Šta je novo?

Rekonstrukcija Trga Nikole Pašića

Tu ne zalaze turisti iz Bugarske već studentska sirotinja, a verovatno ni ta ekipa iz vrha nikada peške nije tuda prošla (jbg Megatrend je na drugoj strani) pa ih baš briga.
 
Prošao sam nedavno pored fontane na ovom trgu i primetio da bogami neke mermerne ploče na njoj su odavno zrele za doradu i/ili rekonstrukciju. To jest, nisu ploče nigde pukle, ali neke od njih su ispale iz ležišta a vezivni materijali koji ih spajaju su popucali.

Naravno, stoji to da trg i dalje nije toliko hitan za rekonstrukciju i da bi bilo bolje da se te pare potroše za sređivanje Vukovog spomenika. Sa sve onim podzemnim prolazima (ne računajući prostor železničke stanice) koji izgledaju kao neka scenografija iz Bladerunner-a.
 
:sesir:
662DF64D-7BDF-4443-BBEB-5EF2A1B693D8.jpeg
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=702709#p702709:pfynr7qi je napisao(la):
Bender Rodriguez » 28 Jan 2020 01:54[/url]":pfynr7qi].. stoji to da trg i dalje nije toliko hitan za rekonstrukciju
i da bi bilo bolje da se te pare potroše za sređivanje Vukovog spomenika.
Sa sve onim podzemnim prolazima (ne računajući prostor železničke stanice) koji izgledaju kao neka scenografija iz Bladerunner-a...

Razlika je velika
na trgu N Pasica sa radovima ce manekenisati a debelo naplatiti ... ( citaj veca provizija)
a kod Vuka treba stvarno i uloziti a i ozbiljno profi raditi
:sesir:
 
Дај Боже да их наступајућа економска криза натера да одустану од ове бесмислице, а паре које су намеравали да спуцају у преплочавање сасвим пристојног простора уложе у нешто далеко важније.
 
Korona ce spasiti Beograd od mnogih najavljenih ludosti. Izmedju ostalog i od ove koja ima za cilj menjanje fontane za sta apsolutno nema nikakve potrebe, niti je to iko trazio. Trg Nikole Pasica, vec smo o tome govorili treba samo malo da se usminka u smislu zamene plocnika, eventualno rasvete i NISTA VISE, a to se zove redovno odrzavanje, a ne rekonstrukcija.

Nikada nijedna gradska vlast nece nauciti sta su prioriteti u ovom gradu, a i drzavi, a i koga to uopste interesuje.

Nakon zavrsetka pandemije, puno para ce da ode u zdravstvo, a trebalo bi i svaki dinar da se ulozi u interceptor i preciscavanje otpadnih voda.

I onaj nesretnik Djilas i ovi sada svi imaju isti sistem vrednosti: zelim da imam satelitsku antenu, a zivim u kutiji.
 
Само што је тај "несрећник Ђилас" улагао милионе евра у Интерцептор, а кртица је стала истог момента када је он смењен. Пуних седам година стоји у месту.
 
Apsolutno je nepotrebno raditi išta veće na ovom trgu osim eventualno zamene ploča. Trebalo bi da posvete energiju sređivanju Bezistana koji je u kriminalnom stanju i zabrani parkiranja batica sa skupim automobilima tamo. Bezistan je posebna ambijentalna sredina koju uopšte nismo iskoristili.
 
Ja bih menjao ime trga u recimo Trg Košarskih Junaka

Nikola Pašić je bio lopurda svetskih razmera, a njegov sin još veća sramota
 
Sve trgove, ulice...sa imenima vladara, političara...treba preimenovati. Ako si političar, boriš se za svoju zemlju, to ti je posao, ne traži ništa za nagradu. Ulice nazvati po umetnicima, naučnicima, sportistima, biljkama, životinjama, gradovima, regijama...

U tom svetu se ceni što si veća bitanga. Kažu da je narod u SAD najbolje živeo za vreme predsednika kojih se danas niko ne seća. Među političarima i vladarima, što napraviš veće sranje, to si cenjeniji. Ako uspeš.

Tako danas Hrvati imaju trgove i ulice Franje Tuđmana, čak i aerodrom. A svi znamo o kakvoj se bitangi radi. I Milošević da je dobio ratove bi bio heroj sa ulicima i trgovima.

Tako da, u startu svim budućim političarima treba staviti do znanja da ako hoće da se bore za Srbiju, nek se bore, ali nema nagrade. Pa Vučić sutra da dobije dozvolu da oslobodi Kosovo i uz to protera i pobije stotine hiljada Albanaca, postao bi heroj i imao ulice širom Srbije, verovatno i trgove.
 
Ђинђић већ има повећи булевар у граду. Има већих личности наше новије и старије историје који пре заслужују ту част.
 
Ja se slazem da politicare apsolutno ne treba mesati u imena trgova i ulica
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=725229#p725229:2nokkboi je napisao(la):
Otis.Driftwood » Уто Апр 07, 2020 10:00 pm[/url]":2nokkboi]Ja se slazem da politicare apsolutno ne treba mesati u imena trgova i ulica

Па слажем се донекле. Битно је да се направи довољна историјска дистанца како би се знало да ли је неко толико вредан и да је обележио/ла неко време да добије ту част. Али, зависи много од идеологије. А ми смо задојени којекаквим идеологијама, тако да - све је неизвесно.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=725199#p725199:3ljucnmk je napisao(la):
Mikie » Uto Apr 07, 2020 8:51 pm[/url]":3ljucnmk]Ђинђић већ има повећи булевар у граду. Има већих личности наше новије и старије историје који пре заслужују ту част.
Pa Djindjic vec ima trg u epicentru Beograda pored Trga republike. A koga su pitali za to? Pa nikoga, sve na silu.
 
Још само фали да почну да му каче име и на чесме и јавне тоалете - тргове, паркове, булеваре и улице већ има, широм Србије. Да неко посети ову нашу земљи, помислио би да нас је Ђинђић задужио више од Светог Саве, Доситеја и Караџића - скупа.

Што се мене тиче, имена политичара не треба давати ни сокацима, а камоли трговима и булеварима, док не добро слегне прашина - а за то је, у нашем случају, свакако потребно најмање пет деценија, ако не и цео век.
 
Текст чланка је изразито носталгичан према комунизму и СФРЈ, па ми је бљутаво да га преносим овде, зато постављам само слике.
bg-nesvrstani%20(1)_620x0.jpg

bg-nesvrstani%20(2).jpg

Извор: Вечерње новости | 11.04.2020.
https://www.novosti.rs/%D0%B2%D0%B5%D1% ... rla-Marksa
 
Нисам знао да је обелиск прво био на тргу, могли су му наћи после боље место од парка код Бранковог моста. Искрено данашње решење трга са стаблима и фонтаом је далкео боље од овог паркинга за партијске гузоње.
 
Све је боље од тога. Треба тежити измештању сличних паркиралишта, па таман их заменили и најручжнији тргови или паркови на планети.
 
Istorijski muzej danas ima klime isturene po celoj fasadi, pa uveče kad se popale dekorativna svetla bacaju dugačku senku po fasadnoj površini.

Na taj način klime postaju deo, odnosno potpuno menjaju arhitekturu ove zgrade kad se gleda sa ulice
 
Је л' тешко направити ове две фигуре и коначно завршити зграду?
 
Jednom sam napisao da nisam toliki ekstremni protivnik klima uredjaja, kao neki ovde, nekako sam navikao na njih i ni ne secam se Beograda pre njih, a i treba biti realan i kada vec nema novca da se to odradi kako treba, bolje klima nego da ljudi umru od vrucine.

Medjutim, ne mogu da opisem koliko mi je odvratno to nasumicno postavljanje klima, kao na zgradi IMS, a ima i gorih primera. Mogli bi bar da na nekim bitnijim objektima postave klime po nekom redu, da sve bude iste marke i velicine itd.

Na nekim zgradama, kao sto je ova sa slike, klime nekako jednostavno postanu deo zgrade, kao neki moderni gadzet, ali je sve uredno postavljeno i meni uopste i ne smeta. To je neki minimum koji bi trebao da se zahteva, narocito na objektima u centru gradu.

TuMesu3.jpg
 
Vrh