Šta je novo?

Sanacija krova (hidroizolacija)

severoistok

Novice
Učlanjen(a)
29.11.2023.
Poruke
4
Pohvaljen
0
Pozdrav svima!
Imam veliki problem sa ravnim krovom na soliteru u kojem zivim. Naravno, ja sam na poslednjem spratu, meni curi, i stambena zajednica nije bas zainteresovana da pripomogne.
Uglavnom, stara izolacija koja je radjena pre vise od 10 godina je busna, na tom materijalu, gumi, cemu god, koji pokriva ceo krov, pojavile su se rupe i voda se sliva na ravnu plocu ispod, a ne u slivnik sa krova kako je predvidjeno.
Pitanje je sledece. Da li ja mogu da uradim nekako izolaciju samo na delu krova iznad mog stana, odnosno, malo sire od dimenzija moga stana i da tako probam da resim problem?
Koliko se uopste krecu cene po m2, okvirno?
Da li imate neku preporuku ili savet?
Svakako cu ja nastaviti da jurim upravnika i stanare, ali, da li je problem resiv parcijalno, samo na mom delu?
 
Koja povrsina krova je upitanju
Stanari su obavezni da učestvuju
Parcijalno nekad da rezultate
 
U principu ravne terase se moraju raditi od sliva do sliva. Dakle vi morate utvrditi gde su granice slivova (a svaki sliv ima svoj slivnik) kisne kanalizacije.
Dakle ako ravna terasa (krov) ima vise slivova, onda je moguce raditi parcijalno. Ako medjutim imate samo jedan slivnik, onda se po pravilu radi ceo krov.
Raditi deo sliva je u principu kockanje, nikad se ne moze 100% znati gde voda prodire, a pogotovu gde ce da procuri. Jedino sto je sigurno je da voda ne ide uzbrdo :).
Vecina ozbiljnih izvodjaca nece ni hteti da radi parcijalno a i ako prihvate nece vam dati nikakvu garanciju na radove. Da bi se dobila garancija ozbiljni izvodjaci traze da se radi ceo sliv kao minimum.
Po nasim zakonima kao i svuda u Evropi stambena zajednica je duzna da snosi troskove opravke zajednickih delova, medjutim u praksi je to problematicno. Ukoliko imate vecinu glasova stvar je jednostavna, donese se odluka i upravnik prosledi Infostanu, koji ce vam naplatiti duplu cenu od trzisne ali je naplata sigurna jer ce ici kroz infostan.
Ukoliko nemate vecinu, morate prvo dovesti gradjevinsku inspekciju koja ce saciniti izvestaj i predati zapisnik upravniku, koji onda opet mora zapoceti trazenje najpovoljnijeg izvodjaca, itd. Medjutim ovde se redovno pojavljuju problemi naplate jer ce se pojaviti stanari koji nece da placaju iako time krse zakon. Tada je jedina opcija da vi sami platite popravku celog krova na osnovu izvestaja gradjevinske komisije (umanjenu za iznose koje ce neki stanari svakako platiti), a zatim, tuzite sve ostale stanare da vam isplate njihov deo. Ovo sigurno dobijate na sudu ali ce trajati godinama i trebace vam dosta novca.
 
U principu ravne terase se moraju raditi od sliva do sliva. Dakle vi morate utvrditi gde su granice slivova (a svaki sliv ima svoj slivnik) kisne kanalizacije.
Dakle ako ravna terasa (krov) ima vise slivova, onda je moguce raditi parcijalno. Ako medjutim imate samo jedan slivnik, onda se po pravilu radi ceo krov.
Raditi deo sliva je u principu kockanje, nikad se ne moze 100% znati gde voda prodire, a pogotovu gde ce da procuri. Jedino sto je sigurno je da voda ne ide uzbrdo :).
Vecina ozbiljnih izvodjaca nece ni hteti da radi parcijalno a i ako prihvate nece vam dati nikakvu garanciju na radove. Da bi se dobila garancija ozbiljni izvodjaci traze da se radi ceo sliv kao minimum.
Po nasim zakonima kao i svuda u Evropi stambena zajednica je duzna da snosi troskove opravke zajednickih delova, medjutim u praksi je to problematicno. Ukoliko imate vecinu glasova stvar je jednostavna, donese se odluka i upravnik prosledi Infostanu, koji ce vam naplatiti duplu cenu od trzisne ali je naplata sigurna jer ce ici kroz infostan.
Ukoliko nemate vecinu, morate prvo dovesti gradjevinsku inspekciju koja ce saciniti izvestaj i predati zapisnik upravniku, koji onda opet mora zapoceti trazenje najpovoljnijeg izvodjaca, itd. Medjutim ovde se redovno pojavljuju problemi naplate jer ce se pojaviti stanari koji nece da placaju iako time krse zakon. Tada je jedina opcija da vi sami platite popravku celog krova na osnovu izvestaja gradjevinske komisije (umanjenu za iznose koje ce neki stanari svakako platiti), a zatim, tuzite sve ostale stanare da vam isplate njihov deo. Ovo sigurno dobijate na sudu ali ce trajati godinama i trebace vam dosta novca.

Hvala na odgovoru. Mislim da ima dva sliva, odnosno, da idu dve kisne kanalizacije sa krova.
Da li postoji neki nacin da se fizicki napravi da sa mog dela krova voda otice ka toj kanalizaciji, jer se zgrada malo nakrivila i mislim da ne otice bas u krovnu kanalizaciju?
Pretpostavljam da je najbolje resenje ta guma kojom se ceo krov oblozi i koja se zavrsava, sliva vodu, u krovnu kanalizaciju?
 
Sve zavisi od originalnog projekta hidroizolacije.
Prvo, niste rekli da li je krovna terasa prohodna ili neprohodna te kakva je originalna hidroizolacija (crna ili bela).
Drugo, voda sa ravnog krova mora da otice u slivnik kisne kanalizacije, gde bi drugo. Ukoilko to nije slucaj vi imate zaista ozbiljan problem, i nepohodno je da pozovete firmu koja se time bavi - ukoiliko se zgrada nagnula toliko da se umesto oticanja u slivnik voda jezeri po obodima taj problem je vrlo tesko resiv.
Nema univerzalnog resenja, vi pominjete tzv. belu hidroizolaciju (to su PVC membrane) ali, to sto je skuplje resenje, ne znaci i da je bolje. I ako biste da menjate iz crne u belu, onda obavezno mora ceo krov jer je spoj PVC membrana i bitumenskih traka po pravilu problematican. Ukoliko se primenjuje ista tehnologija kojom je zgrada i radjena, onda moze jedan sliv.
Najbolje da pozovete neku od firmi koja se profesionalno bavi hidroizolacijom ravnih terasa pa ce vam oni sve objasniti, predloziti tip izolacije za sanaciju te dati ponudu.
 
Sve zavisi od originalnog projekta hidroizolacije.
Prvo, niste rekli da li je krovna terasa prohodna ili neprohodna te kakva je originalna hidroizolacija (crna ili bela).
Drugo, voda sa ravnog krova mora da otice u slivnik kisne kanalizacije, gde bi drugo. Ukoilko to nije slucaj vi imate zaista ozbiljan problem, i nepohodno je da pozovete firmu koja se time bavi - ukoiliko se zgrada nagnula toliko da se umesto oticanja u slivnik voda jezeri po obodima taj problem je vrlo tesko resiv.
Nema univerzalnog resenja, vi pominjete tzv. belu hidroizolaciju (to su PVC membrane) ali, to sto je skuplje resenje, ne znaci i da je bolje. I ako biste da menjate iz crne u belu, onda obavezno mora ceo krov jer je spoj PVC membrana i bitumenskih traka po pravilu problematican. Ukoliko se primenjuje ista tehnologija kojom je zgrada i radjena, onda moze jedan sliv.
Najbolje da pozovete neku od firmi koja se profesionalno bavi hidroizolacijom ravnih terasa pa ce vam oni sve objasniti, predloziti tip izolacije za sanaciju te dati ponudu.
Hvala na odgovoru. Prilozicu neke slike, da bude malo laske. Dakle, imamo tu krovnu kanalizaciju, i ta izolacija bi trebalo da vodi vodu u slivnik. Kao sto se vidi, voda se zadrzava na jednom delu krova, a i ima rupa u izolaciji, kao kod ovog cunka kroz koji takodje ulazi voda jer je istrulio i ceo zid u stanu mi je vlazan.

Krov je prohoda, to jest, na jednom delu je jedan stan koji ima izlaz na krov. Ostalo je slobodno za radove.
1.png
2.png
3.png
4.png
 
Na osnovu fotografija koje ste postavili, vas krov je NEPROHODAN, sa crnom bitumenskom izolacijom.
To znaci da nikako ne sme da se hoda po njemu, i to je najverovatnije i razlog zasto posle nekoliko godina imate rupe u izolaciji. Dobro uradjena izolacija na ovakvom krovu bi morala da traje 20-25 godina minimum.
PROHODAN krov je onaj na kojem je hidroizolacija zasticena teskim plocama, obicno od opranog kulira pa zalivena cementom. To znaci da moze da se hoda po njoj bez bojazni da ce se ostetiti hidroizolacija.
Nagibi koje vidite na krovu su dobijeni nalivanjem AB ploce u padu, a izolacija se samo lepi na nju. Manje neravnine na kojima se zadrzava voda nisu nimalo problematicne, to se moze ispeglati postavljanjem sledeceg sloja.
To na slici nije cunak vec odusnik, verovatno iz kuhinjskog ili kupatilskog slivnika ili kod vas ili u komsijskom stanu. Verovatno je i sama cev trula, morali biste da otvorite zid i onda zamenite kompletnu cev do krova. Nakon toga se moze uraditi lokalno izolacija oko prodora ako je samo tu problem.
Medjutim, verovatno bi trebalo postaviti kompletno novu krovnu hidroizolacionu membranu. Ukoliko se radi ceo krov, mogu se postaviti i PVC/TPO bele membrane ali su one skupe. Ukoliko cete raditi samo jedan sliv, obavezno bitumenske membrane. I obzirom na tip krova, morate naci resenje da niko ne izlazi na krov i ne hoda po njemu osim kada se radi odrzavanje.
Postoji i varijanta da se neprohodni krov zastiti/balastira sa sljunkom i drenaznom folijom, ali se prethodno mora proveriti statika krova. Ni u tom slucaju, opet, ne sme se gaziti po krovu.
 
Ako je frka moze da se proba sa živom gumom kanta od 1 kg kosta tipa do 1000 din ili živa guma u spreju pa da te rupe naprskate odnosno namažite u 2 sloja samo treba suvo vreme ali to je privremeno rešenje
Treba da vidite moze li na zgradi da se uradi kosi krov ali bez nadogradnje objekta
Savkao vam treba projektat zgrade i stručna lica
Ako je zgrada građena do zaključno sa 1970 projekat je u arhivu grada a ako je to bilo poslije onda je u opštini gdje se zgrada nalazi
 
Izolacija kucice lifta... Ponuda GS duplo veca od ponude privatne. Sistem bitumena. Na krovu ima sljunka a na kucici nema, ne znam da li ga je uopste bilo ( pre nekih 30 god radjena hidroizolacija). Treba li tu kamen? Ima li neko da preporuci pouzdanu firmu?Jedna firma je bila i predlaze da se postojece okapnice na kucici farbaju ( pocinkovane). Zna li kako idu cene po duznom metru za nove okapnice?
 
A zašto ne stavite limeni krov na tu kućicu sa veoma blagim padom
 
Pozdrav svima!
Imam veliki problem sa ravnim krovom na soliteru u kojem zivim. Naravno, ja sam na poslednjem spratu, meni curi, i stambena zajednica nije bas zainteresovana da pripomogne.
Uglavnom, stara izolacija koja je radjena pre vise od 10 godina je busna, na tom materijalu, gumi, cemu god, koji pokriva ceo krov, pojavile su se rupe i voda se sliva na ravnu plocu ispod, a ne u slivnik sa krova kako je predvidjeno.
Pitanje je sledece. Da li ja mogu da uradim nekako izolaciju samo na delu krova iznad mog stana, odnosno, malo sire od dimenzija moga stana i da tako probam da resim problem?
Koliko se uopste krecu cene po m2, okvirno?
Da li imate neku preporuku ili savet?
Svakako cu ja nastaviti da jurim upravnika i stanare, ali, da li je problem resiv parcijalno, samo na mom delu?

Ne može stambena zajednica da neće da učestvuje, lepo predoči upravniku, ako po hitnom postupku ne uđe u rešavanje problema, prikupićeš sam 3 ponude, izabrati najjeftiniju i uraditi posao. Nakon toga ćeš podneti tužbu protiv stambene zajednica za nadoknadu troškova, pa će na izvršenje platiti svako sve odma, a ne na rate kako imaju opcije na par mesta.
 
Vrh