Šta je novo?

Solarno zagrevanje vode

tragac

Expert
Učlanjen(a)
05.04.2011.
Poruke
6.911
Pohvaljen
5.442
Lokacija
RAKOVICA
Upravo sam se vratio iz Grčke. I pored neuobičajeno kasnog termina i par oblačnih dana, solarni bojler je uvek obezbedjivao dovoljno tople i vruće vode čak i u tim danima i uprkos kraćem trajanju dana. Takodje na putu do GR i nazad sam na jugu Srbije video da dosta ljudi koristi solarne siateme za grejanje potrošne vode. Ono što je zanimljivo je da uprkos uvreženom mišljenju u Srbiji sever ima skoro isto sunčanih sati nego jug gde je češća oblačnost zbog planinskog reljefa ( Leskovac 2036, Beograd 2020 sunčanih sati, takodje i mapa u prilogu), pitam se zašto u Beogradu ne bih mogao da udradim ovaj sistem. Ne očekujem efikasnost kao na Halkidikiju al makar u periodu maj-oktobar može biti približno efikasan i primaran vid uštede struje. Nadam se da takodje naša jako tvrda voda nije neki veliki problem. Cene sistema sa ugradnjom su 1000-1500 evra a konkretno očekujem da uštede bar 2000 kWh godišnje.
Ovim tempom bi se sistem isplatio za neke tri godine.
D262B406-D66B-401B-8551-630FFE05783D.png
 
Ne znam ko ti je rekao da ne možeš u Bg? Već sad ima gomila krovova sa solarnim bojlerima. Moj brat ga ima u Nišu i koristi toplu vodu i zimi. Dovoljno zagreje da ne koristi električno dogrevanje.
 
Nisam video da ih ima po krovovima naših kuća, kod mene konkretno u naselju već ima pet šest solara za proizvodnju struje ali ove za zagrevanje vode nema uopšte.
 
Ovo je bilo na pola jadrana još pre sto godina... uglavnom mislim da je super sistem i obzirom na osunčanost može u celoj Srbiji bez problema da se upotrebi. E sad, dok je bila jeftina struja i nema neke prednosti u odnosu na bojler, osim ako neko ne koristi baš velike količine tople vode.
 
Vrh