Šta je novo?

Skadarska - ulica za primer

beli grad

Intermediate
Učlanjen(a)
20.07.2011.
Poruke
222
Pohvaljen
2
Ako prodjete Skadarskom u vedro beogradsko jutro ili toplo letnje vece uz starogradske zvuke koji se slivaju niz njenu kaldrmu, primeticete, osim puno cveca , da dozivljavate i te stare zgrade, kuce i kucice i ljude pored vas drugacije i da vam je sve blize, lepse, prijatnije i pitomije od ulica u neposrednoj blizini.

Jedina i glavna razlika je sto u Skadarskoj ne tutnje automobili, kamioni, autobusi i sve sto je vec citav vek skoro, neraskidiv deo nase zivotne sredine, svakodnevno.

Zato je Skadarska pravi primer kako jedna ulica treba da bude po meri potreba ljudi i zdrave zivotne sredine.

A zasto nema vise ulica i cetvrti cije bi zgrade zasijale, a restorani i kafei bili puni, a ljudi na njima sa osmesima na licima, to je pravo pitanje koje trazi odgovore !
 
.

Školska fasada u Skadarskoj drastično odudara od ambijenta :rant:

Može li se nakon skoro pola veka nakaradnost ispraviti,
makar u zoni prizemlja istu primereno ukopiti u ambijent
to ne zahteva puno novca i vremena

Edit
Za iskusnije BBce,
kao primer ovde postaviti neku fotomontažu kako bi moglo da se fasada ili deo iste uklopi u ambijent :)

@Vucko
možda bi bilo dobro sve ovo prebaciti u temu ,,Скадарлија - Бајлони,,
http://www.beobuild.rs/forum/viewtopic.php?pid=63355#p63355
 
Postovani autore prvog posta na ovoj temi, lepo je sve to sto si napisao, ali nije to sto pozivas na ukidanje teme koja je tek nastala, ona ima svoj smisao i ne postoji slicna, ako si zeleo de pises na temi u koju zelis da prebacis jedini post ovde, a to je taj tvoj, zasto onda nisi pisao tamo.

Naslov teme je sasvim jasan, ne radi se o samoj Sakadarskoj, nego o drugim slicnim ulicama koje bi mogle tako da izgledaju, a kojima Skadarska moze da bude primer.

Tvoji postovi su dobrodosli upravo ovde !
 
Siguran sam da mnogi turisti koji posete Skadarliju budu razočarani i zatečeni kada shvate da je "Bohemian Quarter", ta "boemska četvrt koju obavezno treba obići" u stvari desetak kafana i kafića koncentrisanih na parčetu ulice dugačkom par stotina metara, i da ispod ove kafane
Skadarlija%20Tri%20sesira%20Restaurant%20-Summer_jpg.jpg

sve tamo do spajanja sa Džordža Vašingtona više nema - ničega. Video sam više puta strance kako sa fotoaparatima u rukama, kojima nemaju više šta da slikaju, silaze ka Dž. Vašingtona, gledaju praznu ulicu i onu osnovnu školu,
beograd_skadarlija-117722.jpg

osvrću se, posmatraju oronule dorćolske fasade i neuglednu pijacu preko puta završetka Skadarlije, očekujući valjda negde neki nastavak "boemske četvrti", i onda se polako vraćaju nazad uzbrdo, verovatno se pitajuči zbog čega je uopšte Skadarlija na takvom glasu u Beogradu... Pretpostavljam da pre ulaska u Skadarliju misle da će videti nešto poput onih starih, očuvanih, šarmantnih kvartova iz drugih evropskih gradova, a ne ovu preskromnu i premalu verziju toga...
 
Nadao sam se da ce jednog dana u ,,Latinskom kvartu ,, Skadarska ulica zauzimati centralno mesto
a još uvek nismo došli ni do slova ,,L,, :(

Edit
@beli grad wrote : ,, ...autore prvog posta. . . ,,

Moj post boca-ica, je post br 2, no nije bitno , na ,,onoj,, temi je napisano i pametnih stvari ,a razlog je jedan jedini, a to je lakše snalaženje u moru tema. . . .
Nadam se da ces ovu temu održavati u životu sa interesantnim prilozima
a imaš svu dobru volju i zaiteresovanost i to se samo moju, nego verujem vecine BBca :) :) :)
 
Felix55":1ogpqvri je napisao(la):
Siguran sam da mnogi turisti koji posete Skadarliju budu razočarani i zatečeni kada shvate da je "Bohemian Quarter", ta "boemska četvrt koju obavezno treba obići" u stvari desetak kafana i kafića koncentrisanih na parčetu ulice dugačkom par stotina metara,
Skadarlija nije mesto gde je primarno škljocanje fotoaparatom.

Niti reč boem označava nekog ko se zadovoljava samo vizuelnim već i nečim sasvim drugačijim.

Skadarlija ima srce, dušu, puls, treptaj, šum i to je ono što nijedan ultrasofosticirani tehnomanijački Canon sa objektivom od pola metra ne može da zabeleži.
 
@Nevenkovic
Promašili ste poentu mog posta skroz :rolleyes:
 
Poenta posta da ulicu treba srediti od cesmi koje nerade do fasade skole koja se tu neuklapa osvjeziti mural popraviti raspale kandelabre ofarbati klupe itd :kafa:
 
Postoje sjajni uslovi da se takva boemska cetvrt rasiri, ali i za nastanak novih, ali se plasim da je davno odluceno da jedini primerci prizemnih kuca iz 19. veka ostanu samo u Skadarskoj.

Da je to stvarno svedoci i primer iz Skenderbegove ulice, tamo je srusena prizemna kuca sa radnjom na uglu sa Knicaninovom iako je to bio mozda poslednji primer sacuvane raskrsnice sa prizemnim kucama na sva cetiri ugla !

Pre nekoliko godina je isto tako srusena prizemna kuca na raskrsnici Budimske i Knez Miletine, gde su takodje prizemnice opstale na sva 4 ugla.
A taj deo Dorcola, gde se preplicu pored pomenute dve ulice i Carigradska, je upravo mogao da bude to boemsko carstvo u kojima bi turistima trebalo mnogo vise vremena da prodju i izadju skoro do obale Dunava sa koga plavetnilo i miris reke dolazi do kraja Knez Miletine. 80 procenata su sacuvane prizemne kuce u tih nekoliko ulica, jos uvek.

Taj nastavak sadasnje male boemske cetvrti u Skadarskoj moze sasvim lepo da se poveze preko lepo uredjenog trga na mestu sadasnje pijace.

Sirenje od Skadarske, moze da se nastavi i Zetskom koja je vrlo zanimljiva, ali ulica bez dovoljno sadrzaja, pa Siminom i Jevromovom izmedju Francuske i Skadarske.

A postoje i mogucnosti da se ne tako daleka prelepa Hilandarska i Kopitareva gradina, povezu VRLO ZANIMLJIVOM i skrivenom Safarikovom sa Skadarlijskom boemskom cetvrti.

Sta o tom mislite vi ! :gobb:
 
To je dosta problematično u gradu u kome je sve "moderno i evropsko" dobro, a ustvari donosi profit. Od prizemljuša i kulture ima malo para, u tome je glavni fazon. Kad ekonomska kleptokratija prebaci fokus sa zemljišta na druge metode špekulacije, onda će i ono što je preživelo kulturnu "seču knezova" biti rekonstruisano. Isto se desilo Beogradu u 19. veku.

Inače, imao sam slična razmišljanja o Zetskoj i Šafarikovoj takođe!
 
Jovanovm poentira ;)

Iako lepa na oko, i nama uvek draga, Skadarka je kao boemska ulica danas veoma ugrozena. Donji deo ulice je mrtav i postoji opravdani strah sta ce Ameri da urade sa pivarom, posto se radi o projektu tolikih razmera koji bi bio veoma dominantan i mogao bi da "pojede" ulicu.

S druge strane, ni gore situacija nije mnogo bolja. Iako kafane jos uvek dominiraju, sve je vise kafica koji se svojim konceptom i izgledaom ni malo ne razlikuju od ostalih gradskih pojilista, niti se uklapaju u nekakv u viziju boemske cetvrti. Da se razumemo, volim ja i Red bar, a narocito Sikaricu, ali bih preziveo i da su negde drugde. ri tom, vecina kafana u Skadarskoj je u vlasnistvu jednog tajkuna (Peconija) koji sutra covek moze da ih proda ili preuredi ako proceni da mu ne donose zaradu.

Ali, opet pitanje je koliko je boemska cetvrt smislena u doba u kojem nema boema :D Jednom sam sedeo tako sa nekim drustvom i krenuli su da lamentiraju kako se po BG-u zatvaraju kafane. Ja tu poludim! A zasto? "Pa, dobro ljudi, kada smo mi to seli u kafanu!?". LicimUri :p Mislim, kafana je postala ono mesto u gradu u koje odes samo kada ti dodje rodjak iz inostranstva i pokazes mu sta ti eto imas dok on zivi zarobljen u tiraniji globalnih fast food lanaca. Ostalim danima, kafane su "smrdljive rupe sa masanim stoljnacima, prljavim casama i neljubaznim matorim konobarima".

Te, zaista verujem da je povecanje broja turista nada za Skadarsku. Oni ne dolaze u BG da bi jeli u Meku, oni hoce da vide nesto lokalno i prosto obozavaju kafane - Balkan, rakija, muzika, egzotika. Sto vise stranaca u Beogradu, to vise kafana!!! Zvuci jadno, znam, ali je poprilicno istinito.

I na kraju, just for the record, nije da se sada vadim i perem, ali Homer zaista izlazi po kafanama. I moj zivotni kredo za kraj by KKN:

http://www.youtube.com/watch?v=c0qLaSJUIrA

(gde je nestao YT code!?)
 
Kafana nije izumrla zato sto su se navike ljudi promenile, vec zato sto se pojavila ``moderna`` alternativa - kafic.

Koja je razlika izmedju kafane i kafica? Cilj odlaska u kafanu ili kafic je isti: blejanje, druzenje, hvatanje zjala, zakazivanje poslovnih sastanaka, opijanje...... razlika je u ceni.
 
Da ..... razlika je u ceni.

I kroz istoriju i književost zabeleženo, bez obzira na velike ekonomske krize kafane su uvek bile pune građana
Krize ovog doba nisu ni takvih razmera a kafane prazne . . . . zašto ?

Ako Skadarliju posmatramo kao jednu velika urbanu kafanu
Šta to prouzrokuje odumiranje takve vrste urbanog načina života koj se vodio i u Skadarliji
Da li je samo zbog alavaosti kafeđija (cene) ?
Kad se udubi i u kafeđisku problematiku izgleda da veliki nameti i diktiraju takve cene
ili je jednostavno u pitanju samo XXI vek :rolleyes:
 
a šta je loše u tome što kafane umiru?


ja kao osoba ne volim takav ambijent preko dana kakav kafana pruža, a ne volim i da se napijam uveče uz neke pesme.....


za dnevnu varijantu više volim da sednem u neki dobar čist i prijatan kafić da za popijem kašućino i uživam. a retko se napijam tri piva eventualno četri i meni dosta.
 
MilisaV":3qalgbnx je napisao(la):
a šta je loše u tome što kafane umiru?
Lose je to, sto se celokupno drustvo jednoobrazuje, postajemo istovetne jedinke u kosnici.

Kafana je balkanska verzija kafica, nije to namenski drugacija institucija, vec istovetna.
Kafana ne sluzi iskljucivo za opijanje, u njoj se moze sedeti normalno, isto kao i u kaficu, a da pritom atmosfera ne bude nafurano nadrkana raznim bajama sa kajlama i fuficama sa silikonima. U kafanama je atmosfera daleko prirodnija.
To je ako uporedimo ``ekskluzivnije`` kafane sa kaficima. Ukoliko poredimo lokalne kafane i kafice, razlike gotovo da uopste nema, sem eventualno muzike.

Sa muskom ekipom, idem u kafanu, naravno, dok sa lepsom polovinom idem u kafic (ako pada kisa), jer generalno ne gotivim taj nivo bezobzirno bezobraznih cenovnika.
 
Dobro je sto je pokrenuta tema Skadarske za primer, ali cini mi se da rasprava nije krenula tokom koji zahteva pitanje koje je pokrenuto u prvom postu. Skadarska je nesto vise od kafana u njoj.

Skadarska je ulica za primer pretvaranja jedne gradske ulice u mesto bez vozila i buke, mesto nesputanog hodanja, neometanog razgovora, susreta i cistijeg vazduha.

Cvece

Danas je Skadarska primer kako cvece moze da oplemeni i unese radost u jednu ipak izgradjenu sredinu, ali sredinu u kojoj ima mesta i za prirodu, za drvece, cvece i ljude.Sjajno je sto su baste kafana ogradjene sa puno cveca, to je primer i za druga mesta, baste kafea i restorana i za druge ulice.

Travnate bastice

Ali ima jos mesta za prirodu i u Skadarskoj. Pomenuti donji deo ulice bi bio zivlji i lepsi, kada bi drvoredi dobili travnate bastice, na kojima bi takodje moglo da bude cveca.

Vrt ispred skole

Deo ispred skole bi moga da bude resen u vidu malog vrta sa cvetnim lejama, klupama cesmom i vodoskokom.

Trgovi

U Skadarskoj postoji mogucnost da se stvore i dva manja trga na kojima bi mogli da se desavaju umetnicki dogadjaji, ali koja su to mesta i kako bi mogla da se urede neka ostane za drugi put !
 
To bi tek bila ulica za primer, ne samo Beogradu nego za primer svetu !
 
Danas se Skadarlija krečila i čistila od grafita. Uz pomoć volontera koji su krečili neke od zidova i farbali tezge, naša firma je uklanjala grafite.
Prilog večeras na Studiju B, svu slavu je "preuzelo" jedno JKP, ali nama to ne smeta :)

img2541.jpg
 
Uvek sam smatrao da je taj poduhvat sa Skadarskom promašaj (a mogao je i te kako da uspe) Postavili se je Turskom kaldrmom koju se zalili betonom?! Pa između kamena prave turske kaldrme raste trava. Još gore je urađeno na onom strmom putu za kulu Sibinjanin Janka u Zemunu. Tamo su skinuli staru tursku kaldrmu i postavili obične granitne kocke kakvih ima u stotinama beogradskih ulica. U Skadarskoj one stare kuće i kafane liče na kulise u pozorištu. Staro se može obnoviti da se vidi da je staro ali istovremeno održavano i obnovljeno. U Skadarskoj su srušile stare kuće i podigli nove koje treba da liče na stare pa su ih obojili raznim drečavim bojama. Ovo sada je u stvari replika koja pokazuje kakva je Skadarska bila. Drugo je replika Terazija. Ona je lepa,interesantna i uspela samo nije na dobrom mestu obzirom na blizinu ž. stanice.
 
Vrh