Да видимо мало фамозну фарму соларних плоча у Израелу, а он је као што се зна лидер у коришћењу сунчеве енергије. На сајту РТС-а има и видео запис о овој фарми.
Фарма соларних плоча
Израел је пионир у развоју соларне технологије и лидер у њеној примени. Недалеко од Јерусалима изграђена је прва фарма соларних плоча на свету, са које се добија и струја и топла вода.
Сектор соларне енергије у свету - расте по стопи од 40 одсто годишње. Израел је пионир у развоју соларне технологије и лидер у њеној примени.
На пола пута између Тел Авива и Јерусалима, у Израелу је изграђена прва фарма соларних плоча - капацитета 250 киловата.
Огледала сунчеву светлост усмеравају ка пријемнику, а добијена енергија користи се и за производњу струје и грејање воде - што је прво такво соларно поље у свету. Струја и топла вода достављају се у 250 домаћинстава.
"Ова машина је седам пута ефикаснија од било које друге соларне плоче у свету, јер користи више од 70 одсто добијене сунчеве енергије. Добијеном енергијом загревамо воду у резервоару готово до кључања, чиме су замењени гас, дизел и друга горива", каже Рој Сегев из "Зенит солара".
У оближњем насељу, бојлери су резервна варијанта, јер и у данима без сунца соларна фарма омогућава да се загреје довољно воде за један дан. "За рад плоча пуном снагом најважнији је ведар дан. Ово решење је исплативо и за земље, које су северније од Израела", каже Рој Сегев.
Улагањем у соларну енергију, Израел је побољшао геополитички положај, смањио зависност од нафте из арапских земаља - са којима има сложене односе.
Процењује се да сунце може да произведе 10.000 пута више енергије него што је на земљи то потребно. Будућност соларне енергије зависи од њене примене, али и од потребе развијених и земаља у развоју да смање зависност од нафте. И управо је та зависност једно од кључних безбедносних питања за Израел.
За развој зелених енергија, израелска влада дала је привлачне услове инвеститорима, па на сваких седам долара страних инвестиција - држава даје три долара.
"Влада Израела жели 100 нових компанија и научних пројеката у области зелене енергије. Влада ће у то уложити 400 милиона долара", каже Артур Кол из Министарства спољних послова Израела.
Земља са оскудним ресурсима, али са 4.000 сунчаних сати годишње - гради соларне електране, снаге 180 мегавата. То ће помоћи да до краја деценије, седам милиона Израелаца десетину електричне енергије - добија из обновљивих извора.
http://www.rts.rs/page/stories/ci/story/5/Економија/1060466/Фарма+соларних+плоча+.html