Šta je novo?

Spomenici

IMG-54ab4f05eb26039467b9b5da8360a618-_V.jpg


Pupin i vilson buduci spomenici u bg tacnije u bg h2o
 
Do kraja godine u Beogradu, ali i drugim delovima Srbije biće postavljano desetak memorijala, među kojima su spomenici Stefanu Nemanji, patrijarhu Pavlu, a pokrenuta je i inicijativa da nekadašnji američki predsednik Vudro Vilson dobije obeležje u Beogradu. Novi Zakon o memorijalima preciznije određuje ko ima pravo na spomenik, a čiji će biti uklonjeni.

http://www.rts.rs/page/stories/sr/story ... menik.html
 
Krug unistene industrije metalnih konstrukcija beograd na dorcolu nesudjeno mjesto miksera
 
Nisam video da je ovo ranije spominjano, ali jedna od bizarnijih skulptura u Beogradu nalazi se ispred hotela Radison Blu (Stari mlin). Tek sam se sad setio da izguglam šta je u pitanju i našao odgovor u vidu jedinog članka na internetu koji ga spominje:

https://www.blic.rs/vesti/beograd/z...-kod-hotela-stari-mlin-sokira-gradane/d6bh73g

ZNATE LI ŠTA JE OVO? Bizarna skulptura kod hotela "Stari mlin" šokira građane
28.03.2015. 16:44

Ne, na svu sreću nije nadgrobni spomenik nastradalima u saobraćajnom udesu. Ovo je sudar ideja projektanta hotela "Stari mlin" i vizuelnog umetnika. Ma kako to izgledalo.

Mnogi prolaznici su se u šoku pitali šta predstavlja čeoni sudar "stojadina" i "rols-rojsa" ispred tek otvorenog hotela na Sajmu.

"Naježio sam se", "Šta je, bre, ono?" "Da li je moguće da ono čudo tamo stoji?" - samo su neki od komentara na društvenim mrežama za ovu skulpturu.

Misteriju zašto i kako ova skulptura mogao je da reši samo sam autor dela.

- Već šest-sedam godina istražujem "keca", a imao sam i izložbu četiri ova automobila u Muzeju savremene umetnosti u Beču. Učestvovao sam i na Venecijanskom bijanalu i moj rad se svideo predstavnicima grupe "Soravia", koji su imali ideju da parkiraju ispred hotela "rols-rojs" kao simbol jedinstvenog glamura. Međutim, ja sam želeo da napravim nešto sa "stojadinom", pa sam kroz razgovor sa njima osmislio ovakvu skulpturu. To je sudar te dve ideje - priča Miljanović, kome je ovo prvo delo na javnom prostoru.

Umetnik iz Banjaluke naglašava da skulptura ima širu simboliku.

- To je sudar 500 evra, koliko me je koštao "kec" u Tešnju, i 7.000 evra, koliko je plaćen "rols-rojs" u Holandiji. Sudar realnosti Srbije i glamura ili radničkog naselja pored reke i Dedinja pošto se skulptura tačno nalazi na granici ta dva dela grada. Trudio sam se da "rols-rojs" bude zgužvaniji - kaže Miljanović i dodaje da skulptura nosi naziv "Kada vreme sretne formu".

On ističe da je celog života opčinjen "kecom".

- To je porodični automobil pa sam još odmalena sentimentalno vezan za njega. "Stojadin" se punih 36 godina, od 1972. do 2008. godine, proizvodio u jednom izdanju i zbog toga mi je interesantan. Za razliku od "fiće" i "juga", koji su mi previše ideološki automobili - objašnjava Miljanović, čije delo ipak nije naišlo na simpatije Beograđana.

Marko Tašković

e4kk9lLaHR0cDovL29jZG4uZXUvaW1hZ2VzL3B1bHNjbXMvWW1VN01EQV8vZjcwMDA2ZjQwNDdkMWZmNzViOGQ4YzRjMjcxMjQzMTIuanBnkZMCzQJCAIGhMAE


siIk9lLaHR0cDovL29jZG4uZXUvaW1hZ2VzL3B1bHNjbXMvTUdJN01EQV8vYzhiMDczNjc3NzY3MWE3OWY4Y2RhZDk1ODBmYWQ1ZDQuanBnkZMCzQJCAIGhMAE
 
Naknadno sam pronašao još jedan tekst koji se odnosi na ovu skulpturu, samo što se navodi nešto drugačiji naziv ("Kad forma sretne vreme").

https://www.glassrpske.com/kultura/...nicki-rad-Mladena-Miljanovica/lat/186052.html

Sudar klasa i vremena kroz umjetnički rad Mladena Miljanovića
16.06.2015 07:58

Banjaluka - Osnov za sve radove, za cjelokupni projekat, jeste nastavak mog interesovanja za analizu automobila "zastava 101", poznatog "stojadina".

Ispričao je to akademski slikar Mladen Miljanović za "Glas Srpske" najavljujući predstavljanje i vođenje kroz koncept radova "Stari mlin - Nova forma" koji će u četvrtak, 18. juna, u 19 časova biti otvoren u hotelu "Radisson Blu Old Mill" u Beogradu.

Radovi iz posljednje Miljanovićeve produkcije za njega su, kako kaže, bili veliki izazov na kojem je radio posljednjih godinu.

- Ovo je neko novo iskustvo rada sa prostorom koji prvenstveno nije umjetničkog karaktera. Ipak se radi o javnom prostoru, o prostoru hotela, u tom smislu za mene je ovo bio novi izazov. Postavku čine tri glavna rada. Dva su unutar hotela i jedan ispred na trgu - objasnio je Miljanović.

Podsjetio je da je prva izložba na kojoj je predstavio radove koji su se bavili "zastavom" već prije pet godina otvorena u Beču.

- Tada sam počeo da istražujem odnos forme u sferi javno, tj. kada dolazi do stagnacije forme, u ovom slučaju "stojadina" koji se proizvodio 36 godina u jednom dizajnu. Zapravo, on je rezultat i refleksija jedne stagnacije forme i društvene svijesti, tako da upravo mjesto mlina (na lokaciji gdje se postavka otvara nalazio se prvi srpski mlin) je mjesto promjene forme, gdje kukuruz i pšenica iz tog nekog čvrstog stanja postaju prah, brašno - naglasio je Miljanović.

Razmišljao je, kako kaže, da u tom kontekstu, na tom mjestu sam "stojadin" odnosno "zastava" kao jedna forma potpuno promijeni svoj oblik, da se fragmentira.

Rad "Retrovizija", jedan od dva rada koji se nalaze unutar hotela, jeste instalacija sastavljena od 101 retrovizora koje je Miljanović sakupljao po otpadima iz "zastava 101" tri mjeseca u čitavoj BiH, Srbiji, Hrvatskoj.

- Rad se zove "Retrovizija" jer označava pogled unazad. Bavljenje "stojadinom" jeste jedan pogled u istoriju. To je samo jedan od primjera kako sam kroz te radove ispitivao odnos forme - kazao je umjetnik.

Ispred hotela posjetioce će dočekati zanimljiv rad "Kada forma sretne vrijeme" sačinjen od skulpture u kojoj su "rols-rojs" i "zastava 101" sudareni, dok se između njih nalazi jedna crna ploča, koja govori o susretu formi i mišljenja u vremenu. - Čak i ta lokacija je granica između Senjaka kao jednog vrlo bogatog dijela Beograda sa vilama, a sa druge strane rijeke Novog Beograda kao jednog radničkog dijela grada. Tu nije samo sudar i kontrast različitih formi već i različitih društvenih klasa i vremena koje se sudara takođe - priča Miljanović.

Treći rad, gravirani crtež na mermeru, dimenzija pet metara u dužini i metar u visini, umjetnik je nazvao "Evolucija forme".

- Rad je gravirani crtež koji se bavi evolucijom forme "zastave 101", a u njemu se nalazi integrisan veliki broj ideja koje su u okviru ovog projekta trebale da budu realizovane, a nisu. Tu su ugravirani neki radovi koji nisu realizovani, kao što je, recimo, bila ideja da deset "stojadina" besplatno taksira na taj dan otvorenja i da dovozi ljude da pogledaju te radove, niz skica koje su rađene ugravirane su na tom radu - dodao je Miljanović.

Zaljubljenike u savremenu umjetnost koji dođu na otvaranje ove izložbe Miljanovića, koji je 2013. godine BiH predstavio na 55. venecijanskom bijenalu, definitivno, u njegovom stilu, očekuju neočekivani radovi.

- Sve ono što ja radim u posljednjih desetak godina jeste neka vrsta izmještenog načina posmatranja svijeta i isto tako jedna vrsta radova koji pričaju o nužnosti promjene forme u društvu, pa čak i na neke vrlo simpatične načine, kao što je sudar "rols-rojsa" kao jednog simbola kapitalizma i zapada, i s druge strane "zastave 101", automobila koji je obilježio i našu prošlost i naše djetinjstvo, ali i društvo u tranziciji - objasnio je Miljanović.

I baš kao uvijek, sve njegove postavke koje su otvorene van naših granica u jednom dijelu putovanja posjete i Banjaluku, pa se Miljanović nada da će i u ovom slučaju biti tako.
Novi radovi i izložbe

- Konstantno radim nešto novo. Posljednjih pola godine, godinu povukao sam se kako bih akumulirao ideje, da se organizujem za nove projekte i radove, poslije onog perioda Bijenala i predstavljanja "Vrta uživanja" u Evropi. Trebalo mi je neko vrijeme da počnem da radim na novim izložbama. Prije desetak dana otvorio sam jednu izložbu u Beču koja se bavi Prvim svjetskim ratom. Dogovorio sam i samostalnu izložbu koja će u aprilu 2016. godine biti u jednoj galeriji u centru Beča. Za tu izložbu ću raditi nove radove. U Njujork putujem u oktobru da dogovaram nove izložbe. Dosta dinamično, nadam se da će tako i ostati - rekao je Mladen Miljanović.

Aleksandra Madžar
 
мислим да то тебе нико није ни знао да тај споменик/фигура/скулптура и постоји. мени кул изгледа, коначно нешто необично
 
Ја сам, наравно, такође већ раније сазнала да ово постоји, управо као један специфични, занимљиви споменик, али је у то време Књига друга мога БЕОГРАДСКОГ СПОМЕНАРНИКА баш већ за мало била послата у штампу, тако да ће, ако Бог да, бити унет у друго, допуњено и проширено издање...
 
... да подсетим, БЕОГРАДСКИ СПОМЕНАРНИК, двотомна монографија, до сад је најкомплетнији попис, опис и светлопис споменика и осталих скулптура на подручју Београда...

Леп поздрав свима, и живели, уз управо пристиглу нашу ораховачу чортановачку!

:vops:

38674393_10217038766345700_7949842696615493632_n.jpg


(Ово није споменик, ни скулптура, али, постављам ускоро нешто занимљиво и на нашу тему :) )
 
Negde (na ovom forumu ili na PZ) je bila pkačena fotografija nemačkih vojnika ispred ovih skluptura, sa ebay-ja, sa potpisom "Belgrad".



Ovo je iz Politikinog "Magazina".
Obzirom da je Makartur bio u poseti Beogradu 1931. godine ovo je najverovatnije ispred zgrade "Starog" generalštaba u Kneza Miloša, neki ulaz sa dvorišne strane.
 
I mene to zanima. Sa ulice mogu da se vide samo dva ulaza u zgradu i ovo stepenište ne liči ni na jedno od njih. Ako se zaista radi o "Kamenoj palati" u Kneza Miloša, onda bi to pre mogao da bude neki od dvorišnih ulaza.

Koliko sam čitao, Stari generalštab jeste ukrašen brojnim skupturama životinja, heroja i mitskih bića isklesanih u kamenu....
 
Зграду старог генералштаба и данас краси занимљива и разноврсна фасадна пластика, већина се види и с улице... А и унутар здања има свакојаких занимљивости те врсте, још ми остаје да прецизно истражим, никако да стигнем да им пошаљем упит...
 
...а на ово сам наишла случајно, успут, у једној од својих "радних шетњи":

40243132_10217206434417297_1860373510988234752_n.jpg


На крову једне зграде у Рузвелтовој. Од података имам само да су је власници били нашли у једном објекту на старој Железничкој станици, узели кад је било рушење и пренели овде... Човек рече "војвода Степа", али, очевидно да није, пре бих рекла Бојовић, но,осталих података за сада немам...
 
Са изложбе коју вреди погледати, а и у оквиру ње и филм о вајарки, у Уметничком павиљону "Цвијета Зузорић": - ВУКОСАВА - ВУКА ВЕЛИМИРОВИЋ - ПРВА СРПСКА ВАЈАРКА:

41244205_10217272443707488_7133503588424220672_n.jpg

Акад. арх. Петар Поповић
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=526129#p526129:d4p57u3l je napisao(la):
ZvezdarkaVracaric » 19 Mar 2018 03:29 pm[/url]":d4p57u3l]Вешалису нас душмани на Теразијама и у Великом рату... Оно о чему се, на жалост, мање зна...

29356873_10215874174991644_7932210769238687744_n.jpg


... налази се у порти цркве Светог Николе, Ново гробље.

Za Zvezdarku: molim Vas, da li možete da ponovo postavite ovu fotografiju?
Nadgrobni spomenik na Novom groblju, čovek je bio obešen za vreme okupacije u I svetkom ratu.
Hvala.
 
Vrh