Šta je novo?

Razne rekonstrukcije

Prilozi

  • gospodar jovanova 55 .jpg
    gospodar jovanova 55 .jpg
    213,4 KB · Pregleda: 8.168
  • gospodar jovanova 55.jpg
    gospodar jovanova 55.jpg
    216,6 KB · Pregleda: 8.165
_20201016_211434.JPG

Инжењера Атанацковића

_20201016_211344.JPG

Абебе Бикиле.
 
Ulazni hol Pete gimnazije, pre i posle:
 

Prilozi

  • peta08.jpg
    peta08.jpg
    237,5 KB · Pregleda: 2.246
  • WhatsApp Image 2021-01-16 at 22.10.27.jpeg
    WhatsApp Image 2021-01-16 at 22.10.27.jpeg
    104,5 KB · Pregleda: 2.243
Bitno da su stara vrata zamenili ružnijim PVC vratima. :notok:
 
Стварно су могли да буду мало креативнији и да унесу мало ведрине и динамичности у овај простор.
 
Treba biti zaista ozbiljan debil, da zamenis onakva vrata, koja su uz to izgleda bila u odlicnom stanju, PVCom Aliminijumom ili ne znam vec kojom gancinerijom.
 
Rekonstrukcija je pristojno urađena osim tih vrata, sve je kako je i bilo samo obnovljeno. Mogli su gelendere da ifarbaju u belu i da stave drugačije osvetljenje koje će naglasiti ulaz. Kada vrate cveće biće pristojno.
 
A vi inače znate u kakvom su stanju bila sva ta stara drvena vrata pa ste procenili da su ih menjali jer eto, nemaju pametnija posla? :kafa: Ne preterujte.

I u mojoj nekadašnjoj gimnaziji smo imali stara drvena vrata koja su se držala, pa su posle (još dok smo mi bili) zamenjena aluminijumskim. Isto kao i prozori. Razlog? Neka jesu bila u dobrom stanju, ali neka su bila u očajnom. I da se prilikom rekonstrukcije ne bi traćile pare na basnoslovno skupe restauracije drvenih, poručeni su alu prozori i vrata za celu zgradu. A da ne pričam o tome da alu vrata i prozori mnogo bolje dihtuju nego drveni, pogotovu kad su stari XY decenija. :kafa:

Da je kojim slučajem odlučeno da se ostave stara vrata i prozori ali da se restauriraju, onda biste kukali ''a što rekonstrukcija V gimanzije košta XXX hiljada evra umesto XX hiljada!!!??? '' Ovako pošto je odabrana jeftinija varijanta, sad je kuknjava što je izabrano moderno i jeftinije. :kafa:


Inače, po meni je sasvim lepo ispalo. ''Depra'' će nestati i sa novije slike odnosno hola čim se na stara mesta vrate ove saksije, posteri, i inventar. Vidite valjda toliko da su radovi još u toku i da je na podovima crna podloga da se ne bi čukale i prljale stepenice.
 
Ja bih rekao da su vrata Aluminijumsko-ortačka, a vrata koja su skinuta su klasična ART-Deco vrata. Pogledajte kako su samo rukohvati oblikovani, itd...
 
Meni je i ova memorijalna ploča sramotno gurnuta u rupu izolacijom na zidovima.
 
Poprilično loša rekonstrukcija, ovo bi prošlo da je sad eventualno 1990. godina, a ne 2021. Rade kompletnu rekonstrukciju, godinu i kusur dana i nisu apsolutno ništa promenili, izgletovali zidove i zamenili vrata.

Jednostavno ovako škola ne treba da izgleda u 2021. godini. Imali su primere kako izgledaju neke škole kod nas nakon rekonstrukcije, kao što je gore okačio kolega, kao i primere škola po Evropi. Poražavajuće je da se baš na jednom ovakvom objektu štedi prilikom projektovanja, a baš na ovakvim objektima treba raditi na poboljšanju uslova, kao i arhitekturi enterijera. Ipak će u njemu veći deo dana boraviti budući naučnici, književnici, doktori...

Ovo se nipočemu funkcinalno nije promenilo na bolje.

Zaista je neverovatno da nam se ovo prezentuje kao uspešna rekonstrukcija i da je ovo neki standard za naše škole danas.

O čemu dalje pričati, kad država gradi tržni centar, na čijem projektovanju su radili strani biroi, a rekonstrukciju škole su dali bog te pita kome da odradi projekat.

Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=814092#p814092:1ea4r5yd je napisao(la):
Bender Rodriguez » 17 Jan 2021 11:35 am[/url]":1ea4r5yd]A vi inače znate u kakvom su stanju bila sva ta stara drvena vrata pa ste procenili da su ih menjali jer eto, nemaju pametnija posla? :kafa: Ne preterujte.

I u mojoj nekadašnjoj gimnaziji smo imali stara drvena vrata koja su se držala, pa su posle (još dok smo mi bili) zamenjena aluminijumskim. Isto kao i prozori. Razlog? Neka jesu bila u dobrom stanju, ali neka su bila u očajnom. I da se prilikom rekonstrukcije ne bi traćile pare na basnoslovno skupe restauracije drvenih, poručeni su alu prozori i vrata za celu zgradu. A da ne pričam o tome da alu vrata i prozori mnogo bolje dihtuju nego drveni, pogotovu kad su stari XY decenija. :kafa:

Da je kojim slučajem odlučeno da se ostave stara vrata i prozori ali da se restauriraju, onda biste kukali ''a što rekonstrukcija V gimanzije košta XXX hiljada evra umesto XX hiljada!!!??? '' Ovako pošto je odabrana jeftinija varijanta, sad je kuknjava što je izabrano moderno i jeftinije. :kafa:


Inače, po meni je sasvim lepo ispalo. ''Depra'' će nestati i sa novije slike odnosno hola čim se na stara mesta vrate ove saksije, posteri, i inventar. Vidite valjda toliko da su radovi još u toku i da je na podovima crna podloga da se ne bi čukale i prljale stepenice.

Jedno je zamena prozora, gde bi vraćanje u izvorno stanje uz modifikacije radi energetske efikasnosti koštalo mnogo po prozoru, a kamoli ukupno, a drugo farbanje i popravka unutrašnjih vrata.

Konkretno, vrata u Gimnaziji se uglavnom sastoje od fiksnog dela koji bi samo morao da se šmirgla, malo kituje i prefarba i samih vrata koja nova koštaju oko 400 evra (ako su stara baš toliko propala). Tako da dolazimo do neke cifre od 600 evra po vratima na neku veću količinu. Čisto sumnjam da su demontažu starih, pravljenje novih i postavljanje novih naplatili manje od toga.

Tako da, pustimo prazne priče o ceni, kao da one koji upravljaju parama u ovoj državi zabole šta će neko da kaže (a obično niko i ne kaže ništa). Ovde se radi o klasičnoj srpskoj kombinaciji neukusa, lenjosti i šema.
 
Vidi, da je moglo bolje (za iste pare), u to ne sumnjam.
Da se neko ugradio u ceo proces, ni u to ne sumnjam.

Ali smara me to stalno cepidlačenje na koje nailazim, ne samo na ovoj temi nego generalno na celom forumu, kada se radi neka rekonstrukcija pa se stari materijali menjaju novim a odma se nađu članovi da kukaju o tome. Ili kada vide neki stan u staroj zgradi gde su ljudi zamenili stare bele drvene prozore novim belim PVC ili aluminijumskim. I odma kreću kritike i fantaziranja. ''Aaaaa pa ne može ovo ovako, trebalo je da plate stolara da uradi restauraciju, bla bla...''

Te smeta prozor, te smeta boja, te smeta što je zid dobio izolaciju pa - zamisli čuda i bruke - spomen tabla ostade u udubljenju od čak 5 cm... :o
Na temi o Starom savskom mostu se kuka što ne može ta starudija da ostane za vjek i vjekova jer je neinformisani ljudi pretvoriše u bog zna kakav spomenik kulture i srpske istorije. Na temi o Starom železničkom se lobira da se sačuva iako niko ne zna ni čemu bi služi. Na temi o Generalštabu se fantazira kako bi super bilo da se ceo kompleks magično obnovi i vrati u staro stanje...A ne znam samo čijim parama i sredstvima. Svi u nekim fantazijama i lepim željama a niko se ne bavi finansijama, i pitanjima praktičnosti i funkcije.

Ljudi bre, ovo je Srbija, ne Lihtenštajn. Ne pada nikome na pamet da se mlati da šalje (unutrašnja) drvena vrata i prozore kod stolara koji će za debele pare to da licka i delje, svaki komad po nekoliko nedelja. Bilo da pričamo o renoviranju stana ili rekonstrukciji zgrade, ljudi hoće nešto što se lako ugrađuje, malo košta, lako se održava a dobro drži toplotu i smanjuje buku. I može ovde da se sanjari do mile volje kako bi bilo predivno kada bi sve bilo u izvornim materijalima a u izvrsnom stanju. Ali to se prosto neće desiti. Vreme ide dalje, okolnosti se menjaju, a para i vremena uvek manjka.


Nisam video ulazna vrata (koja vode na ulicu) tako da to ne komentarišem, jer ne znam da li su ih menjali. Komentarišem ovo što vidim sa slike.
 
Oк али чему сиви зидови? Није ни претходна дом здравља из 1960-зелена сјајна, али ово је још депресивније
 
Ajd, u pravu si, slažem se za boju zidova. Ipak je trebalo nešto življe. Što jes jes.
 
Jasno mi je da često cepidlačimo na ovom forumu, ali mislim da treba razlikovati kad neko kuka što je Mile na svojoj kući u Sremčici ofarbao prozore u roze i kad se kritikuje narušavanje nečega što je bitno za istoriju arhitekture kod nas. Znam da ti vrata deluju smešno, ali sa aspekta autentičnosti te zgrade i poštovanja vremena kad je napravljena, ona su bitna. Recimo čak i da su prevaziđena u nekom smislu i da moraju da se menjaju iz praktičnih razloga. Onda su mogli bar da naruče slična vrata starim, ima primera čak i u državnim ustanovama gde su to uradili. Tako da i dalje mislim da je ovde glavni faktor nestručnost i lenjost/alavost. No nije ni bitno, sad je sve već završeno.
 
Vrh