Šta je novo?

SavoGrad, Sava City - [ Poslovno stambeni kompleks ]

OK, Savograd zaista nije ispao lose, ali je ipak za takvu lokaciju u pitanju nizerazredni objekat. Znam da zvucim kao predrkani skot kada to kazem, ali mozda bi pre pristajao nekoj parceli na Bezaniji.

Da mi je neko tamo negde 2002/03 ponudio ovakav projekat oberucke bih ga prihvatio, danas ne mislim tako. Campus 41 nam je primer da je i Beograd sazreo za malo slobodnije forme u arhitekturi. Lokacija uz recnu obalu obicno vise nadahne autore, ovako imamo tri pravougane zgrade sa lucnim coskovima (koji cak vise nerviraju nego sto zaista oplemenjuju objekat).

Dobro, fasada je lepa, i stakla nisu losa. To, medjutim ne treba da nam bude kriterijum. Cini mi se da smo, kada je ovaj objekat u pitanju, spustili kriterijume i znatno skratili nase ostre jezike.

Savograd, iako OK, svrstavam u red propustenih sansi. Nadam se da ce novi objekti u Bloku 20 (Deltin komplex, potencijalna izgradnja na mestu Genex impuls halla, kao i rekonstrukcije nekih postojecih zgrada koje su najavljene - Intercontinental, npr) i bum u samom Savskom amfiteatru u Bloku 18 podici estetiku tog mesta.
 
Slazem se,savograd jeste propustena sansa.Formom nije zadovoljio neke kriterijume,ali fasadom po meni jeste.Hvala Bogu makar na tome,moglo je i sa tim da se ode u pogresnom pravcu. Estetika celog bloka za sada nije nesto sto ovakav objekat moze da upropasti,jer ni jedan objekat u njemu nije za udzbenike. Cak sta vise, savograd estetski dominira.Ja milim da je ispao sasvim zadovoljavajuce i sto je najbitnije-korak je napred. Deltinu gradnju u bloku jos cekamo i verovatno cemo se nacekati,tako da ni dobri projekti ne vrede mnogo ako ostanu samo projekti.
Jos jedan mali osvrt na fasadu savograda- pogledajte nam u dvoriste i videcete da je u sarajevu vec u planu izgradnja nove kule od 120m, pored avaz twist towera (preko 150m). Taj novi projekat je smeo kako kaze homer,ali je i dalje odvratan-ima formu zenske figure sa krunom na vrhu i zove se Qeen Tower:))Dakle,odvratno.Ili recimo taj Twist Tower koji bi nas zadovoljio mozda delimicno tom twist formom i visinom, ali ne i mnogo cim drugim jer ima najgadniju fasadu koju sam video na tako visokom objektu.
Dakle,nama za utehu-smelo moze zestoko da skrene u pogresnom pravcu i da posle bude kajanja. Nadam se da kod nas ima potencijala da jednom kad odluce da grade smelo-da to nece izgledati tako lose.Sa savogradom je za Bg ispalo da se gradi prizemno i bojazljivo-ali je fasada bar kvalitetna. Kada krene neko u Bg da gradi tako visok objekat molicemo se bogu svi zajedno da ne stavi neko grdilo od fasade jer je to onda problem. Ja sam za sada zadovoljan i pristupom jednostavih formi i dobre fasade, pod uslovom da se i gradi.
 
pa dobro, mozemo i malo pozitivnije da gledamo, jer kao i uvek ne moze se nazad, vec se moze napraviti neka nova forma koja ce isto biti jako dobra... gledamo unapred :p

npr, sa ovim savogradom ce blok imati jedan ritam nizih zgrada, koji ce se (u buducnosti) nastaviti do save... to daje jedno otvaranje prema panorami koju ce ciniti visoke zgrade u udaljenijem delu nbga- blok 26, usce, blok 20 , campus, verano kula maybe, i ko zna jos ko kad dodju bolji dani... moglo je da bude visoko, ali to u ovom slucaju koji sam gore naveo ne bi odgovaralo... :)
 
Ma, kazem ja, trenutno, za ono sto se gradi u BG-u, Savograd je odlican, ali smatram da je moglo da se uradi i malo vise. Pogledajte samo one divne projekte u temi "eksterijer" u Relax podforumu

PS SLazem se za Sarajevo
 
Da nece mozda da se u Bg gradi Empire State Building ili nesto poput toga.Mislim da bismo trebali biti zadovoljni i Savogradom koji je za nase uslove odlican.Mozda Campus bude pokrenuo bum u bg arhitekturi,i tek onda bismo mogli da ocekujemo neke mega objekte.
 
Ih sad i ti, Empire state.... Uopste nije bitna velicina objekta, vec sam kvalitet.

Opet kazem, da Savograd nije los, ali je passe. I da dobija preveliku paznju u poredjenju sa nekim objektima koji su kvalitetniji, ali nepravedno zapostavljeni na forumu. To je sve. Koji vam je andrak, sta ste se toliko uzbudili!? Samo mala obzervacija, iako kazu da ne valja kukati za prolivenim mlekom :D
 
mada u pravu si ti... za beograd kakva mu vremena mirna slede, (aj fala bogu jednom i to , stolecima je bio na granici i u sranjima) i savograd je mali, a doci ce bolji dani... jedino kada je duze bilo mira 20tih 30tih, ili od 50tih do 90tih, bg je velikom brzinom rastao i postao ovo sto je sad... novi ciklus je tek u samom pocetku pocetka... :)
 
Homer Jay":2lty5nn6 je napisao(la):
Ih sad i ti, Empire state.... Uopste nije bitna velicina objekta, vec sam kvalitet.

Opet kazem, da Savograd nije los, ali je passe. I da dobija preveliku paznju u poredjenju sa nekim objektima koji su kvalitetniji, ali nepravedno zapostavljeni na forumu. To je sve. Koji vam je andrak, sta ste se toliko uzbudili!? Samo mala obzervacija, iako kazu da ne valja kukati za prolivenim mlekom :D
Koji na primer,ali izgradjen u poslednjih 10 god.Mislim da nema puno boljih i kvalitetnijih objekata te velicine u Bg.
 
Grawe mi je bolji, cak je Savograd cist rip off ovog projekta
Airport citymi je bolji
Zira centar mi je bolji
EBC mi je bolji
Atrium mi je bolji
Holiday Innmi je bolji

Naravno, moramo uzeti u obzir razlicite kriterijume. Ne mozes isto ocenjivati periferne objekte i one koje se nalaze na atraktivnim lokacijama, ali opet i to ide na stetu Savograda.

Iskreno, meni je od gore navedenih najbolji Zira centar. EBC i Atrium su npr, odlicni objekti i taj niz kvari samo nemastovit objekat Lukoila, sa izgradnjom objekata prekoputa u Bloku 11a , formirace se poprilicno lepa celina na tom delu Bulevar Mihaila Pupina. I u tom smislu treba i posmatrati ta dva projekta, ne kao individualne, vec kao deo jendne vece celine.

O Airport city-ju ne vredi trositi reci. Dovoljno je samo navesti da je od strane Beobuilda proglasen za projekat godine, a istu laskavu titulu je dobio i od renomiranijih institucija. Svojim ambicijama i evolutivnim razvojem predstavlja pravi primer kako bi jedna investicija u poslovni prostor mogla, i trebalo da se razvija u BG-u.
 
Slazem se sa tobom,imas pravo kada kazes da moramo uzimati u obzir lokaciju gde se objekti nalaze,ali ni jedan od ovih navedenih,osim mozda Holiday Inn i Zire ne bi prilicio ovom ambijentu zato sto su to manji objekti,manje spratnosti.Sava city je glomazan i svakako da ce najbolje upotpuniti prazan prostor.Svakako da je postojalo bolje resenje,ali videcemo kada Sava city bude gotov,mislim da ce biti odlican.
 
Ovaj članak iz Blica je smešan koliko je loše urađen. Najbolji mi je deo o kulama bliznakinjama:) A neko dobija platu za to. :

Beograd dobija "bliznakinje"
Autor: Tanjug | 29.06.2008 - 10:58

Poslovni objekat "Savograd", čija se gradnja na Novom Beogradu kod "Sava centra" privodi kraju, imaće površinu od oko 35.000 kvadratnih metara poslovnog prostora, koji je namenjen za iznajmljivanje predstavništvima stranih kompanija.

Ta savremena poslovna celina A klase, koju gradi kompanija "CA Immo", sastoji se od dve zgrade bliznakinje, koje su na nižim spratovima međusobno povezane dvospratnim mostom. U poslovnom objektu, koji je smešten na levoj obali reke Save, u novobeogradskom bloku 20, svaka od kula imaće površinu oko 10.000 kvadratnih metara.
Osim u prizemlju zgrade, poslovni prostor će biti raspoređen na osam nivoa, dok su garaže sa oko 390 mesta za parkiranje napravljene na dva nivoa i moći će automatski da se provetravaju.
U prizemlju zgrade će se nalaziti i maloprodajni prostor i četiri savremena lifta- dva u svakoj kuli za po osam osoba, nosivosti 630 kilograma, kao i dva za 12 osoba. U zgradi će biti i restoran sa oko 300 mesta, u kome će se pripremati hrana za zaposlene.
Kancelarijski prostor zadovoljavaće visoke svetske standarde, a svaki zakupac moći će svoj prostor da zaokruži gips-kartonskim pregradama, koje imaju dobru zvučnu izolaciju. Objekat će biti opremljen kvalitetnom zvučnom i termičkom izolacijom, kao i savremenim grejanjem, hlađenjem, klimatizacijom, a biće obezbeđena i kompjuterizacija i televizijska kontrola zgrade.
Izvor: Blic
link http://www.blic.co.yu/beograd.php?id=47397
 
Joj uzasan tekst :notok:

o kojim kulama oni pricaju :nono: a kako tek nezgrapno zvuci "zaokruži gips-kartonskim pregradama"
 
U poslovnom objektu, koji je smešten na levoj obali reke Save, u novobeogradskom bloku 20 ...
Na obali reke ?! .. pa, ima čitavo divlje naselje do obale reke.

Dokle oni koriste pojam obala reke- do opštine, bež.kose ili možda do aerodroma. :)
 
слажем се да се и савоград може сврстати у "пропуштене шансе", хоћу рећи, било је и бољих солуција, али, будимо реални, добро је да се бар кренуло са било каквим пројектима пошто су градови у окружењу давно већ испред београда (ту мислим на сарајево, загреб па чак и скопље...) :rolleyes:
 
Iako se slazem sa vecinom argumenata koji su navedeni u prethodnim postovima moram da priznam da je Sava City ni kriv ni duzan a jos manje ruzan :D i da je on najmanje los objekat od svih koji se trenutno grade. Problem sava cityja je suvise duga izgradnja i kilavljenje ali mislim da ce na kraju ispasti i bolje nego sto je bilo ocekivano.
 
U sred tolikih promena vlasnika imovine, nisam stigao da ispratim ko je u stvari, sada vlasnik Savograda.
 
Odoh ja da istetoviram mali trougao na ramenu.. Trebaće, kasnije će verovatno skočiti cena i biće gužve, kao ovo za lične karte..
 
A jel to bilo u sklopu kupovine imovine International CG-a (genex apartmani, continental i savograd)???
 
Kako napreduje ovo gradiliste?
Obilazio ga je neko skoro?
 
I dalje je sve isto kao i pre mesec dana. Sada se radi fasada na drugom delu, a na prvom delu su sa spoljasnje strane malo usporili a pretpostavljam da se unutra uzurbano radi.
 
Vrh