Šta je novo?

Savski trg

Koliko sam ja shvatio graske oce, trg je namerno rasterećen saobraćaja, raščišćen i uvećan, eda bi se onda na njega doveli sadržaji koji će privući ljude. Kao ono što sada imamo na Trgu Republike ili na Trgu Nikole Pašića recimo. A svaki trg valjda i služi za takve stvari. To su izložbe na otvorenom, sajam koječega (cveća, knjiga, meda, narodnog stvaralaštva i sl.), bioskop ili pozorište na otvorenom, koncerti, mitinzi, klizalište, nekakve radionice... Znači povoda ima dosta, pa bi svu oni trebalo da privuku ljude i koji se možda (ili sigurno) ne bi prošetali tuda, da baš tuda i prođu.
 
vec smo mnogo puta pricali na ovu temu i stalno se vrte isti argumenti od kojih mnogih nisu validni.

1) nekadasnji saobracaj na savskom trgu ga je cinio mestom od kojeg svi beze. da bi nesto postalo taj famozni centar grada, ili cak i obicno prijatno mesto da se prodje i posedi, nije samo bitna kolicina ljudi nego i profil tih ljudi. dakle, uklanjanjem zeleznicke stanice je u tom pogledu napravljen korak napred (meni je inace zao sto su sklonili stanicu ali meni nije nikakav cilj bio da savski trg bude centar grada - medjutim, da mi to jeste cilj onda bih uklonila stanicu).

2) da bi bilo vise ljudi na trgu (mada ne mozemo uzimati kao relevantnu neku fotografiju u sred avgustovskog dana) presudni su sadrzaji. muzej bi tu mozda donekle pomogao, ali jos vise bi pomogli luksuzni hoteli i radnje, kancelarijski prostor, institucije. sam trg je, da kazemo, sredjen, ali na sta lice ove zgrade i put do njega? ja se cudim koliko ljudi zapravo i posecuje taj trg s obzirom koliko je jos uvek problematican ceo taj potez. savski trg je zapravo posecen iznad ocekivanja i sanse da to bude novi centar grada jednog dana su se zapravo povecale.

3) u bnv tek treba da se useli ogroman broj ljudi. i sad evo vi objasnjavate, "ali oni ce u centar grada ici autom". ali, ovo ce biti centar! :lol: salu na stranu, poenta je da ce ta masa da ide na taj trg ne zato da bi ga pretrcala jureci tramvaj ili 511 nego zato sto ce hteti da u njegovoj blizini sedi, kupuje, radi.
 
U sadašnjim okolnostima, izuzev ako ne dođe u Evropi do nekog nobog ledenog doba da svi pojure na jug i Beograd, ja ne vidim svrhu te strategije hotel hotel hotel da Beograd ima tolki potencijal da svuda budu hoteli. I iskreno, malo ćemo se uskoro možda i pobiti ako ugostitelji nastave radi svojih prihoda da oštećuju ostale, tipa da popune svoje smeštaje nam u sred Indijskog soja korone dovode Indijce se šetkaju (plus vidimo kako se razni propali hoteli koriste za smeštaj migranata, a ja sem vlasnika i komesarijata za izbeglice koji uzimaju pare tu ne vidim interes nas 99% ostalih već uglavnom štetu) , ili da reklamiraju noćni život splavova nudeći tuđu žensku decu kao mamac za svoj profit. To što će Čarapan Vesić uredi hektar trga ne znači da će mu tu doleti pola sveta kao turističku atrakciju. Sličnu glupost su mislili da će pola sveta doleti da vidi Beograd na vodi, jes baš fali šifonjera solitera po svetu, nisu videli pa će dođu ovde se dive. To može ljudima sa Balkana koji nemaju megapolise da bude malo zanimljivo, ne drugima. Muzej. Šta znam, ne verujem da će to biti neki Luvr pa da će se Trg napuni od ljudi koji čekaju red da uđu u muzej. I na kraju, Trg sa ovako ekscentrično koncipiranim zelenim površinama, sa nekim stazicama između za vežbanje ravnoteže i ne vidim da predviđa privlačenje puno ljudi, jer neće valjda gaze tu travu 60% trga. I što reče Džigi, okolina trga je postala tolko odbojna usled cirkulisanja određene populacije zadnjih godina, da mnoge koje znam iz te odbojnosti izbegavaju taj deo grada, dakle još jedna loša procena režima, misli su jedno, ispalo je drugo.
 
Мени је један чувар градилишта на БнВ причао како су једном имали велики проблем када су им мигранти упали у контејнер са алатом и покрали неке скупе ствари. Београд на води и Савски трг докле год буду недовршени као што јесу, биће одбојни за шетаче. Ево мислите ли да неко хоће да изведе девојку у онај блискоисточни ресторан на Савском тргу где се скупљају мигранти? Или да одведе дете у онај паркић у БнВ увече а тамо ноћу спавају на клупама мигранти?

Но да се вратим на сам трг. Он сам по себи нема атрактивне садржаје. У низу локала од Савске до Карађорђеве имамо онај распад од некадашње бурегџинице на самом ћошку са Савском, затим апотеку у болници Свети Сава, па Аман у Дому ратника, поред њега секси шоп, затворен биоскоп Партизан, па иде хотел Белгрејд сити, бивши петровград који има у једном делу хотелски ресторан, а у другом коцкарницу, па онда иде низ коцкарница до ћошка са Милована Миловановића, па имамо Савски бистро, па опет коцкарница, па Михаила Богићевића, затим мењачница па празни локали приземља хотела Лика, па опет коцкарница па блискоисточни ресторан. Онда иде она накарадна ограда испред оне модерне пословне зграде, не знам како се зове, што значајно сужава тротоар. И у даљем низу у Карађорђевој до економског су опет коцкарнице и секс шопови.
Нови центар града, зар не? Значи имамо или распад и запуштеност или коцкарнице у просеку. Шта мислите какав се профил људи ту може окупљати?
 
Гледајући БНВ рендере рекао бих да ће посећеност овог тргопарка потицати не од "трг" већ од "парк" дела. Сведоци смо да су људи спремни да иду и много даље како би обишли неки парк а није као да ће у БНВ имати нешто ненормално пуно зеленог садржаја

У сваком случају мислим да се посећеност Савског трга може првенствено повећати сређивањем целе Карађорђеве улице што би морало да подразумева неку подземну гаражу у којој би се потрпала кола са тротоара како би се исти проширио / засадили дрвореди / избациле баште кафића. Такође би било јако помогло да зграде које хоће да граде у оквиру БНВ, у самој Карађорђевој, формирају неки приземни комерцијални фронт бутика и генерално радњи / излога како би људи ту шетали и ишли у куповину али то неће бити случај узимајући у обзир планиран облик тих зграда (П) тако да остаје да се види.
 
Neke od stvari koje cine Karadjordjevu odbojnom:
1) Sramotno uski i od saobracaja nebezbedni trotoari, kako na severnoj strani uz stracare, tako i na juznoj, jer mora da se ima mesta za svete automobile, taksije i parkinge a pesake ko j***, dobra stara politika i religija u Srbiji
2) Pomenute oronule stracare i prizemljuse
3) Nedostatak osvetljenja izmedju Savskog trga i Ekonomskog, koje je ukinuto kad je pocela rekonstrukcija a koliko vidim, boli ih Vesic da je vrate u rad
4) Razne "populacije" koje tu obitavaju zadnjih 10ak godina
5) Picin park, koji je bio problematican i svet za sebe cak i pre najezde ovih gore navedenih
6) ruzna (zapustena i haoticna) taksi stanica ispred GZS kao i sam BAS

Slatko je to sto aktuelna garnitura ima san da to bude novi centar grada, i sto se mene tice, slobodno neka nastave u tome, taman da ostatak grada malo prodise i ponovo postane grad, a ne vasar i mahala. Ali bojim se da ce morati mnogo, mnogo vise da se potrude i angazuju da bi Savski trg i Karadjordjeva postali takmac Knez Mihailovoj, Trgu Republike, Pasicevom trgu, itd...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=874383#p874383:dnvu5b48 je napisao(la):
Дошљак » 25 Avg 2021 08:23[/url]":dnvu5b48]Мени је један чувар градилишта на БнВ причао како су једном имали велики проблем када су им мигранти упали у контејнер са алатом и покрали неке скупе ствари. Београд на води и Савски трг докле год буду недовршени као што јесу, биће одбојни за шетаче. Ево мислите ли да неко хоће да изведе девојку у онај блискоисточни ресторан на Савском тргу где се скупљају мигранти? Или да одведе дете у онај паркић у БнВ увече а тамо ноћу спавају на клупама мигранти?

Нови центар града, зар не? Значи имамо или распад и запуштеност или коцкарнице у просеку. Шта мислите какав се профил људи ту може окупљати?
Dokle god bude stecište migranata u kombinaciji sa kockarima i pijancima, neće se tu ozbiljan svet skupljati, pa bio BNV i 200% izgrađen.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=874432#p874432:dnvu5b48 je napisao(la):
Bender Rodriguez » 25 Avg 2021 11:23[/url]":dnvu5b48]Neke od stvari koje čine Karadjordjevu odbojnom:
1) Sramotno uski i od saobraćaja nebezbedni trotoari, kako na severnoj strani uz straćare, tako i na juznoj, jer mora da se ima mesta za svete automobile, taksije i parkinge a pesake ko j***, dobra stara politika i religija u Srbiji
2) Pomenute oronule straćare i prizemljuše
3) Nedostatak osvetljenja izmedju Savskog trga i Ekonomskog, koje je ukinuto kad je počela rekonstrukcija a koliko vidim, boli ih Vesić da je vrate u rad
4) Razne "populacije" koje tu obitavaju zadnjih 10ak godina
5) Picin park, koji je bio problematičan i svet za sebe čak i pre najezde ovih gore navedenih
6) ružna (zapuštena i haotična) taksi stanica ispred GŽS kao i sam BAS

Slatko je to sto aktuelna garnitura ima san da to bude novi centar grada, i sto se mene tiče, slobodno neka nastave u tome, taman da ostatak grada malo prodiše i ponovo postane grad, a ne vašar i mahala. Ali bojim se da će morati mnogo, mnogo više da se potrude i angažuju da bi Savski trg i Karađorđeva postali takmac Knez Mihailovoj, Trgu Republike, Pašicevom trgu, itd...
Pošto maltene nema kafića na pomenutom potezu, ne postoji ni potreba za širokim trotoarima. Sa druge strane, vrlo moguće da je svetlo ostavljeno isključeno zbog najnovije "populacije", kako bi manje boli oči ljudima koji tuda prolaze. A što se tiče novog centra grada, ne znam da li ste primetili da im je postao "novi centar grada ".

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=874352#p874352:dnvu5b48 je napisao(la):
bushwick » 24 Avg 2021 23:23[/url]":dnvu5b48]vec smo mnogo puta pricali na ovu temu i stalno se vrte isti argumenti od kojih mnogih nisu validni.
Pa tako ni ovi tvoji.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=874352#p874352:dnvu5b48 je napisao(la):
bushwick » 24 Avg 2021 23:23[/url]":dnvu5b48]1) nekadasnji saobracaj na savskom trgu ga je cinio mestom od kojeg svi beze. da bi nesto postalo taj famozni centar grada, ili cak i obicno prijatno mesto da se prodje i posedi, nije samo bitna kolicina ljudi nego i profil tih ljudi. dakle, uklanjanjem zeleznicke stanice je u tom pogledu napravljen korak napred (meni je inace zao sto su sklonili stanicu ali meni nije nikakav cilj bio da savski trg bude centar grada - medjutim, da mi to jeste cilj onda bih uklonila stanicu).
Nije tačno da je saobraćaj na Savskom trgu pre rekonstrukcije činio da ljudi zbog njega beže sa istog, već je činio da to bude mesto presedanja (jedno od čvorišta gradskog saobraćaja), u kombinaciji sa vezom sa BAS / Lastom i GŽS. Uklonjen je jedan profil ljudi koji je baš bo oči pojedincima, ali se zato pojavio drugi profil koji je istim tim ljudima prijatan za oko.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=874352#p874352:dnvu5b48 je napisao(la):
bushwick » 24 Avg 2021 23:23[/url]":dnvu5b48]2) da bi bilo vise ljudi na trgu (mada ne mozemo uzimati kao relevantnu neku fotografiju u sred avgustovskog dana) presudni su sadrzaji. muzej bi tu mozda donekle pomogao, ali jos vise bi pomogli luksuzni hoteli i radnje, kancelarijski prostor, institucije. sam trg je, da kazemo, sredjen, ali na sta lice ove zgrade i put do njega? ja se cudim koliko ljudi zapravo i posecuje taj trg s obzirom koliko je jos uvek problematican ceo taj potez. savski trg je zapravo posecen iznad ocekivanja i sanse da to bude novi centar grada jednog dana su se zapravo povecale.
Kada god se postavi neka fotografija sa jedva po kojim čovekom ili bez ljudi na Savskom trgu, odmah se nađe gomila kritičara koji kažu da se na osnovu te fotografije ne može dati relevantna slika stanja trga. Pa dobro, jedanput je prevruće, drugi put su ljudi na godišnjim odmorima, treći put je suviše vetrovito, četvrti put suviše kišovito, peti put suviše hladno, šesti put suviše snega, sedmi put suviše promenljivo vreme, osmi put suviše alergije usled cvetanja biljaka u proleće... Ili bude ono čuveno "kako je neko sedeo satima ispred kompjutera i izbuljio oči od gledanja u ekran i čekanja da uhvati kadar sa web kamera kada nema ni jednog čoveka". A tu imamo i ono čuveno "kako je ustvari manje ljudi na rekonstrisanom trgu u odnosu na veći broj ljudi na trgu pre rekonstrukcije, jasan znak da će to da bude novi centar grada". Na kraju ispade da su jedino validne fotografije na kojima se vide ljudi u većem broju, jer jedino one prikazuju realnu sliku stanja.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=874352#p874352:dnvu5b48 je napisao(la):
bushwick » 24 Avg 2021 23:23[/url]":dnvu5b48]3) u bnv tek treba da se useli ogroman broj ljudi. i sad evo vi objasnjavate, "ali oni ce u centar grada ici autom". ali, ovo ce biti centar! :lol: salu na stranu, poenta je da ce ta masa da ide na taj trg ne zato da bi ga pretrcala jureci tramvaj ili 511 nego zato sto ce hteti da u njegovoj blizini sedi, kupuje, radi.
Baš će neko ko vozi BMW X6 ili Mercedes G klase ili pak neki skupocen auto poput Poršea, Jaguara i sl. imati želju da sedi pored crpne stanice na Savskom trgu ili da radi kao krupije u nekoj od kockarnica ili da bude kelner / šanker u nekom od kafića / restorana.
 
Е ту долазимо до суштине, није Тег републике то што јесте због манифестација и башта кафића, већ су они ту због функције и локације трга. То је оно што спутава Савски трг.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=874477#p874477:372bjsp6 je napisao(la):
solecar » Sre Avg 25, 2021 7:10 am[/url]":372bjsp6]
Baš će neko ko vozi BMW X6 ili Mercedes G klase ili pak neki skupocen auto poput Poršea, Jaguara i sl. imati želju da sedi pored crpne stanice na Savskom trgu ili da radi kao krupije u nekoj od kockarnica ili da bude kelner / šanker u nekom od kafića / restorana.

vi ovo komentarisete kao da se nista tu nece promeniti i da ce za deset godina i dalje biti seks shopovi i jeftini hoteli. ali dok se izgradi i useli ceo BnV na savskom trgu vise nece tu biti kockarnice i amani. tu ce biti poslovne zgrade, hoteli tipa four seasons, luksuzni butici i restorani. i tada ce gomila ljudi stizati potezima iz karadjordjeve i nemanjine da tamo radi, sedi, kupuje.

mislim, ne garantujem da ce se to desiti, naravno, ali to je ocigledno nęka osnovna ideja razvoja tog dela grada. pa ni vesic ne misli da je savski trg centar u ovom trenutku ili da ce to biti sa amanom kao glavnom atrakcijom. ja spadam u optimisticnije sto se tice razvoja tog dela pa se cudim da na trgu uopste ima ikoga. nije predjeno ni 10% puta potrebnog da se to razvije u nesto. i mozda se nikad ni ne predje ali apsolutno je prerano suditi o tome.
 
Al meni nije baš jasno oko čega se vi kačite toliko.

Kako ja gledam na stvar:
Ako Savski trg postane novi centar - ok, neka ga, još bolje, manje tereta i vašara po ostalim delovima grada/centra.
Ako ne postane - ok, nema veze, biće manje gužvi i zastoja, brže ću prolaziti kroz njega prevozom.

Nekako, kad god pričam ili razmišljam o toj situaciji i lokaciji sa Savskim trgom, BASom i BnV, ne bavim se merenjem jel postao nov centar, ili postaje, ili nije još postao... nego velim to je sad deo interesne grupe i područja pod patronatom Braće Inc. I neka se oni nadalje bave time. Ako je novokomponovanoj ''eliti'' u BnV lepo da pri dolasku i odlasku kući gledaju mrak, crne mrlje kako hodaju ulicama, seksi šopove i uske trotoare... ok, lepo za njih. Ako im nije prijatno, srediće se i to kad tad.

Nekako ne vidim razlog za prepiranja, bar ne oko toga jel jeste ili nije, i koliko je novi centar. Biće kako bude. Neka im ga novi centar slobodno, taman da malo sjašu sa ostalih delova grada.
 
Бендеру убо си у суштину што се мене тиче 100%
 
Чињеница је да је за сад трг некомплетан - нема завршен тротоар ка Карађорђевој са стране БАС, нема тротоар ка Савској са стране бивше поште, нема коловоз ка Савској и нема трамвајску пругу ка Савској. Што се тиче објеката око трга, више их је у распаду него што има сређених и репрезентативних, без приче о садржајима у њима. Опет, сам амбијент је неупоредиво пријатнији за боравак, само што су се кретања људи ту свела на локална.
 
Da se samocitiram, pošto bih rekao da je ovo promaklo, a suština je u tome:

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=874477#p874477:204g33on je napisao(la):
solecar » 25 Avg 2021 14:10[/url]":204g33on]A što se tiče novog centra grada, ne znam da li ste primetili da im je postao "novi centar grada ".
U prevodu na običan srpski jezik, postao je neka vrsta zaštitnog znaka pomenuti izraz, za maltene svaku rekonstrukciju koju odrade. A nažalost, da se figurativno izrazim, neki se primaju na to k'o majmun na banane. A to ne znači da mislim da su pojedinci majmuni.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=874560#p874560:1pb3jlx4 je napisao(la):
Bender Rodriguez » Sre Avg 25, 2021 9:58 am[/url]":1pb3jlx4]Al meni nije baš jasno oko čega se vi kačite toliko.

Kako ja gledam na stvar:
Ako Savski trg postane novi centar - ok, neka ga, još bolje, manje tereta i vašara po ostalim delovima grada/centra.
Ako ne postane - ok, nema veze, biće manje gužvi i zastoja, brže ću prolaziti kroz njega prevozom.

Nekako, kad god pričam ili razmišljam o toj situaciji i lokaciji sa Savskim trgom, BASom i BnV, ne bavim se merenjem jel postao nov centar, ili postaje, ili nije još postao... nego velim to je sad deo interesne grupe i područja pod patronatom Braće Inc. I neka se oni nadalje bave time. Ako je novokomponovanoj ''eliti'' u BnV lepo da pri dolasku i odlasku kući gledaju mrak, crne mrlje kako hodaju ulicama, seksi šopove i uske trotoare... ok, lepo za njih. Ako im nije prijatno, srediće se i to kad tad.

Nekako ne vidim razlog za prepiranja, bar ne oko toga jel jeste ili nije, i koliko je novi centar. Biće kako bude. Neka im ga novi centar slobodno, taman da malo sjašu sa ostalih delova grada.

znaci moj motiv je to sto mi smeta kad se podvlaci crta "evo praznog trga, to vam je taj vas novi centar grada". apsolutno je prerano da se donose takvi sudovi. za ovo drugo misim da uglavnom svi ovde imamo slicne zelje i ciljeve - da se beograd sredjuje i napreduje, pa tako i ovaj deo grada.
 
Ali ne ne način na koji se radi dobar deo saobraćajnica. I to ne znači da sam protiv uređenja.
 
Проблем је што за сада на Савском тргу није дошло до побољшања, осим по питању естетика на делу од Немањине до Карађорђеве.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=874432#p874432:l1nr2fw5 je napisao(la):
Bender Rodriguez » Sre Avg 25, 2021 11:23 am[/url]":l1nr2fw5]Neke od stvari koje cine Karadjordjevu odbojnom:
1) Sramotno uski i od saobracaja nebezbedni trotoari, kako na severnoj strani uz stracare, tako i na juznoj, jer mora da se ima mesta za svete automobile, taksije i parkinge a pesake ko j***, dobra stara politika i religija u Srbiji
2) Pomenute oronule stracare i prizemljuse
3) Nedostatak osvetljenja izmedju Savskog trga i Ekonomskog, koje je ukinuto kad je pocela rekonstrukcija a koliko vidim, boli ih Vesic da je vrate u rad
4) Razne "populacije" koje tu obitavaju zadnjih 10ak godina
5) Picin park, koji je bio problematican i svet za sebe cak i pre najezde ovih gore navedenih
6) ruzna (zapustena i haoticna) taksi stanica ispred GZS kao i sam BAS

Slatko je to sto aktuelna garnitura ima san da to bude novi centar grada, i sto se mene tice, slobodno neka nastave u tome, taman da ostatak grada malo prodise i ponovo postane grad, a ne vasar i mahala. Ali bojim se da ce morati mnogo, mnogo vise da se potrude i angazuju da bi Savski trg i Karadjordjeva postali takmac Knez Mihailovoj, Trgu Republike, Pasicevom trgu, itd...
Sve se slazem,ali i sve je resivo e sad dokle ce zeleti da srede...
1.Trotoare mislim sire i poplocavaju.
2.Stracare nisam cuo nista o planovima
3.Osvetljenje pretpostavljam stavljaju lepse i jace ,samo ne znam zasto vec neke zgrade koje imaju rasvetu na fasadama nije upaljeno npr iznad shop and go.
4.populacije mislim da su reseni da ih jednom za stalno rese https://www.b92.net/info/vesti/index.ph ... id=1912336
5.Park sa malo uredjenja i bez navedenih lak posao a sa odlaskom Basa odlaze i nocne dame
6.Bas valjda napokon ide...
 
Каже Vlogzilla, рекли му на градилишту да до Нове године вероватно од завршетка радова на рушењу старе и пуштању у рад нове српне станице и спајања Савске са Карађорђевом нема ништа.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=Wx2BF9D8mYM[/youtube]
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=874436#p874436:3hdrwv2v je napisao(la):
astrodule » 25 Aug 2021 10:38 am[/url]":3hdrwv2v]Kao što već rekoh, neka samo polovinu dešavanja sa Trga republike prebace na Savski i biće dobro.

Savski trg je sa onim jendecima i stepenicama opasan po zivot za masovna okupljanja...

A sto se tice ljudi mislim da ih ima i sa izgradnjom BNV bice ih vise nego dovoljno...
 
Aли БнВ није оријентисан на Савски трг.
 
Autor projekta Savskog trga u poseti Beogradu

Glavni gradski urbanista Marko Stojčić i arhitekta Mark Fenvik, autor projekta Savskog trga, posetili su danas ovaj deo grada, koji je nakon potpune rekonstrukcije dobio sasvim novi izgled.

15746925546139ec6ac5571771594629_640.jpg


http://www.b92.net/lokal/beograd/drustv ... du-1920096

Šta mislite, jel su mu pokazali rov između spomenika i železničke stanice? :lol:
 
Biro je izjavio da će postaviti stakleni most izmedju podijum i ulaza te da je rov namerno projektovan kao mesto za bašte kafića.
 
Vrh