Šta je novo?

Reciklaža - Sortiranje otpada i nove tehnologije

Mislim da na kraju ne treba da gledamo ka Evropi kad su plastične kese u pitanju, već ka Africi.

https://www.nytimes.com/2017/10/28/worl ... anned.html

"Rwanda is probably Africa’s cleanest nation and among the most pristine in the world."
"Smugglers can receive up to six months in jail. The executives of companies that keep or make illegal plastic bags can be imprisoned for up to a year, officials say."
"Streets in the capital, Kigali, and elsewhere across this hilly, densely populated country are virtually spotless. Men and women are regularly seen on the sides of roads sweeping up rubbish, and citizens are required once a month to partake in a giant neighborhood cleaning effort, including the president."
 
Reciklažni deo (otkup ambalaže) u Sparu u Ljubljani
2a4ede3fb4b76231281b49fb88770dbf.jpg


Послато са SM-G800F уз помоћ Тапатока
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=578054#p578054:1ygkzql2 je napisao(la):
ink » 31 Oct 2018 12:24 pm[/url]":1ygkzql2]Mislim da na kraju ne treba da gledamo ka Evropi kad su plastične kese u pitanju, već ka Africi.

https://www.nytimes.com/2017/10/28/worl ... anned.html

"Rwanda is probably Africa’s cleanest nation and among the most pristine in the world."
"Smugglers can receive up to six months in jail. The executives of companies that keep or make illegal plastic bags can be imprisoned for up to a year, officials say."
"Streets in the capital, Kigali, and elsewhere across this hilly, densely populated country are virtually spotless. Men and women are regularly seen on the sides of roads sweeping up rubbish, and citizens are required once a month to partake in a giant neighborhood cleaning effort, including the president."

Uglavnom, dodao bih samo ovo:

Zašto se glupiramo sa polovičnim rešenjima kad možemo i treba da ciljamo da budemo najčistija država u Evropi.
 
Meni ideja da neko ide u zatvor zbog šverca plastičnih kesa zvuči bolesno i apsurdno.
Samo izgovorite tu rečenicu ''zatvor zbog šverca... plastičnih kesa''.

Ekofanatizam u svom najgorem i najlicemernijem izdanju.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=578112#p578112:myli0mf5 je napisao(la):
Bender Rodriguez » 31 Oct 2018 05:03 pm[/url]":myli0mf5]Meni ideja da neko ide u zatvor zbog šverca plastičnih kesa zvuči bolesno i apsurdno.
Samo izgovorite tu rečenicu ''zatvor zbog šverca... plastičnih kesa''.

Ekofanatizam u svom najgorem i najlicemernijem izdanju.

Da li si ti video našta nam liče parkovi, ulice, reke???

Možda si samo oguglao na svo to đubre? E pa ja nisam i mislim da je prošlo vreme za lepe reči i da oni koji bacaju đubre svuda okolo (ali bukvalno svuda) treba da budu drakonski kažnjeni.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=578429#p578429:uaeht6dz je napisao(la):
ink » Čet Nov 01, 2018 11:00 pm[/url]":uaeht6dz]
Da li si ti video našta nam liče parkovi, ulice, reke???

Možda si samo oguglao na svo to đubre? E pa ja nisam i mislim da je prošlo vreme za lepe reči i da oni koji bacaju đubre svuda okolo (ali bukvalno svuda) treba da budu drakonski kažnjeni.
Kroz sve ovo smo već prošli ranije na temi. Al ajd, proći ću opet, koliko god puta treba.

Prvo, reke najviše zagađuju PET ambalaže, industrijsko zagađenje, kanalizacija i kabasti otpadi. To što ima i kesa, ne znači da su one primarni i najveći faktor zagađenja. Niti da će se njihovim izbacivanjem iz upotrebe zagađenje smanjiti.

Drugo, ogroman broj kesa u Srbiji završi na otvorenom zato što deponije i preduzeća čistoće ne zatrpavaju otpad čim se istovari sa kamiona već ostavljaju taj tovar da leži danima na otvorenom, time dajući vetru vremena da raznese sve te kesurine i papire po okolini. Onog momenta kada neko baci đubre u kontejner ili kantu, ono tada postaje odgovornost Gradske čistoće i deponije. To što oni aljkavo rukuju tim otpadom ne znači da su za to krivi građani, niti same kese. Da se njima rukuje kako treba, ne bi letele po prirodi.

Treće, to što nekolicina ljudi (građana) ovde neodgovorno rukuje kesama nije nikakvo opravdanje i povod da se kažnjava cela faking nacija zbog toga. Ako imate problem sa ljudima koji bacaju kese u parkove, reke ili prirodu, izvolte obračunajte se sa njima. Nas koji vodimo računa o svakoj kesi koju uzmemo, i koji nikad ne bacamo đubre van mesta predviđenih za to, ostavite na miru. Ta vaša ideja da treba svi da se lišavaju plastičnih kesa zato što ih 5% mamlaza baca u reke je argument na nivou američkih PC i SJ ratnika koji predlažu da se svim muškarcima uvede policijski čas zato što 1% njih siluje žene. Ma nije nego. Ako imate problem s nekim, izvolte pa se obračunajte s njim(a). Ostale ostavite na miru.

Četvrto, problem se lako može rešiti i uvođenjem biorazgradivih kesa. Koje su danas priuštivije nego ikad. Tempo ih je imao do skora, a jedno vreme su bile i u Maksiju pre nego što su se vratili na ove lažnjake. Dakle svako ko se iole razume u tematiku zna da nema potrebe za potpunim izbacivanjem najlona već za uvođenjem biorazgradivih smesa. Ali avaj, kao i sve drugo u društvu, i ekologija je postala rasadnik foliranata, politikanata i hohštaplera, te je pod parolom očuvanja sredine uvedena naplata kesa u najvećim monopolističkim trg. lancima. Sve uz blagoslov države i ekofanatika. A bez ikakve obaveze da ekstra profit ostvaren njihovom naplatom ode u ekološke svrhe. Što samo pokazuje besmisao, apsurd i licemerje svih tih ekstremističkih i isključivih rešenja, koja nikome ne donose korist osim nekolicini bahatih koji, gle čuda, često i spadaju u najveće zagađivače i štetočine. A vi samo režite i maltretirajte obične ljude... :roll:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=578548#p578548:3t8xo2v0 je napisao(la):
Bender Rodriguez » 02 Nov 2018 01:28 pm[/url]":3t8xo2v0]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=578429#p578429:3t8xo2v0 je napisao(la):
ink » Čet Nov 01, 2018 11:00 pm[/url]":3t8xo2v0]
Da li si ti video našta nam liče parkovi, ulice, reke???

Možda si samo oguglao na svo to đubre? E pa ja nisam i mislim da je prošlo vreme za lepe reči i da oni koji bacaju đubre svuda okolo (ali bukvalno svuda) treba da budu drakonski kažnjeni.
Kroz sve ovo smo već prošli ranije na temi. Al ajd, proći ću opet, koliko god puta treba.

Prvo, reke najviše zagađuju PET ambalaže, industrijsko zagađenje, kanalizacija i kabasti otpadi. To što ima i kesa, ne znači da su one primarni i najveći faktor zagađenja. Niti da će se njihovim izbacivanjem iz upotrebe zagađenje smanjiti.

Drugo, ogroman broj kesa u Srbiji završi na otvorenom zato što deponije i preduzeća čistoće ne zatrpavaju otpad čim se istovari sa kamiona već ostavljaju taj tovar da leži danima na otvorenom, time dajući vetru vremena da raznese sve te kesurine i papire po okolini. Onog momenta kada neko baci đubre u kontejner ili kantu, ono tada postaje odgovornost Gradske čistoće i deponije. To što oni aljkavo rukuju tim otpadom ne znači da su za to krivi građani, niti same kese. Da se njima rukuje kako treba, ne bi letele po prirodi.

Treće, to što nekolicina ljudi (građana) ovde neodgovorno rukuje kesama nije nikakvo opravdanje i povod da se kažnjava cela faking nacija zbog toga. Ako imate problem sa ljudima koji bacaju kese u parkove, reke ili prirodu, izvolte obračunajte se sa njima. Nas koji vodimo računa o svakoj kesi koju uzmemo, i koji nikad ne bacamo đubre van mesta predviđenih za to, ostavite na miru. Ta vaša bolesna ideja da treba svi da se kažnjavaju odnosno lišavaju plastičnih kesa zato što ih 5% mamlaza baca u reke je argument na nivou američkih PC i SJ ratnika koji predlažu da se svim muškarcima uvede policijski čas zato što 1% njih siluje žene. Ma nije nego. Ako imate problem s nekim, izvolte pa se obračunajte s njim(a). Ostale ostavite na miru.

Četvrto, problem se lako može rešiti i uvođenjem biorazgradivih kesa. Koje su danas priuštivije nego ikad. Tempo ih je imao do skora, a jedno vreme su bile i u Maksiju pre nego što su se vratili na ove lažnjake. Dakle svako ko se iole razume u tematiku zna da nema potrebe za potpunim izbacivanjem najlona već za uvođenjem biorazgradivih smesa. Ali avaj, kao i sve drugo u društvu, i ekologija je postala rasadnik foliranata, politikanata i hohštaplera, te je pod parolom očuvanja sredine uvedena naplata kesa u najvećim monopolističkim trg. lancima. Sve uz blagoslov države i ekofanatika. A bez ikakve obaveze da ekstra profit ostvaren njihovom naplatom ode u ekološke svrhe. Što samo pokazuje besmisao, apsurd i licemerje svih tih ekstremističkih i isključivih rešenja, koja nikome ne donose korist osim nekolicini bahatih koji, gle čuda, često i spadaju u najveće zagađivače i štetočine. A vi samo režite i maltretirajte obične ljude... :roll:

Bukvalno bi bilo lakše da se navikneš da koristiš ceger nego sve ovo da napišeš al dobro...

Nema uopšte sumnje da je količina kesa koja se deli na dobar dan (ili koje se maltene guraju kupcima u ruke pri svakoj kupovini*) je značajan problem. Naravno, nisu samo kese, već i sve ostalo što si naveo.

Međutim, to što se taj problem trenutno ne rešava adekvatno nije razlog da se protivimo svakom mogućem rešenju ili da na bilo koji način stanemo na put ljudima koji se trude da ga reše. Nazivati te ljude folirante, politikante, hohštaplere ili ekofanatike je realno najniži mogući način da se izbegne bilo kakva promena ili lična odgovornost i prosto ne razumem zašto bi neko stupao toliko nisko.

Inače, pošto sam se nagledao đubreta po ovoj našoj Srbiji - pa čak i u njenim najlepšim i najviše zabačenim predelima - nemam više strpljenja za ljude koji bacaju đubre i mislim da ih treba ozbiljno kazniti ... spadali oni u tu tvoju kategoriju "obični ljudi" ili ne. Takođe mislim da treba da primenimo sve moguće načine da promenimo kulturu ljudi kada je u pitanju količina ambalaža i kesa koje koriste i način na koji se to đubre baca ili odlaže nakon upotrebe. Ako će naplaćivanje kesa doneti neki doprinos, može to za početak mada ja lično mislim da to nije dovoljno dalekosežno rešenje.

Drugim rečima, situacija sa đubretom i zagađenjem u našoj zemlji je toliko daleko otišla da polovična rešenja više nisu opcija - vreme je za celokupan preokret.

Žao mi je ako to ne vidiš (a potrebno je samo da pogledaš našta nam liči priroda, sela, gradovi... itd.) ili ako se osećaš kao da bi tebe na neki način neka promena u tom pravcu ugrožavala.

Za kraj, rećiću samo još ovo:

Održavati čistu Srbiju bez divljih deponija, bez gomila đubreta na svakom koraku, bez kesa koje vise sa drveća čak i na vrhovima planina, bez pikavca u rekama (itd.) je najmanji i najlakši korak ka nekom istinskom rodoljublju kome treba da težimo i užasava me što nismo u stanju čak ni to da učinimo. Nije problem država, nisu problem zvaničnici, industrijski lobiji, političari, zakoni... Nisu nam krive zvezde, krivi smo mi.



* Ne mogu više ni da nabrojim sve situacije u kojima sam bio gde prodavac pokušava na sve moguće načine da me ubedi da uzmem kesu. No, ono što moram da primetim je da se to manje dešava od kad je uvedeno naplaćivanje - odnosno, od kad se o tome više priča i više ljudi nosi sa sobom neki ceger ili slično.
 
Međutim, to što se taj problem trenutno ne rešava adekvatno nije razlog da se protivimo svakom mogućem rešenju ili da na bilo koji način stanemo na put ljudima koji se trude da ga reše. Nazivati te ljude folirante, politikante, hohštaplere ili ekofanatike je realno najniži mogući način da se izbegne bilo kakva promena ili lična odgovornost i prosto ne razumem zašto bi neko stupao toliko nisko.
Ovakve izjave samo da me motivišu da ceger ne dotičem a da kese nastavim da uzimam i koristim što je moguće više. Svaki vid fanatizma i ekstremizma kod mene može da probudi samo još jaču želju za raspravom i razmontiranjem svakog ''argumenta'' koji se baci u mom pravcu.
Inače, pošto sam se nagledao đubreta po ovoj našoj Srbiji - pa čak i u njenim najlepšim i najviše zabačenim predelima - nemam više strpljenja za ljude koji bacaju đubre i mislim da ih treba ozbiljno kazniti ... spadali oni u tu tvoju kategoriju "obični ljudi" ili ne. Takođe mislim da treba da primenimo sve moguće načine da promenimo kulturu ljudi kada je u pitanju količina ambalaža i kesa koje koriste i način na koji se to đubre baca ili odlaže nakon upotrebe. Ako će naplaćivanje kesa doneti neki doprinos, može to za početak mada ja lično mislim da to nije dovoljno dalekosežno rešenje.
Pa slažem se, izvolte idite pa kažnjavajte ljude koji bacaju smeće neodgovorno. Nas ostale ostavite na miru.
Inače naplaćivanje kesa ne daje ama baš nikakav doprinos. Ni u menjanju svesti ljudi, ni u smanjenju zagađenja, ni u povećanju fondova za ekologiju. Toliko o tome.
Održavati čistu Srbiju bez divljih deponija, bez gomila đubreta na svakom koraku, bez kesa koje vise sa drveća čak i na vrhovima planina, bez pikavca u rekama (itd.) je najmanji i najlakši korak ka nekom istinskom rodoljublju kome treba da težimo i užasava me što nismo u stanju čak ni to da učinimo. Nije problem država, nisu problem zvaničnici, industrijski lobiji, političari, zakoni... Nisu nam krive zvezde, krivi smo mi.
Ispravka - neki od nas nisu u stanju to da učine. E s njima treba da pričaš.
A što se tiče ovog drugog dela, to samo pokazuje koliko vi u svom fanatizmu ne vidite šumu od drveta. Narod kriv za sve, a država i korporativni hohštapleri nimalo. Kako da ne.

Uostalom, tvoj potpis sve govori.
 
Ali zašto nam onda ne prodaju biorazgradive kese?

Zašto na svakom kontejnerskom mestu ne postoje različiti kontejneri za različito smeće.

Ova naplata kesa je bukvalno najprostija stvar koja je mogla biti urađena, plus što povećava zaradu prodavcima.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=578563#p578563:1u3qe7c5 je napisao(la):
Bender Rodriguez » 02 Nov 2018 02:38 pm[/url]":1u3qe7c5]
Međutim, to što se taj problem trenutno ne rešava adekvatno nije razlog da se protivimo svakom mogućem rešenju ili da na bilo koji način stanemo na put ljudima koji se trude da ga reše. Nazivati te ljude folirante, politikante, hohštaplere ili ekofanatike je realno najniži mogući način da se izbegne bilo kakva promena ili lična odgovornost i prosto ne razumem zašto bi neko stupao toliko nisko.
Ovakve izjave samo da me motivišu da ceger ne dotičem a da kese nastavim da uzimam i koristim što je moguće više.

Vidim bilo je teško nagovoriti te :lool:

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=578563#p578563:1u3qe7c5 je napisao(la):
Bender Rodriguez » 02 Nov 2018 02:38 pm[/url]":1u3qe7c5]
Pa slažem se, izvolte idite pa kažnjavajte ljude koji bacaju smeće neodgovorno. Nas ostale ostavite na miru.
Inače naplaćivanje kesa ne daje ama baš nikakav doprinos. Ni u menjanju svesti ljudi, ni u smanjenju zagađenja, ni u povećanju fondova za ekologiju. Toliko o tome.

Mislim da nisi pažljivo pročitao moj post.

Inače, neću "vas ostale" da ostavim na miru (uključujem, naravno, i sebe) jer smo SVI MI odgovorni za ono što se dešava u Srbiji i protiviti se svakoj promeni je kao da si stao na stranu hohštaplerskim korporativnim i državnim interesima.

Muka mi je više od onog "našeg", ma država (čitaj: neko drugi) treba to da sredi. Zar nije više potpuno jasno da država (ili bilo ko drugi) neće ni malo da nam pomogne i da moramo sami da se izborimo za sve što će biti dobro za nas i našu decu???

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=578563#p578563:1u3qe7c5 je napisao(la):
Bender Rodriguez » 02 Nov 2018 02:38 pm[/url]":1u3qe7c5]
A što se tiče ovog drugog dela, to samo pokazuje koliko vi u svom fanatizmu ne vidite šumu od drveta. Narod kriv za sve, a država i korporativni hohštapleri nimalo. Kako da ne.

Mislim da me nisi dobro shvatio. Ako promenimo svest ljudima, neće nam ništa moći država, korporativni hohštapleri i svi ostali. Ako počnemo svi da se borimo da Srbija bude čista postaće prosto neprihvatljivo sve što se oko nas trenutno dešava. U suprotnom (kao što vidiš) mogu da nam rade šta god hoće, a u to spada i polivično rešenje naplaćivanja kesa.
 
Ne, nismo svi MI odgovorni. Odgovoran je određen procenat ljudi. Za sve žalbe, promene, kampanje i ideje, obratite se njima. Kao što rekoh, vaše ideje su u rangu levičara koji bi zabranili svim muškarcima da izlaze posle 22h zato što 1% njih siluje. Bez imalo preterivanja, takve su vaše ideje. Otkačite se od mene i od ostalih ljudi s takvim isključivim stavovima.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=578568#p578568:1ko6dwzx je napisao(la):
astrodule » 02 Nov 2018 02:44 pm[/url]":1ko6dwzx]Ali zašto nam onda ne prodaju biorazgradive kese?

Zašto na svakom kontejnerskom mestu ne postoje različiti kontejneri za različito smeće.

Ova naplata kesa je bukvalno najprostija stvar koja je mogla biti urađena, plus što povećava zaradu prodavcima.

Potpuno se slažem da naplata kesa nije dobro rešenje ali ipak mislim da je bar neki korak u pravcu da se smanji potrošnja kesa.

Moje lično iskustvo govori da se ipak barem malo promenio stav prodavaca (ne guraju ti više kese u ruke) i da jeste malo smanjena potrošnja (u smislu da češće viđam ljude koji su našli neku alternativu - bilo to da već imaju "secondhand" kesu u džepu ili nose ceger).

Trivan tvrdi da je prepolovljena potrošnja: https://www.blic.rs/vesti/drustvo/triva ... sa/rcye72j

Mada mu verujem otprilike isto koliko i drugim političarima.

Uostalom, ako nekome smeta što prodavcima ide veća zarada, onda nek odbiju da uzmu kesu. Problem rešen :sesir:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=578580#p578580:25dhagni je napisao(la):
ink » Pet Nov 02, 2018 3:18 pm[/url]":25dhagni]
Uostalom, ako nekome smeta što prodavcima ide veća zarada, onda nek odbiju da uzmu kesu. Problem rešen :sesir:
Dokaz da nemate snage i herca da se obračunate sa onima koji čine najveći deo problema, pa se iživljavate nad običnim ljudima pod plaštom ekologije i brige za okolinu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=578578#p578578:ozunh5re je napisao(la):
Bender Rodriguez » 02 Nov 2018 03:14 pm[/url]":ozunh5re]Kao što rekoh, vaše ideje su u rangu levičara koji bi zabranili svim muškarcima da izlaze posle 22h zato što 1% njih siluje. Bez imalo preterivanja, takve su vaše ideje.

Uopšte nisam razumeo šta si tu hteo da kažeš. Kakve zabrane muškarcima? Kakve to veze uopšte ima sa temom?

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=578578#p578578:ozunh5re je napisao(la):
Bender Rodriguez » 02 Nov 2018 03:14 pm[/url]":ozunh5re]Ne, nismo svi MI odgovorni. Odgovoran je određen procenat ljudi. Za sve žalbe, promene, kampanje i ideje, obratite se njima.

:bash:
 
Imaš gore pa čitaj.

A tu glavu umesto ka zidu, usmeri ka ljudima koji nesavesno rukuju otpadom.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=578581#p578581:1wml53im je napisao(la):
Bender Rodriguez » 02 Nov 2018 03:20 pm[/url]":1wml53im]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=578580#p578580:1wml53im je napisao(la):
ink » Pet Nov 02, 2018 3:18 pm[/url]":1wml53im]
Uostalom, ako nekome smeta što prodavcima ide veća zarada, onda nek odbiju da uzmu kesu. Problem rešen :sesir:
Dokaz da nemate snage i herca da se obračunate sa onima koji čine najveći deo problema, pa se iživljavate nad običnim ljudima pod plaštom ekologije i brige za okolinu.

Ostao sam bez teksta i bez argumenta. Potpuno si me ubedio. Ljudi, pozivam vas da koristite što više plastičnih kesa - ipak su potpuno besplatne - što da ne!? Ne brinite, član foruma Bender Rodrigez ima snage i herca da se obračuna sa onim koji čine najveći problem - on će se pobrinuti za to da oni promene svoje stavove i onda će oni sve to da reše za nas. Država il neko. Valjda. U nekom trenutku. Samo što nisu.
 
Vrh