Šta je novo?

Razni projekti

u Serdar Jola jos uvek zatvoreno gradiliste, inace ulaz na taj plac je iz Aleksandra Stambolijskog. Htedoh da slikam ali me glavonja iz ouskarnice preko puta otera, nisam hteo da se kacim sa njim pa ostadosmo uskraceni za sliku. Pokusacu sutra opet.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Priprema se izgradnja ove zgrade na Dorćolu. Knićaninova 5
https://goo.gl/maps/sqNencMvknN2
1.jpg
 
Porusise sve stare kuce po gradu...mislim nije to neka preterana vrednost, ali velikom brzinom su poceli da istrebljuju stare gradjanske kuce...i naravno ova je veca za jedan sprat u startu.
 
Da. Jako lepo. Ovako nešto bi moglo da bude reper za nove projekte u Starom gradu.

Ostaje nam samo da vidimo da li će biti upotrebljeni kvalitetni materijali, kao što izgleda na renderu.
 
Popunili su ceo moj blok skoro i to kvalitetnim zgradama, za pohvalu svakako.
 
Rekonstrukcija
ee88917e0afd6bb8a8fa17c74ad205c0.jpg
lepe stare kuce u ulici Jevrema Grujica na Dedinju.
Za svaku pohvalu!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=585792#p585792:34tgal94 je napisao(la):
SRBO » Mon Dec 03, 2018 3:24 pm[/url]":34tgal94]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=585507#p585507:34tgal94 je napisao(la):
And7rey » 02 Dec 2018 12:20[/url]":34tgal94]Zgrada u Strahinjića bana koja je trebala da bude P+6 a postala je P+9 dobila je papire bez problema. Radi se o istom investitoru.
Fora je u tome da svaki put kad ozakone nešto iznad dozvoljene visine, jednostavno izbace tu parcelu iz regulacionog plana, vidi se na beoland mapi. Tako je najlakše.

То сам и ја приметио. "директна примена плана генералне регулације" је у главном само изговор да се набоде бога оца спратова више а да буде легално

Pre svega, da ne pomislite da branim ljude koji ovo rade, naravno da je takvo postupanje svinjarija (na koji smo uveliko, nazalost, vec navikli).

ALI

Sto veca spratnost u centru grada je nesto sto bi umanjilo potrebu za Krnjacama, Bolecima, kojekakvim Brdima... Dugorocno gledano, sve te oplakivane prizemljuse od pre 100 godina po gradu nemaju bog zna kakvu vrednost, osim par narocitih. Ostalo i treba da ide u visinu, samo sto to treba da prati i dodatna infrastruktura: beogradski san - metro, staze za bicikliste, itd.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=586136#p586136:2jlgbtr5 je napisao(la):
arapski investitor » Uto Dec 04, 2018 5:03 pm[/url]":2jlgbtr5]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=585792#p585792:2jlgbtr5 je napisao(la):
SRBO » Mon Dec 03, 2018 3:24 pm[/url]":2jlgbtr5]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=585507#p585507:2jlgbtr5 je napisao(la):
And7rey » 02 Dec 2018 12:20[/url]":2jlgbtr5]Zgrada u Strahinjića bana koja je trebala da bude P+6 a postala je P+9 dobila je papire bez problema. Radi se o istom investitoru.
Fora je u tome da svaki put kad ozakone nešto iznad dozvoljene visine, jednostavno izbace tu parcelu iz regulacionog plana, vidi se na beoland mapi. Tako je najlakše.

То сам и ја приметио. "директна примена плана генералне регулације" је у главном само изговор да се набоде бога оца спратова више а да буде легално

Pre svega, da ne pomislite da branim ljude koji ovo rade, naravno da je takvo postupanje svinjarija (na koji smo uveliko, nazalost, vec navikli).

ALI

Sto veca spratnost u centru grada je nesto sto bi umanjilo potrebu za Krnjacama, Bolecima, kojekakvim Brdima... Dugorocno gledano, sve te oplakivane prizemljuse od pre 100 godina po gradu nemaju bog zna kakvu vrednost, osim par narocitih. Ostalo i treba da ide u visinu, samo sto to treba da prati i dodatna infrastruktura: beogradski san - metro, staze za bicikliste, itd.

Bez da taj isti regulacioni plan zahteva da se sve nove gradnje dodatno odmaku od ulice... piši propalo. Ako će se povećavati spratnost u centru grada mora se ostaviti prostora za povećanje kapaciteta ulica, vodovoda, kanalizacije, javnih parkova... A ako se na postojeće parcele samo lupaju cecesijske destospratnice a sva infrastruktura ostaje ista... mi centar grada pretvaramo u fensi favelu.
 
Кад неће како треба да раде - да ПРВО одраде инфраструктуру (и препарцелацију блокова) и направе добар план могу да иду 30спратнице и у Великом Селу, а да периферија пичиње тек код Гроцке, али неее то скупоо а то што се на дуже стазе исплати 100000 пута више нема везе тад неће бити на власти
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=586146#p586146:uhncvrgl je napisao(la):
unedfined » Tue Dec 04, 2018 6:45 pm[/url]":uhncvrgl]
Bez da taj isti regulacioni plan zahteva da se sve nove gradnje dodatno odmaku od ulice... piši propalo. Ako će se povećavati spratnost u centru grada mora se ostaviti prostora za povećanje kapaciteta ulica, vodovoda, kanalizacije, javnih parkova... A ako se na postojeće parcele samo lupaju cecesijske destospratnice a sva infrastruktura ostaje ista... mi centar grada pretvaramo u fensi favelu.

Apsolutno se slazem, to je jedna od stavki iza one moje tri tacke. Zeleo sam samo da odbranim "dodatne spratove", u opstem slucaju.
 
povecanjem spratnosti u centralnoj gradskoj zoni se unistava duh beograda da ne govorim o prenaseljenosti koja urusava centar u svakom pogledu. kao sto je neko spomenuo da ne govorimo o zastareloj i nedorasloj infrastrukturi za koju su potrebne ogromne investicije! umesto da se postojece niske tj. prizemne gradjevine saniraju i uvede komunalni red kod nas se bez svake zdrave logike podizu visespratnice gde im nije mesto! pa prosetajte malo po dorcolu npr. pa da vidite kako vam funkcionise kanalizacija kad padne kisa.
nema nista gore nego kad se neznalica pravi pametan.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Претерујете. Инфраструктура центра града је предвиђена и пројектована за спратност која никад није стигла да се изгради и попуни. Па Емилијан Јосимовић 1867 године није регулисао центар града за приземљуше него за вишеспратнице. Ратови су зауставили изградњу центра града, а послератни период се концентрисао на Нови Београд потпуно запустивши стари део града.

Уосталом, погледајте преовлађујућу спратност центра Београда наспрам инфраструктуре са спратношћу и инфраструктуром централних делова европских градова.
 
delimicno se slazem.
ono sto ne podrzavam je da jurimo druge evropske gradove vec treba da budemo jedinstveni u arhitektonskom smislu a ne da se takmicimo da dostignemo bec, prag, frankfurt... ako to hocu odletecu tamo!
meni licno smeta prenaseljenost i ruzni soliteri gradjeni zbog profita... nema tu argumentacine da me ubedi u svrhu takve gradnje u gradskom jezgru pa taman i da obezbede neophodu infrastrukturu.
na zalost ide se u pogresnom smeru, to je moje skromno misljenje.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
I jesmo jedinstveni - zaostali, ruinirani puni raznog krsa i haoticnog urbanizma i arhitekture, divlje gradnje i nadogradnje.

Sta to jedinstveno i originalno samo nama svojstveno u arhitekturi i urbanizmu mi mozemo da osmislimo a da je vrednosno, ne ono sto vec svuda postoji tj. sto sam nabrojao? Teska glupost i prica u prazno koja je nekima usadjena u glavu posle nekih emisija na tv gledajuci razne velike mislioce.
Ne treba mi da "jurimo" nikog vec treba da se ugledamo na primer naprednih civilizacija i pratimo aktuelne trendove, nista manje i nista vise i to ce biti dovoljno da ovaj grad podignemo u metropolu. Da netreba oni mozda da "jure" nas pa da nam zavide na Ledinama, Krnjaci, onoj harmoniji desno od Brankovog mosta, fasadama, gradskoj cistoci ....... Mi smo suvise mali da bi imali nesto svoje i originalno u tom smislu. To mogu veliki narodi poput Nemaca, Turaka, Kineza...Brazilci imaju favele. Ali sta Bec ima svoje a sto nema Prag ili Minhen ili Lajpcig, Skokholm, Helsinki, ili bilo koji grad u Evropi?

Takodje netreba ni da idemo u krajnost pa da pare bacamo za razne gluposti poput gondola, jarbola itd. bar ne u ovom trenutku dok se osnovne stvari u gradu ne dovedu u red.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=586259#p586259:1a14fnmn je napisao(la):
stf » Sre Dec 05, 2018 9:07 am[/url]":1a14fnmn]Претерујете. Инфраструктура центра града је предвиђена и пројектована за спратност која никад није стигла да се изгради и попуни. Па Емилијан Јосимовић 1867 године није регулисао центар града за приземљуше него за вишеспратнице. Ратови су зауставили изградњу центра града, а послератни период се концентрисао на Нови Београд потпуно запустивши стари део града.

Уосталом, погледајте преовлађујућу спратност центра Београда наспрам инфраструктуре са спратношћу и инфраструктуром централних делова европских градова.

Taj isti Emilijan je koncipirao urbanističku matricu za grad koji tada nije imao ni 60 000 stanovnika sa vizijom i ambicijom da grad u dogledno vreme dostigne 100 000.

Nije isplanirana matrica za grad od 1,7 mil. niti je postojala vizija da će Srem i Banat postati okolina, jer tada nisu ni bili u ovoj državi, niti je mogao da predvidi razvoj automobilizma i mnogo šta drugo.

Opet, matrica je predviđena za zgrade P+5 max, a ne P+10 kao što sve češće viđamo ili P+7 što je nažalost postao standard.

Danas mnoge ulice u Starom gradu vrše ulogu malih magistrala koje povezuju međusobno udaljenije delove grada, što sve govori da u Starom gradu ne bi trebalo graditi ništa preko P+5, jer takva bedna infrastruktura to ne može da podnese. I sad već postoji haos. Stari grad dotovo da nema nijednu dobro prohodnu ulicu i svega 2, 3 polupristojna bulevarčića. Sve ostale ulice su više za predgrađe, poput Kaluđerice gde, pak, nažalost skoro i da nema ulica, jer nema trotoara, niti mesta za po dve kolovozne trake, a ne radi se ništa da se formira sistem jednosmernih ulica.

To bi kao arhitekta od uticaja u gradu trebalo dobro da shvatate :kafa: .
 
Mene zanima kad dodje do klime i da li ce fasada da bude u ravni sa fasadama pored ....
 
Save Grujica, Dedinje
samo bahato i sto vise spratova...
6741a90d04eda780a777087f91b102ed.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
meni se ovo u Koste Racina dopada, uklopilo se lepo u okruzenje!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Vrh