Šta je novo?

Razne gradske vesti

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Завршен главни проjекат реконструкциjе дела Воjвођанске улице
од Гандиjеве до Др Ивана Рибара

9.11.2006.
Дирекциjа за грађевинско земљиште и изградњу Београда завршила jе израду главног проjекта реконструкциjе и проширења Воjвођанске улице од Гандиjеве до улице Др Ивана Рибара, са припадаjућом инфраструктуром. У току jе поступак добиjања одобрења за изградњу прве деонице од Др Ивана Рибара до Душана Вукасовића, у дужини од 700 метара.
После прибављања одобрења за изградњу, Дирекциjа ће расписати конкурс за избор наjповољниjег извођача грађевинских радова.

Реконструкциjа ове деонице почеће на пролеће.

Изградња Воjвођанске улице представља наставак раниjе изграђене улице од Тошиног бунара до Гандиjеве.
Радови ће обухватити постављање новог водовода, нове кишне и фекалне канализациjе, заштиту постоjеће телефонске мреже и изградњу улице са по три саобраћаjне траке.

Две траке предвиђене су за путничка возила jедна за jавни превоз. Целом дужином нове саобраћаjнице биће постављена нова jавна расвета.

На преосталом делу трасе у току jе решавање имовинско-правних односа, после чега ће уследити изградња и друге деонице од улице Душана Вуксановића до Гандиjеве.
http://www.novibeograd.org.yu/default.asp?jez=c&str=2&id=2203&od=100
 
^^ :o :D

super, kad se naspavam -> update
 
12. 02. 2007. | 11:25
Buduća gradska galerija u Beogradu imaće 22.840 m2 površine
Komisija Skupštine grada Beograda nedavno je odredila šta će tačno sadržati i kako će izgledati gradska galerija, ali izgradnja ovog zdanja na Trgu Republike najverovatnije neće početi tokom 2007. godine. Trenutno je u izradi idejni projekat, ...

ekapija.com
 
e da...i zaboravih da bacim komentar na pozorista koja su se ovde pominjala..... :D
dakle....zaista Beograd danas ima neka od najbolje opremljenih pozorista u ovom delu sveta. Cak je i cuveni teatar T priveden nameni posle 20 godina i izgleda danas bolje nego sto je iko mogao da sanja(pumpe rade na ispumpavanju podzemnih voda 24h kako bi to pozoriste moglo da postoji pod zemljom).JDP je poslednja rec tehnologije, a BDP je lepse i bolje nego ikad u svojoj istoriji postojanja.
Skidam kapu svima koji su bili ukljuceni u ovaj projekat koji nam govori da su pozorista bila neciji darling.Uradili su divovski posao i potroslili ogromne pare da bar pozorista izgledaju kao da si na Brodveju i bolje.
Ali onda dolazi pitanje prioriteta opet....stalno se vracamo na to.... :/
Dok su skoro sva pozorista preskocila za nekoliko godina vek u razvoju u Beogradu postoje ustanove mnogo veceg znacaja koje propadaju i koje 'niko ne voli'.
NPR. Narodna Biblioteka je riznica nase i evropske kulture sa neprocenjivim blagom koje poseduje, ali ipak depo je pod vodom pola dana u godini, zidovi se odlamaju a do skoro nije imala ni odgovarajuci informacioni sistem za potrebe pretrage miliona spisa koje su dostupne korisnicima.
Narodni muzej: Mislim da svi znaju sta se u tom depou nalazi.Od najvecih svetskih slikara do najstarije neolitske umetnosti u evropi(lepenski vir). Naravno za razliku od svih ostalih metropola u svetu, turisti u Beogradu to ne mogu da vide, a same umetnine su spasene samo velikom posvecenoscu zaposlenih u Muzeju.
Narodno pozoriste: iako jeste pozoriste, nazalost nije bilo na spisku 'voljenih'. Danas ako odete u to pozoriste bicete sokirani stanjem u kojem se nalazi. Cak sam cuo jedan jako smesan komentar koji kaze 'kada gledate predstavu ne cujete glumce od skripe dasaka na sceni'. iako ima najduzu tradiciju i pored toga je arhitektonski dragulj grada i jedino barokno pozoriste u Beogradu izgleda da se za to nije naslo 'vremena'.
ITD ITD...siguran sam da znate jos primera...
 
Sto se tice ovih Galerija Apartmana danas sam prolazio pored gradilista,i jedini zakljucak je da je prostor oko mesta gde ce biti izgradjeni u veoma losem stanju,tj. da su u blizini veoma nereprezentativni objekti mada se nadam da ce se situacija popraviti! :/
 
Alexandar":3f0n35a9 je napisao(la):
Sto se tice ovih Galerija Apartmana danas sam prolazio pored gradilista,i jedini zakljucak je da je prostor oko mesta gde ce biti izgradjeni u veoma losem stanju,tj. da su u blizini veoma nereprezentativni objekti mada se nadam da ce se situacija popraviti! :/
Meni se čini da su oni strateški izabrali lokaciju zbog razvoja na dunavu ;)
 
UBRZANE PRIPREME
Obnova tri bloka "Studenjaka" mora da bude završena do jula, kada počinje Evropski olimpijski festival mladih

Uređenje tri bloka "Studentskog grada" biće završeno do jula, kako bi sve bilo spremno za doček učesnika Evropskog olimpijskog festivala mladih, saopštio je juče Studentski centar "Beograd". U saopštenju se navodi da se plan ulaganja u bezbednost SC "Beograd" poklopio i sa zahtevom Olimpijskog komiteta da se povećaju mere sigurnosti, jer će "Studenjak" ovog leta biti domaćin 3.500 sportista i pratećeg osoblja na Evropskom olimpijskom festivalu mladih. Između ostalih radova, tokom ove godine planirano je da se u "Studentskom gradu", kao najvećem objektu te vrste na Balkanu, izgrade hostel i sportska hala.

Ministarstvo prosvete uložilo je u toku prošle godine više od dve milijarde dinara u studentski i učenički standard. Prošla godina bila je prva posle dužeg vremena u kojoj je Studentski centar poslovao bez gubitaka.

- Kompletno poslovanje naše firme usklađeno je sa Zakonom o javnim nabavkama, čak je i snabdevanje robom sa zelene pijace prolazilo tu proceduru. Na ovaj način imali smo značajnu uštedu od oko deset odsto u odnosu na prethodnu godinu - rekao je Milovan Petrović, direktor Studentskog centra "Beograd".

U toku prošle godine uloženo je u obnovu više domova, pa su "Slobodan Penezić" i "Studentski grad" dobili nove kotlarnice, u studentskom domu "Kralj Aleksandar I" počela je adaptacija potkrovlja, a pri kraju je izgradnja 34 luksuzna apartmana, koji će najverovatnije biti dati na korišćenje Univerzitetu za smeštaj gostujućih profesora iz inostranstva.

Za dom "Patris Lumumba" završeno je prikupljanje "investicione dokumentacije" i uskoro bi na tenderu trebalo da bude određen izvođač radova. Planirano je i uređenje i kupatila u domu "Karaburma", a na fakultetima u kojima postoje restorani Studentskog centra ubuduće će biti moguće kupiti topla peciva.

Studentski centar trenutno ima oko 20.000 korisnika usluga ishrane, dok je oko 12.000 studenata smešteno u njihovim domovima.
------------------------------------------------
Na red i "Mika Mitrović"

"Mika Mitrović", jedini dom u Beogradu za studente sa posebnim potrebama, trebalo bi da bude renoviran ove godine. Sadašnja situacija u ovoj zgradi je veoma loša, i krajnje je vreme da se ovim studentima obezbede odgovarajući uslovi.
- Očekujemo da ćemo od Evropske unije dobiti sredstva za uređenje ovog doma. Već smo konkurisali i nadamo se da će uskoro stići potvrdan odgovor. Dobili bismo oko 3,5 miliona evra, tako da će u ovom domu sve biti prilagođeno studentima sa posebnim potrebama - rekao je direktor Milovan Petrović.
Press
 
jao da...ovo za Studentski grad sam video da rade i sad mi je tek jasno kad sam procitao ovaj clanak.
Pre nekih par nedelja izgradjena je velika ograda oko celog Grada i na svakih 3 metra sada postoji stub sa osvetljenjem a na svakoj 2-3 svetiljki postoji i po dve kamere koje prate sve sto se desava na prilaznim stazama, ulazima i autobuskim stajalistima koje se nalaze u blizini...
Prvo sam bio jako iznenadjen jel sad vise lici na ogradu neke informativne agencije nego na studentski grad...ali bezbednost je na prvom mestu, zar ne? :)
 
Е па сад, да ме убијеш не могу да се сетим где се говорило о Рајићевој. Стварно би требали порадити на темама меша се све и свашта.

Него....

http://www.glas-javnosti.co.yu/danas/srpski/BG07021205.shtml

Sporna nadležnost placa u Rajićevoj
Bogdan Veljković upozorava da je reč o mestu na kome se nalazi arheološko nalazište, i da je za gradnju neophodno dobiti saglasnost Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture, a ne Gradskog zavoda

Uprkos brojnim primedbama Mreže za restituciju i Udruženja građana za povraćaj oduzete imovine "Beograd" na, kako tvrde, nezakonite postupke nadležnih u vezi atraktivnog prostora Bloka 20 u Rajićevoj ulici, na poznatoj staroj okretnici trolejbusa, najavljuje se početak izgradnje novog hotelsko-poslovnog centara.
...

Milan Miljević, zamenik ministra za kapitalne investicije, međutim tvrdi da su pribavljeni svi potrebni papiri nadležnih ustanova na osnovu čega je investitoru, kompaniji A. B. D, kao korisniku parcele 718, izdat Akt o postojanju urbanističkih uslova za izgradnju.

- Pre izdavanja Akta o urbanističkim uslovima po službenoj dužnosti prikupili smo sve potrebne dozvole. Između ostalog, dobili smo i odobrenje Gradskog zavoda za zaštitu spomenika kulture u čijoj je nadležnosti ovaj plac - kaže Miljević za Glas.

Pre početka radova, po rečima zamenika ministra, potrebno je donošenje građevinske dozvole nakon koje sledi prijava radova u okviru čega će se razmatrati imovinsko-pravna pitanja kao i korisničko pravo svih mogućih vlasnika.

Po planovima investitora, kompanije A. B. D, objekat će biti uređen po najvišim standardima i završen do 2010. godine. Urbanistički projekt predviđa da će objekat imati 24 hiljade kvadratnih metara nadzemnog i podzemnog prostora. Servisni sadržaj, garaža hotela, parking prostor u okviru koga je 280 mesta namenjeno za javno parkiranje će biti smešteni ispod nivoa zemlje. U gornjem delu planiran je poslovno-trgovinski prostor kao i hotel.

- Postoji sporazum između investitora i Grada pa će 1.600 kvadratnih metara u okviru objekta biti namenjeno za depo biblioteke - kaže Miljević.
 
Austrijanci juče kupili objekat bivše savezne policije

Zgrada MUP prodata, biće hotel

„Soravija grup“ iz Austrije pobedila je juče na tenderu za kupovinu zgrade Ministarstva unutrašnjih poslova u Ulici kneza Miloša koja je razorena prilikom NATO bombardovanja. Ruševinu u centru grada, prema planovima „Soravija grup“ zameniće velelepni hotel od četiri ili pet zvezdica, najavio je za „Blic“ Hano Soravija, član borda menadžera ove firme.

- U izgradnju hotela investiraćemo 100 miliona evra. Hotel će imati oko 400 soba, fitnes centar, konferencijske sale i kancelarijski prostor. Planirano je da prema kategorizaciji to bude hotel sa četiri ili pet zvezdica - kaže Soravija za naš list. On, međutim, ističe da će prema planu izgradnja hotela trajati oko dve i po godine, ali da se još uvek ne zna kada će gradnja početi jer „to zavisi od vlasti u Beogradu i dobijanja dozvola za gradnju“.

Kada hotel bude sagrađen, kompanija „Soravija grup“ raspisaće tender za zainteresovane međunarodne hotelske lance koji žele da u svoju mapu lanaca hotela upišu i luksuzni objekat u Beogradu.

Hano Soravija apleuje na beogradske vlasti da omoguće brzi početak gradnje hotela i ističe da veruje u budućnost Beograda i Srbije. Kako kaže, gradnja hotela u Beogradu doprineće privlačenju stranih investitora u Beograd i Srbiju, a „Soravija grup“ planira da u naredne dve godine uloži 500 miliona evra u projekte u Srbiji.

„Soravija grup“ je austrijska firma koja se bavi razvojem nekretnina i investicijama sa posebnim akcentom na projekte u centralnoj i jugoistočnoj Evropi. „Soravija grup“ je u Austriji zaslužna za izgradnju „Hilton“ hotela u Beču, dok je u Skoplju u izgradnji biznis centar. Ova kompanija investirala je i u izgradnju hotela i biznis centara u Slovačkoj, Bugarskoj, Rumuniji, Crnoj Gori, Makedoniji, Rusiji, Ukrajini i Letoniji.
Blic
 
Грађевинци велики на речима
Бојан Станојевић, градски менаџер, први пут, како је рекао, наводи истинске разлоге кашњења радова на Аутокоманди

После низа погрешних процена о трајању радова, сада је већ и потпуним лаицима јасно да радови на постављању нових шина на Аутокоманди не теку како је планирано, а Бојан Станојевић, градски менаџер, износи, како нам је рекао, први пут праве разлоге успоравања радова на Аутокоманди. То су, тврди он, недостатак квалитетне грађевинске оперативе и недовољна поузданост извођача радова. Кашњење на послу уређења Аутокоманде, који представља завршницу обимне поправке сплета мостова, полако али сигурно улази у други месец закашњења…

– Ово први пут говорим, и то је чињеница. Једноставно, нема довољно предузећа која би стручно и експедитивно урадила задати посао. Највећи проблем због тога и јесте у поставци шина, јер у целој земљи постоји само једна квалификована фирма која то може да уради. Исто тако, имамо само једно предузеће које је стручно за постављање контактне трамвајске мреже. А они су, опет, ангажовани и на многим другим сличним пословима и раде колико могу – објашњава Станојевић.

Он је прилично незадовољан учинком домаћих извођача радова и истиче да неспособност грађевинаца ствара велике проблеме на терену.

– Знате како, сви су они велики стручњаци на речима, а када треба урадити посао, испостави се сасвим супротно. Имамо много фирми које раде асфалтирање и сређивање пута, уградњу бетона, док за теже и компликованије послове нема заинтересованих кадрова. Договори и преговори су често мучни и спори. Не желим да помињем имена предузећа. Разлог је прост: такви су какви су, ми за сада немамо другог избора и морамо да сарађујемо са њима. Дакле, требају нам – каже Станојевић.

Наш саговорник наглашава да због тога већ испланирани послови чекају на реализацију. Такав је случај са Улицом Милентија Поповића, у којој је заказана поправка трамвајске пруге. Сада би било идеално започети тај посао, али то због свега поменутог још није могуће. Станојевић се прибојава и како ће, када једном почне, тећи поправка Старог савског моста. Он објашњава да је поправка на одређен начин тежа од подизања новог моста.

– Ко зна шта ћемо затећи када то почне, јер пројекат често не приказује реално стање на објекту, јер се обично испостави да је много горе од предвиђеног. Што се Аутокоманде тиче, драго ми је што је коловоз на време завршен и што грађани због кашњења на шинама немају већих проблема у превозу – утешно закључује Станојевић.

Он каже да ће Саобраћајни институт ЦИП, као надзорни орган, по завршетку посла на Аутокоманди, проценити да ли су сва проширења радова била оправдана и затим ће се знати да ли ће неко од извођача радова бити кажњен. А што се рока за завршетак тиче, Станојевић очекује да би све требало да буде готово за десетак дана.

– Кад год их питам, кажу готово је, биће за три, за пет, за десет дана. Последње што сам чуо јесте да је 90 одсто радова на шинама завршено. Ипак, желим да нагласим и да је повећани обим радова на одређеним деоницама био неминован, а и због мањег пропуста у регулацији саобраћаја имали смо једно кашњење – каже Станојевић.
У разговору са стручњацима, у току почетних радова на Аутокоманди, незванично се могла чути теза која потврђује речи градског менаџера да је грађевинска струка у Србији већ дуго у кризи. Са друге стране, кашњењу су кумовали и пројектанти, јер нису предвидели лоше стање у подножју пруге која прелази преко моста на Аутокоманди. У сваком случају, прилично тужна слика голих шина и радника који се труде да заврше посао дуго стоји пред очима Београђана. Последња фаза, према уговору са главним извођачем радова, аустријском фирмом „Свителски”, требало је да почне око 31. новембра и да буде завршена до 31. децембра 2006. године.
Politika
-----------------------------
Sta da vam pisem kada sve znate.
 
http://www.beograd.org.yu/cms/view.php?id=1264894

Среда, 14. фебруар 2007.
Реконструкција јавног осветљења у Градском парку у Земуну

У Градском парку у Земуну, на прилазу ОШ „Мајке Југовића”, у Вуковој улици и на тргу испред Спортске хале „Пинки” у Земуну реконструисаће се јавно осветљење. Постављање 159 нових стубова и светиљки у облику фењера обавиће фирма „D.C. Energocoop”.

За реализацију овог посла из градског буџета издвојено је 39,4 милиона динара.
 
Конкурс за станове – на јесен

Конкурс за Програм „2.000 социјално непрофитних станова” биће расписан тек на јесен, а не почетком ове године, како су градски челници неколико пута најављивали. Према речима Горице Мојовић, помоћника градоначелника, разлог за кашњење јесте у томе што је Уставни суд Србије делове градске одлуке о додели непрофитних станова прогласио неуставним, али и да још није завршено пројектовање првих 1.000 станова.

Зграде би требало да буду изграђене за четири године, а градске власти су најавиле да се надају да ће успети да одрже цену од око 750 евра по квадратном метру. Засад се зна да ће један део првих 1.000 станова бити у новобеоградским блоковима 61 и 63.

Уколико не буде промена, непрофитни станови биће отплаћивани 20 година уз 20 одсто учешћа и годишњу камату од 0,5 одсто.

ceo text http://www.politika.co.yu/detaljno.php?nid=19980
 
Београдски биоскопи продати за девет милиона евра

Представници синдиката незадовољни постигнутом ценом

„Београд филм”, који има 14 биоскопских сала у Београду, продат је јуче на аукцији у Агенцији за приватизацију за нешто више од девет милиона евра, а купац је Никола Ђивановић. Почетна цена је била 388,7 милиона динара, а у надметању три учесника излицитирана је на 730 милиона динара.
Иначе, присутни запослени из „Београд-филма” били су видно разочарани постигнутом ценом, јер су се надали, како кажу, да ће биоскопи постићи вредност од преко 20 милиона евра.

Председник Самосталног синдиката у „Београд-филму” Злата Петровић изјавила је, након продаје тог предузећа у Агенцији за приватизацију, да није задовољна постигнутом ценом.

Према њеним речима, биоскопи су продати по упола нижој цени, јер је њихова процењена вредност око 1,6 милијарди динара. „Социјални програм није обезбеђен и настојаћемо да о томе разговарамо са купцем и видимо колико је спреман да испоштује програм који је Агенција за приватизацију одредила по уговору”, навела је Петровићева.

ceo text http://www.politika.co.yu/detaljno.php?nid=20045
 
Nisam siguran sta su oni ocekivali. S obzirom na stanje u kakvom se bioskopi nalaze, i ovih 9 mil. je dobro.

Nadam se da ce novi vlasnik investirati i dovesti BG bioskope na neki normalan nivo. Stereo, nova platna, klima, nova sedista... :D
 
Novi vlasnik je kupio objekte na dobrim lokacijama, a kakva će biti namena tih lokacija....tek ćemo videti.

Možda neki kino i renovira, ali većina će biti posl.-stambena....verovatno.
 
Ђивановић јуче рече да ће за 6 месеци одлучити шта ће радити са биоскопима.
Надам се да ће бар неки опстати :|
 
Ma, pusti priču....kao kupio i ne zna zašto,a sad mu treba 6 mes.da smisli biznis.
Pre će biti da mu treba vreme za dobijanje kredita od banaka.
 
http://www.politika.co.yu/detaljno.php?nid=20194

Спорни детаљи за изградњу хотела у Рајићевој
Да би инвеститор добио одобрење за изградњу, мораће да приложи доказ о решеним имовинским односима, каже Милан Миљевић, помоћник министра за капиталне инвестиције

Министарство за капиталне инвестиције издало је акт о урбанистичким условима за изградњу луксузног пословно-хотелског комплекса у Рајићевој улици, на месту некадашње тролејбуске окретнице, упркос примедбама Богдана Вељковића, председника Удружења грађана за повраћај одузете имовине, бившег власника једне од парцела, који тврди да нису решени имовински односи и да урбанистички пројекат није усаглашен са планом детаљне регулације.

Почетак неимарских радова, међутим, још је неизвестан, јер да би инвеститор, односно израелска компанија АБД, добио одобрење за градњу, како објашњава Милан Миљевић, помоћник Министарства за капиталне инвестиције, потребно је да достави потврду о решеним имовинским односима, а потом да државна ревизиона комисија верификује идејни пројекат.

На основу акта о урбанистичким условима, додаје Миљевић, може се закључити да ће пословни простор и хотел од 108 соба заузети 23.800 квадратних метара. Приближна површина је намењена и за подземне етаже у којима ће, осим сервиса, гараже за кориснике хотела, јавног паркинга за 395 возила, бити сазидан и депо за градску библиотеку. У појединим деловима комплекса биће изграђено шест спратова и поткровље, а максимална спратност хотелског крила достиже седам спратова.

Вељковић, међутим, има примедбу на овај документ и на урбанистички пројекат на основу којег је сачињен.

– Блок 20, поред Калемегдана, заштићен је као природно добро од изузетног значаја. Али неким чудним сплетом околности урбанистички пројекат је урађен без решења о утврђеним мерама техничке заштите и сагласности на пројекат Републичког завода за заштиту споменика културе, иако Закон о културним добрима из 1994. године то недвосмислено налаже. Инвеститор има само сагласност Градског завода за заштиту споменика културе, који у овом случају није надлежан – примећује председник Удружења за повраћај одузете имовине.

Миљевић пак сматра „да је то само формално питање”.

– Издавање дозвола за градњу на културним добрима од изузетног значаја, после прошлогодишњих измена и допуна Закона о планирању и изградњи, прешло је у надлежност Министарства за капиталне инвестиције, па смо сву документацију преузели од градског Секретаријата за урбанизам. Поменуту сагласност на урбанистички пројекат Градски завод за заштиту споменика културе издао је 7. јуна 2005. године и она још није истекла – уверава Миљевић.

Иако је то заиста само формално питање, и даље је нејасно зашто је пре две године Градски завод дао техничке услове и сагласност за нешто што је у надлежности Републичког завода, како је уосталом прописано Законом о културним добрима из 1994. године.

Вељковић примећује и да је детаљним планом предвиђено да хотелско-пословни комплекс има шест спратова, док му је, каже наш саговорник, у урбанистичком пројекту додата још једна етажа, што не може бити урађено без измене првог и „старијег” документа. План детаљне регулације у оквиру комплекса налаже постојање пјацете, односно малог трга, док је тај простор у урбанистичком пројекту наткривен.

Помоћник министра каже да ће појединости из пројектне документације разматрати републичка ревизиона комисија пре издавања одобрења за изградњу.

На месту где би требало да буде подигнуто ново луксузно здање некада се налазио хотел, срушен за време бомбардовања 1941. године, чији је власник био управо деда Богдана Вељковића. Зато он годинама покушава да поврати земљиште које је његовој породици одузето, како тврди, без икакве надокнаде. О томе је обавестио Министарство за капиталне инвестиције, али званични одговор још није добио. Међутим, помоћник министра каже да он лично инсистира на потврди о решеним власничким односима, без које инвеститору неће бити издато одобрење за изградњу.

Да ли ће Вељковић успети да оствари своје право пре усвајања закона о реституцији, или ће га инвеститор предухитрити умногоме управо зависи од овог министарства.

Маријана Авакумовић
[објављено: 19.02.2007.]
N20194_msgqGUEfRdKAbfI1WzzmEI4IzWtE6kTJoXL.jpg
 
Помоћник министра каже да ће појединости из пројектне документације разматрати републичка ревизиона комисија пре издавања одобрења за изградњу.

Међутим, помоћник министра каже да он лично инсистира на потврди о решеним власничким односима, без које инвеститору неће бити издато одобрење за изградњу.
Zbog problema sa "projektnom dokumentacijom" i spornim "vlasničkim odnosima" ne verujem da će gradnja bilo čega skoro početi.

7febrr018im6.jpg


7febrr020tl1.jpg


Malo bolje fotke od "Politike"......by Beobuild.;)
 
Svaki dan gledam na tu rupu sa prozora mog faxa. Izgleda kao nicija zemlja izmedju zakrvljenih neprijatelja... sablasno :|
 
"Štrafta" kao Beverli Hils

BEOGRAD je, ako je meriti po cenama zakupa poslovnog prostora, najatraktviniji grad u okruženju. Iz godine u godinu niču nove poslovne zgrade, a cifre renti i dalje rastu. Za iznajmljivanje kvadrata lokala u Knez Mihailovoj ulici zakupci ne žale da mesečno izdvoje do čak 150 evra. Ne štedi se ni pri kupovini. Nedavno je lokal od 80 kvadrata na čuvenoj "štrafti" prodat za neverovatnih milion evra.
Do pre koju godinu, tvrde trgovci nekretninama, po cenama zakupama smo se trkali sa Beverli Hilsom. U agencijama koje se bave ovim poslom kažu da smo sada uspeli da preteknemo ovu glamoruznu američku lokaciju.
- Kada uporedimo cene u okruženju, Bugarska, Rumunija i Mađarska su za nas sirotinjske - napominje Milan Pavlović, direktor agencije "Ambasadorm". - Uz nas još i Hrvatska drži visok nivo. Zakup lokala od 100 kvadrata do skora je u Knez Mihailovoj mesečno koštao 10.000 evra. Sada se već kreće između 12 i 15 hiljada evra. Zakup kvadrata u Požeškoj mesečno košta oko 50, a u Novom Beogradu od 40 do 50 evra. Mnogo je banaka zainteresovano za poslovni prostor na svim frekventnim tačkama, a lokala očigledno nema dovoljno. Kancelarije su jeftinije, između 15 i 30 evra po kvadratu.
I pored sve više tek završenih poslovnih centara, paprene cene kvadrata nikako da se "ohlade". Jedan od razloga su, napominje Pavlović, i visoke kamate na kredite.
- U svetu su kamate manje - kaže Milan Pavlović. - Postoje strani fondovi koji su zainteresovani da kupe sve što se može kupiti u Srbiji, ali im je uslov da se investicija kroz zakup isplati za deset godina. To je sve teže. U insotranstvu se uloženo najčešće povrati za dve do tri decenije.
Početne cene zakupa prostora u vlasništvu Grada i opština niže su i do 20 puta. Na licitacijama, međutim, one se približe ponudi privatnih rentera.
- Sve zavisi od atrkativnosti lokacije - objašnjava Saša Leković, načelnik sektora zakupa u gradskoj Agenciji za poslovni prostor. - Pamtim da je restoran "Šeher" dostigao zakup od oko 800 hiljada dinara. To dođe nešto manje od 1.500 po kvadratu. Ranije smo imali problema, ali sada je naplata odlična.

ADA KAO MORE
NI ugostitelji ne žale da odreše "kesu" ako su sigurni da će im pozicija povratiti uloženo. Da je Ada Ciganlija dostigla "vruće" morske cene, govori i nedavni konkurs za dodelu lokacija. "Najteža" koverta nudi čak 2,5 miliona dinara za zakup objekta, ali i pripadajućeg dela plaže.

I TEZGA VRAĆA NOVAC
ZVUČI skoro neverovatno, ali šestomesečni zakup jedne tezge na renoviranom "Zelenom vencu" na licitaciji je dostigao 755 hiljada dinara. Ostale su, ipak, bile višestruko jeftinije.
- Početna cena mesečnog zakupa tezge je 5.084 dinara, a na konkursima najčešće dostigne 15.000 dinara - objašnjava Predrag Milošević, rukovodilac sektora pijačnih usluga. - U ponedeljak smo na konkursu ponudili 200 tezgi na 14 pijaca, a dodeljeno je samo 20. Najskuplja je bila u Bloku 44 - 29.000 dinara i na Vidikovcu - 17.000 dinara. Ovu cifru zakupci plaćaju godinu dana, a posle ona pada na nivo početne cene.
Prodavci ne moraju ovako da zakupljuju tezge. Mogu da plate tromesčnu rezervaciju - 2.940 dinara i dnevni zakup od 190 dinara za prehrambene proizvode ili 220 dinaraza neprehrambenu robu. Cenovnik je isti za sve gardske pijace.

BROJKE
200 HILJADA kvadrata poseduje gradska Agencija za poslovni prostor

15 PIJACA je u gradu

150 EVRA najskuplji kvadrat lokala u Knez Mihailovoj ulici
Vecernje Novosti
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Vrh