Šta je novo?

Rešenje za zidove/loš malter

marrecar

Advanced
Učlanjen(a)
19.07.2012.
Poruke
4.660
Pohvaljen
6.435
Zdravo svima.

Ovo možda bude malo duže objašnjenje i opis, jer je situacija malo komplikovana. Pa da počnem.

Uselili smo se u ovu kuću pre 23 godine. Ona je sagrađena davno pre toga (ne znam tačno kada) od strane nekog šatro majstora. Taj "majstor" je u radu upropastio sve što se moglo upropastiti. Prvo stolarija, koja je bila šuplja, zatim temelj koji nije bio dovoljno dubok, pa struja koja nije pravilno podeljena po spratovima i na potrošače, pa sanitarije, izolacija, itd itd. Jedna od najgorih stavki su zidovi, uključujući i plafone. Kada smo menjali stolariju pre X godina, pri skidanju prozora jadni majstori su... Hmmm, nije namerno, niti slučajno, ali su se zidovi pri skidanju raspadalo jer je debil od "majstora" koji je pravio kuću stavljao više peska i šljunka, odnosno kamenja, pa to šatro malterisao i tako napravio zidove.

Još kada je palo prvo krečenje pre više od 15 godina, već pre toga su bile vidljive pukotine na zidovima i plafonima. To je nešto kao sanirano sa mrežicama. Ali već posle par godina je pao prvi veliki komad plafona. Posle toga bar jednom godišnje padne još jedan komad plafona u nekoj drugoj prostoriji. Na zidove je praktično nemoguće napraviti rupu za tiple, jer čim počne da se buši bušilicom, zid oko rupe se kruni i raspada. Zidovi i plafoni u nekim prostorijama blizu šporeta su pocrneli od dima, za šta nam je neko nedavno rekao da najverovatnije dimnjaci nisu izolovani i "puštaju" dim kroz zidove. Isto je nedavno ugrađena klima u jednoj prostoriji, za šta je morao da dođe električar neki da napravi novu strujnu kutiju, pa dok je skidao staru, pola zida se raspalo. Ista situacija i za unutrašnju jedinicu klime, zid na koji se kačila se bukvalno raspadao.

E sad, ja više ne živim tu, ali bih voleo da sredim sobu u kojoj je sada moj mali brat (krečenje i novi pod). Međutim, roditelji me odgovaraju od toga jer ako već nanesem još jedan sloj kreča, opet će pucati zidovi, a plafon će najverovatnije pasti (ima jedna velika pukotina koja stoji odavno tu, jedino u toj sobi nije pao plafon). Dakle, samo za krečenje bi bila potrebna neka velika intervencija, za šta ja trenutno nemam vremena niti sam planirao takav budžet, a još dodatni problem je što je soba puna stvari, uključujući ogroman, težak orman.

Pa me sad zanima nekakav predlog, šta bi trebalo uraditi. Kapiram da je trajno i sigurno rešenje da se potpuno ogule zidovi i plafoni od maltera i da se to onda ponovo pravilno izmalteriše. Koja je druga opcija? Opet rušenje tih nesigurnih, ispucalih delova mi iziskuje previše posla, a i podrazumeva uklanjanje svih stvari iz prostorije. Čini mi se da ni gipsane ploče nemaju smisla jer se opet moraju stavljati na šine - dakle bušenje.

Ova soba jedina nije krečena od tog prvog. Pod je u katastrofalnom stanju, naravno sve prekriveno tepihom. Ovakvo nekakvo rešenje me zanima i zbog kuhinje, koja je onako klasično improvizovana, mala, uz neke beskorisne zidne elemente, a dodavanje novih elemenata ili nove kuhinje bi bilo suludo jer postoji ogroman rizik od pada usled rušenja zidova/nestabilnih tipli.

Pretpostavljam da neću dobiti željen odgovor ili neko magično rešenje, ali bih voleo da dobijem neke ideje ili bar na kraju konačno odgovaranje od namere za krečenjem.

Hvala!
 
Malter je zargonski rečeno pregorio prilikom rada malterisanje losa razmjea i velika toplota brzo sušenje i to ti je rezultat
Opcija jedan jeftina bez izaska na lice mjesta ili bar dobrih fotki je kažem samo mozda lepak i mrežice
Opcija dva da se sve obije i uradi suva gradnja knauf tj rigips table
Sve ostalo je bacanje para krečenje te prostorije zidovi ce povući vlagu iz kreča i kreće opadanje
U svim solucijama soba mora da se isprazni usput kad se radi da se pregledaju instalacije
 
To sam i pretpostavio, da je ipak bilo kakva opcija uzaludna i da treba obiti sve. U tom slučaju treba i daleko više vremena i budžeta, a i planiranja kako sve to izvesti. Samo je onda i tu upitno u kakvom su stanju cigle i blokovi ispod. Ništa onda, renoviranje se ostavlja za neki drugi put, za malo više para i volje 😆 Hvala dišo
 
Mozes da izračunas kvadraturu i koliko ti čega treba i onda da skupis pare i organizujes to splroleca
 
Uz to ide i slanje roditelja negde, da ne smetaju zanovetanjem 😆
 
Najbolja opcija je ovo sa gips plocama. Danas ne mozes naci majstora za rucno malterisanje, dok za mašinsko nece da se cimaju zbog jedne sobe.
 
Da, slažem se. Najjednostavnije i najbrže, a u slučaju oštećenja, vrlo lako se popravlja. Uz to mogu staviti u dodatnu izolaciju, a za krečenje je bonus što se brže suši (tj. brže upija).

Kada već pričam o padajućim plafonima i zidovima, da li postoje kuhinje koje imaju elemente "na zidovima" ali da se ne kače na zidove?
 
Mozes napraviti kuhinjske elemente od poda do plafona, ali onda gubis radnu ploču. Mada to sto pada malter ne utiče na viseće elemente, jer njih drzi cigla a ne malter.
 
Da, ali sam mislio na te viseće elemente, samo da ne vise sa zida, nego da bude tipa neki okvir/ram pa da se ti elementi samo stave na ram. A opet mi je rizično da bušim zid, jer opet ako se jako kruni malter, nije stabilan šraf do kraja - mada bi se i to moglo zamalterisati/staviti gips pa da drži.

Katastrofa, bukvalno se cela kuća radi improvizovano, užas jedan, sve mora van standarda 😩
 
To je već ozbiljan poduhvat, srušiti P+2 kuću, koja je legalizovana, smestiti 11 osoba negde i napraviti novu kuću, uz legalan postupak 😆
 
U najboljem slučaju debljina maltera je 15mm. i on po sebi nije gradivni već dekorativni element. Kuhinja se ankeriše u zid, tj ankeriše se šina pa se na nju kače elementi. Po tvom pisanju ispade da je kuća radjena od papira i da će se sve raspasti u jednom trenutku. Ako imaš bojler u kupatilu i on stoji na mestu, stajaće i kuhinjski elementi.
 
Što je najgore i jeste od papira. Što sam spomenuo na početku, pri menjanju stolarije pola zida je otpalo jer je st*** od majstora kad je pravio kuću, stavljao i pesak i šljunak - i zaboravio sam spomenuti, stavljao je i novine. Da, bukvalno novine. Krenuli majstori da odvaljuje prozore, ono zid se kruni, ali kao ajde normalno, kad ono počne da se ruši od sebe, pa ispada sve, pa i papir, odnosno novine.
To što malter po standardu treba biti 15mm ne znači ništa u ovoj kući, tj. za tog "majstora", jer je on to sve ručno radio kako je mislio da valja.
 
Vrh