedmice bude organizovana prva sednica odbora za podizanje spomenika na kojoj ćemo doneti odluku o raspisivanju međunarodnog konkursa za spomenik. Nadam se da ćemo u narednih nekoliko meseci konačno i dobiti ovaj spomenik – istakao je Vesić.

Kako je podsetio, od nedavno i bulevar u Beogradu nosi naziv Vudro Vilson.

– Vudro Vilson je možda i najznačajniji američki predsednik za nas, koji je mnogo pomagao Srbiju za vreme i nakon Prvog svetskog rata i zaslužuje spomenik u Beogradu – naglasio je Vesić.

Prema njegovim rečima, u narednih nekoliko meseci biće podignuta spomen-tabla Edvardu Rajanu. On je, dodao je, američki lekar koji je tokom okupacije Austougarske 1915. godine u jednom trenutku bio gotovo jedini lekar u Beogradu i zajedno sa američkim medicinskim sestrama i drugim lekarima lečio naše ljude, naročito tokom epidemije pegavog tifusa.

– Neke od tih sestara su umrle, a on je i sam bio zaražen. Dve godine je uspevao da organizuje zdravstvenu zaštitu u Beogradu i Beograđani su ga veoma voleli. Kasnije kada je Amerika ušla u rat on je napustio Beograd, pa se zajedno sa srpskom vojskom, koja je probila Solunski front 1918. godine, vratio u Beograd. Tako da ćemo podići tablu u znak sećanja na Edvarda Rajana i medicinske sestre koje su pomagale i bile u Beogradu – rekao je Vesić i dodao da je to još jedan dokaz zajedničkog prijateljstva i zajedničke istorije.

Vesić je istakao da je sa američkim ambasadorom razgovarao i o odnosima Beograda sa Čikagom i drugim američkim gradovima, kao i o tome šta dodatno može da se učini kako bi se pojačala saradnja. Bilo je reči i o američkoj školi u Beogradu i drugim otvorenim pitanjima.

Sastanku su prisustvovali i zamenica predsednika Skupštine grada Andrea Radulović i narodni poslanik Vladimir Marinković.

izvor: studio B
 
Ред би био да се поново подигне споменик кнегињи Зорки.
 
Otkrivena bista Aleksandra Nevskog ispred istoimene crkve.
 

Prilozi

  • 46B8BABE-3550-4DF3-AEC4-364EEC641720.jpeg
    46B8BABE-3550-4DF3-AEC4-364EEC641720.jpeg
    391,6 KB · Pregleda: 330
Vrh