Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

Prema citanju ovde prosecan stanovnik BnV je veliki snob koji je pobegao sa prazilukom dok je bio na cucavcu u seoskoj skoli pa voli penthause i lozi se na neku normalnost koja postoji u Evropi vec dugo i sve to uzivajuci gledajuci ka zelenilu koju su napravili vredni udarnici sa radnih akcija u komunizmu dok kojih moze doci putem mosta koji mu emituje buku jer to njegove istancane usi ne mogu podneti koje su zaboravile zvuk bunara.
 
Па оно, Ђани јесте такав. Нећу да генерализујем, али то је један од три станара БнВ које знам. Друго двоје су Вики Миљковић и доктор Пеца Кон.
 

Њима треба скоро једна деценија да заврше једну зграду, 50 метара шеталишта испред ње и овај Скадар на Бојани од тзв селфи мостића,
а хоће за три и по године да направе на сред њиве у сред ничега стадион, сајам, простор за Експо од 70.000 м2, комплетну инфраструктуру за све то, железницу од Земуна, преко аеродрома до стадиона и како рече Председник 130 хотела
 
Ne moze Kula da bude funkcionalna dok se ne izgrade sve zgrade u okruzenju, zato odugovlacenje. O luksuznom hotelu i da ne pricamo, platite noc 300e i gledate kran kroz prozor sobe a budi vas pneumatski cekic u 9 ujutru. Spora prodaja stanova je verovatno dodatni razlog, nema dovoljno kupaca iz dijaspore za 10k e po kvadratu, a bilo bi ruzno da imate zavrsen objekat sa velikom vecinom neprodatih stanova, postala bi zgrada duhova a to je lose za imidz i posao. Jesen 2024 u najboljem slucaju.
 
Постоји судски спор са произвођачем фасаде. Не знам детаље, али нешто није испало како треба. .
 
Nije direktno vezano... A možda i jeste. Neka diskusija o Kineskom real estate mehuru i čuđenje zapadne publike kako je uopšte legalno da se prodaje imovina u nezavršenoj zgradi.
 
"Ne moze Kula da bude funkcionalna dok se ne izgrade sve zgrade u okruzenju, zato odugovlacenje. O luksuznom hotelu i da ne pricamo, platite noc 300e i gledate kran kroz prozor sobe a budi vas pneumatski cekic u 9 ujutru..."
Sa ovim se slazem u principu, ali ako je uslov da nema otvorenih gradilista u neposrdnoj blizini za "funkcionalnu" Kulu i lux Hotel onda je ne bi trebalo zavrsiti jos najmanje 5 godina.
Pored vec otvorenih gradilista gde se moze razumno pretpostaviti zavrsetak, postoji citava ona praznina ispred Kule i Galerije gde jos nista nisu poceli a sigurno nece park tu da prave.
 
Na sajtu Marriotta stoji da će beogradski St Regis biti otvoren u januaru 2024.

st regis.PNG
 
Nov sam na ovom forumu i kupac sam stana u BNV.Zivim u NYC i par projekata slicnog tipa je ovde niklo u poslednjih 10 godina.LIC i Hudson Yards su samo neki od primera.O kvalitetu projekata i uporedjivanju sa BNV ne treba trositi reci jer BNV je pokazatelj naseg stepena drustvenog razvoja i mogucnosti.Skoro sam obisao kompletan BNV i nisam zadovoljan kvalitetom zavrsnih radova na nekim zgradama.Vista,Aqua i Terra su katastrofa dok neke dobijaju jedva prelaznu ocenu.Zelenilo je solidno odradjeno i verujem da ce jedino to davati neku prelaznu ocenu celom projektu u buducnosti.Inace posedujem solidan broj nekretnina na boljim lokacijama u BG koje mi daju pristojan pasivan prihod i jedini razlog kupovine stana u BNV jeste lokacija,obezbedjeno dugorocno odrzavanje i rentiranje same jedinice.Nazalost ovaj projekat je mogao biti isprojektovan i odradjen daleko bolje ali sta je tu je.Cena po kvm je u mom je slucaju 3800e sa pdv.Zgrada je u izgradnji a planirano vracenje ulozenog je 15-17 godina.Bez kredita.
 
:unsure: Daj neku matematiku, mislim da je ovo nerealno.
Objekat ce biti zavrsen sledece godine u Novembru.Ne racunam dve godine izgradnje.Takodje ROI zavisi od toga ko iznajmljuje,da li je stan na dan ili dugorocni zakup.Stan je 75 kvm sa pripadajucim garaznim mestom na 4 spratu sa pogledom na kulu BG.Takvi stanovi se iznajmljuju od 1400-1800 eura mesecno.Pomnozi.
 
Objekat ce biti zavrsen sledece godine u Novembru.Ne racunam dve godine izgradnje.Takodje ROI zavisi od toga ko iznajmljuje,da li je stan na dan ili dugorocni zakup.Stan je 75 kvm sa pripadajucim garaznim mestom na 4 spratu sa pogledom na kulu BG.Takvi stanovi se iznajmljuju od 1400-1800 eura mesecno.Pomnozi.
Prvo treba proveriti da li je 1600 eura kirija za 75 kvadrata realna, zatim oduzeti porez koji sada niko ne plaća ali kada država bude shvatila da i tu može da namakne para i bude odlučila i uvela ogromne kazne i retroaktivno plaćanje biće drugačije. Ima još parametara ali neću da gubim vreme. Imam i ja nekretnine koje iznajmljujem i moja matematika kaže minimum 20 godina za povrat uloženog.
 
Prvo treba proveriti da li je 1600 eura kirija za 75 kvadrata realna, zatim oduzeti porez koji sada niko ne plaća ali kada država bude shvatila da i tu može da namakne para i bude odlučila i uvela ogromne kazne i retroaktivno plaćanje biće drugačije. Ima još parametara ali neću da gubim vreme. Imam i ja nekretnine koje iznajmljujem i moja matematika kaže minimum 20 godina za povrat uloženog.
Cene je realna a ako se uzme u obzir da ce se stan iznajmljivati kompletno namesten.Ako drzava krene da naplacuje porez i to je ok jer ce se i cena rentiranja povecati.Svoje nekretnine iznajmljujem iskljucivo strancima zaposlenim u stranim kompanijama koje posluju u Srbiji tako da njima 100/200 eura ne znaci nista. 15,16,17 ili 20 godina je manje bitno jer konstantan pasivan prihod je glavni pokazatelj isplativosti.Stan se moze iznajmljivati putem Airbnb i donositi jos vece prihode ali to zahteva konstantno odrzavanje jedinice.
 
Mene naročito interesuje kako je rešena i izvedena klimatizacija (i uopšte Thermal Management) Kulčine .
Ako neko ima saznanja o tome, bilo bi sjajno da ovde podeli.
Ključno će, očekujem, biti upravljanje i održavanje sistema. Jedva čekam iskustva na tu temu.
 
Nov sam na ovom forumu i kupac sam stana u BNV.Zivim u NYC i par projekata slicnog tipa je ovde niklo u poslednjih 10 godina.LIC i Hudson Yards su samo neki od primera.O kvalitetu projekata i uporedjivanju sa BNV ne treba trositi reci jer BNV je pokazatelj naseg stepena drustvenog razvoja i mogucnosti.Skoro sam obisao kompletan BNV i nisam zadovoljan kvalitetom zavrsnih radova na nekim zgradama.Vista,Aqua i Terra su katastrofa dok neke dobijaju jedva prelaznu ocenu.Zelenilo je solidno odradjeno i verujem da ce jedino to davati neku prelaznu ocenu celom projektu u buducnosti.Inace posedujem solidan broj nekretnina na boljim lokacijama u BG koje mi daju pristojan pasivan prihod i jedini razlog kupovine stana u BNV jeste lokacija,obezbedjeno dugorocno odrzavanje i rentiranje same jedinice.Nazalost ovaj projekat je mogao biti isprojektovan i odradjen daleko bolje ali sta je tu je.Cena po kvm je u mom je slucaju 3800e sa pdv.Zgrada je u izgradnji a planirano vracenje ulozenog je 15-17 godina.Bez kredita.
Uf... Hudson Yards i BNV slicni :pob:

https://www.newyorker.com/culture/cultural-comment/hudson-yards-is-the-hotel-california-of-new-york

Long Island mozda i moze da se poredi zbog Anable Basin
 
Poslednja izmena:
Uf... Hudson Yards i BNV slicni :pob:

https://www.newyorker.com/culture/cultural-comment/hudson-yards-is-the-hotel-california-of-new-york

Long Island mozda i moze da se poredi zbog Anable Basin
Pa slicni su po jednoj veoma bitnoj stvari a to je da su oba projekta predstavljena javnosti kao projekti od drustvenog znacaja dok su u realnosti to projekti od prvenstveno privatnog znacaja i namenjeni su pravljenu profita investitoru i privlacenju turista.Hudson Yards se nalazi u neposrednoj blizini reke Hudson i zeleznickog cvorista.Hudson Yards projekat je takodje bio pod lupom javnosti i nailazio je na veliki otpor.U pitanju je deo NY koji je bio potpuno zapusten i prepusten propadanju.O arhitekturi ne treba trositi reci jer NY je grad svetske klase A dok je BG klase B.Long Island je poluostvo nadomak NY a ovde je rec o Long Island City projektu na obali East Rivera i na samom pocetku Queensa.Takodje i ovaj projekat ima dosta slicnosti sa BNV jer je u pitanju bio potpuno zapusten i devastiran deo grada i takodje zeleznicko cvoriste.Ovakvi i slicni projekti u Dubai i sirom sveta su direktna inspiracija BNV.Nazalost mi smo na takvom stepenu drustvenog razvoja pa je i sam BNV takav kakav jeste.Ja sam se odlucio za kupovinu jedinice upravo tu samo zbog lokacije,odrzavanja i nove infrastrukture pa je samim tim i mogucnost rentiranja daleko veca nego u nekim drugim delovima grada.Inace u NY i zivim u jednoj od zgrada LIC tako da iz prve ruke znam kakve prednosti ali i mane takve vrste projekata nude.
 
Mislim da pricamo o istoj stvari (posebno o pravljenju profita investitoru, sto je na kraju dana poenta svega - nazalost), ali da poredimo babe i zabe. Uticaj oba ta projekta na samu srz grada je neuporedivo manji nego sto je uticaj BNVa na Beograd. Hudson Yards je jedan od milion slicnih projekata u NYC, dok je BNV jedini tog tipa. Samim tim oni nisu uporedivi, jer kriterijumi i parametri po kojima se mere ne mogu da budu isti.
 
Mislim da pricamo o istoj stvari (posebno o pravljenju profita investitoru, sto je na kraju dana poenta svega - nazalost), ali da poredimo babe i zabe. Uticaj oba ta projekta na samu srz grada je neuporedivo manji nego sto je uticaj BNVa na Beograd. Hudson Yards je jedan od milion slicnih projekata u NYC, dok je BNV jedini tog tipa. Samim tim oni nisu uporedivi, jer kriterijumi i parametri po kojima se mere ne mogu da budu isti.
Po komentarima se da videti da je vecina forumasa protiv BNV osim nekog trola Vradovica koji je covek prosto u delirijumu kako je sve isplanirano i kako se radi.Ja gledam stvari iz cisto finansijskog ugla i na osnovu toga sam se odlucio za kupovinu.Sto se tice uticaja na samo gradsko jezgro tu delim misljenje vecine i smatram da je ceo prostor mogao biti kvalitetnije odradjen.Licno u BNV nikad ne bi ziveo ali za rentiranje je BNV definitvno jedna od najboljih lokacija u BG.
 
Mislim da pricamo o istoj stvari (posebno o pravljenju profita investitoru, sto je na kraju dana poenta svega - nazalost), ali da poredimo babe i zabe. Uticaj oba ta projekta na samu srz grada je neuporedivo manji nego sto je uticaj BNVa na Beograd. Hudson Yards je jedan od milion slicnih projekata u NYC, dok je BNV jedini tog tipa. Samim tim oni nisu uporedivi, jer kriterijumi i parametri po kojima se mere ne mogu da budu isti.

Pa dobro, napravicemo jos nekoliko naselja poput BNV u sirem centru grada (preko puta, sajam, Ratno ostrvo, Kalemegdan...) tako da ce i BNV imati manji uticaj na srz grada jer ce biti kao i Hadson samo jedan od milion slicnih projekata.
 
Vrh