Šta je novo?

Socijalni i stanovi solidarnosti u Ovči"

Hm...Dakle nece biti tamo naselje?

Evo mape Beogradskog cvora,tu su stanice krnjaca i ovca

beograd%20-%20mapa%20gradnje.jpg
 
vucko":2nugrikq je napisao(la):
Hm...Dakle nece biti tamo naselje?

Evo mape Beogradskog cvora,tu su stanice krnjaca i ovca
Izgleda da je stanica "Ovča" najbliža budućem naselju iako je udaljena barem 500 m od nje. Duduše ni centar sadašnje Ovče nije ništa bliži stanici.
Kad se ovo naselje izgradi bilo bi lepo videti novu stanicu Beovoza izmedju Krnjače i Ovče.
 
Nanese me posao danas opet na tu stranu i napravih još jednu fotku, ali ova gleda ka Ovči (ne od Ovče, kao prošla). Ono brdo u pozadini je delom Lešće, delom Višnjica, delom nemam pojma šta. :)


Klik na fotku (2560x1440 rezolucija).

Mislim da se iz ove fotke bolje vidi koliko je to prostranstvo, tako da cenim da i pored planirane severne tangente, postoji još prostora za projekat o kome se priča u temi.
 
Raduje me što će i taj kraj dobiti ozbiljnije urbanističko građevinske zahvate, štaviše nije mi ni jasno što se toliko čekalo s time.
 
a14p6_g9a.jpg


a14p6_g9.jpg


a14p6_g8.jpg


a14p6_g7.jpg


a14p6_g6.jpg


a14p6_g5.jpg


a14p6_g4.jpg


a14p6_g3.jpg


a14p6_g2.jpg


a14p6_g1.jpg


a14p6_l.jpg


TERITORIJA TREĆEG BEOGRADA
25. jun 2012. 12:34

MODEL PROJEKTOVANJA NOVIH NASELJA NA TERITORIJI BUDUĆEG TREĆEG BEOGRADA

Idejno urbanističko-arhitektonsko rešenje stambeno-poslovnog kompleksa socijalnog stanovanja u naselju Ovča

Treći Beograd je nova razvojna teritorija! Ne samo kao prostorna odrednica, već kao opšti društveni kontekst u kome sve više i više dominira liberalni tržišni ekonomski model, dok se uloga države smanjuje i stavlja u drugi plan. Nestalnost socio-ekonomskog sistema koji stoji u pozadini te nove razvojne teritorije, izražena kroz njegovu kontinuiranu optimizaciju i korekcije, kao i njegova izloženost i osetljivost na promene na globalnom nivou nose sa sobom velike izazove koji se posebno jasno vide u prostornom razvoju gradova u Srbiji, ali i u mnogim drugim delovima sveta.

Javni konkurs za izradu idejnog urbanističko‐arhitektonskog rešenja socijalnog stanovanja u Ovči u organizaciji Gradske uprave ‐ Agencije za investicije i stanovanje realizovan je od 20. jula do 10. novembra 2011. godine. Na konkursu je učestvovalo 35 timova arhitekata. Prva nagrada nije dodeljena, dodeljene su druga i treća nagrada i šest otkupa. Po objavljivanju rezultata Predsednik žirija, gradski arhitekta Dejan Vasović izdao je saopštenje o transformaciji i izmeni programskog modela u novi postkonkursni model – nova idejna rešenja za objekte u naselju će raditi osam nagrađenih timova prema svojim konkursnim rešenjima. To je monostrukturnu sliku naselja transformisalo u polistrukturnu sliku.

Trideset tri člana osam nagrađenih timova su se na osnovu sagledavanja i analize novonastale situacije i novog projektantskog statusa u realizaciji, udružili u jedan tim radno nazvan TIM 8. Koncept idejnog rešenja nastao je specifičnim metodološkim postupkom. Novo idejno urbanističko rešenje nastalo je sintezom, a ne direktnim prenošenjem fragmenata i urbanih formi.

Ambicija tima bilo je efikasno, jeftino i kompaktno urbanističko i arhitektonsko rešenje, prikladno zadatoj temi finansijski dostupnog stanovanja. Ne manje važna bila je težnja da predloženi plan rezultuje kreiranjem novog prepoznatljivog mesta, destinacije u gradu, unikatnog i atraktivnog karaktera, kao odgovor na njen izolovani položaj u odnosu na ostatak grada.

Težilo se gradskom prostoru koji, u odgovarajućoj meri, može da preuzme na sebe deo odgovornosti za razvoj i unapređenje gradskog prostora kao takvog, verujući pritom da ovakav diskurs nije samo idealizovana konstrukcija, već je u najboljem dugoročnom i kratkoročnom interesu, kako svakog pojedinačnog projekata, tako i grada u celini.

Predviđena lokacija (prazna teritorija), osmišljavanjem stambenog kompleksa, postaje nukleus prostorne strukture koja uspostavlja gradsko mesto gde ono, trenutno, ne postoji. Novi ansambl time postaje regulator razvoja budućeg urbanog tkiva u svom neposrednom okruženju koje će se, bar u početku, referisati na njegove urbanističke i arhitektonske vrednosti. Sistemom kombinovane izgradnje (otvorene i blokovske) postiže se integracija neposrednog okruženja i unutrašnjosti kompleksa, i obrazuje se prostorni tok koji spreže u jedinstvenu celinu izgrađeni i neizgrađeni deo neposrednog okruženja. Karakter sklopova u kompleksu objedinjuje diktat sistema i fenomen raznolikosti, ocrtavajući, na taj način, odnos između zajednice (kolektiva) i pojedinca (individue). Variranje oblika sklopova doprinosi personalizaciji njihove vizuelne pojavnosti. Budući, trenutno, van oboda izgrađenog urbanog tkiva, novi kompleks postaje svet za sebe koji generiše procese urbanizacije u svom okruženju a svojim prostornim i oblikovnim karakteristikama nagoveštava dalji kontinuitet u razvoju grada uz unapređivanje koncepata koji su dokazali svoje vrednosti. Stanovanje, kao sadržaj, ovde je integrisano unutar strukture različitih tipova; kategorije socijalnog i solidarnog bivaju povezane na višem nivou.

Koncept je nastao postavljanjem i odgovaranjem na pitanja:
Šta je to u okruženju lokacije što je moguće iskoristiti za konceptualizaciju atraktivnog urbanog ambijenta jedinstvenog karaktera i funkcije?
Kako osigurati dugotrajnost predloženog rešenja?
Kako izbeći toliko puta viđenu getoizaciju sličnih urbanih celina? Kako obezbediti kapacitet za transformaciju i adaptaciju promenama u okruženju, neizbežnim kroz vreme?

Kompleks je sazdan od pet segmenata koji obuhvataju četiri stambeno-poslovne grupacije i deo namenjen izgradnji centralnih sadržaja. Kompaktni, racionalni blokovi optimalan su odgovor na temu jeftinog, finansijski dostupnog stambenog prostora. Svaka jedinica (blok) definiše mini samoodrživu celinu i time čitav projekat čini jednostavnim za faznu izgradnju. Stanovi su osmišljeni tako da je omogućena laka i jeftina transformacija više manjih u veće jedinice. Ovim se dodatno podupire trajna aktuelnost predloženog bloka u uslovima promenljivog tržišta nekretnina i sprečava jednodimenzionalnost, moguće i getoizacija projekta. Imajući u vidu nepredvidljivost uslova stambenog tržista na duži (i kraći) vremenski period, od ključne je važnosti obezbediti mogućnost lake i jeftine transformacije stambenog sklopa, od više malih ka manje velikih stanova, kako bi potencijalno bilo moguće privući širi spektar potencijalnih korisnika.

Jasan pristup sa glavne saobraćajnice, jednostavna cirkulacija automobila kroz lokaciju i optimalno raspoređen parking, osnovne su pretpostavke za uspešnu logističku podršku predloženom urbanom konceptu. Interna saobraćajnica deli kompleks na dva susedstva sa sopstvenim centrima okupljanja.

Fizičke strukture stambeno-poslovnih segmenata se pružaju pravcem sever-jug, menjajući svoj prostorni karakter, čime se ostvaruje smena ambijenata unutar kompleksa. Vedutom nove urbanističko-arhitektonske celine, dominira grupacija linearnih traktova, razuđenih po vertikali, čija silueta stvara mnoštvo vizurnih koridora koji linije sagledavanja propuštaju kroz jezgro kompleksa u poprečnom pravcu. Na taj način, spoljašnjost i unutrašnjost novog ansambla, postaje ’’transparentna’’. Opisanim načinom oblikovanja, izbegnut je utisak glomaznosti objekata pri čemu je savladan veliki prostorni kapacitet. Mesta u kompleksu se razlikuju po vizuelnom izrazu koji ih definiše ističući jednovremeno svoje parametarske karakteristike kao što je položaj u ansamblu i one metafizičke, kao što je asocijacija na apstraktni pojam prostora.

Idejno urbanističko-arhitektonsko rešenje stambeno-poslovnog kompleksa socijalnog stanovanja u naselju Ovča predstavlja inovativni pristup tretmanu teritorije i ima potencijal da postane poligon za uspostavljanje kontinuirane komunikacije i koordinacije rada svih relevantnih učesnika u razvoju grada, od gradskih vlasti i njihovih razvojnih okvira, privatnog kapitala, lokalnih zajednica, arhitekata i urbanih planera, kao i svih zainteresovanih nevladinih interesnih grupa. Krajnji cilj je uspostavljanje trajne alijanse za razvoj kvalitetnog i funkcionalnog gradskog prostora.

Izvor: Arhitekton
 
Петак, 17. aвгуст 2012.
Град Београд – Секретаријат за урбанизам и грађевинске послове

Јавна презентација урбанистичког пројекта за изградњу стамбеног комплекса социјалног становања у насељу Овча, на КП 3672/3 КО Овча, ГО Палилула

Секретаријат за урбанизам и грађевинске послове на основу члана 63. Закона о планирању и изградњи („Службени гласник РС”, број 72/09, 81/09, 24/11) и Правилника о начину јавне презентације урбанистичког пројекта („Службени гласник РС”, број 43/2010)

оглашава

ЈАВНУ ПРЕЗЕНТАЦИЈУ
УРБАНИСТИЧКОГ ПРОЈЕКТА ЗА ИЗГРАДЊУ СТАМБЕНОГ КОМПЛЕКСА СОЦИЈАЛНОГ СТАНОВАЊА У НАСЕЉУ ОВЧА, НА КАТАСТАРСКОЈ ПАРЦЕЛИ 3672/3 КО ОВЧА, ГРАДСКА ОПШТИНА ПАЛИЛУЛА

1. ЈАВНА ПРЕЗЕНТАЦИЈА обавиће се у згради Градске управе града Београда, у Улици 27. марта бр. 43-45 (сала 2 у сутерену) од 24. до 31. августа 2012. године, сваког радног дана од 9 до 15 часова.

Izvor: Grad Beograd
 
Jel' se na kraju zna koja je katastarska parcela 3672/3 КО OVCA . Koliko ja vidim na toj parceli je 2008 god. trebalo da se gradi naselje za 130 porodica iz nehigijenskog naselja , pa je posle protesta ljudi iz ovce , prekinuto.
 
Za sad, samo ovo. Osim ako neko nije bio na toj prezentaciji.

 
Hm, projekat je iz nekog razloga opet na javnom uvidu:

Четвртак, 22. новембар 2012.
Град Београд - Секретаријат за урбанизам и градјевинске послове

Јавна презентација урбанистичког пројекта за изградњу стамбеног комплекса социјалног становања у насељу Овча, на КП 3672/3 КО Овча, општина Палилула

Секретаријат за урбанизам и грађевинске послове на основу члана 63. Закона о планирању и изградњи („Службени гласник РС”, број 72/09, 81/09, 24/11) и Правилника о начину јавне презентације урбанистичког пројекта („Службени гласник РС”, број 43/2010)

оглашава

ЈАВНУ ПРЕЗЕНТАЦИЈУ
УРБАНИСТИЧКОГ ПРОЈЕКТА ЗА ИЗГРАДЊУ СТАМБЕНОГ КОМПЛЕКСА СОЦИЈАЛНОГ СТАНОВАЊА У НАСЕЉУ ОВЧА, НА КАТАСТАРСКОЈ ПАРЦЕЛИ 3672/3 КО ОВЧА – ГРАДСКА ОПШТИНА ПАЛИЛУЛА

1. ЈАВНА ПРЕЗЕНТАЦИЈА обавиће се у згради Градске управе града Београда, 27. марта бр. 43-45 (сала 2 у сутерену) од 29. новембра до 7. децембра 2012. године, сваког радног дана од 9 до 15 часова.

Izvor:Grad Beograd
 
Ovo će izgleda definitivno početi da se gradi naredne godine. Evo izvoda iz Nacrta budžeta grada Beograda:

10.29. Изградња стамбеног комплекса у Овчи
2013. - 467,715,019
2014. - 705,368,135
2015. - 100,500,000

Izvor: Grad Beograd

I može li u naslovu teme da se umesto Borče stavi Ovča. Ipak je to različito :)
 
Pa u tom budzetu za 2013 se nalazi i osnovna skola u Ovci :" Vasa Pelagic " . Ja koliko znam skola je gotova .
 
10.61.
Реконструкција и доградња ОШ "Васа
Пелагић" у Овчи 54,850,000
 
500 000 eur !! Da nije malo mnogo .

Ta skola ima ukupno 500 djaka . Ovo dajem kao podatak da se bar zna red velicine objekta .

Pitanje je kolika je suma izdvojena prosle godine . Voleo bi da neko ko zna o cemu se radi da svoje misljenje . Ako za mostove nema opipljivih podataka koliko sta kosta , u ovom slucaju gradjevinski radovi su vise -manje poznata stvar .
 
Homer Jay":q972zddy je napisao(la):
Ovo će izgleda definitivno početi da se gradi naredne godine. Evo izvoda iz Nacrta budžeta grada Beograda:

10.29. Изградња стамбеног комплекса у Овчи
2013. - 467,715,019
2014. - 705,368,135
2015. - 100,500,000

Izvor: Grad Beograd

I može li u naslovu teme da se umesto Borče stavi Ovča. Ipak je to različito :)

Budzet predvidja za ovu 2013 godinu vise od 467 000 000 dinara . Pola godine je proslo , a jos nista nije zapoceto . Da li je rebalans budzeta pojeo ovo naselje
 
Voleo bih da arhiktektura na levoj Bg obali Dunava
bude drugačija, prepoznatljiva i savremena
a to nudi
novo vreme, novi materijali i novi dia ljudi za novi prostor
 
Ovo vec postaje strasno...

Gradnja zatvorskih blokova i nazivanje istih stanovima je postao trend, a ne greska pojedinacnog arhitekte!
 
То је или немоћ или компромис због 320 000 подстанара. Социјални аспект.
Свакако је и то боље, него пустити све опет дивљању градње, чему је ова средина изразито склона.
 
Ne treba pustiti divlju gradnju vec praviti humane stambene blokove... Ono razmaci izmedju paralelnih zgrada bar 40 m, zelenilo, igralista, osnovna infrastruktura, vrtici, skole...

A ne paralelni bedemi sa 15-20 m razmaka i izmedju plocnikom sa par zardinjera nalik Belville-u, Stepi, bloku 72...
 
Понедељак, 01. јул 2013.
Град Београд – Агенција за инвестиције и становање

Јавни позив за извођење припремних радова израде насипа за изградњу прве фазе објеката социјалног становања у оквиру комплекса на кат. пар. број 3672/3 КО Овча

На основу члана 72. став 1. тачка 1. Закона о јавним набавкама („Службени гласник РС”, број 116/08)

ГРАДСКА УПРАВА ГРАДА БЕОГРАДА
Агенција за инвестиције и становање

11000 Београд, Трг Николе Пашића 6

објављује

ЈАВНИ ПОЗИВ
за подношење понуда у отвореном поступку за јавну набавку радова - Извођење припремних радова израде насипа за изградњу прве фазе објеката социјалног становања у оквиру комплекса на кат. пар. број 3672/3 КО Овча
(јавнa набавкa број 68/2013)


...

Izvor: Grad Beograd
 
Као што је трећи Београд скрајнут, тако је и ово насеље за постојећи као и за будући трећи београд скрајнуто. Мислим да ће мало ко да се диви тој архитектури или да га туристички обилази. Ти људи неће имати ништа сем дугих путовања због администрације, посла, школе, здравства... али имаће кров над главом који могу да приуште, што радује. Само, ако услови не буду на много вишем нивоу 5000 нових грађана трећег реда правиће додатни притисак социјални, културни...
Нови гето Београда...
 
Homere daj lokaciju molim te sa satelita ili binga.

Hvala :)
 
Vrh