Svega pet odsto Beograđana spremno da živi u montažnim objektima
„Drvene kuće“ još nisu popularne
Autor: N. Korlat | 11.08.2007 - 10:26
Iako bi ključeve od kuće po duplo jeftinijoj ceni mogli da dobiju za tri meseca, samo pet odsto Beograđana odlučuje se na kupovinu montažnih kuća, što je daleko manje od svetskog proseka. Stručnjaci predviđaju da bi jeftinja cena, bolja izolacija i veća otpornost na zemljotrese, mogla popularizovati rešavanje stambenog pitanja na ovaj način.
Za Beograđane je i dalje najveći problem pronaći plac na kome bi mogao da se podigne montažni objekat. Njegova površina ne bi smela da bude manja od tri i po ara, a na njemu bi mogla da se izgradi kuća do najviše 120 kvadrata.
Zakon „za i protiv“ drvenih kuća
- Pravilo je da na kuću može da „otpadne“ najviše jedna trećina zemljišta, ali se ono ipak razlikuje od opštine do opštine. Zakonom o izgradnji investicionih objekata iz 2003. godine izbrisana je razlika između montažnih i zidanih objekata. Po njemu se na bilo kojem placu na kome je predviđena izgradnja kuće ili ona tu već postoji može podići i montažni objekat - objašnjava Nenad Jurašin, generalni direktor preduzeća za izgradnju montažnih objekata „Centar“.
Iako su cene ovih kuća mnogo jeftinije u odnosu na zidane, problem može biti i kreditiranje. Srpske banke uglavnom traže hipotekarnu garanciju, što znači da bi kupac morao da poseduje neko zemljište ili nekretninu. Praksa pokazuje da oni koji u svom posedu imaju stare i ruinirane kuće, radije se odluče na potragu za investitorima, koji bi na njihovom zemljištu podigli stambeno - poslovni objekat. Uz sve to, kupovina montažne kuće nije oslobođena poreza na prvi stan, jer se po Zakonu takav objekat ne tretira kao stambeni.
Duplo jeftinije od zidanih
Iako u SAD-u i zapadnoj Evropi čak 90 odsto stanovništva odlučuje na podizanje montažnih kuća, u Beogradu je taj procenat i dalje mali. Međutim, stručnjaci primećuju da se na izgradnju „drvenih kućica“ odlučuje sve više stanovnika srpske prestonice. U odnosu na prošlu godinu, taj broj je porastao za više od 50 odsto, a prodavci kažu da je sve više onih koji uviđaju njihove prednosti.
- Cena kupovine može da bude i duplo jeftinija od zidanih objekata. Ukoliko neko želi da kupi potpuno završenu kuću i dobije samo ključ u ruke, kvadrat će ga koštati oko 300 evra. Ako se odluči da ipak sam uvede struju i vodu, postavi pločice i drvenariju i sam napravi temelje, cena kvadrata biće oko 160 evra - priča Ilinka Đoković, iz „Elektroluksa“.
I u drugim preduzećima koji se bave podizanjem ovakvih objekata cene su slične. Uglavnom se kreću od 300 do 400 evra, a podizanje montažnog objekta samo do tzv. sive faze, kupca može izaći i duplo jefinije. Osim cene, u prilog kupovine drvenih objekata ide i bolja termička izolacija, koja može da uštedi i do 40 odsto električne energije za grejanje. Suprotno mišljenju većine, ovakve kuće su otpornije na vremenske nepogode i zemljotrese nego zidane. Stručnjaci se slažu da su ovakvi objekti i ekološki zdraviji za život.
- Materijal za zidane i montažne kuće je skoro isti. Razlika je samo u tome što su za zidane neophodni blokovi i malterisanje, a za montažne drvena konstrukcije - pojašnjava Jurašin.
Kao i kod zidanih objekata, i montažne kuće mogu da se naprave u željenoj kvadraturi. Ukoliko kupac to želi, površina takve kuće može da bude i 25 kvadrata, ali se pravi i sve popularniji dupleks, čija površina ide i do 300 kvadrata.
Prednosti
Jeftinija izrada
Kratko vreme do useljenja
Ušteda energije za grejanje
Dobra termička izolacija
Ugodna temperatura tokom cele godine
Otpornana sve klimatske uslove i zemljotrese
Jednostavnije održavanje
Dugotrajnost ugrađenih elemeneta
Za 10 odsto više korisne površine nego kod klasične gradnje
Materijali su prirodno - ekološki
Mane
Mala kreditna sposobnost
PDV
Kupovina placa